Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Siste sürüş deneyimim ve önerilerim

Motovento
    REKLAM ALANI
    Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Geçtiğimiz Pazartesi günü sabah 06:45'te Göztepe'den yola çıkıp, 1. köprüden geçip Levent istikametine saparak Maslak'tan 2. köprü yoluna bağlandım ve Kemerburgaz'a doğru gaz açıyorum ki, Hasdal kışlasının oradan Göktürk e uzanan otobanda ömrü hayatımda ancak belgesel ve filmlerde gördüğüm şiddette bir sise yakalandım..

O yolda sabahları hep sis olurdu ama böylesine hiç rastlamamıştım..Yahu görüş mesafesi 5 metre bile değildi ve bu şekilde yaklaşık 15 dakika sürdüm ve ilk kez yolda bir kamyon gördüğüme sevindim

Kamyonu sollarken yanında 2-3 kez kornaya basarak kendimi iyice belli ettim ve sağ şeride önüne geçtim..Kamyon arkamda ben önde yola devam ettik..neden derseniz o anda önümden çok arkamdan basa basa arada sırada gelen otomobillerin beni görmeyeceğini düşünmemdi..Önümü zaten göremiyorum ayrı mesele

Ama arkadaşlar motosiklet kullanmaya başladığımdan beri yaşadığım en zevkli ve riskli 3. deneyimim oldu bu..Motosiklet sohbeti noktasında paylaşmak istedim..

Bunlar;
    1- Sıradışı bir sağanak yağmur altında yağmurluksuz bir vaziyette 30 dk. motosiklet sürüşü
    2- Gece zifiri karanlıkta Edirne-İstanbul otobanında dipgaz bir şekilde 200 km yol gitmek
    3- Sis sürüşü idi..

Gelelim siste sürüş için naçizane pratikteki önerilerime;

- Kesinlikle ama kesinlikle refleks süresini uzatmak için düşük süratte sürüş.
    - Emniyet şeridi yerine emniyet şeridine çıkmadan, çizgi yanında sürüş.Çünkü emniyet şeridindeki engelleri görmek siste daha da güçleşir.
    - Muhakkak güçlü bir aydınlatma, varsa elbette sis farını açmak ve kuvvetli bir stop lambası.
    - Eğer motosikletimizde varsa kesinlikle 4'lü flaşörleri çalıştırmak.
    - Eğer varsa (ki şart) reflektörlü yeleğimizi giymek.
    - Kendinizi güvensiz hissettiğiniz an tetikte kalarak dikkati daha da yoğunlaştırmak.(Beyninize güvenin, o siz fark etmeden sizi uyarıyor!)
    - Sis bastığı anda (ki sis ani ısı değişikliği sonucu oluşur ve gayet normal bir doğa olayıdır) aynalarınızı kontrol ederek saniyeler içerisinde buğulanmaya başlayacaklarını unutmamak.
    - Buğulanan aynaların temizliğinde su kullanmak ve aynaları hafif ıslak bırakmak su yoksa direk tükürük kullanınız.(maksimum sonuç tükmükle oluyor)
    - Sisli bölgeye girer girmez kenara çekerek siste sürüş ile ilgili önlemleri almak.(yelek, ayna temizliği vb.)

Kişiden kişiye değişebilen bir öneri olarak ta; büyük ve yavaş seyreden bir aracın sizi fark ettiğine emin olduktan sonra onun civarında sürüş yapmaya çalışmak ki diğer araçların sizden daha büyük bir kütleyi daha kolay fark etmelerini ve önlem almalarını sağlamak.

Not: Siste sürüşten sonra motosikletiniz ve siz sırılsıklam oluyorsunuz haberiniz olsun..Durunca resmen şığır şıpır sular damlıyordu yere

Neyse günün birinde işimize yarayacak bilgiler olarak aklımızda kalır umarım..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Terapist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    teşekkürler hocam bu güzel tecürbelerini paylaştığın için

Motosikleti
    bianchi falcon 125 cc'cik
    Teşekkürler ozborn.Güzel bir uyarı.O yolda dediğin gibi hep sis oluyor.bazen bende o yolu kullanıyorum çünkü.
    Benden de bir tavsiye.Yerlerin çiğ tutacağını unutmayın.Önünüzdeki yada arkanızdaki araçla yakınlık seviyenizi belirleyin.
    DipSoru:Ozborn yazmamda bi sakınca varmı osbourne ?
    (:
    **Bianchi falcon 125cc-Yamaha ybr125-Honda nx4 falcon-cbf 250-honda cg es-suzuki an 125-kymco agility-kymco activ 110-tw shenke 150-honda cbf150** \\@2007-2010

Motosikleti
    Var
    Alıntı frantic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler ozborn.Güzel bir uyarı.O yolda dediğin gibi hep sis oluyor.bazen bende o yolu kullanıyorum çünkü.
    Benden de bir tavsiye.Yerlerin çiğ tutacağını unutmayın.Önünüzdeki yada arkanızdaki araçla yakınlık seviyenizi belirleyin.
    DipSoru:Ozborn yazmamda bi sakınca varmı osbourne ?
    (:
    Evet çiğ işi önemli elbette

Dip cevap: osbourne yazabiliyorsun işte ozborn neymiş

Motosikleti
    Stunt Apache RTR Artık Yok....
    Teşekkürler
    Bizde geçenlerde motorlarla dağa çıkmıştık dağın üstüne bulut çökmüştü bulutun içinden geçip üstüne çıktık 2 saat yukarda kaldık aşağıya inerken bulut iyice yoğunlaştı ozamanlar xenon farm takılı olmasına rağmen görüş mesafesi 3 mt idi
    [B]Bahadır Şenonar[/B] [COLOR="Red"]A rh(+)[/COLOR]
    [B]Sözcüklerin gücünü anlamadan insanların gücünü anlayamazsınız.[/B] :bounce:

Motosikleti
    Var
    Alıntı Terapist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkürler hocam bu güzel tecürbelerini paylaştığın için
    Alıntı SaXoFoN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler
    Sitenin "bence" esas amacına uygun şeyler bu tür yazılar

Motosikleti
    Alıntı osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet çiğ işi önemli elbette

Dip cevap: osbourne yazabiliyorsun işte ozborn neymiş
    sende FIRANTİK yaz arkadaşım o zaman
    Tamam dostum sorun değil ozzy osbourne saolsun google da az aramadık :D
    **Bianchi falcon 125cc-Yamaha ybr125-Honda nx4 falcon-cbf 250-honda cg es-suzuki an 125-kymco agility-kymco activ 110-tw shenke 150-honda cbf150** \\@2007-2010

Motosikleti
    Var
    Alıntı frantic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sende FIRANTİK yaz arkadaşım o zaman
    Tamam dostum sorun değil ozzy osbourne saolsun google da az aramadık :D
    Denk gelirse aklımda tutarım tamam

Motosikleti
    haha şakaydı be dostum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler