Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

slm noter hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kırmızı aşkım ybr, sonrakı YAMAHA R_1 veya R_6
    Noterler, ikinci el oto alım satımında devre dışı kalacakken tam yetkili oluyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 1 Ocak 2010'da yürürlüğe girecek olan ve noterlerin araba alım satımında devre dışı kalmasını öngören yasanın ertelenmesi için verilen kanun teklifini görüşmek üzere toplandı. Ancak yapılan itirazlar sonunda iki AKP'li vekilin verdiği yeni kanun teklifiyle noterlerin araba alım satımında 'tek yetkili' olması gündeme geldi.

Maliye Müsteşarı Naci Ağbal, Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri devam eden kanun teklifiyle ilgili olarak komisyona bilgi verdi. 30 bin liralık ikinci el bir aracın satışından 250 lira masraf alındığını belirten Ağbal, yeni düzenlemeyle sadece 20 lira noter ücreti ve bunun üzerinden de yüzde 18 KDV olmak üzere toplam 23.6 lira alınacağını açıkladı.

Böylece ikinci el araç alacan bir kişi, 23.6 liraya ilave olarak 45 lirası trafik tescil; 60 lirası da trafik belgesi olmak üzere toplam 128.6 lira ödeyecek.

Geçici ruhsat!

İkinci olarak da ikinci el oto alım satımını Noterler elektronik ortamda 'tek başına' yapacak. Maliye ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne elektronik ortamda bağlanarak satışa konu aracın taşıtlar vergisi, trafik cezası gibi borcu olup olmadığını sorgulayacak. Diğer taraftan da Emniyet bilgi sistemi üzerinden araç üzerinde haciz, rehin veya suça karışıp karışmadığı tespit edilecek. Bu sorgulamaların 'temiz' çıkmasının ardından aracın devir işlemi yapılarak yeni alıcıya 'geçici ruhsat' verilecek.

1 ay sonunda ise Merkezi Tescil Birimi tarafından ‘kalıcı ruhsat' gönderilecek.

Notere 20 lira!

Noterler araç alım satım işlemini 20 liralık maktu ücret karşılığında yapacak. Halen noterlerin bu hizmeti 40 ila 60 lira ücret karşılığında yapıyor. Türkiye'de yılda ortalama 1 milyon 700 bin araç el değiştiriyor.

Yeni sistemle vatandaş damga vergisi ve harç ile kıymetli evrak vergisinden kurtulurken; notere ödediği ücret de düşmüş olacak. Ancak 20 liralık noter ücretiyle birlikte 128.6 lira da tescil belgesi ödenecek.
    Slm motosıklet noter satısı ıle arabanın noter satıs fıyatları aynımı_? önceden notere ödenen fıyatlar kaç liraydı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    victorist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150
    Kaynak neresi?

diver1069 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 250
    Aslinda boylesi belkide daha iyi olur. Benim derdim notere gitmek-gitmemek meselesi degil. O kadar parayi oylesi basit bir islem icin odemek.

Daha bir ay olmadi, noter kayitlarina gore piyasa degeri 4.295 TL olan bir motora toplam 238 TL noter satis ucreti odedim, harclar ve vergiler dahil. Bunun 140 TL si noterin kasasina giren para, digerleri devletin.

Benimkisi aracin plakasi da degisecegi icin (benim ikamet ettigimden baska bir ilde kayitli idi) biraz yuksek tuttu ama yine de boylesine bir islem icin bu kadar para almak resmen soygunculuk.

serdarmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Bana pek mantıklı gelmedi.. Trafik işi emniyet teşkilatının işidir..Noterlere tamamen verilmesi pek mantıklı olmaz.. Ama entresan arkadaş böle bi duyum aldı ise çok ilginç olur bakalım..15 gin kaldı..
    Takma Kafana Hiçbirşeyi Kasktan Başka..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kırmızı aşkım ybr, sonrakı YAMAHA R_1 veya R_6

slm

slm kaynak mynet
    http://otomobil.mynet.com/haberler/1...nda-yeni-donem
    Size sorum arabayla motosıkletin noter harçlarının fıyatları aynımı_? gercekten cok para
    Önceden notere ne kadar öderdınız_? Bildiğim kadarıyla ...... senesınden sonra motosıklete vergı almaya baslanmıs_?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler