Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

motor satarken nelere dikkat etmeliyiz?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    ybr125
    arkadaşlar genelde "motor alacağım nelere dikkat etmeliyim" diye sorarlar ama bu biraz farklı.Ben motorumu satacağım bu hafta ama daha önce hiç satış yapmadığım için nelere dikkat edilmeli bilmiyorum.Sadece aklıma gelen
    1. noterde parayı alayım varsa orada sahteliğini kontro ettireyim.(ya sahte para ışığı (mor ışık) yoksa ?)
    2.
    3.
    4.
    arkadaşlar yardımcı olursanız svinirim.malum devir it çakal devri herkes birbirini dolandırmanın derdinde.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ufuktan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Zx10R
    haftasonu parayı verseler de alma ...

önce parayı al say , yanında biri daha olsun ve o da saysın ondan sonra noterde devir için imza at ...

deneme turu atmak istediklerinde dikkatli ol , 2 kişilerse 1 tanesini mutlaka yanınızda tutun ve hep gözünüz açık olsun ....

** herkes art niyetli değildir ama bunlar bir önlemdir ... alanada satanada hayırlı olsun !!!

aykan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX/HONDA NF
    1.motorun devrini hemen ver üzerinde hiçbir yasal yükümlülük kalmasın.
    2.devri vermeden alan arkadaşın bile olsa alacak olan kesinlikle motor üzerine çıkmasına izin verme (sorumluluk devam ediyor)
    3.işlemler bittikten sonra devir evraklarını incele bir hata olmasın onları iyi sakla katlayıp bir kenara atma mümkünse dosyala.
    4.motorun üzerindeki eşyaları satmadan bir gün önce boşalt.
    5.para konusunda bişiy diyemeyeceğim ancak gene noterin yanında teslim alsan iyi olur bir güvenlik kamerası mutlaka kayıt tutacaktır o sırada.
    6.motoru eksiksiz teslim ettiğinin teyidini al sonra uğurlar olsun.

Hakikaten almak kadar satmak da problemli.Almak isteyen kişi en tabi hakkı olarak motoru kullanmak isteyecektir.Kişiyi tanımıyorsanız, ne olduğu kim olduğu belli değilse motorun parasının tamamını bıraktırıp denettirebilirsiniz.

Aslında bu tüm motorcular arasında bilinen bir kural olmalı bence.Motoru denemek isteyen adam parası ile gelsin.Dediğim gibi; tanımıyorsanız motora binmek haricinde her şeyine bakabilir ama binmesine müsade etmeyin.

Sahte para işi benimde kafamı kurcalayan bir durum.Ya düşünün memleket o hale geldi ki neleri konuşuyoruz!

Bunun çözümü bence noterde değil, çünkü noter sizin parayı aldığınıza şahitlik etmeyeceği gibi, paranın sahte olup olmadığı konusuna da karışmaz.Noter sadece şu kişi, bu malı, şuna sattı, diye resmi belge düzenler.Yeni yasa ile ruhsat işlemide notere devredilsede yinede noter alıcı ile satıcı arasındaki para alışverişine şahitlik etmez, karışmaz.

Aslında bu işinde tüm motorcular arasında kendi aramızdaki en garanti çözümü şu olmalı bence: Anlaşmaya varıldıktan sonra taraflar öncelikle bankaya gitmeli.Alıcı, satıcının hesabına "şu plakalı motorun satış bedeli" notunu yazdırarak parayı yatırmalı.Çift dekont istenmeli, genelde zaten çift dekont verir banka.Biri satıcıda diğeri alıcıda kalır. Notere gidilir, satış yapılır.Ne noterin kalabalık ortamında deste deste para sayma derdi olur ne de para sahtemi değil mi endişesi olur.Tertemiz iş biter.

Yanlışım varsa söyleyin lütfen.Bence alım satım işemleri böyle yapılmalı.

Motosikleti
    ybr125
    çok teşekkürler verdiğniz bilgilere gerçekten sıkıntı verici işler bunlar.

demirgursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    en güzel taktik parayı bankaya yatırtmak
    sıkıysa yakala HAYALBUYSA

Motosikleti
    Kawasaki Zx10R
    biri bana devri almadan motora binme dese almamki o motoru .... senin motorun altın da , benim param pul mu ?????? ben sana güvenecem parayı sayacam takır takır , gidip devri alacam ... sonra piyango gibi çıkan benim talihim olacak hemiiii ????

CaptainBlack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway 150 almaya niyetli ama önce ehliyet.
    Alışveriş sırasında sahte paradan kurtulmanın en rahat yolu. Alıcının bankadan sizin adınıza bloke çek alması ve bunu size teslim etmesidir. Çeki sizden başka kimse bozduramayacağı için sahte para gibi dertlerden kurtulursunuz.

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    şu sıralar dahi pek çok motor hırsızlıı,
    test edebilirmiyim adı altında oluyor,
    tamam sen dürürstsün ama herkes senin gibi değil,

geçen yıl çelik yuan motor satmaya gittik,
    sevdiğim bi kardeşim netten anlaşmış ve bakırköy merkeze gel demişler,
    3 motor gittik,
    cbf 250,
    benım racer,
    ve çakma cbr, yuan çelık,

eleman bizi kalabalık görünce yanımıza dahi gelmedi,
    ben tanıdım ama hatta telefon ettırdım ve tahmin ettiğim kişinin telefonu çaldı,
    ona rağmen meşkule çevirip oradan uzaklaştılar,

demek istediğim sen artniyetli olmasanda karşındaki kişiyi tanımıyorsun.
    o nedenle işini çok sağlama almadan motorunu verme,
    daima yanında senin motordan hızlı veya senden daha bilgi sahibi biri olsun...

Hayırlı Satışlar...
    BMW F650,,,KTM EXC 400,,,CRF 250X.....msx 125
    ''Gürcan Moto Garaj''
    0 535 939 20 86

Motosikleti
    Kawasaki Zx10R
    Alıntı serkanADH13 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu sıralar dahi pek çok motor hırsızlıı,
    test edebilirmiyim adı altında oluyor,
    tamam sen dürürstsün ama herkes senin gibi değil,

geçen yıl çelik yuan motor satmaya gittik,
    sevdiğim bi kardeşim netten anlaşmış ve bakırköy merkeze gel demişler,
    3 motor gittik,
    cbf 250,
    benım racer,
    ve çakma cbr, yuan çelık,

eleman bizi kalabalık görünce yanımıza dahi gelmedi,
    ben tanıdım ama hatta telefon ettırdım ve tahmin ettiğim kişinin telefonu çaldı,
    ona rağmen meşkule çevirip oradan uzaklaştılar,

demek istediğim sen artniyetli olmasanda karşındaki kişiyi tanımıyorsun.
    o nedenle işini çok sağlama almadan motorunu verme,
    daima yanında senin motordan hızlı veya senden daha bilgi sahibi biri olsun...

Hayırlı Satışlar...

verdiğin çok değerli fikirlerin için minnettarım , Lakin 15 yılda onlarca motor aldım sattım ... ne 1 kez motoru denemeden aldım , ne de denemeden sattım .... alacak adam arkadaşıyla gelir , arkadaşı bizim yanımızda kalır, alıcı ( motor kullanmayı biliyorsa ) 10-15 dk biner gelir , sonra gidilir bir servise gösterilir !!!! olayı öyle karmaşık hale getiriyorsunuz ki ,Amerikanın yeniden keşfine gerek yok aslında , yeniden gemi inşaa ediyorsunuz .. Çok kıymetli malın varsa satma derler adama

Hiç düşündün mü ?? o eleman sizi kalabalık görünce şimdi benim üzerimde para var , bunlar beni çarpmasın diye yanınıza yaklaşmamış olabilir mi ????

zulu1616 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    geçenlerde bir olay duydum şok oldum. olay şu:
    bir adam yanında bir usta ile motoru görmeye geliyor.usta motoru inceliyor.herşey güzel...
    adam motoru denemek istiyor, hatta ufak bir miktar kaparo verip motorla deneme sürüşüne çıkıyor...
    gidiş o gidiş...
    motorun sahibi ustanın yakasına yapışıyor "nerede bu adam?" diye.
    usta bende tanımamki, geldi bir motoru incelermisin ben anlamam, zahmetinin parasını veririm dedi diyor...
    buna benzer birsürü yaşanan olay var.
    siz siz olun motoru deneyecek kişinin ya arkasına oturun, yada motorun bedelini almadan motoru teslim etmeyin...

