Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bir Muayene Hikayesi (tüvturk)

Motovento
    REKLAM ALANI
    mehmet45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cbr 125R
    Arkadaşlar dün motosikletimi muayene için tüvturk'e götürdüm ilk defa muayeneye gittim.Muayeneye gitmeden bir gün öncesi akşam saat 11 de tüvturk istasyonuna gidip sıra alacaktım.Kapıya bir tane liste asmışlar muayene için gelecekler plakalarını yazıp bırakmış.Güvenlik görevlisine "abi buraya yazsak plakayı kacta gelir sıra bana" diye sordum "sabah 8 de burda ol" dedi.Listede 12 plaka yazılıydı ve bir seferde 20 - 25 araca muayene numarası veriyolarmış."Motorun yapılacak işleri var ben biraz aşağılara yazsam geç gelsem" dedim "o zaman gecerli olmaz sıran, işini bitirince gel" dedi.Dün motorun lambalarına baktırdım, vergi dairesinden borcu yoktur kağıdı aldım(bana bakıyolar dediler ama bakan olmadı) öğlen saat 1 de tüvturk e gittim.Kapıdaki listeye göre 60 a yakın aracı almışlar içeriye ve alınacaklar arasında ben 29. sıradayım.Başladık beklemeye.Hava sıcak olduğundan tünellerin kapılarını kapatmıyolar.Beklerken bol bol otomobil muayenesi seyrettim.Otomobili kapıdan imzayla teslim alıyolar, sırayla fren kontrolü, kanala alınıp aracın alt kısmını incleme, lifte alınıp tekerlerin inceleniyor, motor bölümü inceleniyor, elektrik donanımı incelenip arka kapıdan araç çıkıyor.Saat 3 te nihayet muayene numaramı aldım 91. sıradayım.içeriye girip ruhsatı verdim ve ücretini ödedim(Normalde 63.70 tl ama 1 ay gecikmeli olduğu için 65 tl ödedim).Motosikletlerin muayenesi arkada yapıldığı için arkaya gittim.İsmim okundu ve muayene başladı.
    görevli:motosikleti getirir misiniz
    ben:hemen(içeriye alıp farların yükseklik ayarlarına bakıldı)
    görevli:tamam dısarıya alalım motoru.Kaçlık bu motor.
    ben:125 lik usta.
    görevli:Sİnyalleri yak.frene bas cek.Kaç para bunlar.
    ben:5 bucuk civarı.
    görevli:nasıl iyi gidiyo mu?.
    ben:canavar canavar gecmediği motor yok
    görevli:ver bi süreyim bakalım.
    ben:al usta aman dikkat et.(istasyonun etrafını sırıta sırıta dolasıp geldi)
    görevli:kac vitese var bunda ya değiştir değiştir bitiremedim
    ben:6 vites var
    görevli:masallah.frenler iyi tutuyo.(motordan indi ve lastikleri kontrol etti)
    içeriye girip bilgisayardan cıktıları aldı.plakaya etiket yapıştırdı.Motoru aldığıma dair imza atıp muayene sonucumu aldım.
    Sonuç:Kısa far ayarı cok yüksek olduğu için hafif kusurlu olarak muayeneden gectim.
    Kısaca:muayenede kaska bakıyolar, farların hepsinin çalışıyo olması lazım.lastiklerin iyi durumda olması lazım.kornanın çalışıyo olması lazım.frenlerin tutuyo olması lazım(arka teker kilitlenecek sekilde).motor ve şasi numarasına bakıyolar.eksozdan cok korkuyodum el yapımı eksoz vardı hiç bakmadılar bile.

SAYGILAR...
    Cesaretsiz Yaşanmaz Alırlar Elinden Hayatı
    Kurallar Mutluluk Yapamaz İncitir Sevdayı..!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

çok başarılı bi geçiş olmuış bende 13 ağustosta randevu aldım saat 14:00 e gidecez bakalım
    [B]Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum[/B]

sametrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki ER-6N
    geçmiş olsun görevli test amaçlı mı bindi yoksa keyfine mi genelde pek test edebilcek adam olmaz bu yerlerde.
    İki kişinin bindiği motor değildir.

Motosikleti
    Honda cbr 125R
    Alıntı sametrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun görevli test amaçlı mı bindi yoksa keyfine mi genelde pek test edebilcek adam olmaz bu yerlerde.
    keyfine bindi.benden önce muayeneye giren motosikletler vardı onlara görevlilerden binen olmadı.banada sürpriz oldu.

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    binen olmadıysa arka frenin kitlenecek kadar sıkı olması gerekliliğini nası kontrol ediyorlar?

Motosikleti
    Honda cbr 125R
    Alıntı osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    binen olmadıysa arka frenin kitlenecek kadar sıkı olması gerekliliğini nası kontrol ediyorlar?
    görevli gözetiminde fren denemesini arac sahibi sürerek fren yapıyor.teker kitleniyorsa sorun yok.

azgurbuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bianchi 21 Vites
    ABS varsa kitlenmez arka teker, bunlarda freni yaptır gel derler

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    neden randevu almak için o kadar zahmete girdin. ben internetten randevu aldım işim 1 saatte bitti.

eby78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TNT 25
    aklıma gelmişken sormak isterim..benim plkamın çercevesi kesik ve önümüzdeki ay da muayenem var..bu bir sorun yaratıryormu bılgıniz varmıdır bu konuda..

Motosikleti
    Yamaha XT 225 Serow
    senin egzozun el yapımıydı ve sorun çıkmadı mı ben de götürecem de el yapımım egzoz var üzerinde sorun çıkarır mı? biras güzel bağırıo
    [B]Motor, her an öleceğinizi bildiğiniz için zevklidir...[/B]:bounce:

Motosikleti
    Honda cbr 125R
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    neden randevu almak için o kadar zahmete girdin. ben internetten randevu aldım işim 1 saatte bitti.
    Daha buralarda internetten randevulu sisteme geçilmedi.mecburen o kadar zahmete giriyosun.2 sene içinde bütün istasyonlarda geçerli olacakmış.

Alıntı eby78 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aklıma gelmişken sormak isterim..benim plkamın çercevesi kesik ve önümüzdeki ay da muayenem var..bu bir sorun yaratıryormu bılgıniz varmıdır bu konuda..
    sanırım sorun yaratmaz ama tam bir bilgim yok.

Alıntı XT.225 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    senin egzozun el yapımıydı ve sorun çıkmadı mı ben de götürecem de el yapımım egzoz var üzerinde sorun çıkarır mı? biras güzel bağırıo
    evet sorun çıkmadı..kalırsam egsozdan kalırım diye korkuyodum sanki duymadılar sesini, hiç bişey söylemediler.

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Alıntı azgurbuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ABS varsa kitlenmez arka teker, bunlarda freni yaptır gel derler

şahane bir söz
    TÜRK CHOPPER TÜRKİYE ESKİŞEHİR İL TEŞKİLATI - O ERRORDU DİSİPLİN OLDU

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    XV535s Oldskool Bobber Project,Arabası:JDM stp CRX
    Benim Virago TÜV den geçirilmiş benden önceki sahibi tarafından 4 ay önce falan. Fakat ben susturucularını değiştirdim ve motorun ciddi anlamda ürkütücü bir sesi var, bir dahaki muaynede susturucularıma takarlar mı çok merak ediyorum. Her istasyon çalışanının titizliği tavrı farklıdır TÜV ciddi bir muayne sistemi olsa da ama yine de bir fikrim yok hiç mi sallamıyorlar mı susturucuları?

borcu yoktur kağadını sadece satışta istiyolar kardeşim gerek yoktu yani ama neyse almışsın belki lazım olur...

hasanpinar0537 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bilgiler için teşekkürler.
    HONDA;hayat onda...İ.V.İ.B.İ
    DRİFT RELİGİON

GÖKTAX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 MCT
    Geçmiş olsun 2011 'e kadar rahatsın.

Bu arada egzost lara bakmıyorlar arkadaşlar. Motosikletlerde egzost ölçümü yapılmıyormuş.

paylaşım için teşekkürler

t00t - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbf250 vardı,Şimdi yok
    Alıntı mehmet45 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar dün motosikletimi muayene için tüvturk'e götürdüm ilk defa muayeneye gittim.Muayeneye gitmeden bir gün öncesi akşam saat 11 de tüvturk istasyonuna gidip sıra alacaktım.Kapıya bir tane liste asmışlar muayene için gelecekler plakalarını yazıp bırakmış.Güvenlik görevlisine "abi buraya yazsak plakayı kacta gelir sıra bana" diye sordum "sabah 8 de burda ol" dedi.Listede 12 plaka yazılıydı ve bir seferde 20 - 25 araca muayene numarası veriyolarmış."Motorun yapılacak işleri var ben biraz aşağılara yazsam geç gelsem" dedim "o zaman gecerli olmaz sıran, işini bitirince gel" dedi.Dün motorun lambalarına baktırdım, vergi dairesinden borcu yoktur kağıdı aldım(bana bakıyolar dediler ama bakan olmadı) öğlen saat 1 de tüvturk e gittim.Kapıdaki listeye göre 60 a yakın aracı almışlar içeriye ve alınacaklar arasında ben 29. sıradayım.Başladık beklemeye.Hava sıcak olduğundan tünellerin kapılarını kapatmıyolar.Beklerken bol bol otomobil muayenesi seyrettim.Otomobili kapıdan imzayla teslim alıyolar, sırayla fren kontrolü, kanala alınıp aracın alt kısmını incleme, lifte alınıp tekerlerin inceleniyor, motor bölümü inceleniyor, elektrik donanımı incelenip arka kapıdan araç çıkıyor.Saat 3 te nihayet muayene numaramı aldım 91. sıradayım.içeriye girip ruhsatı verdim ve ücretini ödedim(Normalde 63.70 tl ama 1 ay gecikmeli olduğu için 65 tl ödedim).Motosikletlerin muayenesi arkada yapıldığı için arkaya gittim.İsmim okundu ve muayene başladı.
    görevli:motosikleti getirir misiniz
    ben:hemen(içeriye alıp farların yükseklik ayarlarına bakıldı)
    görevli:tamam dısarıya alalım motoru.Kaçlık bu motor.
    ben:125 lik usta.
    görevli:Sİnyalleri yak.frene bas cek.Kaç para bunlar.
    ben:5 bucuk civarı.
    görevli:nasıl iyi gidiyo mu?.
    ben:canavar canavar gecmediği motor yok
    görevli:ver bi süreyim bakalım.
    ben:al usta aman dikkat et.(istasyonun etrafını sırıta sırıta dolasıp geldi)
    görevli:kac vitese var bunda ya değiştir değiştir bitiremedim
    ben:6 vites var
    görevli:masallah.frenler iyi tutuyo.(motordan indi ve lastikleri kontrol etti)
    içeriye girip bilgisayardan cıktıları aldı.plakaya etiket yapıştırdı.Motoru aldığıma dair imza atıp muayene sonucumu aldım.
    Sonuç:Kısa far ayarı cok yüksek olduğu için hafif kusurlu olarak muayeneden gectim.
    Kısaca:muayenede kaska bakıyolar, farların hepsinin çalışıyo olması lazım.lastiklerin iyi durumda olması lazım.kornanın çalışıyo olması lazım.frenlerin tutuyo olması lazım(arka teker kilitlenecek sekilde).motor ve şasi numarasına bakıyolar.eksozdan cok korkuyodum el yapımı eksoz vardı hiç bakmadılar bile.

SAYGILAR...
    geçmiş olsun kazasız belasız inşallah arkadaşım kullan

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    hehe =) adam beğenmiş demekki motoru.repsol sanırım grenajların?ebnde hastayım repsol cbrlere..benn olsam bende isterdim :D bide polisler istiyorlar bazen yunuslar ver bi tur atim diye :D

ybasaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hangisine binersem???
    ruhsat kayıp oldugu için mecburi vize yaptırıcam ama 3gündür eksikleri tamamlayamadım oraya git buraya git şunu al bunu yap...off off......
    Hızlı gitmek istiyorsan araca değil cesarete ihtiyacın vardır...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler