Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondıal 125 urt izlenimler!

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondıal 125URT
    Merhaba değerli forum üyeleri.
    Foruma yeni üye oldum.Tabiki bu foruma üye olmama neden olan birşey var.Kendisi benim ilk motosikletim,canım,bebeğim,herşeyim...

İsmim Can,17 yaşındayım...
    İstanbulda yaşıyorum ancak yaz tatillerinde ve arar ara yapılan tatillerde Kırklarelindeki evimize gidip,memleketimizi görüyoruz.Evimizin bulunduğu yerler köy arasında yaklaşık 500 metre mesafe var.Yollar iyi ancak çok fazla mıcır var.Bu yüzden arabanın hem lastiklerine,hemde kaportasına zarar veren bu mıcırlar,motosiklet almamıza vesile oldu.Baktıkki her yıl mıcırlar yüzünden 1250 lira lastiklere veriyoruz,gidip bir motosiklet alalımda,aradaki mesafeyi motorla geçelim düşüncesiyle gidip 2010 Mondıal 125 URT adlı motosikleti aldık.Tabi bu sadece aradaki emsafeyi katetme düşüncesi babama aitti
    Benim asıl düşüncem 3-4 yıldır köydeki akrabalarımızın mobiletlerinden kurtulup,istediğim zaman,istediğim yere kendi motosikletimle gitme düşüncesiydi.Yazın sonlarına doğru olsada araştırmamızı yaptık ve Kırklarelinde bir motosiklet bayisine en çok istediğim motosiklet olan 125RT yi sorduk.Şansımıza ellerinde yokmuş ancak 1 hafta içersinde gelecek dediler.Rengi belli değildi ve sabırsızlıkla 1 hafta motoru bekledim.Sonuna çalan telefonda ''Motor Siyah'' sözünü duyar duymaz havalara uçtum.En çok istediğim renkti.Gittiğimizde motor nerde? sorusuna,''kolinin içinde'' cevabını aldık.
    Motoru görmek istediğimden hemen yetkili serviste toplandı ve benzini konulmamış şekilde servisten bayiye kadar elde geitirldi.Motorun renginde anormallik vardı.Sanki motor renk değiştiriyordu.Ve öğrendikki motor sedefli diye tabir edebileceğimiz bir renk.Güneş ışığına mahruz kalınca siyah rengin altından turuncu ve yeşil renkte pullar parlıyordu.Bir kez daha aşık oldum motora.Fiyata geldi sıra,ilk önce 2300 lira plaka dahil denildi.Sıkı bir pazarlıktan sonra fiyat 2000 liraya çekildi.Ertesi gün plaka hazır vaziyette motorumu teslim aldım.Yaz tatilinin bitimine az bir süre kaldığından motorun zevkini biran önce almak istiyordum.Motoru köye getirirken 40 km/h ı geçmedim.Ancak yolda motor boğuldu ve arkadan yere benzin aktığını farkettik.Hemen durup benzin hortumunun yerine tam olarak takılamdığını gördük.Kendi imkanlarımızla hortumu taktık ve yola devam ettik.Yaklaşık 20 km lik boş bir ana yolda yolculuğumuzu tamamladıktan sonra motorun çok rahat olduğunu anladım.150 lik motorların aksine çok daha sessiz ve konforluydu.

Nihayetinde 10 gün gibi ksıa bir süre içersinde 300 km yol yaptım ve motoru sadece bir kez sıkıştırdım.150 lik Fosti marka scooter motorla yan yana kalkış yaptık,ve benim motor yokuş yukarı en fazla 60 km/h hız yapabildi.Motor hala rodajı geömediğindne fazla yüklenmedim tabi.

Şuan motosiklet 3 aydır köyde evin içinde yatıyor.Özledim bayağı gerçekten.

Gelelim kalite konusuna.
    Normalde bu motosikletler çinde üretilip Çinde toplanıyor bildiğimiz gibi.Ancak Mondıal 2009 ve 2010 modellerde bu motosikletlerin bazı parçalarını hem değiştirmiş,hemde kendi fabrikasında üretmeye başlamış.Bu yüzden adıda URT olarak değişmiş.Parçalar hala Çin malı olmasına karşın diğer RT lere göre çok daha kaliteli duruyor.Ek yerlerindeki çapaklar vs tamamen kalkmış.Koltuklar değişmiş,mat plastik paraçalar değişmiş.Direksiyon kısmındaki mat palstik bölümden her ne kadar memnun kalmasamda 300 km lik bir sürüşün ardından hiçbiryerden ses gelmiyordu bıraktığımda.Motordada değişim var gibi.Eski RT ler biraz daha gürültülü çalışıyordu ve çekişi buna göre düşüktü.Farlarda eskilerdne farklı.''JONWAY ITALIA'' azıyor üzerlerinde,tam olarak ne olduğunu bilmesemde..Kısa farların aydınlatma alanı çok düşük.O yüzdne hep uzunlar açık geziyordum.

Bunca sözün ardından gelelim fotoğraflara...

Yaşım 17 demiştim.
    Ehliyetim yok.Ancak önümüzdeki yaz sonunna almayı düşünüyorum.
    Motosikletin en kadar tehlikeli bir alet olduğunu bilerek yolculuğa çıkıyorum.Gerektiğince kaskımı takıyorum.45-50 KM/H ın üzerine çıkmıyorum.Zaten bu bile yüksek bir sürat gerçekten...

Motorun biraz pahalı olduğunu biliyorum,bu diyata vitesli UKH lerde vardı.
    Ancak yıllardır çok sevdiğim bir motosikelt olmasından dolayı bunu tercih ettim.

Şimdilik bu kadar...

Saygılar...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Hayırlı ve uğurlu olsun.. Kazasız, belasız inş..

Motosikleti
    Mondıal 125URT
    Alıntı okanco adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı ve uğurlu olsun.. Kazasız, belasız inş..
    Amin hocam,cümlemize...
    [B][I]2010 Mondıal 125 URT Sedefli Siyah[/I][/B]

Hayırlı olsun kardeşim.Ben de sevdiğim motosikleti aldım.Ben motosikleti aldığımda arkadaşlar 2350 liraya ybr alırdık gibi tabirler kullandılar.Ama 0 km tadı her zaman başkadır.Rodaj kurallarını güzelce oku.Vitesli olsaydı şu devri geçme derdik ama madem scooter kullanıyorsun hız olarak ayarlanan standardı aşma derim.Hayırlı sürüşler. . .

Motosikleti
    Mondıal 125URT
    Alıntı immortalboss adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun kardeşim.Ben de sevdiğim motosikleti aldım.Ben motosikleti aldığımda arkadaşlar 2350 liraya ybr alırdık gibi tabirler kullandılar.Ama 0 km tadı her zaman başkadır.Rodaj kurallarını güzelce oku.Vitesli olsaydı şu devri geçme derdik ama madem scooter kullanıyorsun hız olarak ayarlanan standardı aşma derim.Hayırlı sürüşler. . .
    Çok teşekkürler hocam.
    Elimden geldiğince rodaja uymaya çalıştım,tabi arada sırada ufak tefek kapışmalar olmuyor değil

Sıfır tadı gerçekten başka.
    Hee birde kendi malın olduğu zaman değil bozuk yola girmek,çamur bile değsin istemyor insan

Tekrar teşekkürler..

Motosikleti
    Mondial 150 KN
    Kazasız sürüşler.

Motosikleti
    Mondıal 125URT
    Alıntı ACND adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kazasız sürüşler.
    İnşallah,cümlemize..

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    hayırlı olsun güle güle kullanın.
    yalnız konudaki fotoğrafların boyutları çok büyük. yönetimden rica etseniz kaldırsalarda biraz daha ufaltıp koysalar.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

Hay.alper.est - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kardeş sende ışık var 17 yaşımdayım demişisn ama gayet yerinde tespitler yapıp yazılarının ona göre yazmışsın.Ne diyelim kazasız belasız sürüşlere.
    ''Yaşamak özgürlükse, özgürüz hepimizde...''

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni üye olduğun için fotografları kendim küçülttüm.
    Birdahakine fotograf boyutunu 640x480 olarak ayarlarsan sevinirim.
    Iyi sürüşler
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    kazasız belasız hayırlı olsun derim ama yınede dıkkatli olmalısın hele heleki ehlıyetın yoksa

Emrah.ark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung Gt250R
    Allah bi yastıkta kocatsın

Kazasız belasız sürüşler..
    [34 AY 0494] Büyükçekmece MT

Motosikleti
    Mondıal 125URT
    @The Dude;
    Çok teşekkürler,fotoğrafları küçülttü editör arkadaş saolsun..

@Hay.alper.est;
    Yazıladak daha çok fazla şey var ancak ortama alışamadım.Alıştıkça daha çok eleştiri ve yorum yapacağım.Sorularımda olacak tabiki..

@GorkeM;
    Teşekkürler hocam...

@askon;
    Teşekkürler önereileriniz için.Elimden geldiğince dikkat ediyoum ve altımdaki aletin sadece 2 tane mıcıra ne hale gelebileceğini bilerek gaza basıyorum

@Emrah.ark;
    Amin
    Teşekkürler...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:03 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:52 ----------

Bu arada sevgili abilerimablalarım,arkadaşlarım...
    Gerek sahibi olduğumuz araba,gerekse motorum için her zaman en iyisini stiyorum.Örneğin memlekette benim gidebileceğim 3 benzin istasyonu varken her zaman hep en uzaktaki benzin istasyonundan(ERK PETROL)alıyorum benzini.Farklı bir istasyondan benzin koydurmadım,koydurmamda heralde.Takıntıda diyebiliriz

Motorun koltuğun altındaki bagajı komple temizlik malzemeleriyle dolu
    Microfiber bezler,pasta-cila,koruyucu cila,lastik parlatma spreyi vs birçok ürün aldım kendi biriktirdiğim parayla.Torpido gözünün içine kalem koymak için parçalar bil yaptım.Herşey temiz ve düzenli olmalı benim için.Fotoğraflardanda anlaşılacağı gibi 300 km lik yol boyunca bütün su birikintilerinden kaçtım ve yağmurlu günlerde motoru brandasıyla örtüp,ardiye dediğimiz yere soktum.Normalde dışarda duruyor köyde,hırsızlık hiç olmaz ama ben yinede kilit takıyorum mesela

Şimdi birkaç sorum var.
    Yaza kadar heraldegidemem o taraflara ancak yukardada belirtmiştim,farlardan hiç memnun kalmadım.Hep uzunları yakmak zorunda kaldım iyi görüş sağlamak amacıyla ama oda karşıdakilerin gözünü aldığından çok selektör yedim köy içinde bile.
    Motorun ampul türleri ile ilgili birşeyler bulamadım ne internette nedekatalogta.
    Yazın giderken biraz çeyiz yapıp gitmek istiyorum

Uzun/kısa far ampulü,park lambaları ve plaka lambasını beyaz renkli ampullerl ve tabiki daha güçlü ampullerler değiştirmek istiyorum.Apaçliğie kaçmadan biraz oynama yapmak istiyorum.
    Onun dışında gösterge ışıkları sarı olduğundan çokta hoşuma gitmiyor,bu yüzden onların ampullerinide değiştirmek istiyorum ancak bu mümkünmü bilmiyorum...

Şimdilik sadece koruyucu cilasını yaptım ve ufak tefek çıkartmalar yapıştırdım.
    Birde en büyük istediğişm olan katlanır anahtarlar...
    İlk gn gidip anahtarların kopyasını çıkarttırdım ve katlanır yaptırdım.Hani şu arabalarda olanlardan
    Motora binerken yaptığım heves bile arttı

Şimdilik bu kadar.
    Sorularımı yanıtlayanlara teşekkürler...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:42 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:03 ----------

Son olarak;

Elimde Xenon Gas H1 Ampul var iki adet.
    Acaba benim motora uyarmı bu ampuller?
    Park lambaları içinde ne tip gerekli?Palaka lambası var birde...

Motosikleti
    Mondıal 125URT
    Aradan 3 ay geçti ama cevap veren olmadı.
    Umarımbu sefer olur

muratx22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni 2v - WindyS 125
    hayırlı olsun iyi günlerde kullanman dileğimle.
    MuraD THSDLN

Salihyet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mondialin iki kaliteli ürününden biri zat diğeride mt nin yeni versiyonu ile urt sanırım kazasız belasız sürüşler dilerim kardeşim..
    Yorum yok!

mertyagci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Dink-R 150
    Eski bir rt kullanıcısı olarak bundan hoşnut oldum.Benimkide kral makineydi.Rtler mondialin en iyi 3-4modeli arasındadır.Yalnız eski rtnin farlarıda Jonway idi.

zenon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda nc700xa
    Hayırlı olsun valla yaza az kaldı şimdi köye gitmek için can atarsın
    Ötenazi hakkımı yaşayarak kullanıyorum. Z @ B ! T
    Gideceği yeri bilmeyene hiç bir GPS yardımcı olmaz!...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler