Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motor motora kazalarda artış var. Neler oluyor bize?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Son dönemlerde bu foruma yansıyan ve yansımayan 2 veya daha fazla motosikletin birbirleriyle, hatta kafa kafaya çarpışarak ölümlü kazalar yaptıklarını takip etmekteyiz.

İlk etapta motosiklet sayısı çok arttığı için haliyle bu tür kazaların da arttığını düşünmek mümkün. Tabii, uçak sayısıda çok fazla artsa ve uçaklar da havada patır kütür birbirleriyle çarpışmaya başlasa o zaman diyebiliriz ki " Abi Çin malı uçaklar piyasaya çıkınca her önüne gelen uçak sahibi oldu, böyle olması normal", ama olay o kadar basit değil.

Motosikletle ilgili alınması gereken tedbirler, devreye sokulması gereken ciddi uygulamalar olması lazım. Ne bileyim en azından motosikletlilerin polisin önünden kasksız, ehliyetsiz geçmelerine ciddi şekilde engel olunacak önlemler alınmalı. Galiba her önüne gelen motosiklete atlayıp trafiğe çıkamamalı. Bir Avrupa ülkesinde acaba 14 yaşında bir çocuğu bir mopette, scooterda görmek mümkün mü? Hiç sanmıyorum. Peki halk çok bilinçli olduğu için mi böyle Avrupa ülkelerinde. Hayır, bunu yasalar sağlıyor. Eminim bizdeki yasalar örneğin Almanya'da olsa orada da 13-14 yaşında çocuk sürücüler, ehliyetsiz, kasksız sürücüler ortalıkta cirit atacaktır.

ABD'de yakın geçmişte peşpeşe doğal afteler olduğunda insanların araçlarıyla akın akın otoyolda şehirleri terkederken emniyet şeridine girmediğini görerek "Medeniyet işte, medeniyet. Medeni insanlar" denmişti basında ve halk arasında. Oysa bunu sağlayan insanların medeni olması değil, katı şekilde konulan ve acımasız, toleranssız uygulanan yasalardı.

Bilemiyorum ki nereden başlamak lazım, memlekette ne düzgün ki bu iş düzgün olsun. Halledilmesi gereken daha o kadar çok şey var ki, bu tür düzenlemelere ne zaman sıra gelecek bilemiyorum. Avrapa'yı hep 50 yıl geriden takip ettiğimiz söylenir ya, sanırım evet, o zaman yola girecek bizde bu konular.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

bu tür konularda avrupa ülkelerini yüceltmek veya tr yi aşağılamak bize birşey kazandırmaz.cezaların katı olması veya hafif olmasıda bişeyi değiştirmez.gerekli olan tek şey insanların bilinçlenmesi, kendi hayatını yada başkalarının hayatını önemsemesi, toplumdaki özgürlüğünün sınırını bilmesi..

Motosikleti
    NX 400
    Alıntı aLyy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu tür konularda avrupa ülkelerini yüceltmek veya tr yi aşağılamak bize birşey kazandırmaz.cezaların katı olması veya hafif olmasıda bişeyi değiştirmez.gerekli olan tek şey insanların bilinçlenmesi, kendi hayatını yada başkalarının hayatını önemsemesi, toplumdaki özgürlüğünün sınırını bilmesi..
    Mesajda Türkiye aşağılanmamıştır. Üstelik ülkemizden tr diye de bahsedilmemiştir. Bilinçlenme konusuna elbette sana katılıyorum, ancak yasalar bu haliyle çok gerilerde, bunu inkar edemeyiz.

Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mesajda Türkiye aşağılanmamıştır. Üstelik ülkemizden tr diye de bahsedilmemiştir. Bilinçlenme konusuna elbette sana katılıyorum, ancak yasalar bu haliyle çok gerilerde, bunu inkar edemeyiz.
    yanlş anladın arkadaşım;
    kural, ceza konusunda ülkenin durumundan yakınmışsın.
    ''aşağılamak'' tan kastım budur.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Levsy;
    çikis noktan dogru ama verdigin ornekler yanlis.
    Avrupa da islerin nasil dondugunu anlatmam lazim ama uzun.
    Bu saatte bu yorgunlukla duzgun cumleler kurmam da imkansiz.
    Bu nedenle sonraya birakacagim.
    Fakat konunun asli tartisilmaya deger.
    Yarin bir seyler karalamaya çalisacagim.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    NX 400
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Levsy;
    çikis noktan dogru ama verdigin ornekler yanlis.
    Avrupa da islerin nasil dondugunu anlatmam lazim ama uzun.
    Bu saatte bu yorgunlukla duzgun cumleler kurmam da imkansiz.
    Bu nedenle sonraya birakacagim.
    Fakat konunun asli tartisilmaya deger.
    Yarin bir seyler karalamaya çalisacagim.
    Tamam coq, düşüncelerini bekliyoruz İnsanlar konuşa konuşa anlaşır. Sonuçta tartışmamız konuşmamız lazım bu konuları.

Levsy;
    ''çikis noktan dogru ama verdigin ornekler yanlis.
    Avrupa da islerin nasil dondugunu...''
    evet, benimde değindiğim nokta bu.konu beyinlerde bitiyor.avrupada da olsan tr'de de olsan insan adrenalin istedimi yapabilitesi var.peki bunu engelleyen nedir ? kural mı ? hayır. dudak uçuklatan cezalar mı ? hayır.insanlar ''nasıl olsa yakalanmam'' yada ''cezası neyse öderim lan'' gibi bilinçsizce tavırlar takındımı bahsettiğin konu, yani ölümlü kazalar gerçekleşmekte.peki bu tavırlara engel olacak tek şey nedir diye sorarsan, tabiki bilinç.

Motosikleti
    NX 400
    yanlş anladın arkadaşım;
    kural, ceza konusunda ülkenin durumundan yakınmışsın.
    ''aşağılamak'' tan kastım budur.
    Ama bizde de yaptırımlar gerçekten çok hafif kalıyor. Ben bunu vurgulamak istiyorum. Hatırlarmısın bilmem, bir aralar şöyle bir mantık vardı "adama vurursun tamponu, ne oldu, kaza oldu. Yatarsın 3-5 ay çıkarsın" Eh şimdi bu kadar basit değil, ama ne zamandır? Kısa diyeceğimiz bir süredir.

Motosikleti
    Honda
    Ben mesaji yazarken baska mesaj yoktu.
    Fakat yollar yollamaz diger mesajlari gordum.
    Bu nedenle ekleme yapma geregi duyuyorum.

Ally; senede 5bin insan ölüyor Turkiye trafiginde.
    Teror ulkenin en oncelikli sorunu deyip açilim yapiyor simdiki hukumet.
    Halbuki oncelikli sorun dedigi teror 25 senede 30 bin insanimizi oldurdu.
    25 sende trafige kurban verdigimiz insan sayisi yaklasik 100-150bin civari.
    Bu ulkenin birinci sorunu terormu gerçekten?

Asagilamak demissin.
    Bizim bir yilda trafige kurban verdigimiz insan sayisini avrupa on senede vermiyor.
    Ne yapalim.
    Gozumuzu kapatip, biz boyleyiz, süperiz mi diyelim?

Amacim tartisma yaratmak degil ama boyle milliyetçi duygularla birbirimize gaz vere vere, binlerce insanimiz oluyor ve biz gozumuzu açmak yerine, boburlenme yolunu tercih ediyoruz.
    Bilinç egitimle kazanilan bir olgu.
    Avrupa bu bilinci ceza ile degil egitimle veriyorsa, biz bu noktada da zayifiz demektir.
    Ama hayir.
    Sadece egitim degil.
    Ben avrupada yasiyorum ve goruyorum ki cezalar caydirici ise, oldukça etkili oluyor.
    Avrupada cezalar adami dogduguna pisman edecek cinsten.
    Yani sen trafik bilincine sahip olmasan bile, paranin nasil kazanildiginin bilincine sahip oluyor ve pasa pasa kurallara uyuyorsun.

Ama bizde de yaptırımlar gerçekten çok hafif kalıyor. Ben bunu vurgulamak istiyorum. Hatırlarmısın bilmem, bir aralar şöyle bir mantık vardı "adama vurursun tamponu, ne oldu, kaza oldu. Yatarsın 3-5 ay çıkarsın" Eh şimdi bu kadar basit değil, ama ne zamandır? Kısa diyeceğimiz bir süredir.
    Levsy, bakınız avrupa: http://www.motosiklet.net/forum/moto...hostrider.html

yalnız bu konuda sana hak veriyorum;
    hatta ''Yatarsın 3-5 ay çıkarsın'' buna çeşitli eklemeler yapabiliriz,
    ''sana içerde krallar gibi bakarız korkma aslanım''
    ''içerde dostlarımız var merak etme koçum''
    gibi gibi..

Motosikleti
    NX 400
    Adam gibi eğitim, adam gibi yasalar olsun, bak toplum nasıl bilinçleniyor. Ben herşeyi sonuçta sadece ve sadece yasalara bağlamak istemiyorum. Biz koyun sürüsü değiliz elbette. Ama koyun sürüsü olsak bile, adam gibi yasalar çoğu şeyi çözecek, yola koyacaktır.

Ben mesaji yazarken baska mesaj yoktu.
    Fakat yollar yollamaz diger mesajlari gordum.
    Bu nedenle ekleme yapma geregi duyuyorum.

Ally; senede 5bin insan ölüyor Turkiye trafiginde.
    Teror ulkenin en oncelikli sorunu deyip açilim yapiyor simdiki hukumet.
    Halbuki oncelikli sorun dedigi teror 25 senede 30 bin insanimizi oldurdu.
    25 sende trafige kurban verdigimiz insan sayisi yaklasik 100-150bin civari.
    Bu ulkenin birinci sorunu terormu gerçekten?

Asagilamak demissin.
    Bizim bir yilda trafige kurban verdigimiz insan sayisini avrupa on senede vermiyor.
    Ne yapalim.
    Gozumuzu kapatip, biz boyleyiz, süperiz mi diyelim?

Amacim tartisma yaratmak degil ama boyle milliyetçi duygularla birbirimize gaz vere vere, binlerce insanimiz oluyor ve biz gozumuzu açmak yerine, boburlenme yolunu tercih ediyoruz.
    Bilinç egitimle kazanilan bir olgu.
    Avrupa bu bilinci ceza ile degil egitimle veriyorsa, biz bu noktada da zayifiz demektir.
    Ama hayir.
    Sadece egitim degil.
    Ben avrupada yasiyorum ve goruyorum ki cezalar caydirici ise, oldukça etkili oluyor.
    Yani sen trafik bilincine sahip olmasan bile, paranin nasil kazanildiginin bilincine sahip oluyor ve pasa pasa kurallara uyuyorsun.
    öncelikle Ally değil tek l 2 y
    espri bi yana kalsın, haklısın ülkede trafik terörü aldı başını gidiyor.yalnız ''aşağılamak'' teriminden kastım ülkedeki trafik terörüne istediğimiz kadar yanalım, kuralları cezaları aşağılayalım, bu tavrın bize bi getirisi olmayacak.insanların bilinçlendirilmesi lazım peki bu nasıl olucak ? devletin destek çıkacağı çeşitli reklam filmleriyle, kampanyalarla vs. senaryolar çoğaltılabilir.
    beni yanlış anlamışsınız çoğu cümlemde, demek istediğim kısaca özetlersem şudur: cezalar istediği kadar yükseltilsin, ''ben yakalanmam'', ''ne olucak ya bas gitsin'' eğer kafalarda şunlar varsa hiçbir önemi yok cezaların, katı kuralların.
    hatta yapılabilecek en iyi şeylerden biri, şu gerizekalı vergileri normal standartlara indirip, devletin vergiden kaybettiği parayı cezaları maximum seviyeye getirerek geri kazanmasıdır.bu şekilde insanlarımız istediklerini almak için çok zor şartlarda para biriktirmek yerine, istediğine kavuşup daha sonra cezalara bi göz atıp yeterince bilinçlendikten sonra yoluna devam edebilir.

Motosikleti
    NX 400
    ALyy, o Almanyanın Manyak motorcuları elbette örneğin İngiltere'de de vardır. Ben herhangi bir ülkeyi yüceltmeye çalışmıyorum ki sen olumsuz örnekler veriyorsun. En azından bizdeki gibi çift silindirli mopetlerde saatte 150 km hız yapanlar yok orada. Hay Allah, ülke örneği vermemeliydim, çünkü yanlış anlamalara neden oldu. Ben ne demek istedim, konu nerelere gidiyor yaw

---------- Mesaj ekleme zamanı: 04:07 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 03:57 AM ----------

Ama hayir.
    Sadece egitim degil.

Bunu demek istiyorum, işin özü bu. Farklı birşey demek istemiyorum.

ALyy, o Almanyanın Manyak motorcuları elbette örneğin İngiltere'de de vardır. Ben herhangi bir ülkeyi yüceltmeye çalışmıyorum ki sen olumsuz örnekler veriyorsun. En azından bizdeki gibi çift silindirli mopetlerde saatte 150 km hız yapanlar yok orada. Hay Allah, ülke örneği vermemeliydim, çünkü yanlış anlamalara neden oldu. Ben ne demek istedim, konu nerelere gidiyor yaw

---------- Mesaj ekleme zamanı: 04:07 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 03:57 AM ----------

Bunu demek istiyorum, işin özü bu. Farklı birşey demek istemiyorum.
    hepimiz aynı şeyleri söylemek istiyoruz da anlatış tarzları farklı

Motosikleti
    Honda
    öncelikle Ally değil tek l 2 y
    espri bi yana kalsın, haklısın ülkede trafik terörü aldı başını gidiyor.yalnız ''aşağılamak'' teriminden kastım ülkedeki trafik terörüne istediğimiz kadar yanalım, kuralları cezaları aşağılayalım, bu tavrın bize bi getirisi olmayacak.insanların bilinçlendirilmesi lazım peki bu nasıl olucak ? devletin destek çıkacağı çeşitli reklam filmleriyle, kampanyalarla vs. senaryolar çoğaltılabilir.
    beni yanlış anlamışsınız çoğu cümlemde, demek istediğim kısaca özetlersem şudur: cezalar istediği kadar yükseltilsin, ''ben yakalanmam'', ''ne olucak ya bas gitsin'' eğer kafalarda şunlar varsa hiçbir önemi yok cezaların, katı kuralların.
    Alyy;
    yanlis bir tartismanin içine girmeyelim.
    Sen yanlis seyler yazmiyorsun.
    Ben de oyle.
    Yalniz cezanin caydiriciligi konusu yadsinabilecek bir konu degil.
    Sen cezayi para cezasi olarak algiladigin için(ki Turkiye'de durum budur) haklisin.
    Fakat yeni bir ehliyet almak zorunda kalip, çok degerli vaktini buna ayirmak zorunda kalmak cezasi para cezasindan çok daha agir.
    Tabii bunun için, buna mecbur olmak gerekiyor.

Yani ben sonra yazacam demistim ama biraz degineyim.
    Buradaki sartlarla Turkiye'deki sartlar ayni degil.

Burada bir araç kullanmak zorundasin.
    Yasamini surdurebilmen için bu olmazsa olmaz bir sart.
    Bu nedenle burada kaybedecegin en degerli sey, araç kullanma hakkin.

Turkiye'de boyle bir zorunluluk genellikle yok.
    Hatta kisisel ulasim araçlari luks bile sayiliyor.
    Halbuki burada yasamini surdurebilmen için mutlaka bir araç sahibi olman gerekiyor.

Olaya bu açidan baktiginda cezanin mahiyeti ve etkisi degisiyor;
    Anlatmak istedigim seyler bunlar.

Basit bir ornegi kendimden vereyim.
    Bir isyerim var.
    Sadece kendimin degil,bir suru insanin ekmeginin basindayim.

Tum bunlari kaybetmek için ehliyetimi kaybetmem yeterli.
    Batarim.
    Bu nedenle kirmizi da geçmem,hatali sollama yapmam,alkollu araç kullanmam, hiz limitlerine mumkun oldugunce uymaya çalisirim.
    Bilirim ki bana bir kez hata yapma hakki tanirlar.
    Ikincisinde ehliyetimi kaybederim.
    Ehliyetimi,
    yani dolayli yoldan isimi.
    Bu nedenle ben bir maganda olsam dahi kaybedeceklerimi dusununce, magandaligi bir tarafa birakir, ulkenin duzenine uyarim.
    Bu nedenle yaptirimlarin agirligi ulkenin sartlarina gore degisir.
    Ben bunlari daha detayli yazmak isterdim ama biraz bahsetmek gerekti.
    Yine de daha sonra daha detayli anlatmaya çalisacagim....

Motosikleti
    NX 400
    hepimiz aynı şeyleri söylemek istiyoruz da anlatış tarzları farklı
    Belki bunda şu an saatin 04.14 olmasının da etkisi var ve belkide birbirimizi tam anlamıyoruz. Mesajlarımdaki imla hatalarını bile sonradan farkedip düzeltiyorum

Alyy;
    yanlis bir tartismanin içine girmeyelim.
    Sen yanlis seyler yazmiyorsun.
    Ben de oyle.
    tabiki aynı dilden konuşuyoruz.ben kesinlikle söylediklerinizin yanlış olduğu kanısında değilim.tek nokta için konuştum oda heryerde ve herzaman ülke kıyaslamaları yapılıyor.yok orda böyle değil yok şurada şöyle vs.ben diyorumki bu kıyaslamaları yapmak yerine toplumu bilinçlendirmek için çaba sarfedilmeli.çok güzel şeylerden bahsetmişsin.ehliyetim = işim demişsin peki bunun ülke dışında böyle olduğunu kaç insanımız biliyor ? şu senin anlattıkların bi reklam kampanyasında yayınlansa faydalı olabilecek on numara cümlelerdir.işte kastettiğim bu, bilinçlenmek dediğim bu.

Motosikleti
    NX 400
    coq evet haklısın, oradaki şartlar ile buradaki şartlar elbette çok farklı. İşte bu yüzden ülke örneği vermiş olmam yanlış olabilir. Ama sonuçta ben ülkemiz için, bizler için adam gibi yasalar istemekten bahsediyorum. Birşeylerin yola girmesini istediğimden bahsediyorum.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 04:26 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 04:22 AM ----------

aLyy bak ben konuyu açmakla, sen de hemen işi ülke meselesine getirmekle coq'u bu saatte uykusuz bıraktık. Yarına bırakmıştı olayı halbuki

yok be canım, amacım ülke meselesine getirmek değil kıyaslamalar yerine bilinci ön plana çıkarmaktı
    hem uyku iyi bişey değil, dimi coq

Motosikleti
    NX 400
    yok be canım, amacım ülke meselesine getirmek değil kıyaslamalar yerine bilinci ön plana çıkarmaktı
    hem uyku iyi bişey değil, dimi coq
    Ve benim yaptığım da kıyaslama değil, mesajımı örnekler ile desteklemekti. Her neyse, sonuçta birbirimizi ve ülkemizi hepimiz seviyoruz. İyi geceler dostlar.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler