"DORADO V3 Corvus/V5 Poseidon Bilgi Paylaşımı..!" topiğinde yazılmış beğendiğim bir tespit yazısı

link: http://www.motosiklet.net/forum/moto...lasimi-44.html

LOGARİTMA nicki üyeden izin alıp yayınlıyorum..

arkadaşlar uzun süredir aranızda yokdum amerikadaydım yeni geldim ya çok merak ettim bütün konuyu okuyamadım ama amerikanın neresinde satılıyormuş bu dandiriks motor yada hangi amerikalı gidip alıcakmış bu motoru çok güldüm ya.....

bakın amerikada her tür mal satılır çin malıda satılır japonda türk malıda ama kimse almaz amerikalıya bir kere aşılanmış kaliteli malı biz yaparız ve bizim yapdığımız malda herkezinkinden ucuzdur diye adam harleylerini bedavaya satıyor nerdeyse bir sürü custom bike yapan yerler var race motorlar zaten ikinci elde orda burdaki çin motorları fiyatına satılıyor gidipde bu dorado yu mu alıcaklar sanırım bu ego tatmini hani bizim motorumuzu amerikadada satıyorlar çok kaliteliyiz biz bir numarayız zaten bir çin motorunda da bu olmasa şaşardım jinlunda da aynı şeyler söylenmişdi yok ingilteredede satılıyormuşda regaller içinde söylenmişdi ingiliz polisleri kullanıyorlarmışda :D :D

bu motora gelicek olursak 44 sayfa neyi tartışdınız okuyamadım ama ilginç 44 sayfalık tartışılıcak bir motor değil scooter motoru takılmış çinlinin hani birde böyle fantezi yapalım diye ürettiği bir motor..

kalite sıfır arkadaşımda vardı ondan biliyorum hatta amerikaya gitmeden önce yazmışdım bu forumda arkadaş aldı motor 6 ay sonra dökülmeye başladı her yerinden sesler gelmeye başladı diye iyi hatırlıyorum hatta alıcaksanız gidin bari regal alın demişdim o çocukda bir sürü sıkıntı çekdi sattı sonra...

ya inanın hayretle cotonak28 arkadaşın yazısını okuyorum hayret şaşkınlıkla dediğiniz şeyler o kadar büyük şeylerki bu yüzden firma kapatılır
fren balatası kopuyor 2000 km de debriyaj bitiyor gaz teli kopuyor bunları hepsi doğru hatta fazlası olanlarda var biliyorum benim arkadaşında bu tip şeyler çok başına gelmişdi corvusu varken anlamak mümkün değil hayat bu kadar ucuzmu ne demek gaz telinin kopması avrupada amerikada olsa böyle firmaları trilyonluk mahkemeler açılır ayıplı mal üretiorlar diye ve insanlarda alıyorlar bu malları ona şaşıyorum hayla uslanamadık hayla bir ders alamadık ben bu forumda bir jinlun olayı dönmüşdü yıllar önce ilk bu çinliler piyasaya girdiğinde

100 sayfalık bir jinlun topiği oluşmuşdu okurken aklım hayalim almıyordu adamın tekeri kopmuş birinin gidonu kopmuş birinde başka bir şey bu araba değilki kardeşim seni koruyan bir kaporta yok airbag yok cam yok hayla bu çin mallarına merak nedendir anlamak mümkün değil fiyatıda ucuz değilki baksanıza arkadaş 6 milyar yazmış 6 milyara ikinci elde şahane mükemmel ne motorlar var avrupalısı almanı git al 3 yaşında olsun 5 yaşında olsun ama kaliteli olsun akmaz kokmaz hiç bir şey olmaz alman olsun avrupalı olsun ölüceksen bile adi çin malı motorun üzerinde ölme

benim arkadaşımda 30 yaşında 30 yıllık vespa klasik var daha bir günden bir güne öyle büyük bakım görmedi motor yazlıkda çok az biniyor zaten gittimi yağını suyuna bakıyor buji falan filan değiştiriyor kontağı çevirip gidiyor biz nerdeyiz elin avrupalısı amerikalısı nerde yazık bize adam 2006 model çin malı motor alıyor yok balatsı kopuyor gaz teli kopuyor orası burası kopuyor adam 30 yıllık vespaya biniyorda daha bu yaşına kadar motorun en ufak bir yerinde kopma sarkma yok......

artık arkadaşlarım lütfen şu çinlilerin yapdığı adi artık sanayi plastiğinden yapılan tekerleği bile atık muşambalardan yapılan sırf motor zengin görünsün diye milleti kandırmak için krom görüntüsü versin diye krom görünümlü plastik malzeme kullanılan çin motorlarına tepkimizi koyalım

bunların hepsi kalitesiz kansorejan maddelerden yapılıyor kullandığınız çin mallarınındaki kansorejan madde yada orantısı ne kadardır bilen yada araştıran varmı
çinliler hangi hijyenik sağlık kontrollerinden geçirip üretiyorlar bu motorları işin bu yanına bu forumda değinen varmı bilmiyorum ama o çin motorlarının hepsi buram buram asbest ve diğer kansorejan maddeleri içeriyor avrupada pek çok malzeme ve insanın temas ettiği ürünlerde kullanımı yasaklanmış maddeler içeriyor bu çin malları...
bu yüzden zaten çinmallarını pek çok avrupa ve amerika ülkelerine sokmamaya çalışıyorlar..
yani çin mallarının esas sokulmama istenmesinin birinci nedeni kalitesizlikleriyse ikinci nedenide bu elin avrupalısı amerikalısı sağlığına çok düşkün...

bu çin motoru insan katliamına artık tükiyeden bir yetkililerin dur demesi lazım..
çin malı arabalarda bunu yapdılar allaha şükür yapmasalar sokaklarda aynı bu motor furyası gibi bir ton adi ucuz çinmallarından sahte mercedesler bmw ler hummer lar görücekdik devlet bir ton standart getirtide allaha şükür sadece bir iki çin markası o standartlara uyumlu araba getirdi...

motorlardada artık belli standartlar getirilmesi lazım her önüne gelen çine giden adamın motor getirtmemesi yada getiricekse belli standartlar dahilinde getrimesi gerekli bence...

Hepinizi seviyorum Kazasız Belasız Kaliteli Motorlarda Güvenli Bir Şekilde Gitmenizi Temenni Ederim.. Saygılar Sevgiler...

Alıntı yamahajet adlı üyeden alıntı
Alıntı:
Nickli Üyeden Alıntı
çin ve çin mallarından bahseden arkadaşların dikkatine sunuyorum. kızil çin de(kıta çin'i, hani başkenti pekin olan, hani günde 1 tabak pirince çalışan insanların ülkesinden ), dorado (cfmoto), sym ve de kymco motorları yapılmaz..burada, ülkemizde 1200-3500 ytl aralığında satılan motorlar üretilir..dorado (cfmoto), sym ve de kymco (komünist olmayan, hani kızıl çin le kanlı bıçaklı olan, uzakdoğuda teknoloji de japonyadan sonra kore ile başabaş olan ada çin'inden gelirler, taiwan ve taipei diye biryerler duydunuz mu) ve de fiyatları (taiwanlı işçiler 1 tabak pirinçten çok fazlasını aldıkları için) japondan biraz ucuz, koreli ile başabaştır.
çin ve çinli derken, hangisini kastetmiştiniz acaba ? daha doğrusu coğrafya ve genel kültür notlarınız ne alemde ???

Arkadaşım taiwana da gittim minnacık bir adadır zaten ucu başı 400km taipei de zaten tek şehirleri zaten adada kalıcak yerleşim eri yo her yerleri dağ az biraz düzlükleri var orayada taiipei yi kurmuşlar yani coğrafya bilgimde allaha şükür iyidir biraz istersen sana taiwan thailand malezya ve endonezyanın ülke oluşum hikayesinide burda anlatırım öyle dediğin gibi çinde kızıl değildir artık çinin yönetimi sosyalist ekonomisi capitalist olmuşdur tarihde hangi kızıl ülkeye mcdonalds nike adidas versace hem fabrika açmış hemde satış yapıyorlar dünyanın dev bütün firmaları artık çinde en büyük fuarlar artık çinde adamlar olimpiyatları bile yapıyorlar kızıllıklarımı kalmış... taiwna dönücek olursak sanırım sen taiwanla thailandı karıştırdın çünkü kanlı bıçaklı olan thailanddır bunun da nedeni thailandlılar çinli değildirler esas kökenleri thai dir ve budisttirler dilleride taycadır yani çinlilerle kapı komşusu ve çekik gözlü olmaları dışında ortak bir yönleri yokdur.. taiwan ise çinli köylüler tarafından kurulmuş bir ülke bile değil adadır bir ara portekizliler gelmiş sonra hollandalılar gelmiş çin almış sonra japonya devir almış 2 . dünya savaşından sonra çin geri almış falan filan taiwanın çinden tek istediği siyasi bağımsızlık o kadar yoksa öyel kanlı bıçaklı değiller zaten çoğu çin firmasınında orda bağlantıları mevcut... sanırım bu kadar bilgi yeterlidir istersen bu taiwn thailand ikilisine bağlı malezya endonezya hikayeleide vardır ama tarihi yeri değil bu kadarı seni susturmaya yeter kanımca....

ben thailanda da taiwan da da her tür motoru gördüm zaten motordan geçilmiyor buralarda ama dorado görmedim ne hikmetse görsem dikkatimi çekerdi çünkü zaten motorlara ilgili biriyim sym var esas ama bolcana fsm var doradoya gelince yukarki yazımdada dediğim gibi işçilik kalitesi berbat olan ve tamamen çin tarzı üretimi olan bir motor dorado her şeyiyle parça kalitesi işçilik kalitesi berbat klasik çin işi....

sym suzukinin yan firmasıdır fsm sym nin yan firmasıdır kymco daelim hysoung v.b falan kesinlikle ve kesinlikle bu dandik doradoyu onlarla aynı kefeye aynı klasmana koyupda karşılaştırmaya çalışma

dorado bu motorların yanına bile yakşamaz gerek kalite işçilik teknoloji gerekse kalitesiyle... hani corvus binmediğimiz motor olsa her neyse de bindik 6 ay sonra bir motor dökülüyorsa orası burası kopuyorsa o motor çin malıdır kimseye palavra sıkmayalım sym si olan istediğin insana git daelim hysoung kymco ve diğerleri bir günden bir güne balataları kopmuşmu yada motorun orası burası kopmuş dökülmüşmü geçicen bu işleri o kopma kırılma işi bir çinlilerde olur kraldan çok kralcılık yapmanın bir anlamı yok...

Eyer Dorado gerçekden taiwan malıysa demekki taiwanlıda adi kalitesiz dandik mal üretebiliyormuş bunuda görmüş olduk.. en azından artık taiwan için çok iyi kaliteli sym si var fsm si var kymco su var ama bir o kadar dandik kalitesiz doradosu var diyebilicez..

ben rus malı planet e bindimde rus malı teknolojisi çok eski meski ama adamlar yapmış kardeşim tank gibi motor savaşa girsen yağmur çamur banamısın demez rahatsız konforsuz bir motor şeklide güzel değildir ama bütün çinmallarını cebinde sallar atar dayanıklılık ve işçilik kalitesinde...

bende regal raptor vardıki ben gene hep diyorum illa çin malı kalitesiz mal almaya gönlünüz varsa bari gidin kalitesizinde kalitelisini alın yani kötünün iyisini alın regal alın en azından ayağı yere sağlam basan bir motor akmaz kokmaz böyle kolay kolay parçası kopmaz çinlilerin hafifden kaliteli ürettiği motorlardan

ama bende varken bile ben bile ufak tefek sıkıntılar yaşadımki ben bmw f650 gibi bir motordan inip ona binmişdim alışık değildim bmw de kontağı çevirir gidersin ama işde çin mallarında anladımki öyle olmuyor motordanda anlaman gerekiyor sabahları tek marşda çalışmaz bazen bujileri temizlemek zorunda kalırsın hafta bir servisdeydim bakdım bana göre değil sattım.. şu anki silverwing i mi aldım bakın amerkidan geleli 3 gün oldu dün gittim kontağı çevirdim ve 8 aydır yatan motor çalışdı..

8 aydır yatan motor tek kontakda çalışdı işde kalite farkı ben demiyorumki elin japonu yapmış japon amerikalı yada avrupalı mal kaliteli oldukdan sonra farketmez kimin yapdığı önemli değil 8 ay çin malı motoru yatırsan kesin paslanmaya çürümeye başlar kediler fareler yer

Birde anlamadığım bu motoru nasıl olurda 6.5 milyar gibi bir fiyata satmaya kalkabilirler aklım hayalim almıyor bir özellliğide yok altı scooter üstü chopper yada cruiser tarzı motor yani maliyeti neki parası ne olsun 250 cclik scooterlar 1.5 milyara satılıyor e hadi bunun şekli var chopper görüntüsü var falan deki olsun 2.5 milyar 6.5 milyar ne demek alıcak adama şaşarım dediğim gibi gidin ikinci elde dolu 6 milyara yamaha honda kawasaki bmw her çeşidini en güzelini bulurusunuz....