Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sorarım sizlere motorumu sattığımda neler olur?

Motovento
    REKLAM ALANI
    YeK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Daelim History 125 fişne rengi
    Şimdi diyelim parayı aldım, vergi dairesinden de "vergi borcu yoktur" belgesini temin ettim. Sonra satın alan arkadaşla kol kola girip notere gittik ve satış işlemini (belgenin adını bilmiyorum devir her halde) yaptık. Tam bu noktada benim yani satışı yapan kimsenin işi bitmiş oluyor, ruhsat ile anahtarları teslim edebilirim değil mi? Bu konu ile ilgili fazla bilgim yok işte... Bileniniz varsa azıcık bahsedebilirmi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    banalazim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbf 150
    Alıntı YeK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi diyelim parayı aldım, vergi dairesinden de "vergi borcu yoktur" belgesini temin ettim. Sonra satın alan arkadaşla kol kola girip notere gittik ve satış işlemini (belgenin adını bilmiyorum devir her halde) yaptık. Tam bu noktada benim yani satışı yapan kimsenin işi bitmiş oluyor, ruhsat ile anahtarları teslim edebilirim değil mi? Bu konu ile ilgili fazla bilgim yok işte... Bileniniz varsa azıcık bahsedebilirmi?
    parayı aldıysan ruhsatı ve anahtarı teslim et, sattığın kişi senden aldığı vekalet ile ruhsatı kendi üzerine alacak, ve kesinlikle bir ay içinde almasını söyle yoksa işleyeceği tüm hataların cezaları sana gelir bu durum da seni üzer.
    sonra sen yeni bir başlık açarsın, ARKADAŞLAR MOTORUMU SATTIM BANA BİR CEZA GELDİ NE YAPMALIYIM ACİL YARDIIIIIMMMMMMMM!!!!!
    2000 TL verip kask alsan ne olacak, motor kullanırken kafana takmadıktan sonra hiçbir değeri yok.
    Kask sadece kafanda değerlidir.

lucky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kanuni deer 152
    satışı yaparsın noter de...elinde noterden aldığın kağıt olduğu için başın ağrımaz....ceza falan da gelmez çünkü satışı yaptığına dair ciddi bir belge olmuş oluyor elinde.bende noter satışını aldım motorun,daha ruhsatı üzerime almamıştım ama trafik çevirdiğinde plaka dan benim ismim çıktı.sattığın kişi 1 ay içinde almazsa satışı o onun sorunu...rahat ol...
    brunch gibi değil dimi hop... bu sokak tipi,biz yapınca girer böyle bi tarafınıza kramp gibi...

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    Alıntı banalazim adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    parayı aldıysan ruhsatı ve anahtarı teslim et, sattığın kişi senden aldığı vekalet ile ruhsatı kendi üzerine alacak, ve kesinlikle bir ay içinde almasını söyle yoksa işleyeceği tüm hataların cezaları sana gelir bu durum da seni üzer.
    sonra sen yeni bir başlık açarsın, ARKADAŞLAR MOTORUMU SATTIM BANA BİR CEZA GELDİ NE YAPMALIYIM ACİL YARDIIIIIMMMMMMMM!!!!!
    kesinlikle teslim etme arkadaşım

noterden kati satış sözleşmesi yapmadan yani devir olayı gerçekleşmeden motor teslim edilmez.
    banalazim arkadaşın dediği vekaletle satıştır ve aracınızın tüm hukuki sorumluluğu size aittir.
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

Motosikleti
    06" Honda Cbr 125 R(Satıldı) / BekleniyoRR :)
    noterde satışı alıp tasdikli belgeli kagıdın varsa paranı alıp butun motorla ılglı ehrseyı adama verıorsun olay senn içn bitiyor onun içn ayrı bir macera baslıyor
    [B]My life Starts after 12.500Rpm :bounce:[/B]

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    noter satışı yaptığın an senin tüm hukuki sorumluluğun bitmiştir. ondan sonra karşı taraf ceza yemiş, 1 ayda üzerine geçirmemiş, kaza yapmış, motoru başkasına satmış, yatmış, batmış, çıkmış hiç biri seni ilgilendirmez...

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Vekalet kelimesi ile kafanızı karıştırmayın.

Bir aracı satarken yapmanız gereken Kat i Satış sözleşmesidir, bu işlem ile birlikte noterden çıktıktan sonra araç ile ilgili hiç bir bağınız kalmaz.

Genelde sorumsuz alıcılar bahsettiğim kat i sözleşme pahalı olduğu için sizden vekalet isterler, yani motoru kendi üzerine almaz, o da birine satarsa o vekaletle satmak isteyecektir.

Fakat aracın üzerindeki hukuki sorumluluğunuz bu esnada devam eder. Ben aracı satmıştım vekalet vermiştim demeniz bir işe yaramaz.

Özetle;

Araç satarken kesinlikle noterden kat i sözleşme yapmadan aracı satmayın.

Vekalet denilen şey, siz müsait değilken sizin yerinize ilgili işlemlerle uğraşması için birine yetki vermeniz demektir. Yani kardeşe, babaya veya çok samimi bir arkadaşa verilebilir. Ama hayatınızda ilk kez gördüğünüz aracı alan kişiye değil.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    2008 Yamaha ybr 125 bordo
    sudan çıkmış balığa dönersin. motoru da sattık şimdi ne yapıcaz diye kara kara düşünürsün. ben sattığım motoru teslim edeceğim gün yeni motorumu almıştım.

blt_59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motorsuz :(
    çok kötü bi duygu yaa ..noterden çıkıyosun ruhsatı anahtarı veriyosun elin adamına,herif biniyor gaz verip marşa asılıyor,için gidiyor ve eline asılıyorsun adamın GAZ VERME LANN diye bagırasın geliyo ama o artık onun malı,sadece kibarca gaz verirsen çalışmaz o diyebiliyosun
    eger kask takmıyorsan koruyacak bir şeyin yok demektir

YeK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Daelim History 125 fişne rengi
    Kat i satış sözleşmesi...
    Anladım ozaman teşekkür ederim sizlere...
    İçim gidicek tabi üff.. ilk göz ağrım

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    CBF250 , GT250r'den sonra tekrar CBF150
    1.Pazarlık yapılıp fiyat üzerinde anlaşıldıktan sonra ilk iş olarak vergi dairesinden borcu yoktur yazısı alınır.
    2.Alıcı ile kol kola girilip notere gidilir.Vekalet falan kabul edilmez.
    3.Noterde imza atmadan önce para teslim alınır.Bir kısmını sonra vericem falan sözlerine aldanılmaz.
    4.İmzalar atıldıktan sonra ruhsat , anahtar , motora ait ne varsa teslim edilir.
    5.Noterden alınan satış sözleşmesi saklanır ve bundan sonra motora ait bütün sorumluluğu üzerinden atmışsındır.Bundan sonra motorun vergi borcu , trafik cezası .... bütün herşey yeni alıcının sorumluluğundadır.

TOP SPEED - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM JOYMAX 250 VESPA 125 3 V İE
    Neden kol kola giriliyor yawww versin paramı alsın motoru bide kol kola girilirmi elin adamınla kız olsa neyse
    İMPOSSİBLE İS NOTHİNG

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler