Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Acil Müdahale Planı

Motovento
    REKLAM ALANI

Selam.Arkadaşlar.
    Az önce TV de bir belgesel seyrederken aklıma geldi.

Öncelikle hangi illerde kaç kişiyiz , hangimiz hangi tarz motor kullanıyor! Bu konuda pek bilgim yok.
    Fakat , kafamdan geçen bazı planlar oldu. Bilhassa sizinle paylaşmak istedim.

Öncelikle , altımızdaki motorların , teknik özelliğini hepimiz biliyoruz.Yani en azından kendimizle birlikte arkaya artçı alarak 2 kişi seyir mümkün.

Sürekli konuşulan bir konu ; İSTANBUL da deprem oldu diyelim.
    500 ayrı noktada yaralı var.
    Olağanüstü hallerde , trafik yoğun olur veya ulaşım bazen imkansız olur.

Fakat kullandığımız motorlar sadece 1 metre genişliğindeki yerlerden bile geçebilir. ( Goldwing hariç )

Acil bir olay karşısında motosikletli ulaşım en kısa yoldan ve sorunsuz bir şekilde olacaktır.
    Tabiki motosikletin sürücüsünün arama-kurtarma konusunda profesyonel olması mümkün değildir.
    Fakat en başta dediğim gibi ,arkamıza alacağımız personel ; belki 1 hayat daha kurtarabilir.!

MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜNÜN DE İLKYARDIMDAN ZİYADE , ACİL YARDIM BİLMESİ TABİKİ DAHA DA FAYDALI OLACAKTIR.

Şimdi , gelecek cevapları düşünüyorum.
    Ona göre birkaç bilgi daha vermek istiyorum:

-Motora insan haricinde başka yükleme yapılamaz.(Artçının büyük bir sırt çantası olursa gereken malzemeler bulunur)

-Kimler artçı olabilir."Olay yerine ambulans 15 dk da gelecek olursa , motorcu adam en fazla 7-8 dk da varır."
    < Paramedik , acil yardım doktoru , hemşire ve diğer sağlık personeli >

-Motorcu , ne zaman hastaneye gidip , sağlıkçıları olay yerine yetiştirecek? "
    Olay olduktan yarım saat içerisinde hastanede ambulans kalmaz ,
    fakat birçok personel araç bekler "

MOTORCULAR GRUP HALİNDE MÜDAHALE ETMELİDİR.(MİN:4 MOTOR)

-Motor , gerekli personelle , olay yerine vardı.İlk ve acil müdahale yapıldı.
    Durum iyiyse diğer bölgeye geçilir.Durum kötüyse , ekibin yarısı olay yerinde kalır.Diğer yarısı gider.

-Motorun sedye taşıma gibi zorunluğu yoktur.Zaten de taşıyamaz.Unutmayın motor yaralı değil , personel taşıyacak.

-Motorcuların da koordineli olması tabiki herzaman gereklidir.

__________________________________________________ _

Arkadaşlar , yine hatırlatıyorum. Hangi ilde kaç kişisiniz , bu konuda fikrim yok. Ama eğer düşünürseniz , benim yazıya döktüğüm bir taslak var.
    Yardımcı olurum.

Tabiki bu konuda devletle de anlaşmak gerekir.
    Olay günü doktor ben o motora binmem derse.Çeker vururum.

__________________________________________________ __

Ben sadece düşüncelerimi yazdım.Depreme yardım adı altında toplanan paraların nereye gittiğini çoğu zaman bilemeyiz.Ama somut yardımlar daha faydalı olacaktır.Sizlerin yorumuyla daha da geliştireceğimi düşünüyorum.

Şunu da hatırlatmadan gitmeyeyim.Tüm Dünya için : Deprem kapımızda.

SAYGILAR. viper_1

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    MAKUT (motorlu arama kurtarma ekibi)
    bu arada marmaris AKUT ta bmw f 650 var hemde bu motoru AKUT gönderdi zaten bu olayın onlarda farkında AKUT bir çok olaya zaten halihazırda motorla müdahele ediyor. daha doğrusu ellerinde her şarta uygun ekipman ve araç var kar motorları motosiklet 4X4 arazi araçları
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

AKUT'un faaliyetlerinden haberim var.
    Ama yetmez.Düşmanımızı , büyük görmemiz lazım...

xxxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 500
    bence bu trafik kazasında olabilir ama depremde olamaz
    şimdi düşünün kaçımız dediğin kadar büyük bi deprem olurda (büyük isatanbul depremi en az 7 şiddetinde olacak diyorlar) sağ kurtulursak motorumuzu alıp arkamızda doktorla insanlara yardıma gideriz bina çöküntüleri arasında motorumuzu bulabilirmiyiz bulursak sürcek yol bulabilirmiyiz iyi düşünmüşsün ama planlarla gerçek hayat bir olmuyor herkes ilk iş kendi yakınlarına ulaşmaya çalışır genelde deprem bölgesinde yardımda bulunanlar diğer şehirlerden giden insanlardır o depremi yaşayan insanların o kafayla bide kurtarma çalışmalarına katılması çok zor
    ben giderim adım kalır dostlar beni hatırlasın

Alıntı xxxxx adlı üyeden alıntı
    bence bu trafik kazasında olabilir ama depremde olamaz
    şimdi düşünün kaçımız dediğin kadar büyük bi deprem olurda (büyük isatanbul depremi en az 7 şiddetinde olacak diyorlar) sağ kurtulursak motorumuzu alıp arkamızda doktorla insanlara yardıma gideriz bina çöküntüleri arasında motorumuzu bulabilirmiyiz bulursak sürcek yol bulabilirmiyiz iyi düşünmüşsün ama planlarla gerçek hayat bir olmuyor herkes ilk iş kendi yakınlarına ulaşmaya çalışır genelde deprem bölgesinde yardımda bulunanlar diğer şehirlerden giden insanlardır o depremi yaşayan insanların o kafayla bide kurtarma çalışmalarına katılması çok zor
    ...................+1

aytacsu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    atv250
    selam bence ıyı fıkır olabılır
    yanı bunu sadece bır sehır ıcın degıl buyuk olceklı dusunmek lazım yanı zaten deprem olunca yardım dısardan gelıyor yanı baska sehırlerden falan yanı neden olmasınkı herhangı bır yerdekı bır olayda oraya en yakın hasar gormemıs sehırden bır motorlu grup gıdıp krız masasında faydalı olabılırler ben arama kurtarma personelıyım ve ısraıl ve ısvıcreden egıtmen sertıfıkam var. ama malesef devlet benı calıstırmıyor bır suru problem yapıyorlar kadro falan dıye. ma gonullu aramakurtarma derneklerıyle cok sıkı ılıskıler ıcındeyım bravo vall ıyı fıkır bende dusubuyım

Abi , ben her zaman projeye destek olurum.
    İster kabul edilsin , ister edilmesin.
    Tabiki öğrenci adamım ; maddi olarak pek yardım olmaz ama fikir bakımından full time düşünürüm.
    Gereken neyse yapılır...

Ama önce burada tartışalım.Ne de olsa hepimiz motorcuyuz.

GUNCEL
    Arkadaşlar.
    Şu aralar sınavlarım olduğu için yoğun bir tempodayım.Sadece internete girme gibi bir lüksüm war.Başka bir işle uğraşamıyorum.

Ama sınavlar bitince bu işin üzerinde biraz uğraşacam.
    Aytaçla da irtibat kuracam.

Buradan kendisine SELAMLAR...

Motosikleti
    Regal-Raptor
    Bence süper bir fikir. Bu arada deprem sadece istanbul da olacak diye bir şart yok ki.
    Acı yoksa kazançta yok.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Çok güzel bi düşünce, ama sadece kendi kendimize planlamak olmaz. AKUT ve benzeri sivil örgitler ve remi kurtarma timlerine bilgi vermek lazım. Onlar organizasyonu yapıolar zaten, sadece ihtiyaç olduunda bizden yardım isterler ve gider adam taşırız. Güzel bi düşünce tebrikler...
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Mozaik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gölcük depreminde yardım gönüllüsü olarak
    6 saat sonra orada idim
    alet edavat ve de eğitim olmazsa
    değil motorla
    uçakla gitsen yine faydası yok
    buraya yazıyorum
    en öneli alet kamyon krikosu
    çok feci işe yarıyor

cihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben bursa tabipler odasından sertifikalı ilk yardımcıyım bize uygulamalı ilkyardım eğitimi verildi 35 saat.hem teorik hem pratik.
    motosikletimde var enduro(heryere girer) eğer bir oluşu laparsanız katılmak isterim.
    gerçi çanakkaledeyim.ama deprem afet vs gibi durumlarda izin alıp gelirim.
    beni öldürmeyen herşey beni güçlendirir

MoToR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ DR 800 BİG-JİNLUN 250
    Fikir güzel teori güzel ya pratik?diyelimki adanada 10 adet motorcu var siteye üye bu yola baş koymuş,olurya adanada deprem oldu bu 10 kişi önce kendi canını kurtaracak sonra ailesini sonra malını çünkü içimizden hiç kimse sabancı kadar zengin değil,iş işden geçtikden sonra ben motorcuyum yardıma geldim dersen ,akuta yada sivil savunmaya adam hastırın len sizin gibi motorcuya dermi demezmi haksızsam haksızsın deyin lütfen
    SUZUKİM, ud\'um buz gibi bira ile doğanın keyfini yaşarım.

***guncel***

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler