Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Subab Ayarı Motor Sıcakken mi Soğukken mi Yapılmalı..?

Motovento
    REKLAM ALANI
    serdarmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Subab ayarı motor sıcakken mi yoksa soğukken mi yapılacak.. Motor ısındığında metal genleşecek yanlış olacak gibi geliyor bana..
    Takma Kafana Hiçbirşeyi Kasktan Başka..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Subap ayarı motor soğukken yapılır.
    Sıcakken yapılan ayar bahsettiğiniz gibi genleşmeden dolayı yanlış olacaktır.

En uygunu akşamdan bırakılan motora, sabah hiç çalıştırmadan soğukken ayar çekilir.
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

songiden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Pegaso 650
    Sübap ayarı soğukken değil, çok soğukken yapılır. Sabah yapılır yani. Bu durum da çok önemlidir zira bahsettiğin gibi metal genleşmesi, motor sıcakken yaşanır ve sübap ayarı nanometrelerle ölçüldüğü için, kontak kapatıldığından 2-3 saat sonra bile bu ayar tam tutmaabilir. Bu yüzden bu ayarı sabah, motoru çalıştırmadan yapmakta fayda vardır.

ayrıca geçenlerde şöyle birşey daha öğrendim. Sübap ayarı denilen olayda, sübap içinde şim denilen metal pullar kullanılır (tabi bazı motorlarda bu ayar mandallarla yapılabiliyor. böyle olmadığını varsayıyorum). şimler konulduğundan sonra ortaya çıkan boşluk değeri de sentille ölçülür. 0.1 milimetre kayma bile, ayarın tutmamasına neden olur. doğru şimlerin konulabilmesi için, ayaı yapanın elinde bir şim seti olması gerekir. bu şim seti de her atölyede yok. atölye, elindeki şimleri deneyerek bu ayarı bulmaya çalışır. eğer bir şim seti yoksa, elinde ne varsa onunla yapar. böyle yapılan ayar da yalan olur.

sübapayarı, motorun içindeki en temel ayarlardan biri. bu ayar yapılmadan yapacağınız karbüratör ayarı gibi ayarların hepsi yalan. bu yüzden bu ayara gerekli özeni göstermekte, harfiyen doğru yolu izleyip yapmakta fayda var.
    http://www.motorla.co

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    her motorun ayar değerleri farklıdır. kimi motorlarda soğuk kimisinde sıcak yapılması gerektiği tamir kataloğunda belirtilir.

newceri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125
    Alıntı serdarmert adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Subab ayarı motor sıcakken mi yoksa soğukken mi yapılacak.. Motor ısındığında metal genleşecek yanlış olacak gibi geliyor bana..
    Ybr 125 supap ayarları ve bilgilerine Alttaki linkten ulaşabilirsin. http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...ybr-125-a.html
    2008 Ybr125 Buji : NGK CR6HSA Motor yağı : motul 5000 15w50 Rolanti:1.300dvr Filtre temiz ve kuru - zincir ve kablolar yağlı - Kask ve çene kemeri takılı

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    honda cbf 150
    biz motor sıcakken yapmıştık.demek ki bi daha yapmak lazım

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    motor soğukken sibob ayarı yapılır.....
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

KRAL1146 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    motor sıcakken bujileri bile çıkarmamak gerekiyor ayrıca benim kullandığım arabamda sibob ayarını araç kendisi otomatik olarak yapıyormuş motorlarda öyle bir sistem yok mu ben tam bilmiyorum bilen varsa sevinirim.
    103 hp

Motosikleti
    Aprilia Pegaso 650
    arkadaşlar öğreten adam ya da Hakkı Devrim olmak istemiyorum ama bu ayarın adı ne sibop ayarı ne de süpap ayarı.. Doğrusu sübap ayarı.. ya da valf ayarı da diyebiliriz..

ergün1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 SA
    Alıntı songiden adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sübap ayarı soğukken değil, çok soğukken yapılır. Sabah yapılır yani. Bu durum da çok önemlidir zira bahsettiğin gibi metal genleşmesi, motor sıcakken yaşanır ve sübap ayarı nanometrelerle ölçüldüğü için, kontak kapatıldığından 2-3 saat sonra bile bu ayar tam tutmaabilir. Bu yüzden bu ayarı sabah, motoru çalıştırmadan yapmakta fayda vardır.

ayrıca geçenlerde şöyle birşey daha öğrendim. Sübap ayarı denilen olayda, sübap içinde şim denilen metal pullar kullanılır (tabi bazı motorlarda bu ayar mandallarla yapılabiliyor. böyle olmadığını varsayıyorum). şimler konulduğundan sonra ortaya çıkan boşluk değeri de sentille ölçülür. 0.1 milimetre kayma bile, ayarın tutmamasına neden olur. doğru şimlerin konulabilmesi için, ayaı yapanın elinde bir şim seti olması gerekir. bu şim seti de her atölyede yok. atölye, elindeki şimleri deneyerek bu ayarı bulmaya çalışır. eğer bir şim seti yoksa, elinde ne varsa onunla yapar. böyle yapılan ayar da yalan olur.

sübapayarı, motorun içindeki en temel ayarlardan biri. bu ayar yapılmadan yapacağınız karbüratör ayarı gibi ayarların hepsi yalan. bu yüzden bu ayara gerekli özeni göstermekte, harfiyen doğru yolu izleyip yapmakta fayda var.
    Şimli makinada,eksantrikler sökülmeden önce ölçüm yapılır.Sökülüp mevcut şimler ölçülür ve önceden ölçülen değer ile eski şimdeğeri toplanarak gerekli şim kalınlığı hesaplanır.Dolayısı ile iyi bir ölçüm ve hesaplama yapıldığı takdirde şim setine gerek yoktur.Bu arada şimsiz makinanında sibop ayarının tam soğuk iken yapılması gerekir.
    AKILLI OLALIM;DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU MÜKEMMEL COĞRAFYAYA,TÜRK İNSANINA VE TÜRK'LÜĞE SAHİP ÇIKALIM.100 YILI AŞKIN SÜRDÜRÜLEN TÜRK ULUSUNU BÖLMEYE YÖNELİK OYUNLARA ALET OLMAYALIM.HEPİMİZ KARDEŞİZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Bazı ustaların bile yanlış yaptığını düşünüyorum..
    Burda tartışmak görüş alışverişinde bulunmak yararlı olmaktadır...
    Ben mantıken soğuk yapılmasını düşünmüştüm..Ama katılım gösteren arkadaşlara teşekkürler...

newceri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125
    Alıntı songiden adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar öğreten adam ya da Hakkı Devrim olmak istemiyorum ama bu ayarın adı ne sibop ayarı ne de süpap ayarı.. Doğrusu sübap ayarı.. ya da valf ayarı da diyebiliriz..
    anlayan 5 çeşit isminden anlıyor ama Türk dil kurumu Supap diyor
    2008 Ybr125 Buji : NGK CR6HSA Motor yağı : motul 5000 15w50 Rolanti:1.300dvr Filtre temiz ve kuru - zincir ve kablolar yağlı - Kask ve çene kemeri takılı

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    Servis en az 3 saat beklemesi gerektiğini söyledi,kafama takıldığı için ayar yaptırmaya gittim.Bana söyledikleri şu oldu bu güne kadar hiç ybr ye supap ayarı yapmadık.Motor tamir görür,yada sahibi açar yaparım umuduyla bozar,bu sebeblerden yaptık dediler.

Ve aynen geri döndüm

Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Alıntı newceri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O zaman bende topiği açarken yanlış yazmışım..TDK en doğru kaynaktır..Doğrusu supap..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:45 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:43 ----------

Alıntı babaçi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Servis en az 3 saat beklemesi gerektiğini söyledi,kafama takıldığı için ayar yaptırmaya gittim.Bana söyledikleri şu oldu bu güne kadar hiç ybr ye supap ayarı yapmadık.Motor tamir görür,yada sahibi açar yaparım umuduyla bozar,bu sebeblerden yaptık dediler.

Ve aynen geri döndüm
    Peki o zaman nedeni nasıl açıklanacak..Supaplar YBR lerde neden bozulmuyor..O usta hiç yapmamış olabilir. Ancak sonuçta motor sisteminde bunların ayarı kaçar..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:47 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:45 ----------

Alıntı AydoganX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Subap ayarı motor soğukken yapılır.
    Sıcakken yapılan ayar bahsettiğiniz gibi genleşmeden dolayı yanlış olacaktır.

En uygunu akşamdan bırakılan motora, sabah hiç çalıştırmadan soğukken ayar çekilir.
    Çok soğukkende doğru değil bence..Bir ortalama değer vardır. Motor soğuduğu zaman doğru zamandır.
    Çok soğuk olduğu zamanda tam tersi olur.Metal kısalması meydana geleceğinden bu çok hassas ayarlama hata getirir.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:57 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:47 ----------

O zaman kışın -10 C de yapılan supap ile yazın sabah +20C de yapılan ayar aynı olur mu?

korkut 250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 Fazer..Ve birde Yavrusu
    motor ılık iken yapılsa olmazmı ortayı bulmuş oluruz
    Bir damla özür nice yangınları söndürür.Gurur yapmayın yoksa o yangın tüm sevdiklerinizide götürür.

Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Alıntı korkut 250 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motor ılık iken yapılsa olmazmı ortayı bulmuş oluruz
    Sen ılık iken yaptır..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 10:13 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:12 ----------

Her zaman ortayı bulmak zorundamısın..

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    Alıntı serdarmert adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O zaman bende topiği açarken yanlış yazmışım..TDK en doğru kaynaktır..Doğrusu supap..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:45 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:43 ----------

Peki o zaman nedeni nasıl açıklanacak..Supaplar YBR lerde neden bozulmuyor..O usta hiç yapmamış olabilir. Ancak sonuçta motor sisteminde bunların ayarı kaçar..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:47 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:45 ----------

Çok soğukkende doğru değil bence..Bir ortalama değer vardır. Motor soğuduğu zaman doğru zamandır.
    Çok soğuk olduğu zamanda tam tersi olur.Metal kısalması meydana geleceğinden bu çok hassas ayarlama hata getirir.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:57 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:47 ----------

O zaman kışın -10 C de yapılan supap ile yazın sabah +20C de yapılan ayar aynı olur mu?
    Sıradan bir tamirciye götürmedim motorumu yetkili yamaha servisi

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    bu otomotiv terimleri hep böyle; kıl Fransızların dilinden aldığımız için olsa gerek;

şofor, şöfer, şifür, şoför

egzoz, eksoz, egzost, ekzoz

karoser, karasör, karoseri, karisör, karuser

şanzıman, şanzuman, şanjman

difransiyel, defransiyel, diferansiyel

Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Alıntı myagdi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu otomotiv terimleri hep böyle; kıl Fransızların dilinden aldığımız için olsa gerek;

şofor, şöfer, şifür, şoför

egzoz, eksoz, egzost, ekzoz

karoser, karasör, karoseri, karisör, karuser

şanzıman, şanzuman, şanjman

difransiyel, defransiyel, diferansiyel

Aman fransız hayranları duymasın..Bir zamanlar bir fransız firmasında çalışmış biri olarak ben daha çok şey söyliyebilirim.

Motosikleti
    Aprilia Pegaso 650
    TDK'ya ben de baktım şimdi, dediğin doğru. Ama TDM aynı zamanda sibop kelimesinin de supapla eşanlamlı olduğunu söylüyor. TDM'ya göre, tekerlerimiz üstünde de olan bir supap

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler