Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

2 valve-4 valve

Motovento
    REKLAM ALANI
    denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Alıntı chopperrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    subap sayısının fazlalığı bi tercihtir motor üreticisi için.
    8v otomobil motorları alt devirlerde daha canlıdır, 16v motorlar ise asıl performansını üst devirlerde gösterir alt devirler ise daha zayıftır, bu da genelde düşük devir çevrilen şehir içinde 8v motorların daha ekonomik olmasını sağlar.

şahsen ben motosiklet mekaniğinin fazla karmaşık olması taraftarı değilim. rektefe esnasında silindir sayısı ve subap sayısı ne kadar az ise o kadar iyidir

lifeisgood ;

bu arada fabiayı çok sevdiğin belli oluyor güle güle kullan ama vw grubunun yıllarca 8v motorlarla donattığı arabalara bayıla bayıla bindiğimizi unutma. gerçi vw nin 1.6 102 hp 8v motoru en sağlam üretimlerden biridir o ayrı konu.
    Arkadaş

Bu yorumun doğru değildir. valf sayısını, özellikle emme valfi sayısını arttırmak mühendisliğin günümüzdeki önemli tercihlerindendir. Tek amacı motor verimini arttırmaktır (daha az yakıt ile daha çok iş yapmak). Konvansiyonel 4 zamanlı motorlarda 2 valf vardır ki, silindirin daire şeklindeki kapağına birbirlerine mümkün oldukça yakın yapılırlar (çapları mümkün olabilen en fazla valfler yani). Fakat, valfsayısını arttırdığınızda silindir kapağında yarattığınız deliklerin kapladığı yüzey alanı artar. Yani çok daha hızlı ve kolay hava doluşunu ve egzost çıkışını sağlarlar. Bu doğrudan verimin artırılması anlamına gelir. Elbette senin de dediğin gibi yüksek devirlerde bunun önemi çok daha fazlalaşır Özellikle günümüzde değişken valf zamanlamasına (timing...) olanak tanıyan sistemler, devir arttığında ya da azaldığında en verimli dolguyu ve egzost çıkışını sağlayacak şekilde çalıştığından verim maksimum olmaktadır. Dikkatinizi çekmek istediğim nokta Verim dir, Güç değil. Verim ihmal edilebildiğinde çok daha küçük hacimlerde inanılmaz güçler elde edilebilir.

Tüm bunlar benim sadece kendi düşüncem falan değildir, günümüz motor üreticilerinin en önemli gördükleri uygulamalardır. Motosiklet motorlarında, özellikle verimin biraz arka planda kaldığı ama, basit ve küçük makinelerden yüksek güç istendiği durumlarda bu dediklerim değişebilir örneğin iki zamanlı, yüksek devirli motosiklet motorları standart bir otodan daha fazla yakıt harcarlar (Özgül yakıt sarfiyatı SFC den bahsediyorum). Ama bunun yanı sıra, çok hafif, küçük, basit vs özellikleriçok daha ön plana çıkarılmış ve bu sebeplerel tercih edilir olmuşlardır

Konu, içerdiği teorik zemin ve motor-malzeme-yakıt-kullanımamacı ve tipi vs..ile o kadar çok dolu ki, basitçe ancak bu kadar

Herkese kazasız belasız sürüşler
    Poturdak

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Djnkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Dio AF-34
    subap sayisini arttircagina subaplarin caplarini daha buyuk yapsinlar ozaman hem masrafida daha az olur

-ibrahim- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbf 150
    Alıntı Lifeisgood adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1.2 değil arkadaşım.Benim araba skoda fabia elegance 1.4 16 valve.
    Senin arabandan bahsetmedim zaten.Fabia'nın 1.2 hacimli motoru da var 1.4 olanı da var. 1.2 8 valve,1.4 16 valve ona açıklık getirmeye çalıştım

Alıntı Djnkt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    subap sayisini arttircagina subaplarin caplarini daha buyuk yapsinlar ozaman hem masrafida daha az olur
    dairenin içine mümkün olan en büyük iki daire çiz. yada 4 daire çiz o zaman kafanda canlanır

KRAL1146 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    16valf motorların bakım maliyeti çok yüksek 8 valf bir arabanın triger seti değişimi 20tl işcilikle 30tl ama 16 aracın triger set ve değişimi 600 lira ile 1000tl arasında değişiyor. sadece bu bir örnek
    103 hp

Arkadaşlar bir de şöyle soru sorayım.Forum kirliliği yapmadan cevap bulayım.Cbr 125 şasesi çelik mi aliminyum mu?

Arkadaşlar kimse bilmiyor mu?

Alıntı immortalboss adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bir de şöyle soru sorayım.Forum kirliliği yapmadan cevap bulayım.Cbr 125 şasesi çelik mi aliminyum mu?
    bizzat denemiştim mıknatıs çektiğinde çok şaşırmıştım. aluminyum diye umuyordum ama değilmiş. fakat içi boş çok ağır değil

htmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Twister - honda cbf 150
    Alıntı Lifeisgood adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim skoda fabia wolkswagen polonun motorunu kullanıyo.Zaten skkoda firması walkswagen tarafından satın alındı.Benim arabada 4 silindir 16 valve var.Wakswagen firmasının 16 valve kullanmadığını nereden çıkardınız?

Ben arabayı alırken 16 valve olduğundan daha fazla yakacağını tahmin etmiştim.Ancak herkes daha az yakar diye ısrar etmişti.Nitekim uzun yolda 100 km'de 6 litrenin altında bir tüketime şahit oldum.Sürekli 110 km sabit hızla gittiğimde 6 litrenin altına iniyo tüketim.Böyle bir tüketim 1.400 motor arabalar için gerçekten çok uygun.Ancak şehir içinde deli gibi benzini içiyo.8-9 litre civarında tüketimi var.Sonuçta 16 valve olması uzun yolda ekonomi sağlarken şehir içinde çok tükettiriyo.
    16 valve kullanmadığını yazmadım. 16 valvenin yanında, 8 valve motorlarıda kullandığını yazdım (yıl 2010) kadıki ikiside çok yeni teknolojiler sayılmaz mantık olarak 8 valve daha basittir üretimi kolay ve ucuzdur dediğin gibi şehir içinde de az yakar ekonomiktir.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 13:23 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:22 ----------

Alıntı KRAL1146 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    16valf motorların bakım maliyeti çok yüksek 8 valf bir arabanın triger seti değişimi 20tl işcilikle 30tl ama 16 aracın triger set ve değişimi 600 lira ile 1000tl arasında değişiyor. sadece bu bir örnek
    16 valvenin bakım periyotları uzundur.
    Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür.

Alıntı osmaniyeli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bizzat denemiştim mıknatıs çektiğinde çok şaşırmıştım. aluminyum diye umuyordum ama değilmiş. fakat içi boş çok ağır değil
    Vay be.Çelik şase demekki.Bu makineye hemen ulaşmalıyım!.Hastayım cbr 1255555555555555555

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler