Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

hız okuyucu ve tekere kalkma

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    arkadaşlar, genel bilgimiz üzere, motorlarımızın km (hız) sensörleri ön tekerler üzerinde. peki, tekere kalkılıp, ön tekerin teması yerle kesildiğinde, ön teker gerçek hızda dönmediği halde, hız göstergeleri nasıl oluyor da hala hız göstermeye devam edebiliyor? bu durumda benim bildiğim hız sensörünün ön tekerde olduğu bilgisi yanlış mı çıkmış oluyor?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    GuNMember - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki CharmandER-5 2005
    Bir Kaç Saniyelik Zaman Diliminde Kadran Tekerlegın Donus Hızını Algılıyor
    Tek Tekere Kalkıldıgında İse Ön Teker Havada Dönmeye Devam Ediyor Atıyorum 100 İle Kaldırdıgında Birkaç Sanıye 100 Gösteriyor Yavaş Yavaş Düşüyor Kısa Süreler Oldugu İçin Belli Olmuyor Ama Tek Tekere Kalkıldıgında Ön Frene Dokunursan Kadranın Durdugunu Görursun (:
    "TayGuN"
    "GuNControll"
    "Hızlı Gidebilirim Sen Yapma Telaş (; "

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    işte ben de öyledir diye düşünüyordum ama herkesin bildiği meşhur hayabusa videosu var biliyorsun : http://www.youtube.com/watch?v=R1u5S4-__k8

burda yaklaşık 60 mil hızda tekere kalkıyor, 120 mil görünene kadar tekerde kalıyor. ve bu 60'dan 120'ye kadar olan kısımda düzenli hızlanmayı görüyoruz halen. oysa normalde tekere kalkıldıktan sonra, sürtünme yavaş yavaş azalacağı için kadranda hızlanma değil, tam tersine yavaşlama görmemiz gerekmez miydi?

zaferkarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hepsi satıldı :(
    harbiden öle olması gerekir
    Zafer hiç düşmemek değil, her düştüğünde yeniden ayağa kalkabilmektir !

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Alıntı aya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işte ben de öyledir diye düşünüyordum ama herkesin bildiği meşhur hayabusa videosu var biliyorsun : http://www.youtube.com/watch?v=R1u5S4-__k8

burda yaklaşık 60 mil hızda tekere kalkıyor, 120 mil görünene kadar tekerde kalıyor. ve bu 60'dan 120'ye kadar olan kısımda düzenli hızlanmayı görüyoruz halen. oysa normalde tekere kalkıldıktan sonra, sürtünme yavaş yavaş azalacağı için kadranda hızlanma değil, tam tersine yavaşlama görmemiz gerekmez miydi?
    Sürtünme azalacağı için teker daha hızlı dönüyor olabilir.
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Yav bu teknoloji harikası aletlerde km sayacının ön tekere bağlı olacağını düşünmekle çok hata yapıyorsunuz...

Hız ölçme işi şanzıman çıkışından alınıyor..Yani km sayacı şanzumanda..
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

mertka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 125R'dı
    bu soru benımde aklıma takılmıştı ama başlık açmaya çekinmiştim doğrusu adam 60 mil iler giderken tekere kalkıyor 130 mile kadar hızlanıyor ve ibre hızı göstermeye devam ediyor şahsen ben anlayamadım yarın cıbırda ufak bir deneme yapsam iyi olacak

serseri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ruh aynı, cc'nin kaç olduğu önemsiz.

:)

arkadaşlar sizlerin bahsettigi ön tekerlekteki hız okuyucuları genelde 125 veya bazı 250 veya eski model motorlarda var. videodaki hayabusa yada diger farklı modellerde hız okuyucusu şanzıman içerisindedir. yani makina normal kalkış yaparken dahi mesela hızı 40 km/s olsa bile teker patinaj yaptığı için kadranda atıyorum 80 - 100 km/s görünebilir. bunlar sizleri aldatmasın...

hayabusa tekere kalkınca hızı düşecek bir makinada degil yani...
    SERSERİNİN TEKİYİM DİYAR DİYAR GEZERİM...
    NE YERDE GEZERİM NE GÖKTE ESERİM...
    BİR GARİP SERSERİ'yim...

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    arkadaşlar, genel bilgimiz üzere, motorlarımızın km (hız) sensörleri ön tekerler üzerinde. peki, tekere kalkılıp, ön tekerin teması yerle kesildiğinde, ön teker gerçek hızda dönmediği halde, hız göstergeleri nasıl oluyor da hala hız göstermeye devam edebiliyor? bu durumda benim bildiğim hız sensörünün ön tekerde olduğu bilgisi yanlış mı çıkmış oluyor?
    arkadaşım ss motorların tamamına yakını hızı arka tekerden veya şanzımandan ölçer mz ve jawa lar da şanzımandan ölçer o yüzden teker yaptığın zaman hızını görmen normaldir sadece çin işi veya basit kullanım amaçlı motorlarda hız bir kablo aracılığıyla ön tekerden ölçülür
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yav bu teknoloji harikası aletlerde km sayacının ön tekere bağlı olacağını düşünmekle çok hata yapıyorsunuz...

evet haklısınız, cevap alınmıştır. yazan herkese teşekkürler...

McWarnaly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia AF1+FZR 1000+YZFR6
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster

evet hoca benim 89 model aprilia af1 imde on tekerdeydi ancak malum teknoloji....
    RIDE or DIE

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mertka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu soru benımde aklıma takılmıştı ama başlık açmaya çekinmiştim doğrusu adam 60 mil iler giderken tekere kalkıyor 130 mile kadar hızlanıyor ve ibre hızı göstermeye devam ediyor şahsen ben anlayamadım yarın cıbırda ufak bir deneme yapsam iyi olacak
    Cbr125 ön tekerden manuel okuyor.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Alıntı Ante adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sürtünme azalacağı için teker daha hızlı dönüyor olabilir.
    .........

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler