Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklet ve dağcı çantası

Motovento
    REKLAM ALANI
    saintofdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660Z
    Arkadaşlar merhaba. Eylül ayında motorsikletimle ege turu yapacağım. Bu benim ciddi anlamda ilk uzun yolum olacak. İş yerinden arkadaşımla 2 motosiklet yola cıkacağız. Bir sorunum war , 60 litre çanta ve çadırı motosikletime nasıl bağlarım. Örümcek ve lastik iplere güvenemiyorum bir türlü hayati önemi var. Kısa bir yolu yöntemi varmı. Bu arada motorum suzuki intruder vl250. Tecrübeli arkadaşların önerilerini bekliyorum.
    Stay Rude, Stay Rebel , Stay Sharp ON TWO WHEELS

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    enginalcar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Transalp xl700
    Benim tavsiyem şayet motosikletler için özel yapılmış yan taraflarda demirlere
    oturtulmuş hazır çantalardan almayacaksan, heybe tarzı çanta alman veya yaptırman. Hem pratik hem ucuz bir çözüm yoludur, şekil itibariyle de güzel durur...

Aslında örümcek iplerinden ziyade kancalı ipler doğru bir bağlamayla sorun çıkarmaz ancak soğru bağlama da tecrübe işidir. Daha önce sıklıkla yapılmadıysa, problem çıkarma olasılığı yüksektir. İlla bu yöntem kullanılacaksa sık sık kontrol edilmelidir.

50-60 Lt'lik büyük sırt çantalarını motosiklet üzerinde kullanmanı tavsiye
    etmem. Büyüktürler, sağından solundan ipler sarkar,uzunluğundan dolayı yatay,
    ne de dikey konumlandırabilirsin.

En doğrusu çadır,mat ve tulumları herhangi bir çantaya koymaksızın, sadece kendi kılıflarıyla örümcek ipleri ile sıkıca bağlaman, geri kalan eşyalarını heybe toparlayacaktır. En kötü ihtimalle küçük bir sırt çantasınıda çadır, mat ve tulumlar ile birlikte rahatlıkla bağlayabilirsin.

Yanında muhakkak yedek kancalı ip olsun, bir de iyisinden almaya çalış...

Otoburkaplan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mobilette > Titan > GV650 > VERSYS > F650 CS
    Ahtapot çok sağlıklı değildir, genelde hacimli ve hafif malzemeler (Mat gibi) için iyidir. 60 kg bir çantayı tutman çok zor, en azından piyasa da yaygın olan modellerle.

Bence dağcı çantanı selenin arkasına güzelce yatır. Kalın kancalı halatlardan 5-6 tane al, zaten çok ucuzlar. En azından 2 tanesini çantanın tutma noktalarından ve sırt askılarının içinden geçirerek gergin şekilde bağla. Taktığın yerlerde kancanın öne arkaya oynama riski olmasın. Çantanında üzerine çadırını koy. Ve daha uzun kancalı lastik iplerle de aynı şekilde onu bağla. Çadır kılıfının tutma noktalarından ipleri yine geçirmeyi unutma.. Çadırı bağlarken eğer lastik iplerin boyu motosiklet gövdesine yetişmiyorsa çanta üzerindeki sağlam noktalara bağla. Eğer öyle bir nokta bulamıyorsan kancalı lastik ipe çamaşır ipi gibi birşeyler ekleyip boyunu uzatarak yine motor gövdesine bağla. Lastik ipleri abartmadan ama güzelce ger mutlaka.. Hiç birşey olmaz, merak etme. Çantaya belini dayayıp rahat rahat gidersin
    Ever tried, ever failed..No matter, try again, fail again, fail better

overcloud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL650V Transalp
    Alıntı saintofdream adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba. Eylül ayında motorsikletimle ege turu yapacağım. Bu benim ciddi anlamda ilk uzun yolum olacak. İş yerinden arkadaşımla 2 motosiklet yola cıkacağız. Bir sorunum war , 60 litre çanta ve çadırı motosikletime nasıl bağlarım. Örümcek ve lastik iplere güvenemiyorum bir türlü hayati önemi var. Kısa bir yolu yöntemi varmı. Bu arada motorum suzuki intruder vl250. Tecrübeli arkadaşların önerilerini bekliyorum.

cbr 125 e 32'ltlik kuyruk çantası alarak örümcek tipi bagaj lastiği ile sabitleyerek 700km yol yapmıştım, bu şekilde çok rahat ettim. imkanınız varsa eşyalarınızı biraz daha azaltarak makul bir yukle seyahat etmelisiniz, yol boyunca daha rahat olmanızı sağlayacaktır. eğer sisibar varsa çantayı sanki arkaya artçı oturuyormuş gibi sabitleyerek seyahat etmeyi deneyebilirsiniz. burda dikkat etmeniz gereken şey çantanın size doğru kayarak sizi arkadan sıkıştırmasına izin vermeyecek şekilde bağlamak.

matı farın altına sosis çanta gibi, uyku tulumunuda aynı şekilde (eğer varsa) sisibarın arkasına stop lambasını kapatmayacak şekilde sabitlemeyi deneyebilirsiniz.

bu arada bahsettiğiniz bagaj lastikleri ve ahtapot oldukça sağlamdır ama alırken kancaların kalitesine dikkat edin.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 10:44 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:33 ----------

acele acele yazarken örümcek tipi bagaj lastiği demişim, ahtapot tipi olacaktı
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

ARBETUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '93 Kawasaki EN 500 Vulcan

Çantanın şekli şemali önemli bu noktada. Birazcık da eşyaları azaltma yoluna gidin ben bir sürü çamşır vs almıştım ama kullanmadım çıkanı yıkadım ve kuruttum bu havada yarım saatte kuruyorlar bu fotoda Bodrum gezimden dönerken arkadaşım çekti. tüm gardrobumu almıştım yanıma. laptobum spor ayakkabım tişörtlerim cadır 2 adet mat bir tane açık kask çorap aklına ne gelirse vardı yanımda Ama bir dahaki gezimde bu akdar abartılı seyehat etmeyeceğim. tüm bu ekipmanı ahtapot file ve bagaj lastiği ile bağladım.

Sağlıcakla.
    '04 Yamaha Nuovo - '56 BMW R25 - '06 Mondial 250 MCT - '94 BMW F650 - '99 Kawasaki ER 5 - '06 Bisan Roadstar 250 - '97 Kawasaki VN800 - '08 Suzuki VL 800 Intruder - '04 Suzuki VL 800 Voluisa - '01 Honda XL 650 V Transalp -'00 BMW F 650 GS

gs500inanc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat e kaldı :)
    virago 250 ile ben de 2 heybe +50 lt dağcı çanta ile yolculuk yaptım. kancalı lastik 2 adet ve örümcek ip gayet sağlam ve güvenli taşım sağladı...
    suzuki address 50cc=)yamaha dt125=)93 gs500=)99 gs500=)yamaha tt600=)99 er5=) virago 250=)92 kle500=)2004 gs500=) 2005 fazer)

aksoyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Ybr125 ,pulsar ns 200 , kawasaki er6n
    bişe sorcam niye lt olarak yazıyorsunuz onu anlıyamadım :S
    Herkesten hızlı sürmek,yalnız süreceğinin garantisidir Zonguldak-MT

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsettiğin çanta pekte motorunun arkasına bağlanabilecek bir çanta değil arkadaşım. Tabiki her çanta motorun arkasına bağlanır ama sonuçta uzun yol yapacaksan karşına ne çıkacağını bilemezsin. Bunun yerine iki ayrı daha ufak hacimli çanta kullanabilirsin. Senin motoruna alacaklarına heybe çanta yetmez. Eğer bağlama konusunda bilgin varsa bu senin için sorun olmayacaktır yeterki motorunda ipin tutacağın bir yer olsun. KOÇTAŞ' ta falan ipler satılıyor yada karaköyde daha uygun fiyatlı olanları var aynı kailte. Senin işini 5 mm' lik ipler görecektir. Ama sana tavsiyem ipler lastiklerden daha güvensizler haberin olsun. Bu bağlama konusunda ben bayağı ilerlettim kendimi motora kamyonet muamelesi yaptığımı söyleyenler var.İp herhangi bir tümsekten geçtimtekn sonra zıplama yada geri düşme ile gevşedikten sonra kendini toplamadı ve hatta giderek saldığı için iyi bir tutucu değildir. Ama ucunda kanca olmayan ve istediğin uzunlukta satın alabileceğin lastikler var. Onlar zıplamalardan sonra esneyerek açılıp daha sonra tekrar eski hallerini aldıkları için daha sağlam tutuyorlar kopma ihtimalleride esneme nedeniyle ortadan kalkıyor. Bende bu kadar.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    GÖZÜ PEK MOTORCULAR VARDIR, BİRDE YAŞLI MOTORCULAR...
    HEM GÖZÜ PEK HEMDE YAŞLI MOTORCU YOKTUR...

hombre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tiger 800
    Ben 2 hafta önce 60 litre çantayla dağa gittim: Arkada topcase de vardı ve çantayı topcase e dayalı ve dikine arka koltuğa koyup askı kayışlarının topcase'in arkasından bağladım, kasiste hvalanmaması için alttan tespit ve sağa sola devrilmemesi için de üstten tespitedince sorun olmadı. Bir de mümkün olduğunca içindekibzı ağırlıkları da topcasse içine aktarmakta fayda var.

saintofdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660Z

Herkeze Teşekkürler

Bilgilendirme için cok teşekkür ederim arkadaşlar. Siteyi yine acınca cok şaşırdım. Haftasonu önerilerinizi uygulayıp fotograflarını cekip size gösterecem. Sonra karşılaştıgım duruma göre yine tecrübelerinizden yararlanacağım.

Alıntı aksoyy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dağcı cantaları hacimlerine göre satıldıgı için lt dedim
    Stay Rude, Stay Rebel , Stay Sharp ON TWO WHEELS

hombre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tiger 800
    Alıntı aksoyy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sırtçantaları kapasitesi litreyle ölçülür

Motosikleti
    Alıntı hombre adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sırtçantaları kapasitesi litreyle ölçülür
    Lt hacim birimi olduğundan depolanacak malzemenin ne kadar yer kapladığını belirtiyor. İçine koyulacak şeyin ağırlığını kimse bilmediğinden tüm çantalar (motosiklet çantaları dahil) ağırlık yerine hacme göre sınıflandırılıyor.

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Bu Litre olayına bende kızıyordum, aynı hesaba gelmekle birlikte neden cm3 olarak ifade edilmez ki diyordum. Şimdi alıştık bu kavrama ve üstelik Lt denmesi cm3'ten daha mantıklı.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    sütmü koyacaz çantaya arkadaş!
    kilogram yazın şunu
    Kerem Akın bunu beğendi.
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

n61l - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    jawa 638
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kilogram yazın şunu
    sutcu beygirlerini hor gormeyelim

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    Alıntı n61l adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sutcu beygirlerini hor gormeyelim
    nerdesin la sen
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Motorunda sisibar varsa, çantanın bağlantı halkalarından plastik kelepçelerle bağlayabilirsin, benim sisibar çantasıda kelepçelerle duruyor
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

Motosikleti
    jawa 638
    nerdesin la sen
    mordordayım hacı

bi sütçü beygirimiz bile yok o derece...

Motosikleti
    jawa 638
    heybe canta olarak bunu alabilirsin fiyatı da uygun

http://www.mototalonline.com/?urun-d..._SIDECASE.html

Motosikleti
    kilogram yazın şunu
    Şimdi sana 5 kg'lık çanta deseler ne anlayacaksın? Kafanda nasıl bir şey canlanacak ??? İçine demir koyabileceğin küçücük bir el çantası mı yoksa elbise tıktığın bir sırt çantasından mı bahsediyorsun kim bilebilir?

Onun yerine çantanın büyüklüğünü (lt) verseler daha anlaşılır değil mi? Artı olarak maksimum taşıma kapasitesi (kg) olarak verseler üzerine kaymak olur...Ama öncelikle yine de hacim...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)