Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Gemi Azıya Almış 30 Beygir Ve Küçük Bir High-Side

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda NX4 Falcon
    Biraz uzun bir yazı boş vakti bol olanlara

2 tip motorcu vardır: Düşmüş olanlar düşecek olanlar.

Ben artık ilk tip motorcu oldum. Sarınım bütün olan biten toplam 2 saniye kadar sürdü.

Öncelikle iki önemli kuralı unuttuğum için kaza gerçekleşti:
    1- Kafan dağınıkken motora binme;
    2- Nereye bakarsan oraya gidersin.

Cumartesi sabah evden çıktım montumu giydim çantamı yanıma aldım kaskım eldinvenlerim. Anahtar. Herşey tamam. Montumu da her zaman ki gibi evden çıkmadan giydim. Otoparka doğru yürümeye başladım. Sokakta alışkın olduğum “bu sıcakta üstünden montla gezen salak kim acaba?” bakışlarına da bıyık altından gülerek otoparka ulaştım monumun önünü kapattım belini ayarlayıp iyice sıktım. Dizliklere gerek yok çantada kalabilirler diyip çantamı omuzuma astım ve askılarını iyice sıktım. Önce kask, anahtar kilide, eldivenler, motora otur, önce kilidi aç, sağ ayak frene sol el debriyajda kontağı çevir, marşa bas. Gitmeye hazırız. O mırıltılı hafif huysuz bir haftadır da çalışmadığı için sabırsız motor sesi özlemişim...Ayaklarla iterek geri geri gidiyoruz park yerinden çıktık vitesi tekrar kontorl ediyoruz. Ve yola çıkıyorum.

Yolum kısa zaten toplam iki km ya gidiyorum ya gitmiyorum. Bütün hazırlık otoparka yürümek 15-20 dakika sürerken işime ulaşmam 3 dakika kadar sürüyor. O üç dakikayı da bir gece önce aldığım ve cevabını uzun uzun yazdığım maili düşünerek geçiriyorum. (Varan bir..)

Ofise geldim artık şu önümdeki taksiyi de soldan giderek geçersem tamamdır.her zaman yaptığım iş nasılsa her zamanda sol şeride geçerken aradaki tretuarı kurtarıp kurtarmayacağımdan korkarım. Gene korktum. Bakıyorum acaba kurtarıyor muyum diye ve tam o sırada omuzumda hafif bir sola hareket hissediyorum. (Varan iki...)

Artık motorumdaki azgın 30 beygiri serbest bıraktım. Gemi azıya aldılar... Canları nereye gitmek isterse oraya gidiyolar. Tretuardan sekince soluğu soldaki duvarda alıyorlar. Duvar bel hizama geliyor. Sol bacağım duvarın üzerinde. Ve havadayım... O iki saniye sona ermek üzere biliyorum ve içinden derin bir ohhh çekiyorum. Duvarın doğru tarafına düşeceğim. Diğer taraf 10-15 metre kadar yüksek. Düşüp de kurtulursam gazetelere mucize olarak üçüncü sayfa haberi olurum. Kurtulmazsam daha küçük bir üçüncü sayfa haberi.

Yere düştüğüm için bu kadar mutlu olacağımı söyleselerdi hayatta inanmazdım. Yerdeyim omzumu vurduğum sırada kafamı vurmamalıyım diye düşünüyorum ve KÜÜTTT diye bir ses geliyor. Saniyenin kaçta kaçı bilmiyorum hemen bir hasar kontrol ve ayağa kalkıyorum kafayı düşünmemiştim. Onu da kontrol ediyorum. Bi problem yok kaskımı çıkartabilirim. Sadece dizimde bir yanma hissi içimde de kumpir yapabilecek bir sıcaklık var. Sadece öfkeyle bağırabiliyorum. Etraftan arabalar duruyor yardıma geliyorlar. Hastaneye götürmeyi teklif edenler, iyi misin? diye soranlar. 2 kişi hemen motorumu kaldırıyor. Biniyorum çok sorun çıkartmıyor ve çalışıyor.

Ofise ulaşmam lazım. Kafamda kaskım vizör kapalı, ama ben ağzımı açmadan bağırıyorum. Acıdan ama daha çok öfkeden.

Kime öfkeliyim ki? Sadece kendime.... Nasıl böyle bir salaklık yaparım? Göz göre göre bu hatayı nasıl yaparım?

Doktor, pansuman, işe devam ediyorum. Öğleden sonra motoru ofise bırakıp taksiyle eve gidiyorum.

Hasar tespit durumu:
    Ben:
    1- Sol bacağımın değişik yerlerinde deri yok. Geri gelmeleri uzun sürecek gibi
    2- Her iki bacağımın değişik yerlerinde morluklar ve çizikler.
    3- Sol kalçayı yere vurmuşum geniş bir morluk.
    4- Her iki kol (Sanırım kendimi kasmaktan dolayı) tutulmuş ellerim omuz hizasının üzerine kalkmıyor.
    Motor:
    1- Sol taraf grenajda çok derin çizikler sele altı greanjın tutma yerleri kırılmış
    2- Her iki ayna da kırık biri yok hatta
    3- Kafa grenajı sağa kaymış kayarken de gösterge panelinin bağlantılarını kırmış
    4- Gidonun gönyesi sapmış
    5- Sol yolcu tutacağı kırılmış.
    6- Sanırım debriyajda ayrımama gibi bir sorun var.

Sonradan farkediyorum kol saatimi de kırmışım.

Bu kazandan çıkartılacak dersler:

1- Kafanda motora binmekten farklı bir şey varsa taksi tut şöför kullansın sen düşün.
    2- Nereye bakarsan oraya gidersin. Son ana kadar tretuara bakmasam kaza da olmayacaktı.
    3- Dizlikler çantadayken seni korumuyorlar. Tam koruma... Her zaman tam koruma... Olabilecek en iyi ve en fazla koruma...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ixeywent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache (Kırmızı.08) (SATTI)
    geçmişş olsun dostumm.
    Ver Red'i Ortalık İnlesin, Herkes Bu Sesi Dinlesin

YeK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Daelim History 125 fişne rengi
    geçmiş olsun...
    Bi daha olmasın...
    Dönüşüm muhteşem olacak...

sencaner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr600f
    Çok geçmiş olsun; arkadaki tretuardan kastını tam anlayamadım ama neyse...

Allah daha kötüsünü yaşatmasın.

Önerilerin için de teşekkürler

Memotor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok geçmiş Olsun.Allah beterinden saklasın...

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    geçmiş olsun.
    tretuar ne ola?
    var bizimde sol şeride geçmişliğimizde, bu tretuar dalgasını hiç görmedim

high-side olayına hiç girmiyorum
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

V-JoKeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Allah kaza bela vermesin

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Az daha ışınlanıyormuşsun bilinmedik bir yerlere scotty..
    Şaka bir yana varan ların gerçekten önemli..Dikkat edilmesi gereken şeyler..
    Geçmiş olsun

Motosikleti
    NX4 FALCON
    geçmiş olsun..

Motosikleti
    My Kawa..
    o nereye bakarsan oraya gidersin muhabbetine inanmayanlar.. virajda bi denesinler derim..

Geçmiş olsun arkadaşım.. Allah tekarını yaşatmasın ve beterinden korusun hepimizi..
    [B][COLOR="Blue"]Eskiden Piyasa nerde biz orada, Artık biz nerede piyasa orda..[/COLOR][/B]

[B][COLOR="Red"]Yüreklerde ünlem akıllarda soru işaretiyim anlayana çok anlamayana az gelirim..[/COLOR][/B]

Akileos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    valla ne yalan sölim yazının hepsini okumadım..sadece dikkatsizliğinden düştüğünü anladım

geçmiş olsun...

bu arada başlık ne anlama geliyo hala onu düşünüyorum..
    AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL,AYNI DUYGULARI PAYLAŞANLAR ANLAŞIR

Omicron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gitti Güzelim GSR
    büyük geçmiş olsun.
    AKILLILAR DÖVÜŞMEDEN KAZANIR, cahiller kazanmak için dövüşür

kujumax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer Fz6 ( 2006 )
    Geçmiş olsun Abi Daha Kötüsüde Olabilirdi En kötü ve en son kazan bu olsun
    (K)aza (A)nında (S)eni (K)orur

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    dostum gecmiş olsun ama kendınde diyorsun ki gideceğim yer yakın 3 dkıka abi sen onu 8 10 dakıka yap keyıfle gıdıp gel aman dikkat gıdp gelmemek var tekrar geçmiş olsun

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    geçmiş olsun;Allah daha kötüsünü yaşatmasın.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

Motosikleti
    Honda NX4 Falcon
    Arkadaşlar;

İyi dilekleriniz için hepinize çok teeşekkürler. biraz açıklama yapayım:
    Tretuar kaldırım olarak da düşüne bileceğimiz taşlar yolun ortasına iki şeridi ayrımak için kullanılıyorlar.
    High-Side ise yarışlara görebileceğiniz sürücülerin motosikletin üzerinde aşarak yere düşmesi olarak düşünülebilir. Motoru kaydırıp yavaşça kendinizi yere bırakmaktan biraz daha tehlikeli bir düşüştür.

Başlığa gelince yazıya uygun bir başlık olarak koydum onu. Tabii yazı biraz uzun olunca başlık da bir özet olmaktan çıktı

Yine hepinize iyi dileklerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum. Başkalarına ders olsun ve biraz da içimde kalmasın diye yazdığım bir yazıydı. Sizlerle paylaşmak istedim.

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Geçmiş olsun. Kaza yazıları hem değerli şeyler öğretiyor, hem de nedense okuması heyecan veriyor... Ya da belki bende bir acayiplik vardır. Seninkini de nefesimi tutarak okudum. Ama tam anlamadım, sol şeridin solundaki tretuvara mı çarptın? Tam çarpmayıp da motoru mu sürttürdün? Taşın yüksekliği ne kadardı? Omzundaki sola hareketlenme neyin nesiydi?

Ne zaman gözünü kapasan kaza anı hayalinde canlanıyor mu? Ben Honda'nın eğitimindeki düşüşlerimi bir hafta kadar tekrar tekrar yaşamıştım böyle. Ama bizi öldürmeyen şey güçlendiriyor. İnşallah son kazan olur.

Başlık gayet güzel bence.
    [B]J şimdi asker[/B]

snaken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zc
    öyle bir anlatmıssınki anı yaşadım ggeçmiş olsun
    OTOBÜSCÜ DEYİLİZKİ HOSTESİMİZ OLSUN

saffet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    çok geçmiş olsun .kardeş.
    bende 1.siyim bende düştüm 4.aykadar oluyor.70-80 km/h motorumu yatırmak zorunda kaldım .allaha şükürler olsun montum belkemerim eldivenlerim pantolonu.ve en önemlisi kaskım.okadar çok işe yaradılarki diye bilirim görevlerini tam anlamıyla yerine getirdiler.
    sürüklendikten sonra ayaga kaltım önce kendimi kontröl ettim kırıgım cıkıgım .ve derin yaram yoktu .sadece elimde doku zedelenmesi ve kaburgamda agrı hisettim .dr göründüm önemli bir şeyim yokmuş.şu an hala motora devam .ustelik motorumu GS500 SUZİKİ ile yenilemek istiyorum.

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    Çok geçmiş olsun
    Her daim Tam korumalı olmak kadar doğrusu yok.
    Yakın mesafe diyerek kendimizi avuturuz bazen ve ihmal ederiz korumaları ancaken fazla kaza da yakın mesafe katedenlerin başına geliyor sanırım
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler