Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Lütfen Bilgisi olan Yazsın.

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar,

Benim size sorum şu,

Benim polonyalı bir arkadaşım(kendisi polonya vatandaşı) türkiyede motorsiklet satın almak istiyor.Acaba yabancıların türkiyede motorsiklet satın alması için ayrıyetten yerine getirilmesi gereken bir şart varmı?Bir belge,ehliyet,izin kağıdı gibi..Bilgisi olan arkadaşlar beni bilgilendirirse sevinirim.Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

onu bilmiyorum fakat yabancı uyruklular, Türkiye'ye daha önce gelmiş başka yabancı uyrukluların araçlarını çok uygun fiyata alabiliyor.

Motosikleti
    FuNDa RR :)
    Noterlere ya da trafik müşavirlerine danışmanı öneririm en iyi onlar bilir.
    Dikkat! Aynada görülen nesneler hızla gözden kaybolur.

McWarnaly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia AF1+FZR 1000+YZFR6
    Alıntı Giallo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Noterlere ya da trafik müşavirlerine danışmanı öneririm en iyi onlar bilir.
    bencede turkiye avrupa birliginde olmadigi icin bazi belgeler isticeklerdir,ehliyet icin bi problem cikmaz ama yinede tam yerine sormalisin bencede.
    RIDE or DIE

ennginn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Süper Yamaha K12
    Türkiye'de çalışma izni (http://www.hazine.gov.tr/irj/portal/...8766f70f25c76e)

ve Oturma izni (polisten) alması lazım. Sonra motosikleti yurd dışından veya bayiden alırsa ÖTV ve KDV vermez. Gümrüğe müraatla MA plakalı araç alır.

Türk plakalı alırsa aynı bedele alır kullanır.
    AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL, AYNI DUYGUYU PAYLAŞANLAR ANLAŞABİLİR

ugur volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600+150=750 CBF
    Başka memleketmi bulamamışda Türkiyeden alıyor.
    Herşeyin en pahalısı olan bir ülkeden almak,bana çok garip geldi.Kendi ülkesinden alıp buraya getirmesi daha ucuza mal olur,gerçi onunda her 6 ayda bir giriş çıkış yapması gerekir,bunlarıda düşünmesini tavsiye ederim,alacağı büyük makina ise...

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    dostum bende yabancı uyrukluyum.
    o arkdaşın türkiyede öğrenci mi?
    yoksa çalışan insan mı? oturma izni var mı? oturma izni varsa çalışma izni var mı?
    eğer çalışma izni varsa yurt dışından almanyadan polonyadan ikinci el araç getire bilir. ona türk plakası verirler belirli prosedürleri vr tabi bunun. ama tr deki araç fiyatından daha uyguna gelir. aynı prosedür motosiklet için de geçerli. ayrıca sıfır araç alacaksa TR den ötv kdv ödemez. yine uyguna alabilir. ama ikinci el araç alacaksa bir türk vatandaşı gibi ücretlendirmeye tabi olur.
    eğer yurt dışından alacaksa yada türkiyeden sıfır araç alacaksa çalışma izni varsa uapabilir bu işlemi. ve sadece bir araç alabilir. ya bir adet motosiklet ya da bir adet araba. ama isterse yurt dışıdnan bir araba alır. TR den de ikinci el araç alabilir aynı anda.

www.taxfreecar.net
    bu siteyi incele. orda tüm sorularına cevap bulabilirsin. aklına takılan soru olursa onlara mail at. hemen cevap veryorlar.

eğer yurt dışından vergisiz araç alacaksa motor hacmine ve modeline göre bankadan teminat mektubu almak zorunda.
    bunun için de ayrıntılı bilgi ve ücret burda bulabilrisin
    http://www.turing.org.tr/tr/belgeler.asp

umarım yardımcı olmuşumdur

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:47 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:46 ----------

Alıntı ugur volkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başka memleketmi bulamamışda Türkiyeden alıyor.
    Herşeyin en pahalısı olan bir ülkeden almak,bana çok garip geldi.Kendi ülkesinden alıp buraya getirmesi daha ucuza mal olur,gerçi onunda her 6 ayda bir giriş çıkış yapması gerekir,bunlarıda düşünmesini tavsiye ederim,alacağı büyük makina ise...
    yanlış biliyorsun. 6 ayda bir giriş çıkış diye bir olay yok. keşke öyle olsa.

bir aracı yurt dışından getirdikten sonra o araç evet TR de 6 ay durabilir. ama 6 ay sonra giriş çıkış değil. bir 6 ay yurt dışında durması gerekiyor araç. ondan sonra TR ye sokabilir yani 12 ay süre içinde sadece 6 ay süre bilir aracı TR de

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:50 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:47 ----------

ayrıca yurt dışından ehliyeti varsa. türkiye de gidip dosya parası ve vergisini ödeyerek sınava falan girmeden TR ehliyeti alabilir. çift ehliyetli olur o zaman
    ben direk TR den aldım ehliyeti. o yüzden bir türk vatandaşın izlediği prosedürlerin aynısıni izledim.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

teşekürler

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar,

motoru alacak olan arkadaş türkiyede 6-8 ay kalacak öğrenci olarak, daha sonra ülkesine dönecek.Ama motoru ülkesine götürmeyecek.Türkiyede kullanacak.Türkiyede evi ve arabası da var.Ve devamlı olarka geliyor buraya.Yani kendi ülkesinden daha ucuza motor satın alıp türkiyeye sokabilir fakat 6 ay sonra tekrar geri götürmek zorunda aksi taktirde çok büyük cezası var.Fakat bize daima türkiyede kalacak bir motor lazım.Görünüşe göre kendi üzerine alamayacak motoru.Aslında o sorun değil motoru benim üstümede alabiliriz.Fakat bu durumda herhangi bir ucuz alma konusu söz konusu olmayacak sanırım.Yani sonuç olarak normal fiyatı neyse o fiyattan alacağız gibi görünüyor.Çünkü kendi üstüne alamıyor.Keşke vergi indirimli fiyattan alma şansımız olsadı.

Alıntı s1yahbeyaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster

motoru alacak olan arkadaş türkiyede 6-8 ay kalacak öğrenci olarak, daha sonra ülkesine dönecek.Ama motoru ülkesine götürmeyecek.Türkiyede kullanacak.Türkiyede evi ve arabası da var.Ve devamlı olarka geliyor buraya.Yani kendi ülkesinden daha ucuza motor satın alıp türkiyeye sokabilir fakat 6 ay sonra tekrar geri götürmek zorunda aksi taktirde çok büyük cezası var.Fakat bize daima türkiyede kalacak bir motor lazım.Görünüşe göre kendi üzerine alamayacak motoru.Aslında o sorun değil motoru benim üstümede alabiliriz.Fakat bu durumda herhangi bir ucuz alma konusu söz konusu olmayacak sanırım.Yani sonuç olarak normal fiyatı neyse o fiyattan alacağız gibi görünüyor.Çünkü kendi üstüne alamıyor.Keşke vergi indirimli fiyattan alma şansımız olsadı.
    erasmusla değişim öğrencisi olarak mı geliyor. eğer öyleyse yazık yani Allah yardım etsin

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı s1yahbeyaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster

vergi indirimi sadece sıfır alırsa aracı oluyor.
    ikinci el alacaksa bi indirimi olmuyor.
    sıfır alacak olsa dahi bankaya teminat yatırmak zorunda. en iyisi burdan ikinci el alsın tanıdığının üzerine. başka türlü olmaz
    iki kuruş daha ucuz olacak diye bi ton prosedürle uğraşmaya da değmez
    sadece öğrenci yada çalışma izni olursa vergisiz alabilir aracı.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

saolun

Teşekkür ederim arkadaşlar.Büyük ihtimalle türk vatandaşı bir arkadaşımızın üzerine alacağız motoru.O zaman hem prosedürle uğraşmayız hemde çalışma izni bittiginde sorun cıkmaz.
    Tekrar teşekkürler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler