Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İnsan acizdir, muhtaçtır fazla artistlik yapmamalıdır.

Motovento
    REKLAM ALANI
    romeomustdie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DR-Z 400 S
    Merhaba Arkadaşlar,

Konu başlığını moto-sohbet bölümünde açınca, biraz da muhabbet olsun diye önce eskilerden bahsedeyim istedim.

Şu an 37 yaşındayım motosiklet kullanmaya 15-16 yaşlarımda Malatya'da ki kenar mahallemizde mobilet, pejo ve puch kullanarak başladım (motor benim değildi arkadaşlardan rica minnet 3-5 tur atarak) O zamanlar Malatya da bugün kü motosiklet şürüş eğitim merkezlerine benzeyen bir yer vardı kocaman bir tarlanın içinde kenarda üç beş mobilet, bir iki jawa, on onbeş civarı da bisikletin durduğu bir alandı, belirli bir ücret karşılığı o tarlanın içindeki güzergahta belirli sayıda tur atılırdı, tur bitince kenarda ki adam , "hoopppp haydi gel senin turun bitti" der ve bizim için o günün en önemli aktivitesi adamın "hooop" ikazıyla son bulurdu. Bisiklet sürmeyi de o tarlada öğrenmiştim (şimdi o tarla ne oldu acaba).

80'li yıllar da henüz kask (diğer korumaları söylemiyorum bile) icadedilmemişti olacakki Malatyada hiç kask yoktu , heralde kask takan biri olsa millet "artis havamı atıysın bize" der ve o kask takan adama bi ton dayak atarlardı.

O sıralar mahalledeki bizden büyük abiler de jawa ve honda'nın 125'liklerinden vardı ve onları hep hayretle ve ibretle izler, o motorlarla ilgili şehir efsaneleri türetirdik.

Neyse gel zaman git zaman yıllar geçip gitti kendi motorlarım da oldu (kinetic, xt125 , kmx 125, transalp ve şu an son motorum kanuni cross 250)

Hiç bir zaman usta bir sürücü olduğumu düşünmedim ve teknik bilgim de rezalet seviyededir,

şimdi bu kadar şeyi niye anlattım , ana fikre geleyim.

Hafta sonları yaşadığım bu yerdeki arkadaşlarla dağ bayır, yayla tarla dolaşıyoruz ve talihsizliğim bu adamların hepsi profesyonele yakın enduro ve kroscu olmaları, her gezi sonrası perişan ve motorun bir parçası elimde geri dönüyorum, gerçi yolun sert ve tehlikeli kısımlarında ben yürüyorum benim motoru onlar geçiriyor ve bana teslim ediyorlar, sağolsunlar

Bu akşam biraz ders çalışayım şu dönüşlerimi geliştireyim, dağda bayırda sıkıntı çekmeyeyim diye dönüş çalışayım istedim , motora bineceğim yer de trafiğe kapalı alan ve altı üstü 25 - 30 m içinde gidip gelecek ve sağa sola dönüş çalışacağım, herneyse heralde hem yaşın verdiği olgunluk, hem çevremizde duyduğumuz trafik kazaları hem de sağ da solda duyduğumuz "kask ve koruma hayat kurtarır" ikazlarını dikkate alarak üşenmeden dizlikler, göğüs ve kol korumları, çizme ve kaskımı taktım. 5 sene önce olsa bunu yapanla dalga geçerdim "vay vay vay aartise bak hele, sanki uzaya gidecek, altı üstü motora binecek" der dalga geçerdim ama iyiki korumaları giymişim ve o 30 m,lik alanda 5 km hızla düşsen nolur havalarına girmemişim,

dönerken 1. Viteste anlamadığım bir şekilde düştüm , önce motor düştü ben de motorun üstüne düştüm direksiyonun ucunun üstüne göğsüm ve ayak pedine de dizkapağımın altı çarptı hem çizme hem dizlik olmasına rağmen dizim mosmor, ve sol kaburgam müthiş şekilde ağrıyor şu an ve sıcağı sıcağına yazmak istedim,

şimdi gelelim önemli noktaya eğer çizme dizlik ve göğüs korumalarım olmasaydı , şu an burada bilgisayar başında değil muhtemelen hastane de röntgen odasında veya ayağım alçıda yatağımdaydım ve bu bahsettiğim trafiğe kapalı 20-30 m.lik bir alanda ve 1. viteste sadece 5 km hızla giderken başıma geldi.

Bu sebeple arkadaşlar yok sadece bakkala gidecektim, yok mahallenin başından dönüp gelecektim diyerek korumalarımızı kullanmamazlık etmeyelim, malum Türkiye şartları belli, hepimiz çalışmak ve üretmek zorundayız, yatakta zaman geçirecek lüksümüz, ailelerimize sıkıntı verecek hakkımız da yok.

Son olarak diyeceğim şudur ki "İnsan acizdir, muhtaçtır fazla artistlik yapmamalıdır.

Allah cümlemizi kazadan beladan esirgesin ama bizde gerekli önlemleri max. seviyede almak zorundayız, unutmayalımki , kaza geliyorum demezzzzzz.

hadin eyi geceler, kalın sağlıcakla.

Motorda artistlik iyi birşey değildir, artistliğin sonu yoktur, çekirge bir sıçrar, iki sıçrar.
    insan acizdir, muhtaçtır, fazla artislik yapmamalıdır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    YAMAHA MT-07
    Malesef ben bunu bir musibetle öğrendim 16 yaşımdayken hareket halindeki minibüsten atladım ne olacaktı ki daha önce çok yapmıştım sonuç altında kaldım 1 ay yattım Allah korudu iyileştim.Ne öğrendim? İnsanoğlu acizdir.Artistlik yapmamalıdır.Çok doğru!
    Master of Davar

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    sonuna kadar haklısınız. yazınızın her kelime ve harfine katılıyorum...

efendy_iso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1_8
    İnsanoğlu acizdir.Artistlik yapmamalıdır.Haklısınız....
    [I]315 ile uzaklaştım,aynamda görünmüyorsun...I]

mertka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 125R'dı
    abi yazın çok anlamlı öğretici teşekürler
    ama abi şu lafına çok güldüm babamda malatyalıdır bilirim o şiveyi "artis havamı atıysın bize"
    çok geçmiş olsun ekmek almaya giderken bile korumaları takmak gerek.

Motosikleti
    Honda Transalp XL 700 2009
    Çok güzel ifade etmişsin üstad... Senin bakış açına sahip motorcuların hep artmasını diliyorum ve teşekkür ediyorum...
    ZEKA BOCALAR, DİL SÜRÇER, ZİHİN TÖKEZLER
    LUCRETIUS

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    insan besin zincirinin üstünde olmasından dolayı önermeye karşı çıkıyorum.
    aynı insan motorun yanında motor kazalarında kullanılmak üzere kullanıcının olası bir kazada zarar görmemesi ya da en az zarar ile kazayı atlatması için motosiklet korumalarını yapmıştır.

bu minvalde aciz olan motosiklet kullanırken gerekli ekipmanı kullanmaktan imtina edendir. ya da aciz değil ekipman alacak parası yoktur. parası yoksa ölsündür. işte acizlik burada başlar.

kendisinden başka bir varlığa yaşama şansı tanımayan acizdir, zavallıdır.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

regal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bmw650gs kawasaki er6 n
    katılmamak imkansız bu yazılanlara teşekür edrim kendiadıma size güzel bir konuyu paylaşmışınız evet pek cok konuda aciziz
    05428381357 mustafa minyas kahraman maraş merkez şimdiye kadar motor geçmişi +++ mobilet +mz 150cc++150cccelik coper +250cc regal rabtor+vf750c honda magna++er6 n++125cckymco++er5++şimidlik suziki bandit650s ve 150cckmt çelik sport

m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    abi okadar güzel yazmışsınki,üst üste 2 defa okudum.nedenini bilmiyorum ama herhalde ben biraz okurken kendimi fazla kaptırıyorum.konuya giriş yapmadan önce çocukluk anılarınızdaki bölümde o tarlada sevinçle dolaşırken bisiklet veya mobilet üstünde bir den hoopp sesi ile sevincin orda sonbulması bölümü beni çok duygulandırdı.bi garip oldum nedense.güzel öğütlerin içinde ayrıca çok teşekkür ederim.
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

ufuktan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Zx10R
    bahsettiğin o kiralama yapan yer Hanım Abla adlı kişinin yerimiydi

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    bizim insanımız ne yazıkki bi yerleri kırılmadan veya sakatlanmadan bi şeyin değerini bilmezler.....
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

Motosikleti
    kawasaki er6f
    o zaman kask takmayanlara kaskafalı demeye devam ediyoruz..kaskın kaskondur..veya kaskon kaskındır..nasıl dilersen..geçmiş olsun..
    zaman ile sınırlanan,ne kadar özgür olabilir ki...?

coolsoul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xl650 Transalp
    öncelikle geçmiş olsun benımde basımdan buna benzer bı olay gectı bıraz arazıde süreyım dedım motoru ve uzerımde ne kask ne mont nede dızlıkler wardı bı tişört koruyacaktı beni sankı we dustum tabiki motorla beraber, allahdan fazla hızlı değildim. ayak bileğim mosmor oldu,sağ omuzum ve dirseğimde sıyrıklarla atlattım. şimdi yazınızda bahsettığiniz gibi her nereye gidersem gideyim motorla daha çalıstırmadan ekipman üzerimde allah kaza bela vermesin hiç birimize.

mandarake - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-650
    "insan acizdir,muhtaçtır fazla artistlik yapmamalıdır"

Dostum çok güzel bir özdeyiş olmuş...

İzin verirsen bunu gündelik hayatımda kullanmak istiyorum

Her kelimene katılıyorum,aynı yaştayız ben daha geçen sene ehliyeti ve motoru aldım. anlıycan bu işte acemiyim ve her zaman azami dikkat ve emniyetli,korumalı sürüş yapmaya çalışıyorum.
    Her ne kadar bazen "kazk" kafalılar tarafından alaya alınsamda umursamıyorum...
    eline sağlık...

romeomustdie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DR-Z 400 S
    Herkese günaydın yav ne arada bu kadar yorum yazıldı, motosiklet.net üyeleri gece uymuyo heralde

"insan acizdir, muhtaçtır fazla artistlik yapmamalıdır" Ah Muhsin Ünlü isimli şaire aittir , bir sohbet esnasında kullanmıştır. hatta sırası gelmişken bu şairden bir de şiir paylaşayım sizle.

Hatırlat da Haziran'ın sonlarında çocukluğumu yakalım
    Sen beni öpersen belki de ben Fransız olurum
    Şehre inerim bir sinema yağmura çalar
    Otomobil icad olunur, Zarifoğlu ölür
    Dünyadaki tüm zenciler kırk yaşından büyüktür.

-Senegalliler dahil değil

Sen beni öpersen belki de bulvarlar iltihablanır
    Çağdaş coğrafyalarda üretir cesetlerini siyaset bilimi
    O vakit bir sufiyi darplarla gebertebilirsin
    Hayat bir yanıyla güzeldir canım, sen de güzelsin

-Yoksa seni rahatsız mı ettim?

Sen beni öpersen belki de aşkımız pratik karşılık bulur
    Ne ikna edici bir intihar girişimidir şimdi göz göze gelmek
    Elbette ata binmek gibidir seni sevmek sevgilim
    Elbette gayet rasyoneldir attan atlamak

-Freud diye bir şey yoktur.

Sen beni öpersen belki de ben gangsterleşirim
    Belki de şair olurum seni de aldırırım yanıma
    Bilesin; göğsümde hangi yöne açmış tek gülsün
    Yani ya bu eller öpülür, ya sen öldürülürsün.

-Haydi iç de çay koyayım.

Ah Muhsin Ünlü
    insan acizdir, muhtaçtır, fazla artislik yapmamalıdır.

sahinbirinci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 200
    güzel yazı olmuş emeğine sağlık...kısa yada uzun mesafe ihmale gelmiyor korumasız yolculuk
    Hüzünbaz Acılarımın Canbazıyım Şimdi...

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Şiirler daha bi güzelmiş...Çünkü çok farklıymış...

Motosikleti
    Monero 250 cmx a Hedef Custom Chopper !
    Malatyalı Farkı

Forumdan Uzaklaştırıldı
    başlığa bayıldım çok doğru bir söz , yazıyorum bi kenara
    bu artisliğim yüzünden çok şeyler atlattım ama Allahın sevdiği kuluyum galiba hep ucuz yırttım . bütün canlarımı kullandım galiba , son hakkımı yaşıyorum şu an sonra game over , Allah korusun ...

necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    Yazınız çok güzeldi ama şiir için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Deli saçması bir şiirden bir şeyler çıkarmaya çalışmak aslında artislik tir herhalde.
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır
    Ne Motorcular Gördüm Üstünde Elbise Yok,Ne Elbiseler Gördüm İçinde Motorcu Yok.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler