Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İstanbulda BJK serisinden plaka, araba fiyatına satılıyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    STeReO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    İstanbul'da sadece 99 adet bulunan 34 BJK serisinden otomobil plakaları büyük prim yaptı. Altından yapılsa 2.8 milyara mal olacak plakanın BJK olanına taraftarlar 10 milyar lira ödüyor. Üstelik İstanbul'da BJK serisi yeni plaka çıkarılması da planlanmıyor.

Beşiktaş'ın Türkiye 1. Ligi'ndeki şampiyonluğundan sonra, İstanbul'da 34 BJK ile başlayan otomobil plakaları 10 milyar liraya yükseldi. Sadece 99 adet bulunan plakalardan edinebilmek amacıyla bazı fanatiklerin yeni otomobil aldıkları belirtiliyor.

İstanbul Trafik Müdürlüğü plaka dağıtımlarını harf gruplarına göre ildeki 29 Şube Müdürlüğü kanalı ile yapıyor. 34 BJK serisindeki otomobil plakalarının dağıtımı 10 yıl önce Kartal'daki Trafik Şube Müdürlüğü tarafından yapıldı. Bu dağıtımda İstanbul'da trafiğe kayıtlı 99 araca 34 BJK ile başlayan plaka verildi.

Bu plakalara sahip olmak isteyen bazı fanatik taraftarlar, o günlerde, araya ‘‘hatırı sayılır dostlar’’ koyarak veya emniyet vakıflarına yüksek miktarda bağış yaparak BJK'li plakaların sahibi oldu.

Aradan yıllar geçti. BJK eski başarılı günlerine dönüp geçen sezonda yeniden popüler olunca fanatik Beşiktaş taraftarları bu plakalara sahip olmak için kesenin ağzını açtı. Fanatikler, İstanbul yollarında 34 BJK 01 ile 34 BJK 99 arasında değişen plakalarla dolaşan 99 aracın peşine düştü.

ALTIN OLSA DAHA UCUZ

Talebin artması üzerine 34 BJK ile başlayan plakaların değeri katlanarak yükselmeye başladı ve 10 milyar liraya ulaştı. Bu ücret saf altından yapılacak plakalardan bile pahalı. Normal bir araç plakası 175 gram ağırlığında. Bu ağırlıkta 24 ayar altın plaka yaptırmanın maliyeti 2 milyar 800 milyon lira.

Normal plakalar, 18 milyon lira plaka, 5 milyon lira evrak bedeli olmak üzere toplam 23 milyon liraya mal oluyor.

İstanbul Trafik Müdürlüğü'nün yakın zaman içinde üçlü harf grubundan, yani BJK'li plaka çıkarması beklenmiyor. 3'lü harf grubundaki plaka numaraları tükenince ikili harf grubuna geri dönülmüş ve plakalardaki rakam sayısı dört haneye yükseltilmişti. Yetkililer BJK'nin bulunduğu grupta üç rakamlı uygulamaya geçilmesinin yıllar alabileceğini belirtiyor.

OTOMOBİLİ ALIYORLAR

17 yıldır otomobil plaka ve ruhsat işi yapan Erciyas Sipahi Otomotiv Müşavirliği yetkilisi Hakan Çelikkan'ın plakası için otomobil bile alındığını söyledi.

Son bir yılda BJK'li plaka arayanların arttığını belirten Çelikkan 'Bize sorana, hepsi araçların üzerine kayıtlı, diyoruz. Araştırıp o araçları buluyor, sahiplerine inanılmaz paralar veriyorlar. Olmazsa otomobille alıyorlar. Plaka borsasında BJK serisi 10 milyar liraya müşteri buluyor' dedi.

FB ve GS plaka en fazla 150 milyon lira

Plaka borsasında Fenerbahçe ve Galatasaray'ın simgelerine ilgi daha az. 34 FB veya GS ile başlayan plakaların rakam grubundan 001-999 ve 0001-9999 arasında iki ayrı seri bulunuyor. Bunların toplamı da 10 bin 998 plaka ediyor. Fiyatları 100-150 milyon lira civarında.

Hürriyet

http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=95047

(az bile )
    İnanın Çocuklar! Güzel Günler Göreceğiz, Güneşli Günler, Motorları maviliklere süreceğiz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Haberi okurken bayat haber galiba dedim. Milyon, milyar. Bir gazete bu hatayı yapmaz. Linke tıklayınca çıktı. Haber 2003 yılına ait.
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

Motosikleti
    RAMZEY QM 250
    benim plaka fb kazara polisten aldım hangi takımı tutuyorsun dedi fenerbahce dedim verdı sagolsun kac para eder satarım hemen şip şak.34 fb

STeReO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Alıntı Ante adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haberi okurken bayat haber galiba dedim. Milyon, milyar. Bir gazete bu hatayı yapmaz. Linke tıklayınca çıktı. Haber 2003 yılına ait.
    bakalım kim atlayacak diye bekliyodum sen çıktın tebrikler .. 2003 yılından sonra 3 harfli seriye dönülmediğine göre değişen bir şey yok gibi. 4 rakkamlı bjk plaka satışına başlanmadı henüz
    İnanın Çocuklar! Güzel Günler Göreceğiz, Güneşli Günler, Motorları maviliklere süreceğiz.

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Alıntı STeReO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bakalım kim atlayacak diye bekliyodum sen çıktın tebrikler .. 2003 yılından sonra 3 harfli seriye dönülmediğine göre değişen bir şey yok gibi. 4 rakkamlı bjk plaka satışına başlanmadı henüz
    Biri atlayacak diye konu açtıysan ben seni tebrik ederim. Dikkat edersen ben ona değil BAYAT bir haberi vermene atladım.
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Haber bayat evet ama aynı durum şuanda da geçerlidir muhtemelen..

Motosikleti
    GSXR1000RR1
    bi ara hakan bilal kutlualp alsada aziz yıldırım fb 1907 yi kimseye kaptırmıyor, bağcılar trafik tescil müd. ne kayıtlı bu plaka..

Motosikleti
    RAMZEY QM 250
    benım ıkıncımotor 34 fb 9606 ılgınc motor bes para etmez ama plaka belkı eder zamanla

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler