Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

fullface kask kullanmanızı tavsiye ederim...

Motovento
    REKLAM ALANI
    onur35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    bu konu adını taşıyan vb birkaç başlık açılmıştır elbet ama bugün yaşadığımız olay sonucu buna tekrar değinmek istedim...
    saat 14 civarında işletmekte olduğumuz otobüsümüz ile trafik ışıklarından hareket ettik ve arıza şeridinde ilerlemekte olan yarım kasklı bir (scooter)motorlu bayan yolun soluna doğru açılmaktaydı bunu fark eden şöför abim sağ şeritten sola açılmak zorunda kaldı fakat sol şeritte araçlar vardı ve ne olduysa birden bire önümüzde yavaşlayan beyaz bir fiat uno yüzünden oldu,abim yavaşlamak ve öndeki araca korna çalmak zorunda kaldı tabi bu sırada bizi fark etmeksizin arıza şeridinde yanımızda ilerlerken bizim korna sesinden ürken bayan motorlu malesef korkudan ön freni sıkarak yalpalamaya başladı ve sağa yatarak kaydı (neyse ki sağa yatmıştı sola yatmış olsa otobüsümüzün altına girme riski vardı ki bu herkes için felaket olurdu...)
    sonrasında araçta yolcular olduğu için duramadık ve ilk anda düştüğünü bile anlamadık daha sonra arkaya bakınca diğer araçtan koşan bayanı gördüm(okuldan öğretmen arkadaşlarıymış) servisimizi bitirip hastaneye gitmeyi planlarken firmadan gelen telefon bizi karakola yönlendirdi gittiğimizde bayanın ana okul öğretmeni olduğunu çenesinde yarılma ve birkaç dişinin kırıldığını motorun aynasının kırıldığı fazla bir hasar almadığını öğrendik,bu sırada bizden şikayetçi olmasına ise şok olduk ki bizim onu sıkıştırdığımızı savunuyorlardı hal bu ki iki araç ve bir motor arasında sıkışan biz idik tabi otobüsün fiziksel büyüklüğü söz konusu olunca suçlamalar bize yapıldı,biz bayan için üzülüp hastaneye gitmeyi planlıyorduk ki suçlandığımızı öğrenmek bize çok ağır geldi!şahitler dinlendi ifadeler verildi,öndeki araçtan bahsetselerde kendi arkadaşları bizi suçladı(dışarıda sizin suçunuz yok dediler ama içeride söylediklerini duyabiliyordum) olayla bi bağlantımız olduğunu sanmıyorum tamamen kendi hatası ve korkusu yüzünden böyle oldu polis bile bilmiyorsan sürmeyeceksin kanısında bize destek oldu sonuç mahkemelik olduk ki bir motorcu tarafından birisi ile bu duruma düşmek beni üzdü ki ben bile o ana yolu kullanmaktan kaçınırım zira beton araçları asıl tehdit unsurudurlar...bayanın ana okul öğretmeni olmasına daha fazla üzüldük ama daha kötüsü olabilirdi bunu hiç düşünmediler!
    asıl yargıya gelirsek mahkemeyi ve konusunu geçtim yarım kaskın sizi koruyacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz benimde tıpkı bu bayan gibi dişlerim kırıldı ve 5 porselen dişle yaşamak zorundayım belki daha iyi görünüyordurlar ama kendi parçanız bu en ufak bir diş bile olsa insanda eksiklik hissi yaşatıyor,abim şimdi psikoloğa gidecek ben 1 hafta otobüse binmem dedi bu sürede hastayı ziyarete gidecek...şöför bulamazsak 1 hafta servis yok ve işsisiz yani!bir yarım kask yüzünden bunca kişi etkilenebiliyor siz siz olun ne olur fullface kullanın full koruma kullanın esen kalın
    Kastino QM 50,Mondial 150 RF,Honda CBR 125R,Kawasaki KLR 650...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Zs 200 Gy-2
    Geçmiş olsun kardeşim,

Dilimizde tüy de bitse anlatamıyoruz ki insanlara...

Çeneden açılır kask alıp keyif yapmak isteyen bir zihniyet mevcut genel olarak.

Sigara içebilmek ya da azcık "havalanmak" daha önemli genelde memlekette...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:24 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:21 ----------

Şunu da ekleyeyim...

Reşat Hocamızdan güzel bir yazı.

http://donald.hypermart.net/Teori/4GIYIMKUSAM.htm

çok kötü olmuş. acıdım bayana

Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    bu arada karakolda ifade alan polis memurunun bana karşı kaba tavrına saygımdan dolayı cevap vermedim beni aşağılarcasına "sen çık lan dışarı" gibi üslubunu onun cahilliğine verdim ki konuşmasını bilmeyen adamları böyle yerlerde mevkilere veriyolar bu ülkeyi anlamak çok zor!!!diğer polis memuru ile hastaneden rapor almaya giderken yaptığımız muhabette ne kadar pırıl pırıl insanlar olduğumuzu,neden okumadığımı sordu...işimi bana yakıştıramadığını söyleyip güzel dilerklerde bulundu saolsun

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Kusura bakmayın da anlatırken bayanın kaydığını görüdüğünüzü söylüyorsunuz, sonra ilk anda farketmedik bile diyorsunuz. Yani hem olay anını saniye saniye anlatıp hem farketmedik diyorsunuz. Ve yolcunuz olsun olmasın, suçlu diğer sürücü olsun olmasın kazayı görüp durmamanız hiç hoş değil. Kısacası bu anlatımınız bana göre çelişkilerle dolu.

Polisin söylediği de saçmalık sürmeyi bilip bilmediği alnında mı yazıyormuş sürücünün?
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    Alıntı osmaniyeli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok kötü olmuş. acıdım bayana
    bayana inan bizde çok acıdık görmek için yola çıktık soluğu karakolda suçlanan taraf olara aldık

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:31 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:29 ----------

Alıntı Ante adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kusura bakmayın da anlatırken bayanın kaydığını görüdüğünüzü söylüyorsunuz, sonra ilk anda farketmedik bile diyorsunuz. Yani hem olay anını saniye saniye anlatıp hem farketmedik diyorsunuz. Ve yolcunuz olsun olmasın, suçlu diğer sürücü olsun olmasın kazayı görüp durmamanız hiç hoş değil. Kısacası bu anlatımınız bana göre çelişkilerle dolu.

Polisin söylediği de saçmalık sürmeyi bilip bilmediği alnında mı yazıyormuş sürücünün?
    ben arkada olduğum için fark ettim ama sebebini anlamamıştım kornadan korkmasını karakola gidince söylediklerinde öğrendik!

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Zs 200 Gy-2
    Yani neymiş?

Full Face kask Çeneden açılır kaska göre %46,Açık kaska göre de %78 daha GÜVENLİ İMİŞ...

Tekrar geçmiş olsun.

sergiowanni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER-5
    bayan suclu olsada olmasa da bayana inanırlar zaten merak etmeyin..hele çıtı pıtı bi hatunsa iş bitti..polislerin hepsi koruyucu kalkan kesilir erkek işte abcim..seni iter kakar..(tabi sende itip kaktırmıycan kardeş..)o polis senin maaşından kesilen vergilerle orada..sende uyarcaksın üslubunu deiştirecek..neyse geçmiş olsan..bilmeyen binmesin ya bu motorada..alık dolu piyasa..yolda yürüyemez motora biner..

GuNMember - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki CharmandER-5 2005
    Yaptıgım Kazadan Sonra Bırakın Nazi Kaskını Ceneden Acılır Denılen Kaskı Artçıma Bile Taktırmam
    Şu Anda Motorumda İki Adet Full Face Kask Var 58 Yaşındaki Babama Bile Fullface Kask Taktırırım
    Çenesı Açılır Kaskı Zamanından Düşündüm Ama Şunuda Düşündüm
    Sert Bir Şekilde Kafamı Yere Vurursam Ve Çene Mekanızmasını Tutan Kilit Açılırsa Ne Olur?
    Onun İçin Arkadaşlar Kask Seçerken 2 Hatta 3 Kez Düşünün
    Ben Kaska 350€ Para Verdim İnanın Motorumu Daha Ucuza Aldım Ama Kaskı Taktıgımda Kendıme Güven Veriyor Üzerimde Korumalarım Olmadan Motora Binmem Ki Yaptıgım Kazada Onlarında Faydasını Gördüm

Herzaman Full Face Kaskı Ve Full Koruma Öneririm Altınızda 50cc'lik Bir Mobilet Olsa Bile...
    "TayGuN"
    "GuNControll"
    "Hızlı Gidebilirim Sen Yapma Telaş (; "

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Bende kendimi sizin yerinize koyup düşündüm..Elbette aynı olay başıma gelse tepkimi önceden bilemem zira kriz anında davranışlar önceden tespit edilemiyor ama,
    Hem olayı aynadan görüp, düşüşü farkedip, arkadan arabadan insanlar indiğini görerek gene de 2 dk.lığına da olsa dururdum herhalde..
    Durmayıp devam etsem dahi, ilk uygun yerde yolcuları indirip ya da servisi bitirdikten sonra hastahaneye koşardım..

Ama dediğim gibi bilemiyorum, kriz anı..

Bu arada Full face kaskların flip-up (çeneden açılır) kasklara göre koruma gücü muhakkak daha fazla, lakin çene açılır kask kullanımının avantajları (sigara içsin/içmesin) kişi için çok fazla..

Ben full face kasktan flip-up a dönüş yapanlardanım ve çok şükür daha hiç kazam yok, yani deneyimleyebileceğim bir tecrübem yok, ama konforumda müthiş artış var orası kesin..

Eğer kafanız alev alev, alnınızi kulaklarınız ve enseniz ter içerisinde sıkışık trafikte dur/kalk/ani gazlama yaparsanız kaza riskiniz bence daha fazla olacaktır..Bunun yerine ışıklarda dahi olsa çene açılır kaskın avantajıyla az da olsa havalanmak insanı müthiş rahatlatacaktır..

Bu arada kaza anında çene açılır kaskın mekanizmasının kırılıp açılarak çeneye darbe alınmasına neden olduğuna dair tanıdığım hiç kimseden bir duyum almadım..
    Elbette sertifikalı ve çelik kilit mekanizmalı kasklardan bahsediyorum..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Zs 200 Gy-2
    Alıntı GuNMember adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaptıgım Kazadan Sonra Bırakın Nazi Kaskını Ceneden Acılır Denılen Kaskı Artçıma Bile Taktırmam
    Şu Anda Motorumda İki Adet Full Face Kask Var 58 Yaşındaki Babama Bile Fullface Kask Taktırırım
    Çenesı Açılır Kaskı Zamanından Düşündüm Ama Şunuda Düşündüm
    Sert Bir Şekilde Kafamı Yere Vurursam Ve Çene Mekanızmasını Tutan Kilit Açılırsa Ne Olur?
    Onun İçin Arkadaşlar Kask Seçerken 2 Hatta 3 Kez Düşünün
    Ben Kaska 350€ Para Verdim İnanın Motorumu Daha Ucuza Aldım Ama Kaskı Taktıgımda Kendıme Güven Veriyor Üzerimde Korumalarım Olmadan Motora Binmem Ki Yaptıgım Kazada Onlarında Faydasını Gördüm

Herzaman Full Face Kaskı Ve Full Koruma Öneririm Altınızda 50cc'lik Bir Mobilet Olsa Bile...
    Zamanında bu Çeneden açılır kasklarla ilgili bir mevzu dönmüştü,yeni başlayan bir arkadaş topic açmıştı...

"İnsan yapısıdır,açılmak üzere yapılmış olan birşey açılabilir..." demiştim.

Çok tepki aldım...Sen daha mı iyi biliyorsun o firmalardan yok öyleydi yok böyleydi ar-ge'siydi güvenlik testiydi...

İstatistikler Full face kaskların %46 daha güvenli olduğunu söylemiş.

Sayın Reşat Arbaş'ın yazısında okuduğumuz üzere...

http://donald.hypermart.net/Teori/4GIYIMKUSAM.htm

Not:Daha önceki mesajımda bu linki "Güzel" olarak nitelendirdiğim için özür dilerim."Harika" olarak değiştirebilmek isterdim ama zamanı geçti...

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Ne olursa olsun bu durumda suşlusunuz.

Sonradan görmüş de olsanız durup yardımcı olmanız gerekirdi. Ne demek yolcu vardı duramadık?

Bayanın emniyet şerdinden gitmesi kusur ancak ne olursa olsun tamamen suçlu bile olsa kaza geçirmiş birine yardım etmemek yasal olarak da suç bildiğim kadarıyla.
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Alıntı sergiowanni adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bayan suclu olsada olmasa da bayana inanırlar zaten merak etmeyin..hele çıtı pıtı bi hatunsa iş bitti..polislerin hepsi koruyucu kalkan kesilir erkek işte abcim..seni iter kakar..(tabi sende itip kaktırmıycan kardeş..)o polis senin maaşından kesilen vergilerle orada..sende uyarcaksın üslubunu deiştirecek..neyse geçmiş olsan..bilmeyen binmesin ya bu motorada..alık dolu piyasa..yolda yürüyemez motora biner..
    bak bu konuda sana kesinlikle katılıyorum ben sağlık memuruyum hastanede çalışıyorum steriliteye uymuyor diye bayana tutanak tuttuk (niyetimiz o birimden attırmak çünkü ordaki hastalara davranışı ve tutumu tamamen hastaya zarar vermek amaçlı) gören arkadaş anlattı hocaya gidim şirin şirin özür dilemiş vallah billah çekip iki kırıtmış adam direk tutanağı devre dışı bıraktırdı
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

mertka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 125R'dı
    öncelikle çok geçmiş olsun hem size hemde motosiklet sürücüsüne. bu olayın bir benzeri bugünde benım başıma geldi anayolda ilerlerken trafikte biraz sıkıştı önümde bir tır vardı tır hemen hemen yolun ortasında gidiyor sol tarafta motorun geçebileceği kadar bir yer vardı ordan geçtim tam sağa doğru geçiyim derken bir transporter zikzak çize çize geliyordu sağa geçmek için biraz geçti o an soldan gitmeye devam ederken adam beni görmemiş iyice geldi sıkıştırdı kaldırımla araba arasında bir motosiket sığabileceği kadar yer vardı elimi biraz gazdan çektim o arada ayaklık kaldırıma hafif sürttü neyse adam sonra sağa çekildi biraz önüne geçtim sağa çek dedim neyse adam dedi seni görmedim çok özürdilerim motorun bişeyi varmı falan konuştuk ama orda sıkıştığımda iyiki soğukkanlı davrandım nasıl oldu billmiyorum ama soğukkanlıydım yoksa o sürücü abla gibi olurduk.

@onur35 arkadaşım, geçmiş olsun, kazayla ilgili yorum yapamayacağım, zaten bir motorcu olarak sözü kask konusuna getirmişsin, oradan devam etmek istiyorum...
    Alıntı Enduromania adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun kardeşim,
    Dilimizde tüy de bitse anlatamıyoruz ki insanlara...
    Çeneden açılır kask alıp keyif yapmak isteyen bir zihniyet mevcut genel olarak.
    Sigara içebilmek ya da azcık "havalanmak" daha önemli genelde memlekette...
    Sayın @Enduromania,
    Çeneden açılır kask kullanan herkesi aynı sınıfa sokuvermişsiniz.
    Ben de tam korumadan ve full face kasktan yanayım ama gözlük kullanmak zorunda olduğumdan ve gözlükle full face kaskı çeşitli denemelerime karşın kullanamamış olduğumdan (gözlüğü takınca kask girmiyor, kaskı takınca gözlüğü ne vizörden ne başka bir yerden geçirip takamıyorum), zorunlu olarak çeneden açılır kask kullanıyorum.
    Ne sigara içmek için, ne "havalanmak" için, ne de başka nedenlerle; hareket halindeyken asla kaskımı açmam. Ama mesajınızda benim gibi kişileri neredeyse kasksız gezenlerle bir tutmuşsunuz. İncindim doğrusu...
    Demek ki modular (çeneden açılır) kask kullananlara hep kötü gözle bakıyorsunuz.

kanucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    full face kask kullanıyorum çene açılıra göre tabiki daha güvenilir.
    ama yaz günleri düşük hızda çeneyi açıp rüzgarın suratına vurması fena değil.
    üstelik çene açılır gayet pratik bir kask.

sergiowanni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER-5
    Alıntı DusenAdam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @onur35 arkadaşım, geçmiş olsun, kazayla ilgili yorum yapamayacağım, zaten bir motorcu olarak sözü kask konusuna getirmişsin, oradan devam etmek istiyorum...

Sayın @Enduromania,
    Ben de tam korumadan ve full face kasktan yanayım ama gözlük kullanmak zorunda olduğumdan ve gözlükle full face kaskı çeşitli denemelerime karşın kullanamamış olduğumdan (gözlüğü takınca kask girmiyor, kaskı takınca gözlüğü ne vizörden ne başka bir yerden geçirip takamıyorum), zorunlu olarak çeneden açılır kask kullanıyorum.
    Ne sigara içmek için, ne "havalanmak" için, ne de başka nedenlerle; hareket halindeyken asla kaskımı açmam. Ama mesajınızda benim gibi kişileri neredeyse kasksız gezenlerle bir tutmuşsunuz. İncindim doğrusu...
    Demek ki modular (çeneden açılır) kask kullananlara hep kötü gözle bakıyorsunuz.
    kardeşim faydan olsun diye soyluyorum..gozlukculerde esnek cerceveler var..illa uyar bitanesi..bu işi yapan bir abim bir cerceve gosterdi lastik gibi kaskla filan olur yani esnek..bir araştir istersen..selamlar..

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Alıntı DusenAdam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu kadar alıngan olmayın yahu... Çeneden açılır kaskları şahsen tercih etmiyorum bende. kapalı olarak kullanıldığı sürece de full face kasklar kadar koruma sağladığına da inanıyorum. Ama açıkcası bir kapalı bir kaskın kafadan çıkarılması takılması da toplasan 10-15sn sürmez. (çift DD kilit ile bile) Neyse. Sonuçta çeneden veya tam kask olsunda.

Gözlük konusuna gelince. Bunun çözümünü ben şu şekilde buldum. Aynen pilot gözlüklerinde olduğu gibi gözlük saplarını düzleştirip içe doğru eğim verdim. Bu şekilde ne günlük hayatta ne de kask taktıktan sonra vizör açıklığından takıp çıkarırken sorun olmuyor.
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

Motosikleti
    HYO GT250R SATILDI---UFALTACAZ GİBİ GÖRÜNÜYOR..
    üzüldüm bayan için ve siz için. gerçektende kamyon ve otobüslerin korna sesleri çok çok fazla. bazen ben bile korkudan direksiyon kırıyorum sanki bana geliyomuş gibi hissederek. neyse umarım herşey çabuk düzelir.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Düştüğünü gördüğünüz halde durmayışınız bile aslında suç....
    Kaldı ki belki yaralanması ciddi idi...
    Durmanız gerek ve ne olduğunu anlamanız gerekirdi...

Siz olayın şokuyla durmamışsınız anladığım kadarıyla... Yoksa yolcunun olması bahane olamaz..
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler