Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Araç muayenede(tüv) gecikme faizi rezaleti.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    piaggio x9 evolution
    alman usulü böyle mi oluyo diyo insan kendi kendine? malum alman ortaklı tüv dediğimiz. .
    [COLOR="Red"][B]"Ne Günlere Kaldık Eyy Gazi Hünkar. Eşşek Vezir Olmuş Katır Hükümdar... "[/B][/COLOR]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Reims, FRANCE [en kısa sürede tekrar İZMİR]
    Motosikleti
    henüz değil ;)
    arkadaşlar soygundan, yolmaktan bahsetmişsiniz, nasıl bi alaka kurdunuz anlamak mümkün değil, yasalar açık, sen iki sene öncesinden ne zaman muayeneye gitmen gerektiğini biliyorsun, zamanında gideceksin, bu sadece senin için trafikteki diğerleri için önemli, benim için sevdiklerim için, hepimiz için... eğer götürmezsen zamanında yasal yaptırımla karşılaşırsın, bunda anormal olan ne ki ? ha vergi oranları vb.. tartışılır belki ama herkes zamanında taşıtını muayeneye sokacak ki trafikte tehlike oluşturmasın..

remzi_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı E-M-R-E adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    alman usulü böyle mi oluyo diyo insan kendi kendine? malum alman ortaklı tüv dediğimiz. .
    Bu topigi yeni görüyorum ve bu yazi dikkatimi cekti..

Herkes sunu bilsinki Almanya da böyle bir kanun yok..
    Tüv ceza kesemez..

Burada...

Eger aracinizla trafikte yakalandiniz ve Tüv gecmis ozaman polis cezayi kesiyor size baska.. Ama Tüv kimki ceza istiyecek???

Söyle bir olay düsünün..
    Düsününü birakin gecen sene benim arkadasimin motorunda yasadik bu kis..

Arkadasimin motorunun TÜV ü gecen sene 10. ayda bitmisti...
    Bizim niyetimiz 10. ayda motoru biraz tamir edip TÜV e sokmak..
    (Zincir disliler falan degismesi gerekliydi)
    Ama öyle bir kis geldiki biz motoru tamir etmeyi birakin yerinden kipirdatamadik..Yani motoru koca kis yatti benim evin arkasinda..
    Bu sene Nisan ayinda tamir etti ve TÜV e soktu..
    Kimse ondan ne ceza aldi neden simdi geldin diye hesap sordu..
    Tek kötü tarafi TÜV ü 2011 in 10 ayina kadar verdiler..
    Yani 2009 un 10. ayindan sonra 2 yillik.. (Aslinda buda benim icin cok sacma birsey ama konumuz bu degil simdi)

Yani bu TÜV ün ceza kesme olayi yurdumda var..
    Burada böyle bir olay yok

Bazi arkadaslar herkes zamaninda götürsün birsey olmaz diye birseyler yazmis..
    Cok sacma birsey bu..
    Örnek yukaridaki basimizdan gecen olay..
    Trafige cikmiyorsam TÜV e gitmeme gerek yok..
    Garajda yatan araca TÜV gerekmiyor
    Hayatin icin bir saniyeni harca.
    Hayatini bir saniye icin harcama.

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    gecikme faizini tüvtürk mü alıyor?

eğer alıyorsa onlar sadece taşeron bir işletme değil mi, sadece hizmet yüklenicisi ceza kesmeye ehiller mi?

dreamdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özelleştirmeden dolayı gecikme faizi tahsilatı yasaldır tahminimce.
    Bir bakıma iyi de olmuş bence.
    Eskiden kimse aracını zamanında muayeneye götürmez, polis çevirene kadar belki aylarca muayenesiz gezer, hatta polis çevirmesinden de bir şekilde kurtulup muayenesiz gezmeye devam ederdi.
    Bir de sadece ruhsatı gönderip muayeneyi işletenler vardı tabi.
    Kısaca, tüm bu kuralsızlıklar içinde Allah'a emanet yaşıyorduk trafikte.
    Düşünün, muayenenin amacı nedir?
    Bir aracın can güvenliği için trafiğe çıkmasına uygun olup olmadığına dair değerlendirme.
    Bu değerlendirme sonunda yetersiz bulunan araçlar trafik için sakıncalı kabul edilir ve eksikliklerinin tamamlanması sağlanır.
    Bu şekilde de can güvenliğimiz sağlanmış olur dolaylı olarak.
    Ben şahsen bu gecikme faizi olmadığı takdirde, freni tutmayan, sinyali yanmayan, lastikleri kabak bir sürü araçtan hiçbirinin zamanında muayeneye gideceklerini sanmıyorum. Bu tip araçlar trafikde hepimiz için tehdit oluşturmaya devam edecektir.
    Yerinde bir uygulama, destekliyorum.

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    Herkes faize takmış durumda...
    Arkadaşlar sizin yakındığınız gecikme cezası ya da faizi ya da her ne ad altına alınıyorsa...TÜV,e yani vizeye zamanında girmediğiniz taktirde devlet sizden zamanında alması gereken ancak geç ödenen tutarın faizini alıyor bunda yanlış bir uygulama yok malesef. TÜV de ödediğiniz ''ceza'' TÜV'e kalmıyor bunu böyle bilin...ancak işlem vs giderleri için yüzde 1-2 pay alıyordur...gerisi langırt devlet kasasına...
    Bu arada, Polisin kestiği tüm ceza tutarları yüzde 2 Polis tekilatı kasasına kalan yüzde 98'i de devlete gidiyor

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:49 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:43 ----------

Alıntı remzi_39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu topigi yeni görüyorum ve bu yazi dikkatimi cekti..

Herkes sunu bilsinki Almanya da böyle bir kanun yok..
    Tüv ceza kesemez..

Burada...

Eger aracinizla trafikte yakalandiniz ve Tüv gecmis ozaman polis cezayi kesiyor size baska.. Ama Tüv kimki ceza istiyecek???

Söyle bir olay düsünün..
    Düsününü birakin gecen sene benim arkadasimin motorunda yasadik bu kis..

Arkadasimin motorunun TÜV ü gecen sene 10. ayda bitmisti...
    Bizim niyetimiz 10. ayda motoru biraz tamir edip TÜV e sokmak..
    (Zincir disliler falan degismesi gerekliydi)
    Ama öyle bir kis geldiki biz motoru tamir etmeyi birakin yerinden kipirdatamadik..Yani motoru koca kis yatti benim evin arkasinda..
    Bu sene Nisan ayinda tamir etti ve TÜV e soktu..
    Kimse ondan ne ceza aldi neden simdi geldin diye hesap sordu..
    Tek kötü tarafi TÜV ü 2011 in 10 ayina kadar verdiler..
    Yani 2009 un 10. ayindan sonra 2 yillik.. (Aslinda buda benim icin cok sacma birsey ama konumuz bu degil simdi)

Yani bu TÜV ün ceza kesme olayi yurdumda var..
    Burada böyle bir olay yok

Bazi arkadaslar herkes zamaninda götürsün birsey olmaz diye birseyler yazmis..
    Cok sacma birsey bu..
    Örnek yukaridaki basimizdan gecen olay..
    Trafige cikmiyorsam TÜV e gitmeme gerek yok..
    Garajda yatan araca TÜV gerekmiyor
    Remzi sen çok doğru yazmışsın ancak Türkiyede devlet her açıktan para sağmayı adet haline getirmiş malesef. Vatandaşa biraz saygı olsaydı, vatandaşı temsil etikklerinin ve vatandaşın huzuru için görev yapmak üzere seçildiklerini bir idrak edebilseler nele değişirdi neler....
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    arkadaşlar güzel yorumlar yapmışsınız.benim kafama takılan şu aslında.sen şimdi diyelim A firmaya 2008 senesinde ihale ettin araç muayene istasyonlarını.burda işlem tamam .ama geriye dönük muayenesi geçmiş araçlardan ceza tutarını aracı firma alıyor.deki kardeşim 2008 tarihinden itibaren muayenesi geçen araçların cezasını ihaleyi alan firma alır.geriye dönük geçikme cezasını o firma nasıl alır.o tarihlerde öyle bir firma yoktu sonuçta devlet tekeli altında idi.ama bizim uyanık maliye yetkilileri o geçikme cezalarını alamayacaklarını bildikleri için hemen bir dümenle yeni firmaya tahsil yetkisini verdiler..belkide öyle bir yetkilweri yoktur araştırma yaptıkmı? firma istiyor parayı herzamanki gibi bizde paşa paşa ödüyoruz cezayı.
    birde bendede aynı dert var.kullanmadıgım bir spor aracım var 4 senedir garajda duruyor ara sıra çalıştırıp az bişey turluyorum.kullanmadıgım için muayenesini yaptırmadım.bir ara sordum muayene istasyonuna ne tutar diye ordaki görevli vatandaş 600-700 tl bulur dedi sadece gecikme cezası.ooo dedim doğal olarak.önceden devletteyken gecikme cezası yoktu polis yakalarsa ceza yazıyor ve 7 gün süre veriyordu bir kere başıma geldi çünkü.ama şimdi dayan cezaya dayan.birde enflasyon % 8 diyorsun % 60 dayıyorsun cezayı.bu % 50 fark direk - bakiye.zaten ötv-kdv de öyle degilmi dayan vatandaşına dur.
    yapıyorsun muayeneyi vatandaştan bir sürü yeterlilik istiyorsun.aynı şeyleri kamu araçlarından da istede göreyim seni.
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

Gecikme faizi tüvtürk tahsil ediyor ancak para maliyeye gidiyor. Keşke devlet bu işi kendi bünyesinde profesyonelleştirseydi. Ama eskisinden iyidir arkadaşlar. kim ne derse dersin, önünüzde stop ışıkları yanmayan, tekeri 8 çizen bir araç gördüğünüzde sövüyorsak, bunun önüne geçmek için böyle yaptırımlar şart. Herkes 2 yılda bir gitsin muayeneye, muayene ücreti düşsün, aylık gecikme faizi artsın derim hatta.

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    arkadaşlar lütfen biraz duyarlı olalım, devlete vereceğim paraya neden elin özel kuruluşuna vereyim?? hele ki bu para da ceza niteliğindeyse, yani sizin savunmanız şuna benziyor, ceza kesen trafik polisinin cezayı bize kaldırımdaki büfeciyle ibraz etmesi ve tahsilatı büfeciyle yapmak istemesi.

remzi_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Bu TÜV olayinin Türkiyede tam olarak nasil isledigini bilmedigim icin size burayi azicik anlatayim..
    Dün kalkinca babama sordum. 2 haftaligina yanima geldi..
    -"Baba Türkiye de bu TÜV olayi nasil? Buradaki gibi plakaya bir plaket yapistiriyorlarmi"? diye sordum
    -"Galiba ön plakya birsey yapistiriyorlar" dedi.. Kesin bilmiyor yani..
    -"Bizim forumda böyle bir tartisma var..Bunu polis kontrol etmiyormu? diye sordum..
    -"Abe oglum polis hangisini kontrol edicek..Tanidiklarim hangisiyle konussam hepsinin TÜV ü gecmis" dedi..
    Babamin bana söyleyebildigi bukadar.

Simdi buraya dönelim yine..
    Burada bu olay nasil calisiyor..
    Burada aracinizla TÜV girdikten sonra arka plakaniza böyle bir plaket yapistirilir..

Biraz acikliyayim size plaket neler söylüyor..
    Ortadaki 09 2009 senesi demek..
    Yani 2009 a kadar TÜV ü var..
    Yukari bakan disaridaki sayilarda aylarin sayisi..
    1 den 12 ye kadar..
    Mesela sizin TÜV ünüz 2009 un mart ayina kadarmi?
    3 rakami yukari dogru bakar..
    Ve bu meretlerin rengi her sene degisir..
    Polis sizin arkanizda giderken plaket in renginden anlar olayi..
    ayini anlamak icinde kenarki siyah cizgilerin nerede olmasinin gerektigini bilirler..
    Umarim azicik anlatabildim olayi..
    Ama yakalanmaniz icin polis in arkanizda gezmesine gerek yok..
    Bizim Ordnungamt (Türkcesi Zabita) dedigimiz kisiler(kendilerini polis sananlar) da kontrol ederler..
    Bu kisiler genelde yanlis parketmis araclara bakarlar trafikte..
    Ama dogruda park etmis olsaniz bu plaket isinide gözden kacirmazlar..
    TÜV gecmisse yapistirir cezayi..
    Yani kurtulmaniza hicmi hic imkaniniz yok.. Yada arabayi garajdan cikarmiyacaksin.. (Ozaman TÜV e gerek yok zaten)
    Burada olay bu..
    Umarim aciklayici oldu...

Alıntı dreamdark adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Özelleştirmeden dolayı gecikme faizi tahsilatı yasaldır tahminimce.
    Bir bakıma iyi de olmuş bence.
    Eskiden kimse aracını zamanında muayeneye götürmez, polis çevirene kadar belki aylarca muayenesiz gezer, hatta polis çevirmesinden de bir şekilde kurtulup muayenesiz gezmeye devam ederdi.
    Bir de sadece ruhsatı gönderip muayeneyi işletenler vardı tabi.
    Kısaca, tüm bu kuralsızlıklar içinde Allah'a emanet yaşıyorduk trafikte.
    Düşünün, muayenenin amacı nedir?
    Bir aracın can güvenliği için trafiğe çıkmasına uygun olup olmadığına dair değerlendirme.
    Bu değerlendirme sonunda yetersiz bulunan araçlar trafik için sakıncalı kabul edilir ve eksikliklerinin tamamlanması sağlanır.
    Bu şekilde de can güvenliğimiz sağlanmış olur dolaylı olarak.
    Ben şahsen bu gecikme faizi olmadığı takdirde, freni tutmayan, sinyali yanmayan, lastikleri kabak bir sürü araçtan hiçbirinin zamanında muayeneye gideceklerini sanmıyorum. Bu tip araçlar trafikde hepimiz için tehdit oluşturmaya devam edecektir.
    Yerinde bir uygulama, destekliyorum.
    Emre senin yazdiklarinida pek anliyamadim..
    Bir aracin TÜV ten gecmis olmasi o aracin 2 sene emniyetli olacagini belli etmez..
    Bugün TÜV alip yarin aracin ön takimlarini kaldirimda parcalayip yarim yamalak tarim ettirenleri düsün..
    Eger bu isi sadece TÜV icin yapiyorsak vay halimize...
    Ve yurdumda olay bu sanirim..
    Vay halimize

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:20 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:17 ----------

Alıntı Özer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Remzi sen çok doğru yazmışsın ancak Türkiyede devlet her açıktan para sağmayı adet haline getirmiş malesef. Vatandaşa biraz saygı olsaydı, vatandaşı temsil etikklerinin ve vatandaşın huzuru için görev yapmak üzere seçildiklerini bir idrak edebilseler nele değişirdi neler....
    Özer sen beni anliyorsun azicik..
    Yazabileceklerim bukadar dostum..
    Eksiklerimi sen tamamla artik..
    Hayatin icin bir saniyeni harca.
    Hayatini bir saniye icin harcama.

tkalfaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750S DCT
    HER AY İÇİN 7 TL

Eh o yüzden sessiz sedasız ihalesiz bir firmaya verildi ya bu iş?
    (Doğan holding'e yanılmıyorsam). Güzel para..

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    Bu TÜV olayinin Türkiyede tam olarak nasil isledigini bilmedigim icin size burayi azicik anlatayim..
    Dün kalkinca babama sordum. 2 haftaligina yanima geldi..
    -"Baba Türkiye de bu TÜV olayi nasil? Buradaki gibi plakaya bir plaket yapistiriyorlarmi"? diye sordum
    -"Galiba ön plakya birsey yapistiriyorlar" dedi.. Kesin bilmiyor yani..
    -"Bizim forumda böyle bir tartisma var..Bunu polis kontrol etmiyormu? diye sordum..
    -"Abe oglum polis hangisini kontrol edicek..Tanidiklarim hangisiyle konussam hepsinin TÜV ü gecmis" dedi..
    Babamin bana söyleyebildigi bukadar.

Simdi buraya dönelim yine..
    Burada bu olay nasil calisiyor..
    Burada aracinizla TÜV girdikten sonra arka plakaniza böyle bir plaket yapistirilir..

Biraz acikliyayim size plaket neler söylüyor..
    Ortadaki 09 2009 senesi demek..
    Yani 2009 a kadar TÜV ü var..
    Yukari bakan disaridaki sayilarda aylarin sayisi..
    1 den 12 ye kadar..
    Mesela sizin TÜV ünüz 2009 un mart ayina kadarmi?
    3 rakami yukari dogru bakar..
    Ve bu meretlerin rengi her sene degisir..
    Polis sizin arkanizda giderken plaket in renginden anlar olayi..
    ayini anlamak icinde kenarki siyah cizgilerin nerede olmasinin gerektigini bilirler..
    Umarim azicik anlatabildim olayi..
    Ama yakalanmaniz icin polis in arkanizda gezmesine gerek yok..
    Bizim Ordnungamt (Türkcesi Zabita) dedigimiz kisiler(kendilerini polis sananlar) da kontrol ederler..
    Bu kisiler genelde yanlis parketmis araclara bakarlar trafikte..
    Ama dogruda park etmis olsaniz bu plaket isinide gözden kacirmazlar..
    TÜV gecmisse yapistirir cezayi..
    Yani kurtulmaniza hicmi hic imkaniniz yok.. Yada arabayi garajdan cikarmiyacaksin.. (Ozaman TÜV e gerek yok zaten)
    Burada olay bu..
    Umarim aciklayici oldu...

Bir aracin TÜV ten gecmis olmasi o aracin 2 sene emniyetli olacagini belli etmez..
    Bugün TÜV alip yarin aracin ön takimlarini kaldirimda parcalayip yarim yamalak tarim ettirenleri düsün..
    Vay halimize

Evet Türkiye de bir kez araç TÜV den geçtimi 2 yıl dokunulmazlığı var...
    Her allahın günü gere Sabuncu Beli gerekse belkahve ve benzeri rakımlı yollarda hareket eden araçların egzozlarından çıkan kara dumana bakıyor ve yetkililerin nerede olduğunu soruyorum kendime
    Avrupanın her hangi bir yerinde bu araçlar hemen trafikten çekilir...bu ne rezlet yahu...egzoz emisyonundan geçmiş..2 yıllık TÜV plaketini almış ama bir gün sonra Dizel pompası arızalanmış, 150 haneli apartmanın bacasından çıkandan fazla is ve duman atıyor...bu aracın TAM ARKASINA POLİS aracı var ve yoğun trafik nedeniyle sollayamadığı için 2km boyunca duman yutmasına rağmen sağa çek,kontrol et yok...gayet normal değil mi? bunun gibi binlercesi var trafikte.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:20 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:17 ----------

Özer sen beni anliyorsun azicik..
    Yazabileceklerim bukadar dostum..
    Eksiklerimi sen tamamla artik..
    Ben eski bir Duisburg'luyum...
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

dreamdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Vay halimize
    Tabiki bu dediğine katılıyorum, kazanın ertesi günü bir araç yarım yamalak bir şekilde yaptırılıp trafiğe çıkabilir.
    Ama bu ihtimalleri saymazsak, cezaların caydırıcılığı olmazsa inanki senin de dediğin gibi birçok kişi muayeneye bile gitmez.
    Malesef bunu sadece TÜV için yapanlar büyük çoğunlukta ülkemizde.
    Ayrıca benim en azından sevindiğim bir nokta da, artık bu kontrollerin ciddiye alınarak yapılması.
    Yoksa dediğim gibi, eskiden birçok araç yerinden bile kımıldamadan muamelecilerle ruhsata muayene işlenip hallediliyordu.
    Bu şekilde en azından birtakım usulsüzlüklerin önüne geçilip, bir kontrol mekanizması sağlanmış oldu.
    Muayenesini geciktirmeyen ceza da ödemiyor sonuçta.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler