Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Zihni sinir iki projemde çözemediğim noktalar var YARDIM

Motovento
    REKLAM ALANI
    Hay.alper.est - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sevigili site sakinleri kendi çapımda bir şeyler yapıyorum tabi akıl akıldan üstündür diyip yardım istiyorum.

1.Projem kar zinciri ve ön lastiğe kayak.

Arka lasitiğe pratik otomobillerde olduğu gibi kar zinciri yapmak istiyorum ama otomobillerde lastiğin tek tarafı açık olduğundan rahat takılıp çıkartılıyor motorda iki tarafta kapalı olduğundan nasıl bir sistem yapsam diye düşünüyorum.Aklımdan şöyle bir şey geçiyor iki tane bisiklet kiliti alıyım çelik olanlardan bunları karşılık tutup aralarına kar için zincir bağlıyım böylece lastiğ dolayım iki kiltide kitliyim.

Birde karda gitmek için ön lastiğe kayak bağlasam nasıl olur? Aliminyum veya plastikten kar seviyesi yüksek ourca tabi buzda veya az karda yine bir zincir olucak yanımda.

2.Projem motor üstünde ısınmak.

Piston etrafındaki hava kanallarının belli bir bölümüne bakır boru döşemek ve burdan saf su geçirmek burdanda vücuda pompalamak.

İki sorunla karşı karşıyayım birincisi pompalama sistemi ikincisi vucütta dolaşak olan boru ile ilgili bakır boru olamaz hem esnek hemde ısıya dayanıklı boru lazım.Pompalama olarakta basit ama etkili bir pompalama olması gerek.

Fikirlerinizi bekliyorum.
    ''Yaşamak özgürlükse, özgürüz hepimizde...''

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    silindirin etrafını dolanacak bakır boru ve bir su pompası işini görecektir ama motor rüzgarda giderken fazla işe yarıyacağını sanmıyorum........
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

mstf_gnc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya motor elegant 150
    1. karda motor kullanmaya gelmez
    2. yelek tarzı bişi yapıp plastik boruyla ısıtılmış suyu yeleğe vericeksin bunu yapana kadar iyisinden motor montu al :D daha rahat olur

Süvarİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TvS_ApAChE
    kardeş nikinle kafa yapın uyuşuyor diyebilirim :D
    ön tekere kayak bağğlasan motorun naptığını ne sen bilirsin nede motor :D kafasıına göre bir tarafa gider direksiyonu çevirsen direksiyon döner ama motorun dönermi dönmezmi bi yorum yapamicam :D

dediğğin şşekilde ıısıınmak kendini motora bağğlamak demek oda sakııncalıı bir durum demek
    düşşünsene kendini bakıır borularla motora bağğlamıışşsıın :D ayrııca motorda genellikle ellerin ve yavaşş yavaşş kollarıın üşşüyor bide ayaklar motordaki sııcaklıığğıı hava yardıımııyla ayaklara vurmak mantııklıı ama diğğeri mantııklıı değğil sanki biraz uçnokta olmuşş düşşündüklerin
    motor için çok güzel eldivenler var sağğlam bide mont sorunu çözecektir o kadar macera aramaya gerek yok bence

benim düşşüncelerim bunlardıı senin takııldıığğıın yerlere yardıımıım dokunur belki
    motorda 12v olduğğundan elektrik çarpmasıı olmaz kafana göre uygun bi ceket. yelek vs bi kııyafetin içinden nikel krom tel geçirip telin iki ucuna aküden elektrik verirsen ıısıınacaktıır telin uzunluğğuyla sııcaklıığğıın şşiddetini ayarlııyabilirsin
    nikel krom tel rezistas olarakda adlandıırıılabilir. eski elektrikli sobalarda bolca vardıır bilirsiniz.
    mantıklıı bişşey gibi görünmesede imkansıız değğil hatta kolay ama kullanmak kişşiye göre değğişşir

kıızak olayıına gelince fiziki açııdan bakan iyi bi kafa yapıısıına ihtiyacıın var kafamdaki şşekli burda ifade edemiyorum. ayrııca direksiyonun yere 90 derece olmadıığğıından ceğğirdiğğinde kıızağğıın sadece ucu yere temas edip gövdeyi kaldıırmaya çalıışşacaktıır oraya mavsal bi sistem yapman lazıım buda kıızağğıı yolun konumuna göre rastgele hareket ettirir gel vazgeç bu sevdadan :D

bu arada kusura bakmayıın klavye bozukmudur nedir bazıı harfleri 2 kere basııyor (ıışşğğ)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:04 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:03 ----------

Alıntı mstf_gnc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1. karda motor kullanmaya gelmez
    2. yelek tarzı bişi yapıp plastik boruyla ısıtılmış suyu yeleğe vericeksin bunu yapana kadar iyisinden motor montu al :D daha rahat olur

gelir gelir babam mz ile diz boyu karıın içinde gezermişş :D
    ..::Gülmek bir mükafattır, ağlayan gözlerin gördüğü::..

..::Mağlubiyet; kimine göre galibiyetden bir adım öte::..

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Kardeşimiz hayal bilse olsa proje üretiyor.Bence öyle olmaz böyle olmaz yerine aklınıza geleni yazın.Jules Verne Aya Seyahati yazdığında roketmi vardı.Kaç sene sonrasını hayal etmiş.
    Benim şimdilik ısınmayla ilgili fikirlerim:
    12 volt ile çalışan su ısıtıcıları var.Bir veya iki tane kullanılıp ısıtılan su araba sileceklerine su püskürten motorla pompalanır.Bunun için mesela can yeleği gibi ama sıcak su torbası mantığıyla yapılmış bir yelek,yine benzeri pantolon kullanılabilir.
    Gerçekte soğuk ülkelerde kullanılan özel bir tulum var.Sıvı soğutmalı motorların radyatör kısmına takılan valflerle tulumu sisteme bağlıyorsunuz.Kardeşimizin bu düşüncesi hayal değil,hayali ben nasıl yapsam.
    Kızak kısmını sonra yazarım.

barok34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco xciting 250 i
    serme zincir işini görür ısınmak için düşündüklerine gelince olur tabiki ama çok fazla bir sıcaklık bekleme ayrıca yukarda arkadaşın dediği gibi tehlikeli motora bağlanmak şimdi termal içlikler var her türlü ısınırsın.Ön tekere kızak bence mantıklı geniş ve uzun yaparsan sacdan ovalliğini ayarlarsan bence istediğin yere döner ve sorun çıkarmaz

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Bi kere karda motosiklet için özel lastikler var vidalı ve çivili ama bu boro işi biraz değil çok sakat ALLAH KORUSUN bi düşme olayı olursa hertarafını keser bence bu boru işinden vazgeç.

Motosikleti
    Kymco xciting 250 i
    kızak olayı gerçekten cazip bir fikir yani bir tane yapıp takıp olmazsa üzerinde modifikasyonlarla doğruyu bulursun eminim

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    elektrikli battaniyeler vardır, onların bir de yelek şeklinde olanını yaparlardı.
    onu alıp, içine giyip uygun bir yerden de elektrik bağlantısını yaparsın. pratik çözüm...

standart ürünler 220 volt ile çalışıyor. sen 12 v akü ile denersin, bir miktar ısı yine üretecektir ama yeterli olacak mı? eğer olmazsa biraz temel elektrik bilgisi, bir ohmmetre ile 12 volt için doğru rezistans teli uzunluğunu hesaplar, ona göre değiştirirsin.

eniştem böyle bir minder yapmış ve arabasında kullanırdı. çakmak girişine takardı. üç kuruşa koltuk ısıtması yapmıştı.

1. projenin yapılmışı var:

http://bmw.tv/com/article/BMW+G+450+...=2&channelID=6

Yani ön tekerleğe kayak bağlanıyor zaten, hemde gayet güzel oluyor.

Zincir dersen var:

Çivili lastik var:

Aha çivide şu:

Bu da oluyormuş:

Çeşit bol, seç beğen al:

Aslında basit bir google araması ile ulaşılabiliyor bunlara.Heves kırmak için değil ama; daha önce keşfedilmiş ve denene denene en iyisi yapılmış malzemeleri yeniden keşfetmeye çalışmak vakit kaybı gibi geliyor bana.

İkinci proje ise olmayacak birşey.Bir defa bakır boruyu unut, ne bakır borusu yahu? Duvara boru mu döşüyorsun? Sürekli esneyen hareket eden bir şeyden bahsediyoruz: insan vücudu. Hava soğutmalı motorda silindirin etrafında ısınan havayı yakalayıp bir yere kanalize etmek çok zor.Öncelikle bunu nasıl başaracaksın?Su soğutmalı olsa birşeyler yapılabilir.

Isıtma konusunda fahiş olmayan malzemeler var, araştırın bulun.Isıtmalı çorap, elcik ve içlikler var.Hepsini toplasan 150 lira falan.Pahalı ürünlerin alternatifleri var, araştırın!

Motosikleti
    Kymco xciting 250 i
    son nokta olmuş bu da

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    oto elektrikli battaniyesi adıyla, minder şeklinde 12 voltla çalışanı; yelek şeklinde 220 voltla çalışanı varmış:

http://www.bimsas.com.tr/tr/otobattaniyesi.html

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    eskıden istanbulda beledıye otobuslerı vardı trawway gıbı üstten elektrık alıp gıdıyorlardı şimdi gelelım bızım durumumuza 10 mt kablo ucuna cengel bağlıyorsun ceryanı yollardaki elek. kablolarından almak için bırde elek. rıkli battanıye yallah tamam

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Ya arkadaşımız proje üretmek adına bunları yazıyor, siz kalkmış şu var bu var diyorsunuz..Adam google dan bihaber olacak değil herhalde..

Kendi fikirlerini geliştirmek baabında soruyorken kalkıp alternatifi olarak "şu var bu var" demek ya da "sen bu işten vazgeç" demek ne kadar mantıklı bilemiyorum..

cagatay_hepsen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyosung 250 comet'di gitti yamaha x-max 250 geldi
    Alıntı Hay.alper.est adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevigili site sakinleri kendi çapımda bir şeyler yapıyorum tabi akıl akıldan üstündür diyip yardım istiyorum.

1.Projem kar zinciri ve ön lastiğe kayak.

Arka lasitiğe pratik otomobillerde olduğu gibi kar zinciri yapmak istiyorum ama otomobillerde lastiğin tek tarafı açık olduğundan rahat takılıp çıkartılıyor motorda iki tarafta kapalı olduğundan nasıl bir sistem yapsam diye düşünüyorum.Aklımdan şöyle bir şey geçiyor iki tane bisiklet kiliti alıyım çelik olanlardan bunları karşılık tutup aralarına kar için zincir bağlıyım böylece lastiğ dolayım iki kiltide kitliyim.

Birde karda gitmek için ön lastiğe kayak bağlasam nasıl olur? Aliminyum veya plastikten kar seviyesi yüksek ourca tabi buzda veya az karda yine bir zincir olucak yanımda.

2.Projem motor üstünde ısınmak.

Piston etrafındaki hava kanallarının belli bir bölümüne bakır boru döşemek ve burdan saf su geçirmek burdanda vücuda pompalamak.

İki sorunla karşı karşıyayım birincisi pompalama sistemi ikincisi vucütta dolaşak olan boru ile ilgili bakır boru olamaz hem esnek hemde ısıya dayanıklı boru lazım.Pompalama olarakta basit ama etkili bir pompalama olması gerek.

kar zinciri değilde arka lastikte çivi uygulamalı ve ön lastik sökülüp kayak aparatı montelenip bunu yapan bir firma vardı yine kış aylarında mt de okuduğum bir haberdi geçen sene sanırım yani yapıldı hatta bu firma kayak aparatını çoğu sucooter e uyumlu yapıp satışa sundu yani piyasada vardı böyle bişey kar zincirine gelince geçen sene TR de ki en büyük zincir fabrikasında çalışıyordum her türlü zincir ve en önemlisi kar zincirleri üreten bir firmaydı araçlar için tabikide motorlar için böyle bir üretim yok ben ve kuzenim aynı firmada farklı bölümlerde çalışıyorduk o birgün bana bu projeyle geldi kar zinciri yapıcam dedi e herşey elimizin altında mahmuzlu ve çok güzel serme tabir ettiğimiz senin düşündüğün sistemle zinciri yaptı 50tt scooterına monteledi karda bikaçkez denedi iyide giti ama çok salladı motoru ve rahatsız etti çok sürmedi karda zaten ist de çok kalmıyor çıkardı ve zincirler hurdalıkta yerlerini aldılar. yani sana tavsiyem çok istiyorsan yap ama sarsma konusunda çok sıkıntı çekeceğin kesin imkanın varsa dene he asfaltta deli gibide kayıyor yerde yoğun kar olunca sarsma çok olmuyor ama erimiş karda sonuç korkutucu...
    ATATÜRK diyorki "Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    asınmak için bakır boruya gerek yok ısıya dayanıklı silikon hortumlar var kesinlikle erimez silindirlerin hava kanallarının arasına sıkıştırarak etrafında dola su pompası olarak otoların camına su fişkırtan pompayı kullanabilirsin hortumun boyu 4-5 mt olması lazım vücudundada dolaştır hortumun iki ucunu pompanın giriş ve cıkışına bağla tabi hiç hava kalmıyacak şekilde su doldur yani kombideki sistem gibi o devirdaim pompaları 12v ve çok enerji cekmez motorda iş görür bütün bunlar bir anda aklıma geldi vallahi benim değşet aklıma yattı bende denesem

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    ApacheRTR150+Mondi125+Yamaha50
    Alıntı Hay.alper.est adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2.Projem motor üstünde ısınmak.[/B]

daha kolayı var 12V luk (ısıtmalı battaniye gibi çalışan) pad ler var onları ısınmasını istediğin yerllere koy ve aküye bağla.
    bk. ısıtmalı elcik...

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    kardeş 1. projen zaten hayata geçirilmişti
    2. projen için 2 saattir sahibinden.com a bakıyorum.orada gördüğüm bir ilan vardı, tulum içinde döşenmiş ince plastik borular radyatörden çıkan sıcak suyun dolaşarak tekrar radyatöre girip ısınıp tekrar devirdaim yaptırarak ısıtan bir sistemi vardı. ilanı bir türlü bulamadım. bulursan sanırım 800euro idi. yurtdışından getirtilmiş ve hiç kullanuılmamıştı. ama ya ilan kalkmış ya da satılmıştıt :(

en azından sana bir fikir verebilir

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:16 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:12 ----------

http://www.motosiklet.net/forum/moto...ekliyorum.html

buldum buldum... bizim zeda 3000 açmıştı başlığı
    incele bak

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:24 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:16 ----------

mototal getirtmiş bile, geç kaldın alper kardeş :D

http://www.mototalonline.com/pinfo.asp?pid=1544
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Hay.alper.est - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet birinci projem hayata geçirildi biliyorum ama en ucuza nasıl mal ederim onu düşünüyorum birde ben ön lasitiği çıkarmadan yapmaya çalışıcam kayak kısmını.

İkinci porjemde aynı şekilde en ucuza mal etmeye çalışıcam.

Sencer abi harikasın önemli değil geçirilsin hayata bu ürünü kendim yapmaya çalışıcam yarın piyasa araçtırmasına çıkıyorum.

Bu iki projemi 100 liranın altında imal edersem benden mutlusu olmayacak.

Alıntı tr100a adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    asınmak için bakır boruya gerek yok ısıya dayanıklı silikon hortumlar var kesinlikle erimez silindirlerin hava kanallarının arasına sıkıştırarak etrafında dola su pompası olarak otoların camına su fişkırtan pompayı kullanabilirsin hortumun boyu 4-5 mt olması lazım vücudundada dolaştır hortumun iki ucunu pompanın giriş ve cıkışına bağla tabi hiç hava kalmıyacak şekilde su doldur yani kombideki sistem gibi o devirdaim pompaları 12v ve çok enerji cekmez motorda iş görür bütün bunlar bir anda aklıma geldi vallahi benim değşet aklıma yattı bende denesem
    Önerdiğin fikir için teşekkürler.Aklıma yattı ama bazı sorularım olucak bu ısıya dayanıklı hortumları araştırdım ama fiyat olarak net bir cevap bulamadım ve genelde çapları çok büyük.Bunun dışında araba silecek pompası ısıya dayanıklımır fiyatları ne kadardır.?
    ''Yaşamak özgürlükse, özgürüz hepimizde...''

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    alper, ön lastiği sökmeden şöyle yap

- motorun ön çamurluğu bağlantı yarıçapı zaten üstündekinin aynısıdır. bunun bağlantısı gidon altından mı yoksa mil ile göbeğe mi bağlı bilmiyorum. mil ile göbeğe bağlı ise 2. bir çamurluğun göbek bağlantı milini sağlamlaştır, 2. çamurluğun( ya da o şekilde bir sac kestir) altına da 5mm sac kaynattır ve ön tarafını büktür... kullanmayacağın zaman sadece ön somunları hafif gevşetip yukarı doğru kaldırıp direksiyona sabitle ve somunları tekrar sık...hem bu sayede portatif olur, hem de ayrı bir süspansiyona ihtiyacın kalmaz..40tl maliyeti olabilir....
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler