Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Biz Nasıl Bir Ülkede Yaşıyoruz?

Motovento
    REKLAM ALANI

Bu gece forumu dolaşırken vefat haberlerimizn olduğu konuya gittim her ne kadar istemesemde elim zorla oraya gitti.Gercekten okurken cok duygulandm gözlerim doldu.Bi yandan sordum kendime:

Biz nasıl bir ülkede yaşıyoruz böyle?

Bizim ülkemizdeki insanlar(sürücüler) nasıl bu kadar bencil olabiliyorlar?

Nasıl göz göre göre katil oluyorlar?

Acaba o motorları sıkıştırırken yüzlerindeki ifade ne oluyor?

Neden bu kadar acımasızlar?

Ben neden aileme 1 yıl sonra ehliyet alıp motor alıcağımı anlımdan ter akmadan içim ürpermeden,o korkuyu o tereddütü yaşamadan söyliyemiyorum?

En önemlisi bu yaşta içimdeki bu muazzam,her şeyden her hobiden güçlü olan bu motor sevgisini gerçekleştirmekte neden tereddüt duyuyorum?

Sürücülerimiz neden motorsiklet sürücülerinin de insan olduğunu hatırlayamıyorlar?

İllaki onlarında başlarına böyle birşeymi gelmesi gerekiyor?

İllaki o motorun üstündekininde insan olduğunu hatırlamaları için önce onları ezmelermi gerekiyor?

Yıllarca hapiste yatmalarımı gerekiyor?

Trafikte sıkıştırmaları mı gerekiyor?

Peki sorun kimde? Suç kimde? hepsi araba sürücülerindemi ?

Yoksa birazda hız meraklısı adrenalin tutkusu olan kanı kaynayan motoru sadece hava atmak için kullanan,yeterince koruması olmadan bilinçsizce yola çıkan gençlerdemi?

Yoksa sizce ikiside birbirini dengeliyormu?

Neden gençlerimizi kimse yeterince bilinçlendirmiyor?

Peki neden araba sürücülerinide bilinçlendirmeye yeterince uğraşmıyoruz yada onlar kafalarına hala motorun zaten tehlikeli olduğunu kendi davranışlarıyla magandalıklarıyla işi dahada tehlikeli hale getirdiklerini sokamıyorlar?

Size hangi birini sayıyım çevremdeki 16-17 yaşlarındaki çocukların araba ehliyetleri olmadan deli gibi trafiğe cıktıklarınımı yoksa aynı yaşta 1 motora 3 kişi 4 kişi binip trafiğe cıkan çocukları ve onların sorumsuz ailelerinimi?

Hiç mi ders almıyorlar onlarca ölümden?

Peki daha benim aklımda bu kadar soru işareti varken ben nasıl başlıyayacağm motor kullanmaya?

Ben nasıl korkmiyim Türkiyede trafiğe çıkmaya?

İşte eğer aklıma takılan yukarıdaki soruların cevaplarını tarafsız ve vicdani bir şekilde verebiliyorsanız konu başlığının cevabını zaten biliyorsunuzdur.Ya işte abilerim ablalarım biz böyle bir ülkede yaşıyoruz.Kendimiz bilinçli olmassak başkalarını nasıl bilinçlendireceğiz??

Gece gece eğer sizleride üzdüysem özür dilerim ama onları hatırlatıp hatırlamassak daha cooook kişinin arkasından ağlamak zorunda kalacağız...
    Allah hepsine rahmet eylesin, hepsinin mekanı cennet olsun nur içinde yatsınlar...

Burak...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Her daim hepimizin aklında olan bir konu olduğunu düşünüyorum..

Bir eğitimci olarak, okulumda, sınıfımda trafik derslerinde veya benzer ünitelerde motosikletlerden ve bisikletlerden bir şekilde bahsetmediğim bir sınıfım olmadı şimdiye kadar..Çünkü arabadaki de insan iki tekerlerdeki de insan..Önemli olan insan hakları, saygı bağlamında meseleyi yakalatmak..

Neden bunu yazdım?

Çünkü serzenişlerinin tek ve yegane nedeni bence EĞİTİMSİZLİK..!

Bunu yazmamın temel nedenlerinden biride tabiki EĞİTİMSİZLİK eğitim sadece ders kitaplarındakini okuyup anlatmakla olmuyor bence bir yerde öğretmnlerin aynı sizin yaptığınız gibi hayat eğitiminide aşılamaları gerektiği kanaatindeyim.

İlgi ve alakanıza teşekkür ediyorum ve örnek bir eğitimci olduğunuz içinde tebrik ediyorum ...

Motosikleti
    Var
    Alıntı bballa23 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunu yazmamın temel nedenlerinden biride tabiki EĞİTİMSİZLİK eğitim sadece ders kitaplarındakini okuyup anlatmakla olmuyor bence bir yerde öğretmnlerin aynı sizin yaptığınız gibi hayat eğitiminide aşılamaları gerektiği kanaatindeyim.

İlgi ve alakanıza teşekkür ediyorum ve örnek bir eğitimci olduğunuz içinde tebrik ediyorum ...
    Beni tebrik etmeyip düzenlediğim etkinliklere iştirak etmenizi temenni dilerim

Eğer cevap "-Evet" ise hemen görev verebilirim, mevcut etkinliklerimiz güncel hala

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    bence bunun eğitimsizlikle alakası yok. bazı insanların beyni hakkaten çalışmıyor, bazılarınında insana saygısı yok sebebi bu.
    misal bugün, 80le gidiyorum, önümde araba var, dibine kadar girmişim ama arkamdaki minibüs sürekli selektör yapıyor, korna çalıyor, sonunda zahmet edip yan şeride geçtikten sonrada küfür ediyor. şimdi bu adama nası bi eğitim verilmeli. Önümde araba var nereye gitmemi bekliyor. burda trafik kurallarından bahsetmiyorum, sadece o minibüsçünün ne düşündüğünü, ne yapmaya çalıştığını, benden ne beklediğini anlamaya çalışıyorum ve bulabildiğim en mantıklı cevap beyninin çalışmadığı.
    hem ne diye eğitilicekki bir insan, motorcuları öldürmeyin, üzerlerine sürmeyin, önlerine kırmayın, sıkıştırmayın, çünkü onlarda insan, bununmu denmesi lazım. insan olduğumuzun farkında değilllermiki neyi anlatmaya çalışıyoruz.
    henüz işimi yapamasamda bende eğitimciyim ama bazı insanlar için artık çok geç, onlar için yapılabilecek birşey kalmamış bence ve şu andan itibaren onları yola getirmenin tek yolu dayak malesef. çünkü 40-50 yaşına gelmiş bir adama "beni öyle sıkıştırma, ölebilirim" demenin ne mantığı var, dayağı yiyince zaten anliyicak hatasını ve bir daha yapmicak
    (valla bunları barbarca düşünerek değil gayet sakince yazdım )
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    Var
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence bunun eğitimsizlikle alakası yok. bazı insanların beyni hakkaten çalışmıyor, bazılarınında insana saygısı yok sebebi bu.
    misal bugün, 80le gidiyorum, önümde araba var, dibine kadar girmişim ama arkamdaki minibüs sürekli selektör yapıyor, korna çalıyor, sonunda zahmet edip yan şeride geçtikten sonrada küfür ediyor. şimdi bu adama nası bi eğitim verilmeli. Önümde araba var nereye gitmemi bekliyor. burda trafik kurallarından bahsetmiyorum, sadece o minibüsçünün ne düşündüğünü, ne yapmaya çalıştığını, benden ne beklediğini anlamaya çalışıyorum ve bulabildiğim en mantıklı cevap beyninin çalışmadığı.
    hem ne diye eğitilicekki bir insan, motorcuları öldürmeyin, üzerlerine sürmeyin, önlerine kırmayın, sıkıştırmayın, çünkü onlarda insan, bununmu denmesi lazım. insan olduğumuzun farkında değilllermiki neyi anlatmaya çalışıyoruz.
    henüz işimi yapamasamda bende eğitimciyim ama bazı insanlar için artık çok geç, onlar için yapılabilecek birşey kalmamış bence ve şu andan itibaren onları yola getirmenin tek yolu dayak malesef. çünkü 40-50 yaşına gelmiş bir adama "beni öyle sıkıştırma, ölebilirim" demenin ne mantığı var, dayağı yiyince zaten anliyicak hatasını ve bir daha yapmicak
    (valla bunları barbarca düşünerek değil gayet sakince yazdım )
    Yav sen pedagojik formasyon eğitimi almış birisi değilmisin?
    Yazma böyle..

Motosikleti
    kitap üzerinde olan iyidir, güzeldir ama hayat öyle değil hocam.
    adamın biri önüme kırsa, inip adama pedagojik yaklaşsam beni delir sanar, bide küfür eder en iyi ihtimalle, sonra 100 metre ileride bi daha önüme kırar
    ama adama pedagojik dalarsam (sonra son gaz kaçarsam) bir daha yapmaz, geçmişi hatırlar, eğitim bilimlerinde bişe deniyodu buna ama unuttum, neyse gayet pedagojik olur bu
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000
    Eğitimsizlikle alakası yok..... Toplumumuz genelde kadercidir... Olacağı varsa olur deyip asılırız gaza..... Ve hep te kaderimizde vardır......

Aslında kadersizlik diyelim....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

CERRAHI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir insanda inanc ve Kalbinde Allah korkusu yoksa eger....
    Ona istedigin psikolojik, teorik, pratik egitimi versende bir yerden patlak verecek.
    Egitim insandaki cahilligi alır ama ya icinde ki Esseklik ?

Cehaletin koreltilmesi, bilgili ve bilincli insanlar olunması iclerindeki nefsi koreltmez.
    Bir kez ama bir kezde olsa o aldıgı butun egitimi, bilgi birikimini saniyelik te olsa adrenalini yasamak icin ustunden sıyırır atar.
    işte zaten ne olursada o anda olur hersey...

işte o anda karsındaki insanı sakat bırakır veya en iyi ihtimalle olumune neden olur..

Egitim eger adamı adam etseydi bu ülkedeki egitilmiş hırsızların, yolsuzların, uckagıtcıların acıklaması ne !!!

Dedigim gibi bir insanda karsısındaki insan saygısı, sevgisi olabilmesi icin once Allah korkusu olacak...

Gerisi tıras kardesim ben bunu bilir bunu soylerim.........
    Bilgin Sana Kıymet, Talebin Ne ise O sun Sen. İnsanlığı Sade Yiyip İçmekte mi Sandın ? Halin Ne ise Müşteri Sen Oldun O Hale, Noksanı Meğer Adli İlahidemi Sandın ?

Motosikleti
    Alıntı CERRAHI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir insanda inanc ve Kalbinde Allah korkusu yoksa eger....
    Ona istedigin psikolojik, teorik, pratik egitimi versende bir yerden patlak verecek.
    Egitim insandaki cahilligi alır ama ya icinde ki Esseklik ?

Cehaletin koreltilmesi, bilgili ve bilincli insanlar olunması iclerindeki nefsi koreltmez.
    Bir kez ama bir kezde olsa o aldıgı butun egitimi, bilgi birikimini saniyelik te olsa adrenalini yasamak icin ustunden sıyırır atar.
    işte zaten ne olursada o anda olur hersey...

işte o anda karsındaki insanı sakat bırakır veya en iyi ihtimalle olumune neden olur..

Egitim eger adamı adam etseydi bu ülkedeki egitilmiş hırsızların, yolsuzların, uckagıtcıların acıklaması ne !!!

Dedigim gibi bir insanda karsısındaki insan saygısı, sevgisi olabilmesi icin once Allah korkusu olacak...

Gerisi tıras kardesim ben bunu bilir bunu soylerim.........
    Sadece Allah korkusu demeyelim çünkü çok ateist arkadaşım vardı ve onlar güya inanan arkadaşlarıma göre daha sağ duyulu ve insana değer veren kişilerdi
    (ben ateist değilim, panik yok)
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

CERRAHI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sadece Allah korkusu demeyelim çünkü çok ateist arkadaşım vardı ve onlar güya inanan arkadaşlarıma göre daha sağ duyulu ve insana değer veren kişilerdi
    (ben ateist değilim, panik yok)
    Ne oldugun neye inandıgının hiç onemi yok
    Yeterki icinde INSAN olma durtulerin olsun.
    İnanc, Din buyuk cogunlugu kapsayan yaratılısta eksik, hata yapaya meyilli, Aciz oldugu icin zaten gonderilmiştir.
    Ha aralarda yaratılısta mesrebinde cok duzgun insanlar varmı var ama inan bana onlarında Aciz oldugu bircok taraflar var...
    Bu konuda mukemmel olabilirler ama illaki bir baska konuda oyleler..
    Zaafları, eskiklikleri kendilerinin bile begenmedigi yanları kesinlikle vardır ve olacaktırda.
    Bilgin Sana Kıymet, Talebin Ne ise O sun Sen. İnsanlığı Sade Yiyip İçmekte mi Sandın ? Halin Ne ise Müşteri Sen Oldun O Hale, Noksanı Meğer Adli İlahidemi Sandın ?

Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğitimsizlikle alakası yok..... Toplumumuz genelde kadercidir... Olacağı varsa olur deyip asılırız gaza..... Ve hep te kaderimizde vardır......

Aslında kadersizlik diyelim....

''Olacağı varsa olur deyip asılırız gaza'' sonunu düşünmeden hareket etmek de bir eğitim eksikliği değilmidir? Bilinçsiz bir davranış değilmidir? tabiki konuda sadece eğitimsizlikten bahsetmiyorum vicdandan,kaderden.umursamazlıktanda bahsediyoruum ama önemli bir
    kısmını eğitimsizlik oluşturuyor gibime geliyor...

Bu arada OSBOURNE abi ne gibi bir faaliyet ve etkinlikten bahsediyoruz?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 13:16 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:15 ----------

Ayrıca CERRAHİ abimede katılıyorum son yorumuna

trgy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HD xl 883
    ben 80 sonrası nesilden umutluyum arkadaşlar,bir gün gelecek ve biz bunları tartışmayacağız artık,eğitimi de salt ''pozitif bilim'' olarak algılamayalım bu bir bakış açısı hayat tarzı olarak irdelenmeli bence,o dolmuşçu,taksici,eğitimli olsaydı böyle davranmayacaktı tıpkı senin bunu yapmayacağın gibi,insana verilen değer ve demokrasi geliştikçe bu tip olaylarla daha az karşılaşacağız,şu anda o çok imrendiğimiz avrupanın oldukça gerisindeyiz ve bunun tek nedeni bana göre eğitimdir,çünkü bazı temel yapı taşları henüz yeni yeni oturmaya başlayan bir toplumuz aslında,bizim bu yaşadıklarımızı medeni toplumlar da yaşadı ama çok önceleri ve aştılar bu süreci,biz ise bu süreci birbirimizi yemekle saçma sapan şeylerle uğraşmakla harcadık ama artık yavaş yavaş değişmeye başladığımıza inanıyorum,belki biz bunun sonuçlarına katlandık halen de katlanıyoruz ama sanmıyorumki bu böyle devam edecek.bir ülkenin gelişmişlik düzeyini anlamanın en basit yollarından biridir bence trafik düzeni,ve bunun ekonomik imkanlarla da hiç alakası olduğunu sanmıyorum,bugün tabiri caizse açlıktan kırılan eski sovyet doğu bloğu ülkelerinde bile karşıdan karşıya geçmeye niyetlendiğinizde kırmızı yansın yanmasın sizin önünüzde durmuş sizin geçmenizi bekleyen ve de size gülümseyerek bakan sürücüler görürsünüz. bizde ki gibi kornalar,selektörler, ve camdan sarkmış magandaların küfürleri değil, umarım bizde de artık bu insana verilen değer artar ve daha uygar ve medeni bir toplum oluruz.ne zaman ki bu seviyeye geliriz o zaman ''olduk'' artık derim ben.

McWarnaly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia AF1+FZR 1000+YZFR6
    burda o tarz olayarla hic karsilasmadim umaril karsilasmamda.ancak burdaki suruculer motorlulara karsi son derece saygililar.umarim en kisa zamanda turkiye de de soforler ayni derceye gelirler.
    RIDE or DIE

Alıntı McWarnaly adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    burda o tarz olayarla hic karsilasmadim umaril karsilasmamda.ancak burdaki suruculer motorlulara karsi son derece saygililar.umarim en kisa zamanda turkiye de de soforler ayni derceye gelirler.
    Tabiki elinde sonunda gireceklerdir ancak biraz fazla zaman alacağına inanıyorum...

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Trafikte adam öldürmenin cezası en fazla 3 ay hapisse çok insan ölür...
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    gece sürüşlerimde reflektörlü yelek giyiniyorum millet benle alay ediyor ne manaya geldiğini bile bilmiyorlar (burası istanbul koca bir köy)

düşük kültür seviyesinde insanlarız (genel), ilkokul 4 olan eğitim seviyesi ortalamasından beklenende budur..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:47 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:45 ----------

Alıntı draggy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    trafikte adam öldürmenin cezası en fazla 3 ay hapisse çok insan ölür...
    +1
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Ben hayatimda hiç alkollü bi motosiklet sürücüsü görmedim. Hayatimda hiç tek gözü görmeyen bi motosiklet sürücüsüde görmedim, ama istanbuldan-eskişehir'e sebze meyve taşıyan kamyon sürücüsü çok gördüm. Ne tuhaftir ki hayatimda hiç bahçeye dalan bi motorcuda görmedim, Toplu sürüşlerde bile takip mesafesinin dışına çıkan motorcuyada pek rastlamadim. Ayrica trafikte emniyet kemeri takmayan otomobil sürücülerinin sayisi %80 ise, kask takmayan motorcularin sayisi %5'i geçerse gelin yüzüme tükürün.. Eğitimin öneminden bahseden arkadaslarimla ayni fikirdeyim. Motorcunun yapacagi en küçük hatanin bedelini caniyla ödeyecektir. Ülkemizde Eğitimsiz motorcularin sayisi %5 iken, eğitimsiz otomobil sürücülerin sayisi %60'dır... En basit örneği birgün kirmizi ışıkta durduğunuzda çevrenizdeki arabalarin sürücülerine bakin. Kaçtanesi emniyet kemeri takiyor ? Ürkütücü tabloyu gördünüzde bu sorunun cevabi ortaya çikacaktir..
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Yine taraflı başlık. Üzgünüm.

Toplumda araç sürmeyi bilmeyen, eğitimsiz, kurallara uymayan, bencil vs. vs. vs. ne kadar sürücü varsa motosiklet sürücülerinin arasında da o kadar var. Ölümlü motosiklet kazalarında çoğu zaman hata motosiklet sürücüsündedir. İstisnaları var tabii ki.

Biz motosikletçiler kendimizi eleştirmeyi öğrenemedik. Motosiklet sürücüleri olarak bir araya gelip toplu karar vermeyi ve buna göre hareket etmeyi öğrenemedik. Onu geçtim, 'Motosiklet' demeyi öğrenemedik daha. Öğrenirsek diğerlerine de sıra gelecek inşallah.

Ben yanlış yaptığın(m)ız yerden başlayayım düzeltmeye. İki yıldır trafiği en belalı olan yerlerden birinde (İstanbul) sürüyorum, beni bilerek, isteyerek, kasten -neyse işte- sıkıştıran bir sürücüye denk gelmedim. Sıkıştırılma hadisesi abartılıyor. Geçemeyeceğiniz yerlere girip kendinize yol verileceğini bekliyorsanız daha çok beklersiniz.

Başlığa atfen: Bu başlığa asıl girme sebebim olan kısmı da yazayım.

Faşist, gerici, baskıcı ve köle olmuş bir ülkede yaşıyoruz malesef.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Gnusher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yine taraflı başlık. Üzgünüm.

Toplumda araç sürmeyi bilmeyen, eğitimsiz, kurallara uymayan, bencil vs. vs. vs. ne kadar sürücü varsa motosiklet sürücülerinin arasında da o kadar var. Ölümlü motosiklet kazalarında çoğu zaman hata motosiklet sürücüsündedir. İstisnaları var tabii ki.

Biz motosikletçiler kendimizi eleştirmeyi öğrenemedik. Motosiklet sürücüleri olarak bir araya gelip toplu karar vermeyi ve buna göre hareket etmeyi öğrenemedik. Onu geçtim, 'Motosiklet' demeyi öğrenemedik daha. Öğrenirsek diğerlerine de sıra gelecek inşallah.

Ben yanlış yaptığın(m)ız yerden başlayayım düzeltmeye. İki yıldır trafiği en belalı olan yerlerden birinde (İstanbul) sürüyorum, beni bilerek, isteyerek, kasten -neyse işte- sıkıştıran bir sürücüye denk gelmedim. Sıkıştırılma hadisesi abartılıyor. Geçemeyeceğiniz yerlere girip kendinize yol verileceğini bekliyorsanız daha çok beklersiniz.

Başlığa atfen: Bu başlığa asıl girme sebebim olan kısmı da yazayım.

Faşist, gerici, baskıcı ve köle olmuş bir ülkede yaşıyoruz malesef.
    Alkışlayan smileyın ilk sıradaki smileyler listesinde olmamasından dolayı o smiley i hayal etmenizi rica ediyorum.(Tembelliğe bak)

Sayın cerrahi iç dünyanızı her fırsatta dışa vurmanız ve bunu kendi düşünceleriniz değilde dünyanın kuralıymış gibi vurgulamanız beni müthiş derecede rahatsız ediyor. Size artık anlayacağınız dilden "La havle ve la guvvete" demek istiyorum. Fikirleriniz üzerine ise konuşmayacağım.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler