Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Rüzgar Sesi (gürültü) Çözümleri

Motovento
    REKLAM ALANI
    Hakki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var
    Merhaba arkadaşlar,

kasktaki rüzgar sesinden gün geçtikçe daha çok rahatsız olmaya başladım.
    bu aralar F1'de dagıtılan kulak tıkaçlarından kullanmaya başladım. fakat memnun değilim. tıkaç tiz sesleri neredeyse tamamen kesiyo fakat bas türündeki sesler ya aynı miktarda ya da daha fazla olarak kulagıma iletiliyor (kulaklarınızı parmaklarınızla tıkadıgınızda kalp atışı sesinizi duyarsınız ya oyle oluyo işte bu tıkaçları takınca).

rüzgar sesindeki tizler (fış fış sesler) kaybolunca bayagı rahatladım ama baslar (patır kütür) çok rahatsız ediyor. uzun süre tıkaçlı kullandıktan sonra akabinde tıkaçsız kullanınca daha rahat ediyorum belli bir müddet.

rüzgar sesine kesin çözüm istiyorum. en kötü 15-20 milyarlık arabalardaki kabin gürültüsü olsun çözümleriniz.
    çünkü sadece kaskın sagladıgı gürültü koruması bana yeterli gelmiyor. ayrıca beni çok yoruyor ve konsantrasyon bozuklugu başlıyo yolculugun süresi arttıkça.

başka tıkaç mı kullanmalıyım. kaskımı mı değiştirmeliyim. kaska özel aparatlar varsa onlardan mı kullanmalıyım?
    tavsiyelerinizi bekliyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    HYO GT250R SATILDI---UFALTACAZ GİBİ GÖRÜNÜYOR..
    kaskı yağlasak rüzgar kayarak gider mi ki acaba?

barok34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco xciting 250 i
    kaskınızın marka modelini yazarsanız test sonuçlarına bakmak diğerleriyle kıyaslamak mümkün olabilir kulak tıkacı ben de denedim ama zamanla rahatsız ediyor ağrı da yapıyor bende daha çok kaskla ilgili bir durum bence

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:27 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:26 ----------

Alıntı GOKHAN42 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kaskı yağlasak rüzgar kayarak gider mi ki acaba?
    vayt be
    Biz hepimiz, Gök ananın içinde dönen tek bir çocuğuz.

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hakkı hangi kaskı kullanıyorsun?
    Stok egzoza dön
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Motosikleti
    HYO GT250R SATILDI---UFALTACAZ GİBİ GÖRÜNÜYOR..
    Alıntı barok34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kaskınızın marka modelini yazarsanız test sonuçlarına bakmak diğerleriyle kıyaslamak mümkün olabilir kulak tıkacı ben de denedim ama zamanla rahatsız ediyor ağrı da yapıyor bende daha çok kaskla ilgili bir durum bence

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:27 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:26 ----------

vayt be

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Alıntı Nemrut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,

kasktaki rüzgar sesinden gün geçtikçe daha çok rahatsız olmaya başladım.
    bu aralar F1'de dagıtılan kulak tıkaçlarından kullanmaya başladım. fakat memnun değilim. tıkaç tiz sesleri neredeyse tamamen kesiyo fakat bas türündeki sesler ya aynı miktarda ya da daha fazla olarak kulagıma iletiliyor (kulaklarınızı parmaklarınızla tıkadıgınızda kalp atışı sesinizi duyarsınız ya oyle oluyo işte bu tıkaçları takınca).

rüzgar sesindeki tizler (fış fış sesler) kaybolunca bayagı rahatladım ama baslar (patır kütür) çok rahatsız ediyor. uzun süre tıkaçlı kullandıktan sonra akabinde tıkaçsız kullanınca daha rahat ediyorum belli bir müddet.

rüzgar sesine kesin çözüm istiyorum. en kötü 15-20 milyarlık arabalardaki kabin gürültüsü olsun çözümleriniz.
    çünkü sadece kaskın sagladıgı gürültü koruması bana yeterli gelmiyor. ayrıca beni çok yoruyor ve konsantrasyon bozuklugu başlıyo yolculugun süresi arttıkça.

başka tıkaç mı kullanmalıyım. kaskımı mı değiştirmeliyim. kaska özel aparatlar varsa onlardan mı kullanmalıyım?
    tavsiyelerinizi bekliyorum.
    arkadaşım kaskın kalitesi önemli
    2. olarak kulak tıkaçlarını kesinlikle kullanmanı bir sağlıkçı olarak tavsiye etmem tıkacı hiç aralıksız 2 saat kullandığında kulağına üreyen mikroplar anında kulak zarını delecek kadar çoğalır
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

Motosikleti
    var
    Arai RX-7 Corsair (en gürültülüsü)
    X-Lite X-701 (en gürültüsüzü)
    X-Lite X-801RR (digerlerine nazaran orta gürültü)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:16 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:14 ----------

@ Gorkem,
    benim egzos street legal. pek bir ses çıkmıyor. daha fazla sesi de çıkmasın zaten.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:17 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:16 ----------

@ otopsici,
    verdigin bilgiler için sagol

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı Nemrut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arai RX-7 Corsair (en gürültülüsü)
    X-Lite X-701 (en gürültüsüzü)
    X-Lite X-801RR (digerlerine nazaran orta gürültü)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:16 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:14 ----------

@ Gorkem,
    benim egzos street legal. pek bir ses çıkmıyor. daha fazla sesi de çıkmasın zaten.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:17 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:16 ----------

@ otopsici,
    verdigin bilgiler için sagol
    1- üç kaskın mı var
    2- motosiklet modelin nedir?
    3- ben mp3 çalarımın kulaklığını takıyor ve balaklava kullanıyorum. ve sevdiğim müzikleri dinlemeye konsantre oluyorum.

kaskın çenelik aparatı var mı?
    kaskın ölçüleri sana tam mı yoksa büyükçe mi?
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    340m/saniye'lik hızla gidersen bu problemin kökten çözülür

Şaka bir yana, kask yapısı itibariyle bu sorunun çözümü pek yok gibi geliyor bana. kulak tıkacı kullanmayı sevmiyorum, x-sprit kask kullanıyorum çok rahatsız edici seviyede değil ses düzeyi ama motosiklete de bağlı tabi. Bildiğim testlerde Schubert marka bir kask en iyisi diye gösteriliyor ama denemedim.
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Hakkı iyi etmişsin bu konuyu açarak.

Çoğu insana kask taktırmaya uğraşmaktan sıra buna gelemedi. Şimdiki motorcu neslin kendi çocuklarıyla arasında çok derin iletişim sorunları olacak Çünkü rüzgar gürültüsü işitme duyusuna ciddi hasarlar verebiliyor.

Gelelim konuya. Sondan başlayayım. Çok dandik bir arabadaki gürültü seviyesini bile motosiklette elde edebilmek çok zor, en azından internetten yaptığım yoğun araştırmalar sonucu dolaylı olarak bunu söyleyebilirim. "Ses en az olsun" diyorsan, sanırım Schubert'e geçmen ve kulak tıkacı kullanman seni %100'e yakın tatmin edecektir. Çünkü Schubert kullanan insanların yorumları tıkaç olmadan bile sessiz bir kask olduğu yönünde.

Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de Shark rsr2 kullanıyorum, kulak tıkaçları gürültünün icabına baksalar da onlar olmadan AŞIRI GÜRÜLTÜLÜ bir kask olduğunu bilin. Bunun ana sebebinin gavurların "neck roll" dediği şeyin (kaskın alt tarafında boyunu çevreleyen kısım) rsr2'de var yok arası olması. Ben şimdi alacak olsam, hem rsr2 hem xr-1100 SHARP'dan 5 yıldız almış olsalar da yeni bir tasarım olan xr-1100'ü alırdım (bir de tabii ki neck roll denen hadise xr-1100'de fazlasıyla mevcut )

Karşılaştırma

RSR 2 Boyun bölgesi

XR-1100 Boyun bölgesi

Kaskların baktıkları yönler ters, yani Shark'ın fotosunda ön taraf sol taraf, Shoei'de ise ön taraf sağ taraf. Karışıklık olmasın diye ekleyeyim dedim.

Shark'da o arka tarafta gördüğünüz açık kısım inanılmaz büyük bir gürültü kaynağı. Shoei yeni tasarımında o kısmı iyice kapatmış. Shark'da benim maruz kaldığım o berbat ses Shoei'nin bu modelinde olmayabilir.

Kask gürültüsü hakkında bir kaç şey daha ekleyeyim olayı iyice açıklığa kavuşturmak için. Bir kaskta hissedilen gürültü seviyesi sürücüden sürücüye değişir. Ayrıca kullanılan ön camdan tutunda, sürücünün kafa yapısına, kaskın ne kadar iyi oturduğuna, rüzgarın yönüne ve hatta giydiğiniz montun yakasına göre bile değişiklik gösterebiliyor. O yüzden benim tecrübe ettiğim şeyi başka biri tecrübe etmemiş olabilir

Dünya'nın en sessiz 3 kaskından biri (belki de en sessizi) olan Schubert C3'de boyun bölgesine gösterilen özen üstteki iki kaskla kıyaslandığında, aslında bu gürültü işinin çokta tesadüf olmadığı ve çoğu markanın bu konuda "tembellik" ettiği anlaşılıyor.
    Kulak tıkaçlarının zitirilyon tane farklı çeşidi var. Ama gürültüyü en iyi kesenler genelde o senin "F1'de dağıttıkları" diye bahsettiğin "kullan at" tipi olanlar. 3M firmasının 1100 (ipsiz) ve 1110 (ipli) modelleri bu cins; güzel iş görüyor, ben de bunları kullanıyorum ve memnunum. Ancak bir daha kask alırken kesinlikle daha sessiz birşey arayacağım. Yurt dışında bazı yerlerde kaskı almadan önce test sürüşüne imkan veren satıcılar var. Keşke bizde de olsa. Eğer şu an kullandığım kaskı satın almadan önce deneme fırsatım olsaydı büyük ihtimalle almazdım.

Kulak tıkaçlarıyla ilgili şuraya göz atarsan faydalı olabilir:
    http://www.webbikeworld.com/Earplugs/earplugs.htm

Benim yaptığım araştırmalar sessiz kask istiyorsan Schubert diyor. Olmadı Aye'ye sor o sana anlatır
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Motosikleti
    var
    @ yürekçe,
    kaskın çenelik aparatı var ölçüleri tam.

@ Ante,
    schuberth'i ben de en sessiz (gürültüyü en az ileten) kask olarak duydum.
    diskolarda barlarda yazar "devamlı yüksek gürültüye maruz kalmak işitme kaybına yol açar" diye. bu işitme kaybı olayından da korkuyorum biraz.
    ama şu an daha önemlisi 1,5-2 saatlik yolculuklarda konsantrasyonum bozuluyor (viraj olan yerde düz gidebilecek kadar).

motogp'de yarışçılar tıkaç kullanıyor.
    her 2 saatte bir tıkaçları çıkarıp kulaklarımı yıkamaya razıyım. yeterki gürültü kesilsin.

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Schuberth'i hiç sürüşte kullanmadım ama mağazada denemek amaçlı kafama taktığımda hiçbir şekilde abartmadan söylüyorum ki 3 mt. ötemde duran satış elemanının sözlerini duymakta güçlük çekmiştim, hatta duyamayıp he? hö? demiştim..

İnternetten de okuduklarım kadarıyla sessizlik konusunda en başarılı kasklardan biri schuberth..

Motosikleti
    var
    @ Shrieker,
    verdigin bilgiler için teşekkür ederim Deniz.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Bir de şöyle birşey var belki ilgini çekebilir.

http://www.webbikeworld.com/r2/windj...nd-blocker.htm
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    1) Bass sesler (düşük frekanslı ) yalıtılması çok güçtür. Hatta bazen imkansızdır.
    2) Schuberth kullanıyorum. Gerçekten ses konusunda çok başarılı. Dünyada üretilmiş bütün kaskları kullanmadım tabii ki. Ama bir çok iyi bilinen marka kask kullandım ( özellikle ses konusunda iddialı olanları) Bunların içinde Schuberth açık ara en iyisi
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

Motosikleti
    var
    ledo,
    verdigin bilgiler için teşekkür ederim

Motosikleti
    honda xl 200
    valla hocam motorun zevkini bozma derim araba kornalarınıda rüzgarla beraber duymazsın sonra pat diye koyar ne olduğunu anlamazsın bile =)

Motosikleti
    var
    @ tansel11,
    araba,otobüs gibi kapalı kasalar ile yol alırken (cam,kapı,pencere açmadıkça) rüzgar sesini duymuyorsun ama korna seslerini duyuyorsun.
    biz de bu kulak tıkaçlarını kullandık. korna sesini duyamasaydık mutlaka bunu yazılarımızda belirtirdik.
    ayrıca kaskta korna sesini duyamayacak kadar yalıtım yapabiliyorsan söyle biz de bilelim, yok eger sagır felansan yardımcı olalım.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Schubert fena değil evet, ama yedek parçası yok, vizörü ebay da dahi bulmak zor ve çok pahalı, vizör bozulmaz demeyin vizörlerinde(full face) imalattan kalıp hatası var, 200 le giderken bir anda vizörünüz uçup gidebiliyor, tecrübeyle sabittir.

Satıcıları da sessizlik konusunda en az schubert kadar iyiler...

Bkz; http://www.fazerturkiye.org/forum2/s...ead.php?t=8660
    ekinler baş vermeden kör buzağı topallamazmış.::tartis::

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    yamaha yzf r1
    Alıntı tansel11 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla hocam motorun zevkini bozma derim araba kornalarınıda rüzgarla beraber duymazsın sonra pat diye koyar ne olduğunu anlamazsın bile =)
    Aynen bencede ,tıpa falan taktımı uykum gelir benim mayıştırır insanı , ses önemli, ben aksine ses daha iyi duyulursa daha iyi olur diyorum

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler