Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Bir kuralı terk ettim...

Motovento
    REKLAM ALANI
    siyahatmaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM HD 200 EVO
    Gerçekten defalarca yazıldı ve daha da çok yazılacak, olmazsa olmaz kurallar.
    Bu bilgilerin devamlı tazelenmesi lazım.

Bu gün almayı düşündüğüm yeni bir motoru tecrübe için tura çıktım. 10 ile 30 km arası hızla pazar tenhalığından yararlanarak motoru test ediyordum. Bir kaç kez frenleri basınçlı denedim olumlu netice çıkınca, takriben 20 km ile giderken daha da sıkı fren denemeye kalktım. Netice malum, ne olduğunu anlamadan motorun arkası sağa kaydı ve sağa düştüm. Ben çok az, motor ise 1 metre kadar sürüklendi. Ayağa kalktım motoru çalıştırdım ve geri döndüm.

1. Korumanın ne kadar önemli olduğunu, kaskımdan, montumdan, eldivenimden ve dizliğimden anladım.
    2. Ancak dizlik dışında pantolonumda koruma olmadığından, yan kalçamda hafif bir ağrı var.
    3. Düştükten sonra insan sıcağı sıcağına bir şey anlamıyor. Ağrılar sonradan ortaya çıkıyor, Şimdi sağ bileğimde hafif bir ağrı var.
    4. Yeni motorda insan çok daha dikkatli olmalı, çünkü kullandığı eski motorunun bütün kapasitesi, dengesi, performansı vs. ve refleksleri insanda var. Bunları yeni motorunkilerle değiştirme esnasında çok dikkat ve de zaman gerektirdiğini anladım.
    5. Bir kuralı terk ettim; frene basınç uygulamayı. Netice ortada.

Terk etmememiz gereken altın kuralların birini dahi terk etmek insanı Allah muhafaza istenmeyen neticilere götürebilir.
    Aman motorcular dikkat, dikkat diyorum.
    Yollar size, sizler Allah'a emanet.....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Innova 125
    Motor araba gibi değil bin bir çeşidi var. Geçmiş olsun

Geçmiş olsun ne diyelim başka abi

Motosikleti
    ybr125
    haklısınız

batubay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt-01
    baba geçmiş olsun allah korumus valla yaa...

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Geçmiş olsun.

Tecrübenizle ilgisi olmayabilir ama, motoru durdurmanın, onu yürütmekten daha zor olduğuna inanıyorum.

Hele trafikte seri şekilde ilerlerken öndeki araçların aniden fren yaparak yavaşlamaları yok mu, ölüp ölüp diriliyorum o anlarda.

Motosikleti
    SYM HD 200 EVO
    Herkeze ayrı, ayrı çok teşekkür ederim.

Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.

Tecrübenizle ilgisi olmayabilir ama, motoru durdurmanın, onu yürütmekten daha zor olduğuna inanıyorum.

Hele trafikte seri şekilde ilerlerken öndeki araçların aniden fren yaparak yavaşlamaları yok mu, ölüp ölüp diriliyorum o anlarda.
    Çok doğru gerçekten motoru durdurmak, yürütmekten çok daha zor, bunu düşünmemiştim..

ufuktan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Zx10R
    geçmiş olsun .. Allah tekrarından korusun !!!

t.madde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 151 rs gitti tvs apache rtr 150 geldi =)
    geçmiş olsun akıl vermek gibi olmasın yanlış anlaşılmak istemem.... motor frenleri basınçla çalışmaz % 40 ön fren % 60 arka frendir motorun fren prensibi budur kayma olmaz düşme olmaz....heleki motorun huyunu suyunu bilmiyorsanız çok dikkat edin

Motosikleti
    gt250comet
    @siyahatmaca abim geçmiş olsun

Forumdan Uzaklaştırıldı
    gecmiş olsun ,umarım kalıcı bir sorun cıkmaz.

Motosikleti
    Kawasaki Zx10R
    Alıntı t.madde adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun akıl vermek gibi olmasın yanlış anlaşılmak istemem.... motor frenleri basınçla çalışmaz % 40 ön fren % 60 arka frendir motorun fren prensibi budur kayma olmaz düşme olmaz....heleki motorun huyunu suyunu bilmiyorsanız çok dikkat edin

tam tersi olmasın ... kuru hava ve düz yol için ... %40 arka - 60 ön fren ağırlıklı kullanılır .... zaten kazanın oluş sebebi, arka frene uygulanan fazla basınç

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Ön- Arka ters olmuş. Ağırlık öne verilir.

Sonuçta dediğiniz teoride doğru olabilir ama pratiğe tam dökülemiyor. Her iki freni de el ile sıkıyor olsak bu oran daha rahat tutturulabilir, ama birinde el diğerinde ayak kullanılınca bu ayarı tam tutturmak mümkün değil, her ikisinin kuvveti farklı çünkü. Ayakla biraz uyguluyoruz sandığımız basıncı el ile daha fazla kuvvet uygulayarak sağlarız mesela.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    hep diyoruz ya, durmak, gitmekten daha önemlidir

geçmiş olsun
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Motosikleti
    SYM HD 200 EVO
    Eyvallah hepinize teşekkürler.

Basınçla dediğim ani asılmamak, yani frene basınç uyguluyarak basmaktan bahsettim. Benim de bildiğim ayrıca cruiserlerde yokuş inerken ön freni, yokuş çıkarken de arka freni daha diğerinden daha etkili kullanmak. Yanlışsam düzeltin lütfen...

Zaten eski motorun frenlerine alışkın elim ve ayağım. Yeni motorda haliyle sıkıntı oldu.

Motosikleti
    Alıntı ufuktan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tam tersi olmasın ... kuru hava ve düz yol için ... %40 arka - 60 ön fren ağırlıklı kullanılır .... zaten kazanın oluş sebebi, arka frene uygulanan fazla basınç
    ben böyle biliyorum ön tarafta ağırlık yok % 60 önü sıktığımızda düşme olanağı daha yüksek değilmi ?

Motosikleti
    Kawasaki Zx10R
    Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu teoride doğru olabilir ama pratiğe tam dökülemiyor. Her iki freni de el ile sıkıyor olsak bu oran daha rahat tutturulabilir, ama birinde el diğerinde ayak kullanılınca bu ayarı tam tutturmak mümkün değil, her ikisinin kuvveti farklı çünkü. Ayakla biraz uyguluyoruz sandığımız basıncı el ile daha fazla kuvvet uygulayarak sağlarız mesela.

şöyle ki frenlere uygulanacak basınç fren disklerinin boyutlarıyla doğru orantılı diyebiliriz !!!! ön tekerde çift, büyük diskler var ve 2 ve ya daha fazla kaliperli ( bu frenlemenin büyük çoğunluğunun ön frenle yapılması demek ) ... arka fren diski küçük ve tek kaliperli ( yani toplam frenlemede arka frene daha az görev düşer )

ön freni kilitleyip kontrolu kaybetmek , arka freni kilitleyip kontrolü kaybetmekten daha zordur .... sadece ön fren ile frenleme esnasındaki gerilim ile sadece arka fren kullanarak yapılan frenleme esnasındaki gerilim bu yüzden farklıdır ... özetle ;

iki frenin dengeli bir dağılımla kullanması , arka frenin kilitlenmesini engellemek çözüm olur ... bu dediklerim düz yol ve kuru zemin için geçerlidir ... yol ve hava şartlarına göre frenaj değişiklik gösterir

Motosikleti
    Alıntı siyahatmaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eyvallah hepinize teşekkürler.

Basınçla dediğim ani asılmamak, yani frene basınç uyguluyarak basmaktan bahsettim. Benim de bildiğim ayrıca cruiserlerde yokuş inerken ön freni, yokuş çıkarken de arka freni daha diğerinden daha etkili kullanmak. Yanlışsam düzeltin lütfen...
    abi benim dediğim basınçta ani basınç...yokuş konusunda doğru söylüyorsun

Motosikleti
    Mondial 125 UAG, Peugeot Trekker
    Geçmiş olsun, bu arada almayı düşündüğüz motor nedir?
    MoToSikLeT KuLLaNMaK BiR TuTKuDuR.

::tutkuy::

Motosikleti
    SYM HD 200 EVO
    abi benim dediğim basınçta ani basınç...yokuş konusunda doğru söylüyorsun
    Eyvallah şimdi anladım. Kusura bakma.
    Çünkü bazı kaliteli motorlarda basınç dağıtım sistemi var. Yani sen yalnız ön freni sıksan yüzde altmış öne, yüzse kırkı arkaya, yalnız arkaya da bassan yüzde altmış arkaya, yüzde kırkta öne fren dağıtıyor. Bizim makinalar malum...

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler