Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet kullanırken yüz felci olabilirsiniz dikkat edin !!!

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    mash 5000 km/cbr 250 6500 km /xj6 f 49000 km
    Geçen bir motosiklet sürücüsü abimizi gördüm kendisi hiç söylemedi hafiften suratının şekli kaymıştı. ağzı yamulmuş çene düz tutamıyordu göze kadar vurmuş yüz felci. dedimki abi ne oldu sana ya hastamısın şeklin şemalın atmış felan.

bana yüz felci geçirdiğini söyledi geçen soğukta kasksız sürmüş . gerçi her zaman demiştim abi kasksız sürme bak düşecen allah korusun.
    kışın bile hep kasksız sürerdi. ama artık akıllanmış. gerçi iş işten geçtikten sonra ...

kendisinin resmini çekip buraya atacaktım izin vermedi. çünkü izin istemiştim abi en azından millete duyuralım kasksız gezmek nelere maloluyor anlasınlar ibret alsınlar diye. yanaşmadı git dedi googleden bul dedi resim. bende ordan buldum.

Soğuk ve Rüzgar Yüz Felcini Tetikler

Özellikle kış mevsiminde soğuk ve rüzgarın dikkatsiz davranıldığında yüz felcine sebep olmaktadır. Bu sebeple erkeklerin tıraş olduktan sonra en az 10 dakika bulundukları ortamdan çıkmamalıdır.

Toplumda en sık görülen yüz felci nedeninin 'Bell paralizisi' olup, bu durumun da yüz sinirinin iç kulak çevresindeki bir bölümünde iltihap ve ödem oluşmasıyla meydana gelir. 'Yüz felcinden korunmak için özellikle kış dönemlerinde yüzün soğuktan korunması gerekiyor. Soğuk ve rüzgar yüz felcini tetikler. Ayrıca bu etkenlerin yüzdeki virüsleri tetiklediği, bu virüslerin de yüzün sinir uçlarında ödeme neden olduğu tahmin edilmektedir. Çok soğuk havalarda dışarı çıkarken atkı veya şapka takılmasını, rüzgara maruz kalmamak için otomobil kullananların da camlarını açmamasını öneriyoruz. Erkeklerin tıraş olduktan sonra en az 10 dakika bulundukları ortamdan çıkmaması gerekir. Tıraş olan erkeklerin yüzlerini sıcak, yada soğuk suyla değil ılık suyla yıkaması daha sağlıklıdır. Yüz felci geçiren hastaların hemen hastaneye başvurması erken tedavi için çok önemlidir.'

Edirne Sağlık Müdürü Uzman Dr. Hatice Gül, gözyaşı ve tükürük salgısının azalması, tat duyusunun bozulması, gürültüye duyarlılık artışı gibi bulguların yüz siniri felcinin belirtisi olduğunu söyledi. Uzman Dr. Gül, soğuk havalarda karşılaşılan sağlık sorunları arasında yüz felcinin de bulunduğunu bildirdi.
    Yüz sinirinin çalışmamasının en belirgin bulgusunun yüzün bir yanındaki hareketlerin azalması veya kaybolması olduğunu ifade eden Dr. Gül, "Gözyaşı ve tükürük salgısının azalması, tat duyusunun bozulması, gürültüye duyarlılık artışı gibi bulgular yüz siniri felcinin belirtisidir. Yüz felci, yüzün kaslarını uyaran sinirlerde ortaya çıkmakta. Bu durumda ağızda ve yüzün değişik yerlerinde kaymalar meydana gelmekte' dedi.
    Toplumda en sık görülen yüz felci sebebi olan ve "Bell paralizisi' adı verilen bu durum, yüz sinirinin iç kulak çevresindeki bir bölümünde iltihap ve ödem oluşmasıyla gelişmekte olduğunu bildiren Dr. Gül, şunları kaydetti:
    "Yüz çok fazla soğuğa maruz kalan bir bölgedir. Soğuk ve rüzgar da yüzdeki virüsleri tetikler ve yüzdeki sinir uçlarında ödem oluşturabilir.
    Yüz felci tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu nedenle yüz felci bulguları olan hastalar hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdırlar. Bu hastaların büyük çoğunluğu tedaviyle iyileşmektedir.'
    Yüz felcinden korunma yolları
    Vücut direncini düşüren rahatsızlıklar, şeker hastalığı ve yüksek tansiyonun yüz felcinin tedavi süresini uzatmakta olduğu gibi hastalığa kaynak oluşturduğunu anlatan Dr. Gül, bu tip hastalıkları olanların özellikle beslenmelerine dikkat ederek, tedavilerini aksatmamaları gerektiğini bildirdi.
    Dr. Gül, korunma yöntemlerini şöyle sıraladı:
    "Soğuk ve rüzgârlı havalarda yüzü mutlaka sert Hava akımından korunmak gereklidir. Kar maskesi, atkı takarak yüzün rüzgârla temas önlenmelidir. Cereyan yapacak şekilde pencereler açık bırakılmamalıdır. Soğuk hava, soğuk günlerde dışarı çıkılırken mutlaka yüz ve başı soğuktan koruyacak şekilde şapka, şal ve atkı kullanılmalıdır. Banyo sonrası saçlar tam kurutulmadan dışarı çıkılmamalı, rüzgâra karşı durulmamalıdır.
    Çok soğuk havalarda, özellikle erkekler tıraş olduktan sonra en az 10 Dakika bulundukları ortamdan çıkmamalıdırlar. Tıraş, sıcak ya da soğuk suyla değil, ılık suyla olunmalıdır. Ayrıca havalar çok soğuk olmasa da rüzgâra maruz kalmamak için otomobil kullananların da camlarını açmaması önemlidir.'
    Sakız çiğnemenin önemi
    Yüz felci olan hastaların, sağlık kuruluşuna gitmelerinin yanı sıra hekimlerce verilen tedavi ve önerilere uymaları gerektiğini hatırlatan Dr. Gül, "Tedavide yüz egzersizleri de çok önemlidir. Yüz felci hastaları, yüz kaslarına masaj yapmalı, sıcak uygulamalı ve bu kasların hareket etmesini sağlamak için sakız çiğnemeli. Özellikle uzun süren yüz felçlerinde yüz kasları hareketsizlikten güçsüzleşirler ve daha sonra yüz siniri çalışsa bile yüzde asimetri ve güç kaybı olabilir. Hastanın kendi kendine uygulayabileceği masaj ve sakız çiğneme dışında fizik tedavi uygulanması da hekimin gerekli gördüğü durumlarda önerilebilir' dedi.

[IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]

BUNA RAĞMEN BUGÜN BİLE KAR YAĞARKEN 2 3 TANE MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜNÜ KASKSIZ SÜRERKEN GÖRDÜM. LAN OĞLUM YAZIN ANLADIK TERLİYORSUNDA KIŞINDAMI O KALIN KAFAN TERLİYOR !!!?
    gokberk6426 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sadece motosiklet değil duş alıp sakın hemen çıkmayın yüz felci geçirebilirsiniz
    Yüz felcinin tedavisi zor diye biliyorum arkadaşım geçirmişti öyle fark edilmiyordu sadece gözlerini kapatınca bir göz kapağı kapanmiyordu o bile uğraştırıcı bir tedavi gördü
    Ve kasksiz kullanmayı geç vizoru kapatmadan gidemiyorum

gokberk6426 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390 (2017)
    uyarin icin tesekkurler . kask yetmiyor balaklava da sart bence
    MimTolga ve barodi bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    kask takmadan motosiklet kullanmak böyle yan etkilere sebeb olur
    sadece yüz felci değil
    sünüzüt te yapabilir ve tedavisi yoktur başınız hep ağrır ne yaparsanız yapın
    burun deliklerinden soğuk yukarı doğru çıkar ve gümmm

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı gokberk6426 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uyarin icin tesekkurler . kask yetmiyor balaklava da sart bence
    http://www.decathlon.com.tr/dikisiz-...d_8181392.html

Kışın ben linkte verdiğim balaklavayı kullanıyorum. Gerçekten süper. Tavsiye ederim.
    gokberk6426 bunu beğendi.

karşıyaka57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha yzf r25
    Ben dalış başlığı aldım bu havada kafam sıcaktan bunalıyor o derece :D
    Kalın ve kalıp gibi olduğundan kumaşlar gibi buruşma kafaya yapışma kada kayma gibi şeyler olmuyor.

http://www.decathlon.com.tr/modular-...d_8022993.html

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı karşıyaka57 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben dalış başlığı aldım bu havada kafam sıcaktan bunalıyor o derece :D
    Kalın ve kalıp gibi olduğundan kumaşlar gibi buruşma kafaya yapışma kada kayma gibi şeyler olmuyor.

http://www.decathlon.com.tr/modular-...d_8022993.html
    hocam o neopren, kesinlikle hava almaz, yani kafandaki teri atamazsın. Dolayısıyla kafan daha sonra daha çok üşür ;)

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    Kasksız motor kullanmak falan bir yana , Eskişehirde motor kullanmıyorken bile soğuktan rüzgar ile birlikte çok sayıda yüz felci olan insanlar var...

logan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sakal trası olduktan hemen sonra motor kullanacaksanız ozellıkle dıkatlı olun. sakal bu ısın en etkılı ılacı

karşıyaka57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha yzf r25
    Nasıl daha sonra çok üşürüm anlamadım hocam terleyip soğumayı mı kastettiniz yoksa havasız olup saç dökülmesi yapar kel kalırsınız bu şekilde ilerde kafanız üşür mü demek istediniz? :D Yarım saatten uzun yola çıkmıyorum bu havalarda.Hava buz gibi olduğundan hiç terleme yaşamadım, memnunum yani fırın gibi yapıyor

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı karşıyaka57 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nasıl daha sonra çok üşürüm anlamadım hocam? Yarım saatten uzun yola çıkmıyorum bu havalarda.Hava buz gibi sanırım o yüzden hiç terleme yaşamadım, memnunum yani fırın gibi yapıyor
    kaskı ve balaklavayı çıkarttıktan sonra , saçların ve kafan ve hatta ensen terli olacağı için diyorum ;)

Bune - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Uzun balaklava, üstüne buff onun üstüne de kaskı geçirdikten sonra birde kaskın altını örten ve montun içine giren kaskın rüzgar koruyucusu ile komple boynu boyazğı kapatıyorum kafada zerre kadar üşüme olmuyor

Peder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR Daytona (Siyah)
    Kaskın yazı kışı bakkala kadar gidiyorumu olmaz.
    Kan akacağı ter aksın.
    Bakkala gidiyorum 2 dk lık yol deyip 2 saniye ayırıp kask takmamak bir ömür kalabilecek izlere yada kalıcı beyin hasarlarına neden olabilir yada hayatına.
    Raptor Riders
    http://www.raptorriders.com.tr/
    Sons Of Anarchy

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)