Motosikleti
    Kawasaki Zx10R
    bende geçen şöyle bir olay duydum :

600rr varmış adamın birinde (ama çalıntıymış) .. alıcıya demişki parayı vermeden denetmem , bizim arkadaş parayı vermiş teste çıkmış , gelmişki adam yok ....

motorunuza güveniyorsanız götürün verin mağazaya ... oradan değiştirin !!!! Bu şekilde çoğunuz alışveriş yapamazsınız ....

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    Dostum Herkes Başından Geçeni Ve Tanıdığı Dostlarından Duyduklarını,
    (Gerçek Olduklarına Emin Olduğu Şeyleri)
    Yazıyor,
    Elbete sende haklısın herkes bir değil,
    o nedenle herkesinbilgisi kendine,
    sadece Bilgi maksatlı yayınlanıyor,
    ne satanı tanırım nede almaya nıyetlı vatandaşı...
    BMW F650,,,KTM EXC 400,,,CRF 250X.....msx 125
    ''Gürcan Moto Garaj''
    0 535 939 20 86

Motosikleti
    HONDA CBR 600F
    Alıntı ufuktan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    verdiğin çok değerli fikirlerin için minnettarım , Lakin 15 yılda onlarca motor aldım sattım ... ne 1 kez motoru denemeden aldım , ne de denemeden sattım .... alacak adam arkadaşıyla gelir , arkadaşı bizim yanımızda kalır, alıcı ( motor kullanmayı biliyorsa ) 10-15 dk biner gelir , sonra gidilir bir servise gösterilir !!!! olayı öyle karmaşık hale getiriyorsunuz ki ,Amerikanın yeniden keşfine gerek yok aslında , yeniden gemi inşaa ediyorsunuz .. Çok kıymetli malın varsa satma derler adama

Hiç düşündün mü ?? o eleman sizi kalabalık görünce şimdi benim üzerimde para var , bunlar beni çarpmasın diye yanınıza yaklaşmamış olabilir mi ????
    abicim burası İstanbul. 1 lira için adam öldürüyorlar. 20 dakika aralıkla başıma gelen en basitinden iki olay anlatayım sana.

arkadaşla taksimde bi cafeye gittik. tıklım tıklım. elemanın biri arkadaşımın telefonundan gözünü ayırmıyor ve telefonla biriyle konuşuyor. yukarı çıktık oturmak için. sadece 4 kişilik bir masa var. birisi oturuyor. oda telefonla (aşşağıdaki elemanla) konuşuyor.

bizden önce gelenleri (dolu) diyerek oturtmadı. bize buyrun oturun dedi. tabi oturmadık çıktık gittik. arkama bir baktım ikiside bizi takipte. ikimizde hazırlıklıyız her zamanki gibi. ama ne gerek var başımıza bela almaya. kalabalığa karıştık.

aynı gece midye yiyelim dedik. seyyar satıcı apartman girişinde satıyor. yanına 2 kişi geldi 1 tane midye yedi muhabbet ediyor. 2 müşteri muhabbet ederek apartmana giriyor. ortalıkta kimseler yok ama satıcı (zabıta gelicek birazdan) diyor ve oda apartmana giriyor. bizide oraya çağırıyor. tabi girmedik. o gece katil olmamak için kendimizi zor tuttuk.

ki söz konusu canımızdan çok sevdiğimiz motosikletlerimiz olunca durum daha bir vahim. çok dikkat etmek lazım.

By Mükemmel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    Parayı önceden alma gibi bir lüksün yok.Çünkü karşı tarafta sonuçta sana güvenmeyecektir.Devir anında yapılacak şey işlemler başladıktan ve imzalar atılmadan hemen önce parayı almaktır.Zaten noter size soracaktır paranızı aldınız mı diye?Tabi yanınızda güvendiğiniz birinin olması da iyi olur.
    ÇELİK KANATLARIN ÖZGÜR ÇOCUKLARI

osmanba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda şhadow VT 750 c 4 - Honda CBF 150
    Alıntı aykan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1.motorun devrini hemen ver üzerinde hiçbir yasal yükümlülük kalmasın.
    2.devri vermeden alan arkadaşın bile olsa alacak olan kesinlikle motor üzerine çıkmasına izin verme (sorumluluk devam ediyor)
    3.işlemler bittikten sonra devir evraklarını incele bir hata olmasın onları iyi sakla katlayıp bir kenara atma mümkünse dosyala.
    4.motorun üzerindeki eşyaları satmadan bir gün önce boşalt.
    5.para konusunda bişiy diyemeyeceğim ancak gene noterin yanında teslim alsan iyi olur bir güvenlik kamerası mutlaka kayıt tutacaktır o sırada.
    6.motoru eksiksiz teslim ettiğinin teyidini al sonra uğurlar olsun.

Motosikleti
    ybr125

herkesin malı kendine kıymetli.Kimisi vardır bir motor hayaliyle yıllarca para biriktirir başına kötü bişi gelir satmaya kalkar o adam kılı kırk yarar aman başıma kötü birşey gelmesin diye.Kimi insan vardır baba dan zengin ordan burdan para akar gayet rahat takılır.Gönül isterki herkes öyle olsun ama olmuyor.3 kuruşluk malımız var onuda yabanlara yem etmeyelim diye uğraşıyoruz ve satacak olan arkadaşlara da bir fikir olsun diye konu açıp konuşuyoruz.Sizlerde bildiklerinizi yazıyorsunuz teşekkürler.

ferhat uçank - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ninja 250r kısa bir süre için:)
    biri bana devri almadan motora binme dese almamki o motoru .... senin motorun altın da , benim param pul mu ?????? ben sana güvenecem parayı sayacam takır takır , gidip devri alacam ... sonra piyango gibi çıkan benim talihim olacak hemiiii ????
    aynen dediğin gibi... önceki motorumu satarken böyle bi talep geldiğinde adama hayır diyemedim düzgün bi şekilde usulunce artçı olarak binmek istedim oda kabul etti bence bu konuda en sağlam ve tatminkar yöntem bu...

Artçı olmak tehlikelidir, adamın nasıl motor kullandığını biliyormuyuz?Motor canınızdan kıymetli ise binin artçı olarak.Bu işin çözümü binmek isteyen parayı ve kimliğini rehin bırakır, bence böyle olmalı.

excavatus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 ST
    arkadaslar ben son motoru satarken uyguladigim yontemi anlatayim belki biraz daha yardimci olur insanlara...

Satin alacak kisiye, gelirken parayi yaninda getirmesini ve yaninda bir arkadasiyla gelmesini rica ettim. Daha sonra bir polis karakolu (izmir-camkiran) onunde bulustuk. Ben motorun ruhsatini, o arkadaslar da kimliklerini ve parayi karakolun kapisindaki nobetci polis arkadasa teslim ettik (rica ettik kirmadi sagolsun), sonra biz yanci arkadasla orada oturup cay icip sohbet ederken, ulkenin ne hale geldiginden konusurken, arkadas bi yarim saat kadar (evet yarim saat) dolandi geldi... sonrasi onemli degil.. anlastik gosterdik sattik...

Hani iyice paranoyak olursaniz benim gibi boyle bir yontem uygulayabilirsiniz.

Aklima gelen baska bir yontem de var tabi, motorun icinde max 8-10km yol yapacak yakit birakirsiniz, sonra yaninizda gelen bir arkadasinizin araci veya motoru ile deneme surusune cikan arkadasi takip edersiniz.. bu da bir alternatif...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler