Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

viraj dönerken neden başımızla çıkışa bakarız

Motovento
    REKLAM ALANI
    barok34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco xciting 250 i
    Alıntı songiden adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çoğu insan için, durum böyle. Siizn için değilse, ne mutlusu size...

Ama motosiklet hayatımızda "locked in syndrome" diye bir paranoya değil de, sendrom var. Bir noktaya gidip, oraya çarpa sendromu.

İlk mesajımda, gözlerin dönüşte yön verme konusunda bir önemi yok gibi yazmışım. Yanlış anlaşılmasın. Gözler de dönüşü etkiliyor. Ama gözlerin, yola bakmak gibi daha önemli bir fonksiyonu olduğu için bu durumlarda dönüş için kullanmıyoruz.

Locked in syndrome oldukça tehlikeli bir durum. Motora ilk başladığımda Vespa Academy'deki öğrencilerden biri, ilk trafik eğitiminde, yoldan geçen bir Porche'a bakarken, gidip arabaya çarpmıştı. Arabaya kilitlenip, arabaya girmişti

Kaza potansiyeli olan anlarda da, eğer dar bir yerden geçmek (mesela önümüzde zincirleme kaza olabilir bir anda) durumundaysak, çarpma potansiyelimiz olan nesneye değil de, kendimizi kurtaracak çıkış boşluğuna bakmamız gerekir.
    Trafikde defalarca kez ani duran trafikde sağa ya da sola kaçarak zincirleme kazadan kurtulmuşumdur.Ayrıca kesinlikle en önemli konu bence bir yere bir şeye odaklanmamak ve rahat olmaktır.Yol çizgileri olduğu sürece asla tedirgin olmam ama çizgisiz bir yolda gidiyorsam yüz kata daha dikkatli giderim.Yoldayken bişey düşünme yolculuğun tadını çıkart diyorum kısaca
    Biz hepimiz, Gök ananın içinde dönen tek bir çocuğuz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    songiden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Pegaso 650
    Alıntı barok34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trafikde defalarca kez ani duran trafikde sağa ya da sola kaçarak zincirleme kazadan kurtulmuşumdur.Ayrıca kesinlikle en önemli konu bence bir yere bir şeye odaklanmamak ve rahat olmaktır.Yol çizgileri olduğu sürece asla tedirgin olmam ama çizgisiz bir yolda gidiyorsam yüz kata daha dikkatli giderim.Yoldayken bişey düşünme yolculuğun tadını çıkart diyorum kısaca
    Tekniğe boğulup yolun tadını kaçırmak, ayak parmağından saç teline kadar en sert korumaları giyip yolculuk etmek kadar sıkıcı ve tadsız tabii ki. Ama bu teknikleri de düşünmeden olmaz. Zaten önemli olan, yeteri kadar pratikle bu teknikleri doğal sürüş davranışları haline getirmek. Yani teknikleri düşünmeden, bu teknikleri uygulamak.
    http://www.motorla.co

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Skoda Fabia Elegance ; CBF150
    Alıntı remzi_39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu bana burada SIK SIK okudugum birseyi hatirlatti

scheiße gucken, scheiße fahren=.ok gibi bakarsan, .ok gibi gidersin
    Biz ok gibi bakıyoruz ama ok gibi gidemiyoruz.CBF150 ile beygirlerimiz yetmiyo

Zaten çıkışa bakmazsak nasıl oraya gidebiliriz ki?İnsan bakmadığı bir yere nasıl gidebilir?Sağa bakarak sola dönebilir miyiz?Basit bir kural bu.Nereye bakarsan oraya gidersin.

Motosikleti
    2 teker olsun da tahtadan olsun
    gene ateşte şişe neden yanmaz muhabbeti zannedip bişeyler söyleyecektim ama okuyunca gerek yok dedim,faydalı bilgiler,bu seferlik kurtardın

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı by_dengesiz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gene ateşte şişe neden yanmaz muhabbeti zannedip bişeyler söyleyecektim ama okuyunca gerek yok dedim,faydalı bilgiler,bu seferlik kurtardın
    sağol eksik olma, bende tam '' biri niye rencide etmiyor unuttular mı acaba'' diye düşünüyordum

Gnusher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    Alıntı Lifeisgood adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biz ok gibi bakıyoruz ama ok gibi gidemiyoruz.CBF150 ile beygirlerimiz yetmiyo

Zaten çıkışa bakmazsak nasıl oraya gidebiliriz ki?İnsan bakmadığı bir yere nasıl gidebilir?Sağa bakarak sola dönebilir miyiz?Basit bir kural bu.Nereye bakarsan oraya gidersin.
    Mesaja tekrar bak istersen o "ok" kelimesinin önünde bir nokta(.) var. ok gibi gidemedin hadi bakalım belki böyle gidersin

Gideceği yere bakmadan gidebilenleri telekinetik yeteneklerini geliştirmeleri yönünde telkin etmek isterim. Artık bunun aksini yalanını yanlışını iddaa etmeye çalışanları düzeltmekten vazgeçtim. Merak eden öğrenmek isteyen araştırsın bulsun 12398120398 tane konu var. Merak etmeyen, yanlışta direten patlasın havasını bulsun diyecem ama, yanlış olduğunu diretenler farkında olmadan bir şekilde bu teknikleri uygulayanlar şöyleki, bu tekniklerin asıl ihtiyaç duyulduğu zamanlar çok beklenmedik ve nadir rastlanan durumlardır(tekniklerin bilinçli kullanımıyla kazadan kaçınmak). Aynı kask gibi. 100ü geçmeyen bir motosiklet kullanıyorsak pekala kasksız da rüzgardan telef olmadan kullanabiliriz. 7 yıldır motosiklet kullanıyorum. İlk birkaç ay dışında hep kask taktım. Çok şükür asfalt temasları olmadı kasklarımın. Ama hala takıyorum ve hep takıcam. Be tekniklerde bunlar gibi. Daha öncede yazmıştım, ben 2-3 kere çok bariz bir farkındalıklıkla, eminim birçok kere de farkında olmadan teorik bilgileri uygulamaya koyarak kendimi kurtardım. Bu bilgileri insanlarla paylaşan kişilere de her zaman teşekkür ettim. Bundan sonra kanunlaşmış bilgileri hipoteze çevirmeye çalışan mesajlara da bişey yazmıcam.

Bu arada sana da teşekkürler Eftalya işin biyolojik boyutunu bilmiyordum(k).

Doru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tşk.ler . Paylaşım güzeldi. Hatırlamak , çok iyi oluyor. Değiş tontonu bildiğinize göre sizin yaş da bizim gibi ileri olsa gerek.
    Atın yiğidine doru , adamın yiğidine deli derler.

[QUOTE] Hareketlerimiz, “Motor Sistemler” tarafından kontrol edilmektedir. Bakış’da bu sistemler içinde yer alan bir motor sistemdir veya diğer bir deyişle motor sistemin bir parçasıdır. Aynı zamanda Bakış, vücudumuzun uzaydaki konumu -Kas-İskelet sisteminin işi- (postür) ve İç kulakta yer alan Denge Organı (Vestibüler Sistem) ile beraber kombine çalışan bir sistemdir.
    Bakış sisteminin özelliği gereği obje duruyorsa gözler de hareketsiz tutulur; obje veya baş hareket ediyorsa görüntüyü sabitleştirir./QUOTE]

Evet bunu en güzel kameramanların yürürken yaptıkları çekimlerden anlıyoruz bir aşağı bir yukarı gidiyor görüntü , gözlerimizlede böyle görseydik hayat hiç çekilmez olurda heralde

Motosikleti
    Alıntı eftelya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sağol eksik olma, bende tam '' biri niye rencide etmiyor unuttular mı acaba'' diye düşünüyordum
    rencide etmek değil ama topiği görünce kıllanmadım da değil,bu kız bunu bilerek yapıyor dedim kendi kendime,sonradan 180 derece manevra yaptım okumak lazım en ince ayrıntısına kadar

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Gnusher adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bu arada sana da teşekkürler Eftelya işin biyolojik boyutunu bilmiyordum(k).
    hersey karsılıklı , motosikletin haftasonu bende depoyu ben doldururum , ama boş teslim ederim

Alıntı Doru adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tşk.ler . Paylaşım güzeldi. Hatırlamak , çok iyi oluyor. Değiş tontonu bildiğinize göre sizin yaş da bizim gibi ileri olsa gerek.

lütfennnnn o yazı bana ait diil

Alıntı by_dengesiz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    rencide etmek değil ama topiği görünce kıllanmadım da değil,bu kız bunu bilerek yapıyor dedim kendi kendime,sonradan 180 derece manevra yaptım okumak lazım en ince ayrıntısına kadar
    herzaman naapıyorum ki yok yok siz asın beni , biçin kesin , recm edin ... 75 milyonluk ülkeyiz ne farkeder ... duygu sömürüsü smilesi yokmu ya

Motosikleti
    herzaman naapıyorum ki yok yok siz asın beni , biçin kesin , recm edin ... 75 milyonluk ülkeyiz ne farkeder ... duygu sömürüsü smilesi yokmu ya [/QUOTE]

biraz daha duygu sömürüsü yaparsan duygu patlaması yaşanacak haberin olsun,aman tamam ben hiçbişey dememişim gibi farzet sen,baya takıldın meseleye,krize falan gireceksin sonra

Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    hersey karsılıklı , motosikletin haftasonu bende depoyu ben doldururum , ama boş teslim ederim

Zaten hiç dolmadı garibin deposu. Motosiklet lazımsa neden olmasın. Günlüğü sadece 200 TeeeLAAA. Ama paylaşımın hatrına 175 olur. Bu tarafta daha ucuzunu bulamassın. (Hiç yok)

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Doru adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten hiç dolmadı garibin deposu. Motosiklet lazımsa neden olmasın. Günlüğü sadece 200 TeeeLAAA. Ama paylaşımın hatrına 175 olur. Bu tarafta daha ucuzunu bulamassın. (Hiç yok)
    hadi yaaa , çok akıllısın sen , eğer 175 tl verip o motosikleti alırsam bir daha hiç getirmem

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Hey allahim ya. 20 sene önce böyle teorilermi vardi acaba? yok efendim viraj dönerken nereye bakmalisin vay efendim viraja girerken nasil girmelisin, aman efendim virajda gaz acmamalisin, sonracigima viraj cikisinda gaz acmalisin vay anam babam dönüşlerde kontra dönüş tekniğini uygulamalisin felan filan.. Biniceksin gidiceksin işte.. Ne kadar teori üzerinden hesap yaparsaniz yapin gerçek sonuca ve gerçek bilgiye sadece yaşadıkça ulaşacaksınız, ve ne yazikki bazi acı tecrübeler edinerek viraja nasil gireceginizi ögreniceksiniz. Bu konu hakkinda benim düşüncem budur. Siz bu konu üzerine sabaha kadar tartışın..
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

sularseller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nexus 500
    Bir kere bu yüzden çok büyük bir kazayı atlatmıştım.Eğer yoldan eminseniz çıkışa bakmak yada kör noktaya odaklanmak arabada da motosiklette de avantajlı bence.
    yes, i'm falling... how much longer till i hit the ground? i can't tell you why i'm breaking down.do you wonder why i prefer to be alone? have i really lost control? i'm coming to an end.

Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    hadi yaaa , çok akıllısın sen , eğer 175 tl verip o motosikleti alırsam bir daha hiç getirmem
    Ahaha. Sağsalim götürdün de, getirmesi kaldı. Şaka şaka denk gelirse biner, 3-5 tur atarsın

Alıntı Toqi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben buna inanmıyorum viraj dönerken sağıma baktığım soal baktığım oluyor ama dönüyorum..Herkezin fikrini söylemesi lazım bu gibi yada buna benzer konularda çünki buraya yazılanlar yeni başlayan yada başlayacak arkadaşların bilinç altında kalabilir bunu böyle yapmalıyım böyle yazıyo diyebilir ki bazı konular yanlışda olabilir , yanlış yönlendirmek istemeyiz insanları lafın özü
    virajı arkana bakarakta dönersin ,bu sorun değil.
    bu taktiği hızlı ve güvenli dönebilmen için uygulayacaksın

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Ahaha. Sağsalim götürdün de, getirmesi kaldı. Şaka şaka denk gelirse biner, 3-5 tur atarsın
    ooo sen ne diyosun , bedava uzay mekiği versinler uçurmazsam ne oolim hatta el freninin yerini göstersinler drift de yaparım

Alıntı songiden adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tekniğe boğulup yolun tadını kaçırmak, ayak parmağından saç teline kadar en sert korumaları giyip yolculuk etmek kadar sıkıcı ve tadsız tabii ki. Ama bu teknikleri de düşünmeden olmaz. Zaten önemli olan, yeteri kadar pratikle bu teknikleri doğal sürüş davranışları haline getirmek. Yani teknikleri düşünmeden, bu teknikleri uygulamak.
    zaten bu iş alışkanlık haline geldiğinde özel bir çaba sarfetmiyorsun. herşey kendiliğinden oluyor. acemi bir şoför vites değiştirirken sürekli kaça takacağına bakar ama ustalaştığında bu özel bir konsantrasyon gerektirmediği gibi kendiliğinden olur .
    ayrıca motosiklet kıyafeti giydiğinde nekadar rahatsız edici ise motorsiklet üzerinde okadar rahat edersin (race motorlar için geçerli )

Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    Mottom "ride it like you stole it" dir. Acımadan kullanan, sert kullanan insanı her daim takdir etmişimdir.
    yanakadam bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler