Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

debriyaj balatası mı acaba ? Lütfen yardımcı olur musunuz?

Motovento
    REKLAM ALANI

arkadaşlar merhaba,

hyosung 650 r kullanıyorum..motoru sıfır almıştım..şu anda 5326 kmde ve sorunum var motorla ilgili..ben pek anlamıyorum size danışmak istedim.

ilk 2000 km de bu olay yoktu..

motor ısınınca rölantide iken
    bir ses geliyor
    vısss diye.. ve böle 2000 km yol katettim..

bu debriyaj balatasından olabilir mi acaba ?

ve de debriyajda sorunum oluyor, ilk 2000 kmde ilk vites hariç diğerlerinde tak diye bir ses gelmiyordu ama şimdi her vitesi atarken tak diye bir ses duyuyorum,bu sorun benden mi kaynaklanıyor?motoru alınca ilk başlarda 5-6 kere stop ettirdim motoru ondan mı kaynaklanıyor ? debriyaj balatası tükendi mi acaba? ne çabuk ama 5000 km oldu diyorum kendime.. o kadar otomobil ile yol katettim 30000 km oldu bir kez olsun sorunum olmadı..bir de acaba diyorum hyoyu hep yüksek devirlerde vites değiştirirken mi oluyor ?

servise gitmek istemiyorum,kim bilir şu değişcek,şundan dolandırmaya kalkıcaklar eminim bundan kanuni de çok gördüm bunu..
    bir de bu debriyaj balatası niye eskir,bunun kullanıcı hatası olabilir mi ? olursa nasıl olur ?
    bu sorularımı cevaplarsınız çok sevinicem.

uzun oldu ama okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

saygılar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı draggy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence yağını değiştir, zamanı geldi de geçiyor
    yağla ne alakası var ki hocam? en son 2400 km önce değiştirdim,servis 4000 km yap gel demişti yağ için ..

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000
    Kesinlikle bir sorun yok...Güle güle bin..Vitesi atarken her motor tak diye ses çıkarır...

Şunu dene....

Debriyajı çekerken yani elinle sıkmaya başladığın zaman vitesi büyültmeyi dene.... Göreceksin ses mes çıkmayacak...Eğer debriyajı çektikten sonra büyültmeye kalkarsan tak diye ses çıkarır... Arabalardaki gibi değildir motordaki şanzuman....

Aynı şekilde küçültürken de debriyajı çek hafif ara gazı vererek küçültürsen vitesi küçültürkenki sesi de kesersin.....

Hiç bir sorunun yok motorda....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle bir sorun yok...Güle güle bin..Vitesi atarken her motor tak diye ses çıkarır...

Şunu dene....

Debriyajı çekerken yani elinle sıkmaya başladığın zaman vitesi büyültmeyi dene.... Göreceksin ses mes çıkmayacak...Eğer debriyajı çektikten sonra büyültmeye kalkarsan tak diye ses çıkarır... Arabalardaki gibi değildir motordaki şanzuman....

Aynı şekilde küçültürken de debriyajı çek hafif ara gazı vererek küçültürsen vitesi küçültürkenki sesi de kesersin.....

Hiç bir sorunun yok motorda....
    teşekkür ederim içimi rahatlattın bu önerini dikkate alıcam..

bir de motor ısınınca rölantide iken vısss diye ses geliyor sürekli bu nerden olabilir debriyaj balatasından ses gelir mi ?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:55 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:54 AM ----------

Alıntı draggy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Makinan devirli, eğer yüksek devirlerde kullanıyorsan yağın özelliğini kaybetmeye başlamış, normal de 3.000 de değiştirmen gerekir ama kullanılan yağ kalitesizse daha erken ister, yağ değiştir farkı gör
    saolasın dostum,en kısa zamanda yağı değiştiricem..

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000
    O ses büyük bir ihtimalle hava filtresinden emilen havanın sesi...Motor devirli iken aşırı gürültüden duymadığın için sana rölantide geliyor... Balatadan o şekilde ses gelmesine imkan yok... Taaki içerde sarı saçları parçalamadıysa.... O da olamaz motorun yürüyor...

Bence sorun yok.... Ya da çok önemli bir şeyi yok diyeyim sana...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O ses büyük bir ihtimalle hava filtresinden emilen havanın sesi...Motor devirli iken aşırı gürültüden duymadığın için sana rölantide geliyor... Balatadan o şekilde ses gelmesine imkan yok... Taaki içerde sarı saçları parçalamadıysa.... O da olamaz motorun yürüyor...

Bence sorun yok.... Ya da çok önemli bir şeyi yok diyeyim sana...

bir kez hava filtresine basınçlı hava verdiler cıyak cıyak ses çıkıyordu ama o değil sanırım çünkü ince bir vıss diye çıkıyor..2000 kmdir geliyor bu ses...demek ki bende vites atmada sorun warmış ee napalım kimse öğretmedi motoru,kurslar zaten boş :D

tunay dostum şu vitesi atarken tam olarak ayrıntılı anlatabilrsen ( az önce söyledin ama belki ince ayarı vardır ) :D çok sevinirim,çünkü tak diye sesten bıktım :D bu tak diye bir ses geliyor ya balatayı eskitir mi ?
    ama o ses 3000 km sonra meydana geldi,emilen ses ilk başlarda da gelirdi öyle olmaz mı ?
    valla içimi rahatlattın gece gece teşekkür ediyorum

---------- Mesaj ekleme zamanı: 04:34 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 03:07 AM ----------

teşekkür ederim arkadaşlar ilgileriniz için..

GÖKTAX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 MCT
    Servisler konusunda haklısın.Sezonluk çalıştıkları için fahiş fiyat uyguladıkları doğru(çoğunun). Ama malum makinan çok pahalı ve canın da çok kıymetli sen yinede bir servise göster derim. Allah korusun büyük bir sorun da çıkabilir (inş. tunay abinin dediği gibi birşey yoktur).
    Ankara-Akvaryum Motosiklet Grubu

.....TEHDİT.....

çok haklısın dostum

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler