Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Offroad Amaçlı Plakasız ve Ruhsatsız Motor Almak

Motovento
    REKLAM ALANI
    akinosan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xl650 Transalp
    Merhabalar;

Arkadaşlar, dağda bayırda kullanmak üzere bir makine almak niyetindeyim. Hatta bir iki tane de buldum. Bu aletler trafiğe kapalı alanlarda kullanıldığı için trafik donanımları ve evrakları yok. Bazıları fabrika çıkışı olarak bu şekilde satılan "special" motorlar.

Bazıları da, plakalı ve ruhsatlı olarak trafiğe çıktığı halde, çeşitli nedenlerden dolayı evrakları olmayan aletler.

Bu son saydıklarım, evrakları olmadığı için daha makul fiyatlara satılıyorlar. Ben de Trafiğe kapalı alanlarda kullanacağımdan dolayı bu tür bir alet almak istiyorum. Ayrıca vergisi, sigortası, alım satımı, muayenesi gibi dertlerden de kurtulmuş olacağım.

Tanımadığımız birinden bu şekilde evrakları olmayan bir motor almak da risk oluşturur diye tahmin ediyorum. Hiçbir belgesi olmayan bir nesne nasıl resmi olarak satın alınabilir ki? Ya ben motoru aldıktan sonra şahıs "motorum çalındı" diye şikayette bulunursa? Derdimi kime nasıl anlatırım? Böyle bir satış durumunda alıcı ve satıcı arasında bir tutanak düzenlenip imzalansa, herhangi bir durumda geçerliliği olur mu?

Daha önce böyle bir alışveriş yapanınız var mı acaba?

Yardımlarınızı bekliyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosikleti
    Honda xl650 Transalp
    Topiği canlandırayım;

Yok mu fikri olan?

Burda boyle 1 2 konu vardı. Bakmıstım hızlı aramadan bulabilirsin.. daha aydınlatıcı olr
    Hasta La Victoria Siempre ! :cat::cat:

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Motorun trafik müsadesi ve ruhsatı olmasa bile faturası ile noter satışını alınız. Spor gereci olarak geöçtiğinden vergi ödemezsiniz.

Trafiğe çıkabilen bir motorun evrakı filan yok ise ya çalıntıdır ya da hacizlidir. Uzak durun, üç kuruş için ileride hapse bile girebilirsiniz.

jonturq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cosa 200
    Sanirim bu ilandaki gibi bir motosiklet ariyorsun ?

http://www.sahibinden.com/bu_paraya_...XQQdisplayitem

Evrak konusunda fikrim yok.
    First Day Of My Life

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Evet, bunlarda fatura önemli diye biliyorum ben de.
    [B]J şimdi asker[/B]

Motosikleti
    Honda xl650 Transalp
    Arkadaşlar, sağolun.

Fabrika çıkışı olarak trafik belgesiz satılan "special" aletler hakkında bilgim var. Bunlar faturayla satılıyor. Sonra isteğe bağlı olarak, trafiğe uygunluk belgesi alabilmek için proje çizimi ve trafik donanımı yaptırıldıktan sonra "TUV" muayenesinden geçerek plaka ve ruhsat alınabiliyor.

Ama, benim daha çok merak ettiğim şey, bir zamanlar plakası ve ruhsatı olup da, bir nedenle evraksız, yani resmi olmayan kanallardan satılan motorlar.

Özellikle offroad amaçlı kullanacağım için alım satım vergisi, muayene, mtv, zorunlu trafik sigortası, kıl tüy gibi masraflarla uğraşmak istemiyorum. Trafiğe zaten çıkmıyorum. En fazla evden ormana girene kadar. Onda da yakalanmam herhalde.

Bu tür motorların alım satımında ne tür muameleler yapılabilir? Özellikle alıcının, olası riskler ve hoş olmayan durumlar karşısında önlem olarak yapabileceği şeyler nelerdir? Bunları öğrenmek istiyorum.

Mesela, bu tür bir motor satın aldık diyelim. Ancak satıcı kötü niyetli biri ise "motorumu çaldılar" diyerek sizi şikayet edebilir. Ya da size çalıntı bir motor da satmış olabilir. Böyle bir durumda kendimizi temize çıkarmak için ne yapabiliriz?

Daha önce bu tür bir alım satım yapan arkadaşlar varsa, yorumlarını öğrenmek isterim.

Akileos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu konu hakkında yapacak bişi yok ya adama güvenecen..ya kendini riske atıcan....

yada hiç bulaşmican ..
    bana sorarsan en son yazdığım en mantıklısı...
    AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL,AYNI DUYGULARI PAYLAŞANLAR ANLAŞIR

Motosikleti
    150 cc Chopper
    hırsızlık olayların çoğaldığı şu günlerde bu tarz bir alışveriş yapmak intihar gibi olur... bence uzak dur... üç kuruş fazla ver içinde şüphe olmasın. şüphe ile nereye kadar devam edersin ki.
    [B]Uzunlarım Yanmıyor, Yol ver Geçeyim...:P:P[/B]

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Kusura bakma, dikkatsiz okuyunca soruyu tekrar ettirmişiz.

Riskleri bertaraf edip gereken hallerde "bu mal benimdir" diyebilmek için ne yapılabilir, öyle mi? Maalesef bilmiyorum. Bir bilen çıkar inşallah.
    [B]J şimdi asker[/B]

Motosikleti
    Asya Motor 150T
    satın alırken bir kagıt yapın satıcıyla ve imzalayın al işte kanıt?? veya videoya cekicen sikayet oldugunda göstercen

Jubaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Fatura yeterli olacaktir tabi gidip satisi ustune alman gerek ki dedigin gibi adam caldi motorumu dediginde sen bana sattin diyebilesin.Noterle hallediliyor bildigim kadariyla bu isler Maslak sanayideki Cross motorculara sor onlar sana cok daha ayrintili bilgi verirler Sakir Senkalayci nin dukkani var ordaki elemanlar sana gerekli yardimi verebilir uzaktaysanda tel. ile ulasabilirsin.

Genelde bu makinalari alanlar ne muayene nede sigorta hicbisey odemezler o yuzden bu bilgiye ulasman zor olucak biraz bu isin "yordami" boyle.

"Yalniz demissin ki evden ormana surerim"

Special dedigimiz makinalar yol kullanimi icin uygun degildir far,sinyal,korna vs hicbirsey bulunmaz bu makinalarsa hele bir de off-road lastigi yani disli lastik varsa asfalt iskence olur.

Tabi bide special makinalarin yag degisim sureleri 10-15 saatlik kullanim sonrasi olur yani yolda surersen o sureyi bosa harcarsin yok ben gunun sonunda degistirsem nolur dersen 2 aya kalmaz eline alirsin motoru.Bu makinalarda benzinden onemli olan yag var.Tabi cift zamanli gercek speciallardan bahsediyorum yani profesyonel makinalar 4 zamanli iptalleri yapilmis makinalar degil.

Sana tavsiyem gidecegin yere baska bi aracla gitmen ve motoruda oraya tasiman.Yakalanmam da deme oyle bi yakalarlar ki felegini sasirtirlar adama yakalanan cok kisninin basi yandi motorlarini bi daha goremeyenler var.
    We are many...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler