Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kışın radyatöre antifiriz ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar!! Kışın motosikletin radyatörüne komple antifiriz konulmasının bi sakıncası varmı? sakıncalı ise hangi aksamlara zarar verir ? birde antifiriz koyulacaksa nekadar konulmalı motosikletimin markası Regal Raptor DD250E- 9B

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

aslında yaz ve kış herdaim motor suyunun içinde antifriz bulunmalıdır .
    fakat komle antifiriz kullanarak değilde , su miktarının yarısı oranında 1/2 koyarsın.
    tavsiyem şu olacaktır kesinlikle markalı antifriz kullan. merdiven altı markalardan kaçınmanı tavsiye ederim. shell,petrolofisi,bp,opet,castrol,mobil gibi markaları kullanmaya bak

Sağolasın arkadaşım. Ben iyisimi radyatörün içindeki antifirizin yarısını boşaltıp su ilave edeyim.

VaScO1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    regal in radyatör antifirizi kaldırırmı erimesin :D kalitelidir o kadar herhalde :D
    Drift Religion, iZMiR ŞußeSi

zaferkarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hepsi satıldı :(
    kesinlikle hepsini koyma naptın sen

kelon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS APACHE SİYAH İNCİM
    Alıntı zaferkarizma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kesinlikle hepsini koyma naptın sen
    valla ben de koydum tamamını ama tık diye çalıuşıyor zorlanma yok buz gbi havada bile tek marşş

Motosikleti
    radyatörü full antifiriz ile mi doldurdunuz ?

Motosikleti
    TVS APACHE SİYAH İNCİM
    evet full doldurdum

Su Silahı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125
    Kesinlikle radyatörün tamamını antifirizle doldurma. Önce içindeki mevcut antifrizi boşalt. Kaç litre alıyorsa %50 sini su geri kalanı antifriz doldur.
    Tamamını antifirzle doldurursan antifrizin aşındırıcı özelliği çok yüksektir. Aksamın içinde çürük pas varsa o bölgeyi hızla aşındırır. Sonuçta motorun zarar görür.
    Gitti TDM kaldık yine ybr ile başbaşa..

Motosikleti
    kolay gelsin ne diim

Motosikleti
    TVS APACHE SİYAH İNCİM

ss

valla sana bşy söliyim mi ne biliyim bilmeden yaptım ama performans da arttı

Valla arkadaşlar dediklerinize göre durum ciddi, bugünde radyatörün tamamı antifiriz olduğu halde 15 km gezinti yaptım ama ; bundan sonraki ilk gezintime çıkmadan önce yarısını boşaltıcam su takviye edicem başımıza iş almayalım...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:02 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı Dün 23:55 ----------

Alıntı otoltay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sağolasın arkadaşım. Ben iyisimi radyatörün içindeki antifirizin yarısını boşaltıp su ilave edeyim.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:06 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:02 ----------

Alıntı VaScO1925 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    regal in radyatör antifirizi kaldırırmı erimesin :D kalitelidir o kadar herhalde :D
    toplamda 70 km yol yaptım erimedi , sonuçta antifiriz hocam asit değilya bu sıvı ) ama yarın bi bakarım motosikleti koyduğum garaj göle döndüyse büyüksün nediyeyim

NecatMurat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BENELLI TNT 250 2016
    hatta su koyarken de çeşmeden değilde satın alınan kaliteli su'dan koy, musluk suyu kireçli oluyor, radyotörü ve boruları hasara uğratabilirsin, saygılarımla...

Asil.KurT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1992 MZ - Skygo 125 - LifanTay100cc - Arora Verano
    Bende su eksildikçe bahçedeki çeşmeden koyuyordum antifirizde yok bende.
    bugun gidip bi antifirz alayım en iyisi. sabahları soğukta motor çalışıp çalışıp duruyo zaten belki değişiklik olur.

gorkemuls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hysong GV 250
    Alıntı NecatMurat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hatta su koyarken de çeşmeden değilde satın alınan kaliteli su'dan koy, musluk suyu kireçli oluyor, radyotörü ve boruları hasara uğratabilirsin, saygılarımla...
    Ozellikle buna cok dikkat et, bide aman deniz suyu koyma yosunlanir falan..!! Sonra motor yeşermesin agac gıbı falan

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Sisteme hangi oranda antifiriz konulacağı yaşadığınız iklim ile ilgili bir konudur. Bölgenizin kış koşullarını meteoroloji işleri genel müdürlüğünün aşağıdaki sayfasından kolayca öğrenebilirsiniz.

http://www.dmi.gov.tr/veridegerlendi...statistik.aspx

ANTİFRİZ SUYUN DONMASINI NASIL ÖNLÜYOR ?

Hava sıcaklığı sıfırın altına düştüğünde araba hareketsiz halde iken soğutma suyu donabilir. Donunca genişler ve yaptığı basınçla motor bloğunu çatlatabilir.Bunu önlemek için suyun içine, sıfırın çok altındaki derecelerde bile donmasına mani olacak antifriz ilave edilir.

Tüm sıvılarda olduğu gibi suda da moleküller serbest ve düzensiz halde, katılarda (buzda) ise sabit ve düzgün bir yapıdadırlar. Su donarken önce moleküllerinin hareketleri yavaşlar sonra da düzgün ve sabit bir pozisyona gelirler yani kristalleşirler. Antifrizin buradaki rolü, moleküllerinin su molekülleri ile birleşerek onların buz kristalleri oluşturmalarına mani olmaktır. Ortamda su yokken antifriz kendi kendine daha çabuk donar. Çünkü suya katıldığında antifrizin su moleküllerine yaptığını su da antifriz moleküllerine yapar.

Antifiriz oranı yüzde yüzü bulunca maksimum korunma sağlanmış olmaz. Belirli orandan fazla konulan antifriz bu sefer de tamamen ters tepki verir. Suya %50 oranında katılmış antifiriz -37 °C donarken, saf antifiriz -12 °C donar. Sonuç olarak arabanın soğutma suyuna önerilenden fazla antifriz konmasının hiçbir faydası yoktur aksine zararı vardır.

Motorun soğutma suyunun içine ne oranda antifriz konulacağını, o bölgede olabilecek en düşük hava sıcaklığı belirler.Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için %33 ile % 50 arasında antifriz kullanılması önerilmektedir.Karışım oranları ise ;

Karışım yaparken sert sulardan kaçınılması gerekiyor. Çünkü sert sular antifrizin içindeki koruyucu katıkların etkisini azaltıyor. Bu nedenle musluk suyu yerine yumuşatılmış ve distile edilmiş su kullanılması tavsiye ediliyor.
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

Asil.KurT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1992 MZ - Skygo 125 - LifanTay100cc - Arora Verano
    Valla 7 tl ye aldım antifirizi. Bence bi değişiklik var gibi. önceleri 5-6-7 defa el marşı işe çalıştırıyodum stop ediyoru motor şimdi 1-2 defada canlanıyo. sağolun derin bilgilerinizi paylaştığınız için...

Sepetçioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKİ VERSYS 650
    Faydalı bilgiler teşekkürler
    Ultraviolet bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial, M 150 Vulture
    Antifirizi aldığın yerde konuşmadın mı?

ozgranl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Wolf SB250
    Bazı antifrizler %50 saf su, bazıları %30 saf su ile seyretilmesini öneriyor ya da direk olarak seyreltilmiş ürünler mevcut, kullanım şeklini anlamak için ürünün açıklamasını okumanız faydalı olacaktır.

Ek olarak bazı ürünlerin açıklamalarında su oranı fazlalaşırsa antifrizin koruma sıcaklığı düşüyor gibi veriler mevcut yani bulunduğunuz konumun mevsim değerleri de önemli olabilir, yine de ortalama değer olarak %50-%50 yapmakta fayda var.

Ben değiştirirken ustaya sordum kendisinin dediğine göre hiç su katmadıkları da oluyormuş, bu zamana kadar sorun olmamış ama ne kadar güvenilir tartışılır, sonuçta mühendisler ya da üretici firmalar bir şeyleri hesaplayarak seyretilmesini önermiş olmalıdır.

Benim kullandığım ürün Castrol Radicool SF, tavsiye ederim.
    mobyby bunu beğendi.
    XV

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler