Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Teker Kilitleme

Motovento
    REKLAM ALANI

arkadaşlar merhaba.öncelikle hepinizin cumhuriyet bayramını kutlarım.benim cok merak ettiğim bir konu var.hep duyuyorum dikkat et tekerleği kilitlersin.uçarsın motordan vs vs.. bu teker kilitleme olayı yahut motorun kilitlenmesi dediğimiz estantane nedir beni aydınlatabilir misiniz? nasıl oluyorda bu aksamlar kilitleniyor? ve seyir halinde kilitlenme olayı gerçekleşirse kötü şeyler yaşayabilir miyim? kilitlenmeye yapmıs oldugum hangi hareket sebep olabilir?

sanırım biraz cok soru sordum alakanıza teşekkür ederim
    Farklı görünsekte aynı şeyleri anlatıyor ve yaşıyoruz[B][COLOR="Black"][/COLOR][/B]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı UmARsIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TDM900
    frene asılırsın tekerlek durur fakat motorsiklet gitmeye devam eder. Elbette kontrol etmek çok zorlaşır hele ki ön tekerlek kilitlenirse tadaaaaam.

Kimileri bu duruma kilitlemek kimileri kazıklamak diyor.

Emrah.ark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung Gt250R
    ön teker ve arkayı şiddetli biçimde sıktığımızda 2 tekerde kitlenir ve tutuş sağlamadığı zeminde arka teker direksyon yönüne doqru kayar..ön teker ise bunu scooter'da yaşadıqım için ona göre söylüyorum motoru sağa yada sola yatırır ve şanslı isen takla atmayıp sağ veya sola yatarak sürüklenirsin..Şanssızsan takla atarsın..
    [34 AY 0494] Büyükçekmece MT

şansın bizden yana olacağını hiç zannetmiyorum ama Allah göstermesin böyle bir durumu sağolun ;) buradan anlıyorumki frenajı yavaş bir şekilde yapıcaz ?
    Farklı görünsekte aynı şeyleri anlatıyor ve yaşıyoruz[B][COLOR="Black"][/COLOR][/B]

necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    Tekerlek kitlenmesi freni aniden sıkınca tekerleğin kızaklamasıdır.Bu ön fren için tehlikelidir.Zira direksiyon hakimiyetini kaybetmeye ve motorun altından kayıp gitmesine neden olur.Bu şekil fren panikleme durumunda yapılır ve çok tehlikelidir.Bu kitlemeyi önlemek için önce frene yavaşça dokunup motosikletin ağarlık merkezini öne taşımasına müsade etmek lazımdır.Daha sonra freni sonuna kadarda sıksanız ön teker kilitlenmez.Aynı sistem arka fren içinde geçerlidir.Ancak arka fren kitlenmesi çok tehlikeli değildir.Arka frende kitlendiğinde motosiklet altınızdan gidiyor gibi olur ama bakışınızı yani kafanızı ileri ufka doğru tutarsanız motosikletin tekrar düzeldiğini hissedersiniz.Ama yere bakarsanız düşersiniz.
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır
    Ne Motorcular Gördüm Üstünde Elbise Yok,Ne Elbiseler Gördüm İçinde Motorcu Yok.

ön tekerleği kilitlersen aniden ve kuvvetlice frene asılarak. bu genelde şehir içlerinde önümüze aniden bişeyin fırlaması ile olur. bunun sonucu genelde ön tekerleği kaydırma ile sonuçlanırki. buda düşmek demektir .
    Allah hepimizi korusun . tabi bizde dikkatli olalım

m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    teker kitlenme olayı benim bildiğim kadar frenle alkalıdeğil.

teker kitleme rulman yataklarının kalitesiz oluşundan aşırı sürtünme sonucu şişmesi ve kitlenmesine deniyor bende böyle biliyorum.kesin doğrusu budur demiyorum.
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

Motosikleti
    Alıntı dragstar. adlı üyeden alıntı Mesajı göster

teker kitleme rulman yataklarının kalitesiz oluşundan aşırı sürtünme sonucu şişmesi ve kitlenmesine deniyor bende böyle biliyorum.kesin doğrusu budur demiyorum.
    Öyle bir şeyin olması çok zor ihtimal ve hatta imkansız.Belki zamanla sıkışabilir ama aniden kitlemesi diye bir şey olamaz.Arkadaşın bahsettiği frene bağlı tekerlek kitlemesi olsa gerek.
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır

Motosikleti
    2 teker olsun da tahtadan olsun

motorunu yakmaktan cazgeçmişe benziyorsun,eğer öylelse ne mutlu sana

Motosikleti
    as t1
    bu tekerlek kilitlenmesi scooterler içinde geçerlimidir yani süratli giderken motor kitledi arka tekeri kilitlermi?

Motosikleti
    dün seyrantepede yokuş aşağı inerken yavaş iniyim diye vitesi 2 den 1 e attım ve arka teker kitlendi kontrolu kaybetseydim motorumla bayır aşşağı yuvarlanacaktık,ama soğukkanlılığımı koruyarak debriyaja asılarak boşa alıp tekrar 2 ye atmak zorunda kaldım,Allah korudu

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:03 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:01 ----------

insan yapmıyomu bunu,kitler anasını satıyım

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Alıntı necatik35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öyle bir şeyin olması çok zor ihtimal ve hatta imkansız.Belki zamanla sıkışabilir ama aniden kitlemesi diye bir şey olamaz.Arkadaşın bahsettiği frene bağlı tekerlek kitlemesi olsa gerek.
    valla ben burda söylediğim şekilde kafayı gözü dağıtan çok kişi gördüm.

bide yatak zaten zamanla deforme oluyo. bu balon gibi şişip zamanla sürtünmeyi hissedersin türünden birşey değil.aşınıyo şekli bozuluyo ardından çok geçmeden ansızın kitleniyo.söylediğim gibi ben böyle biliyorum belki arkadaş fren leme esnasındaki kitlenmeyi soruyorsa eyvallah.
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

arka teker kilitlemeleri genelde az risk taşır. hatta bazen drift yapmak keyifli bile oluyor.
    bunu vitesli motorlarda vites düşürdüğünüzde de arkayı yanlama yapar orda yaşarsınız.
    esas riskli olan fren anında önün kilitlemesidir
    maxi97 bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Alıntı by_dengesiz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorunu yakmaktan cazgeçmişe benziyorsun,eğer öylelse ne mutlu sana
    allahdan sizlerin söylediği gibi vede benim sandığım gibi birsorun değilmiş debriyaj ayarı yaptık yağı değiştik zinciri yağladık şimdi çillop gibi
    ilgi ne ve alakana çok teşekkür ederim.

Motosikleti
    Alıntı okayyorukcuoglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu tekerlek kilitlenmesi scooterler içinde geçerlimidir yani süratli giderken motor kitledi arka tekeri kilitlermi?
    scoterler varyatör kayış sistemlidir.Motorlarında kitleme diye bir şey duymadım şimdiye kadar.Olsa bile kayış varyatörün aynaları üzerinde kayarak kitlemeye müsade etmez.

DRAGSTAR, sizin bahsettiğiniz biraz farklı bir olay ve Allah korusun çok kötü sonuçlar doğurur. fakat bu çok nadir olan bişeydir. benim bahsettiğim ise herzaman karşılaşabileceğimiz bir konu.
    rulman değiştirirken asla çin malı vs. gibi ürünler kullanmayın.
    japon motorlarda NSK veya KOYO kullanın
    bulamazsanız FAG ,SKF veya en azından ORS takın derim
    hayati önem taşıyan bir parçadan bahsediyoruz

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Arka teker kilitlenirse kaymaya başlıyor. Beklenmedik bir anda ortaya çıkarsa heyecanlı oluyor. Yılan gibi S çize çize gidiyorsun. Ama baş edilmeyecek bir şey değil. Zevkli bile sayılır.

Ön tekere gelince, eğer kaymaya başlamışsa durumu düzeltmek için çok az zaman var diye biliyorum. Motor bir anda devriliyormuş çünkü. O yüzden önde kayma hisseder hissetmez freni gevşetmek gerekiyor galiba. Bir de, ön frene bir anda asılmamak gerektiğini öğretirler hep. En acil durumlarda bile. Fren üstündeki baskıyı kademe kademe arttırmak lazımmış. Tabii mümkün olduğunca kısa bir zaman dilimi içinde.
    [B]J şimdi asker[/B]

Alıntı Jagadam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arka teker kilitlenirse kaymaya başlıyor. Beklenmedik bir anda ortaya çıkarsa heyecanlı oluyor. Yılan gibi S çize çize gidiyorsun. Ama baş edilmeyecek bir şey değil. Zevkli bile sayılır.

Ön tekere gelince, eğer kaymaya başlamışsa durumu düzeltmek için çok az zaman var diye biliyorum. Motor bir anda devriliyormuş çünkü. O yüzden önde kayma hisseder hissetmez freni gevşetmek gerekiyor galiba. Bir de, ön frene bir anda asılmamak gerektiğini öğretirler hep. En acil durumlarda bile. Fren üstündeki baskıyı kademe kademe arttırmak lazımmış. Tabii mümkün olduğunca kısa bir zaman dilimi içinde.
    işte önünüze aniden bişay cıktığında .özellikle şehiriçinde .ozaman bu kademe kademe basma olayı biraz zor . caddede serederken aniden parketmiş bir araç kafa gösteriyor veya yola fırlıyor . ozamanda böyle bir ihtimal kalmıyor maalesef

Motosikleti
    allahdan sizlerin söylediği gibi vede benim sandığım gibi birsorun değilmiş debriyaj ayarı yaptık yağı değiştik zinciri yağladık şimdi çillop gibi
    ilgi ne ve alakana çok teşekkür ederim.
    bak pireye kızıp yorgan yakmanın gereği yok,senin motor canavar maşallah,ben şahsen çok beğendim,yardım edilecek bişey varsa yardımcı olurum kardeşim,vallahi param olsa 2.el bi cbf alırım gözümü kırpmadan,kendine iyi bak,

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Alıntı VALEO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    DRAGSTAR, sizin bahsettiğiniz biraz farklı bir olay ve Allah korusun çok kötü sonuçlar doğurur. fakat bu çok nadir olan bişeydir. benim bahsettiğim ise herzaman karşılaşabileceğimiz bir konu.
    rulman değiştirirken asla çin malı vs. gibi ürünler kullanmayın.
    japon motorlarda NSK veya KOYO kullanın
    bulamazsanız FAG ,SKF veya en azından ORS takın derim
    hayati önem taşıyan bir parçadan bahsediyoruz
    aslında seninle aynı şeyi konuşuyoruz.sadece ben başka bir boyuttan bakıyorum başka anlıyorum.rulman seçimlerinde sanan katılıyorum

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:20 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:17 ----------

Alıntı by_dengesiz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bak pireye kızıp yorgan yakmanın gereği yok,senin motor canavar maşallah,ben şahsen çok beğendim,yardım edilecek bişey varsa yardımcı olurum kardeşim,vallahi param olsa 2.el bi cbf alırım gözümü kırpmadan,kendine iyi bak,
    allah razı olsun valla böyle düşünülmek insanın gururunu okşuyo beni böyle düşünen arkadaşlarım abilerim kardeşlerim var düşüncesi insanı çok motive ediyor.teşekkürederim.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler