Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

16 Yaşında Motor Almak

Motovento
    REKLAM ALANI
    CengizhanD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR 125 '09 ve Orijinal Honda Kinetic '00
    Hatırlıyorum da bir Eylül günüydü.Ben 12 yaşındayım.Rent A Car'a babamın "oğlum buna saracak kesin , düşer." adı altında aslında ihtiyacı olduğu için sattığı Honda Kinetic'i geri alıyoruz.Adam Albay .. çokta samimi müşterimiz.Bizim sattığımız fiyatın çok altına bize geri veriyor motoru.Zaten iki ay olmuş motoru vereli.Üstüne almaya bile gerek duymamış albay.

Dükkanın önüne geliyoruz.Babam anahtarı motorun üstünde bırakıyor.Bu hayatta ne yaptıysa deli cesareti sayesinde yapan oğluna aldırış etmeden.Oğlu motoru çalıştırıyor.Gazı açıp yola çıkıyor.Ayakları pergel gibi açık , hafif hafif yere değiyor hatta.Yaklaşık 10 metre gidip geri geliyor.Çevre esnafı bağırışları arasında "dikkat" , "ayaklarını içeri koy lan" sesleri eksik olmuyor 12 yaşındaki zavallı çocuğun kulaklarından.

Çocuk o gece sofrada bayağı havalı."ne var yeaa motor kullanıyorum işte" triplerinde.

Ama bir kış yine bisikletle geçiyor.Okul , dersler derken yaz yine geliyor.Arada sırada binbir izinle alabiliyorum motoru yine.Bir gün dükkanın yanındaki yokuşu çıkarken babanne bağırıyor."bıraeaak motoru babana söylemezsem bak" diyor.Motoru yerine bırakmakla gitmek arasındaki denklemi kuramayan çocuk yokuşun ortasında sap gibi kalıyor.12 yaşındaki sap bünyenin sap bacakları 90 kg motoru yokuşta tutamıyor.Ve bacağını artçı ayaklığındaki demir çiziyor.O tarifsiz acı fren sıkmanın bir refleks olduğunu öğretiyor ona.

Yine bir Eylül günü .. Orta sona geçip okulun kralı olan bünye dershaneye güç bela yazdırılıyor.Aslında ölmeyi dershaneye gitmeye tercih edecek bünye bunu bir sosyal sınıf görerek gitmeye razı oluyor.Çünkü dershaneye gitmediğini öğrenen kişiler onun fakir olduğunu düşünecekler.Bu olayı bir sosyal sınıf meselesi , bir ekmek kavgası modunda görerek salak bir triple dershaneye başlıyor.

Aklında sevdiği kız , kalbinde aşk , elinde sprey boya... Ve graffiti olayı başlıyor.Hiphop'ın özgürlük olduğunu , sprey boyanın soluyunca kafa yaptığını bu evrede öğreniyor.Yine aynı deli cesaretiyle arkadaşlarında kaldığı gün sabaha kadar uyumuyor ve gece 4'te yeni boyanmış durakların anasını ağlatıyor.

Aşık oluyor , kavga ediyor , okuldan kaçıyor , dershaneye arada sırada uğruyor.Ama hiçbir zaman serseri olmuyor , haylaz çocuk olmayı yeğliyor.

Derken bir kış daha geçiyor ve ilkokulda öğrendiği şeylerle sonu s ile biten saçma bir sınava giriyor.230 net puanla sınavdan çıkıyor.evde resim çizerken annesi bilgisayardan okul araştırması yapıyor."anneeaa yeaa seç bi şey işte" deme denyoluğunu bile gösteriyor.

Meslek Lise'si Grafik Tasarım ve Fotoğrafçılık alanına 16. olarak giriyor.Daha 3 ay önce kulun kralıyken bir anda başka bir okulda şebek oluyor.Orta okulda öğretmenlerin kaktırmasıyla ilerleyen motor lisede tekliyor.Veee orta okulda "kalırsam intihar ederim ooğlum düşünsene" tribindeki sap bu sefer gerçekten kalıyor.İşin içinde ne intihar var nede gam.Derken bulanık bir evre daha geçip gidiyor.Yine seviyor , yine elinde boya , yine aklında o kız.

Lise 1'in 2. senesi bu sefer vezir oluyor.Vezirliğin verdiği gaflet ve dalaletle sınıfta kalacakken bu sefer Balıkesir'de bir okula yazılarak sınıfı geçiyor.

Artık 15 yaşında sakalları çıksın diye jilete abanıyor.Hatta kullan at traş bıçağına o kadar para harcıyor ki ,Gillette sponsorluğu aramaya kadar varıyor iş.

Bir gün bir arkadaşı geliyor.Motorla gezelim diyor.Yola çıkıyorlar.100 mtlik gezi 500'e çıkıyor , derken 8 km. oluyor.Vee artık şehir merkezine gidebilen , trafikte yol alacak olan bir genç oluyor.

Yazın 7/24 açık dükkanda babası ve en yakın arkadaşıyla sabahlayan bünye , büyük umutlara kapılıyor.Umutlar R1 kadar büyük.Ama babası hayatın artık deli cesaretiyle yürüyemeyeceğini bildiği için sadece gaz veriyor."Alırız oğlum , yaparız oğlum" diyor.

Yine bir Eylül günü babasından yeni bir motor isteyen bünye ağır darbe alıyor."Daha çok küçüksün , olmaz , olmaz" nidaları her yerde yankılanıyor.Babası 80'lerin motor çetesi genci imajını koruyor.Ve zamanında yaptıklarını , geçtikleri evreleri anlatıyor.Sap genç hayallerini erteliyor.Bu süre içinde internet sitelerini geziyor.Abilerine imrenerek bakıyor."Bir gün !" diyor.

Derken koca kış yine geçiyor.Artık bir yıl daha büyümüş , kısmen aklı başına gelmiş genç yine motor sevdasını ateşliyor.Çünkü yaz demek sezon demek , sezon demek para demek.Paranın yapabileceği en iyi iş yeni bir motor almaktı onun için.

Babası gelip dükkanda çalışmasını istiyor."Beraber çalışıp , beraber yiyelim koçum" diyor.Sap genç bu teklife balıklama atlıyor.Çünkü hayatı boyunca hep sorumluluktan kaçmıştı ve elinde sadece güzel anılar vardı.Ve bu anılar şu an için motor sevgisinden önemli değildi.

Ve bir Eylül günü apartmanın altında siyah bir YBR duruyor.Anahtarıda elinde.

Ve bir Eylül günü 16 yaşındaki aşık sap çocuk artık daha mutlu.

Notlar :

Bu yazı metehan abinin "parasızlık ve motor aşkı" adlı konusundan gazla yazılmıştır.

Allah'a şükür işlerimiz tıkırında ve Kinetic'imiz hala duruyor

Ehliyetimi 2-3 aya kadar alıyorum bu süre zarfında trafiğin olduğu yerlerde pek dolanmıyorum.

Korumalaraım dizlik haricinde(depoyu çiziyormuş mafsallılar :( ) tam.

Yazın yoğun çalıştığım için ara verdiğim bir blog adresim var yakında yine başlarım inşallah "www.bihaller.net"

Saygılar, sıkıldıysanız affola
    Ayvalık Motosiklet Tutkunları (A.M.T)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Akileos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Korumalaraım dizlik haricinde(depoyu çiziyormuş mafsallılar :( )

depo kadar dizlerini düşünmüyorsun vah ki ne vah...depoyu boyarsın...kazada dizin kırılırsa ne yaparsın....

hangisi daha değerli ...
    dizlin mi .....depomu....
    AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL,AYNI DUYGULARI PAYLAŞANLAR ANLAŞIR

Tequ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4
    Hoş.. Eline sağlık
    Retro Moto Works
    Instagram & Facebook
    .../retromotoworks

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Güzel yazı, tebrikler "dikkat" ve "ayaklarını içeri koy lan" kısmına epey güldüm. Ancak değiştirme süren dolmadan çabuk blog adresini düzelt, yanlış yazmıssın. com'mu net'mi??? Bence www.bihaller.net

Motosikleti
    Alıntı Akileos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Korumalaraım dizlik haricinde(depoyu çiziyormuş mafsallılar :( )

depo kadar dizlerini düşünmüyorsun vah ki ne vah...depoyu boyarsın...kazada dizin kırılırsa ne yaparsın....

hangisi daha değerli ...
    dizlin mi .....depomu....
    doğru ama bile bile yeni motorumu çizmek istemiyorum :( Mafsalsız modelleride pek beğenmedim.Yakın çevrede motosiklet mağazası olmadığı için internetten almak zorundayım.Kısmetse Ocak - Şubat gibi İzmir civarlarına gideceğiz oradan görerek almayı seçtim

Alıntı Tequ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hoş.. Eline sağlık
    teşekkürler

Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı
    Güzel yazı, tebrikler "dikkat" ve "ayaklarını içeri koy lan" kısmına epey güldüm. Ancak değiştirme süren dolmadan çabuk blog adresini düzelt, yanlış yazmıssın. com'mu net'mi??? Bence www.bihaller.net
    bunu nasıl yaptım bilmiyorum evet net olacak.sürem doldu :(

Akileos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ozaman pantolan al ..daha iyi olur..ama şunu unutma hayatın veya vucudunun herhangi bir uzvu o sıfır motordan daha önemlidir..kıyaslama bile yapma....
    AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL,AYNI DUYGULARI PAYLAŞANLAR ANLAŞIR

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Alıntı CengizhanD adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bunu nasıl yaptım bilmiyorum evet net olacak.sürem doldu :(
    Moderatörlerden Görkem online şu an, bir PM at kendisine sanırım düzeltme imkanı var.

Motosikleti
    Alıntı Akileos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ozaman pantolan al ..daha iyi olur..ama şunu unutma hayatın veya vucudunun herhangi bir uzvu o sıfır motordan daha önemlidir..kıyaslama bile yapma....
    hayatım kadar önemli olmasada o motorda emeğim var o yüzden dizliği erteledim yani ama illaki alacağım uygun bir koruma.dizlik yada pantolon

Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Moderatörlerden Görkem online şu an, bir PM at kendisine sanırım düzeltme imkanı var.
    pm attım :D

mertka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 125R'dı
    okurken baya keyif aldım parmaklarına sağlık birde esnaf halkının bağırışına baya güldüm benzer birşey benimde başıma gelmiştide.
    "ayaklarını içeri koy lan"

Motosikleti
    Alıntı mertka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    okurken baya keyif aldım parmaklarına sağlık birde esnaf halkının bağırışına baya güldüm benzer birşey benimde başıma gelmiştide.
    "ayaklarını içeri koy lan"
    skuter olduğundan mütevellit haykırıyor aynen bu şekilde

kanucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çok güzel yazı olmuş eline sağlık. dizliklerin depoyu çizmesinden korkuyorsan ybrlerin depo kılıfları var onlardan taktırabilirsin

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Cengizhan;
    arasira rastladigim topiclerde,
    "çocuk iste"
    der geçerdim senin için.

Isminden mi, yoksa avatar resminden mi bilmiyorum ama bana çocuk gibi gelirdin.

Sen meger ne kadar büyükmüşsün.

Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cengizhan;
    arasira rastladigim topiclerde,
    "çocuk iste"
    der geçerdim senin için.

Isminden mi, yoksa avatar resminden mi bilmiyorum ama bana çocuk gibi gelirdin.

Sen meger ne kadar büyükmüşsün.

teşekkür ederim

çok güzel yazı olmuş eline sağlık. dizliklerin depoyu çizmesinden korkuyorsan ybrlerin depo kılıfları var onlardan taktırabilirsin
    yok mafsalsız alacağım ama dediğim gibi görerek alacağım.yani şu anda erteledim bir kaç ay kadar

alkadras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650
    Bünye şanslı bir bünyeymiş ki çocuk yaşta motor sahibi olmuş..
    Ben en azından üniversitedeyken motorum olmalıydı diye ahlar çekiyorum hala.. kıymetini bil..

Motosikleti
    Var
    imreniyorum simdiki genclige..
    Ben 16 yasindayken sadece arabaya merakliydim..
    Ve 17 yasimda araba ehliyetimi yaptim.
    Ehliyetimi erken yaptigim icin beklemistim hatta alabilmek icin ehliyetimi..
    18 imi doldurdugum gün ehliyetimi almistim SVA dan..
    Pederin arabasiyla o gün bilmiyorum simdi kac km ama bayagi gezmistim..
    Anneme sadece sikayet ettigini duymustum..
    Remzi bukadar km yapmis bugün.. Kiziyordu bana..

Ama ozamanlar böyle siteler yoktuki.
    Ne sitesi??
    Pc bile yoktu..
    interneti toptan gec...
    Keski ozamanlar yapsaymisim motor ehliyetimi diycem ama peder ödemisti herseyi.. Belki ondan sadece araba ehliyeti yapmistim..

Hay.alper.est - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Vay be demekki dönem aynı olunca motor alana kadar geçen süreç benzer oluyormuş.Birden yaşadıklarım geldi aklıma.Eline yüreğine sağlık.
    ''Yaşamak özgürlükse, özgürüz hepimizde...''

Recaİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Ybr 2011'Siyah
    Valla Bende Kendi Paramla aldım param 1 milyar Okadar yetti skyjet f5 aldık :( İnşallah ybr de alıcaz 18 e giricem Tabi Ben.. 17 şuan

serhan123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Honda Cbr 125RR
    çok güzel bir hikaye,inş. benim babamda çeker altıma gt 250rı

emeğe saygı...
    Tedbir Senden Taktir Allahtan...

Motosikleti
    vallahi benim babam çalışalım alalım dedi bence iyikide demiş çünkü çok daha değerli şimdi herkese teşekkürler.

Motosikleti
    mondial 151 rs
    kendi motor alısımı gördüm :D bende okuldan ayrılıp calısıp öyle almıstım ama pişmanım simödi okula geri almıyolar...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler