Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 150 ZC SÜSPANSİYON PROBLEMİ

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    ER5
    Arkadaşlar herkese merhaba,

İlk defa motor sahibi olduğum için motorsiklet forumuna üye olma ihtiyacı duydum. İnternette en aktif forumlardan birisi burası galiba. Beğendimde açıkçası.

Şimdi ilk problemime gelelim

150 zc sahibiyim ve alalı 2 ay falan olacak. Henüz 60 km hızı geçmedim. Verdiğim paraya değdi sanki şimdilik bir sıkıntı yaşamadım performansıda iyi çıktı rampalarda da fena değil.

Ama en büyük sıkıntım süspansiyon. Önde problem yok. Arka teker çukura girince küt diye motor süspansiyonlara oturuyor. Sanki süspansiyon mesafesi kısa ya da çok yumuşak gibi. bir türlü anlam veremedim. Servisteki arkadaş sürdü birşey yok dedi. Özellikle 2 kişi binince en ufak çukurlarda bile rahatsız ediyor. Arka tekerlek yerinden çıkacak sanıyorum.

Muhtemelen buna bir çözüm üretmeyecek mondial. Peki ben kaliteli iki süspansiyon alsam taktırsam acaba olurmu. Acaba mondiala uygun süspansiyonlar satılıyormu piyasada.

Şimdiden sağolun..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ortadadogulu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 zc < cbf 150 < 150 mc<OPEL ASTRA>Linea
    zamanla alışılan bir sorun görüntüsündeki ses. bende de var aynı sesler. hatta ilk seferinde kırıldı sanmıştım. lakin zamanla unutuyorsun. yeni amortisörler takılması lazım.
    dükkanı açarken çekerim her daim bismillah
    pirimizdir sofuoğlu olsun şampiyon sağlığına zeval vermesin allah

Motosikleti
    ER5
    Ortadoğulu sağolasın.

Yani süspansiyon takılması lazım demişsin. Yeni derken orjinalinin yenisimi yoksa başka bir amortisör mü takmak lazım?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Suzuki AN 125 HK
    MT Atölye - Teknik Servis
    Sorunsuz motosiklet olmaz, cozumsuz sorun olmaz. Motosikletinizdeki soruna çözüm burada.

Motosikleti
    ER5
    Motoru tekrar servise götürdüm ve amartisör ayarını yükseltti. Sorun şimdilik çözüldü gibi ama bakalım zamanla ne olacak.

eby78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TNT 25
    Alıntı mehmetelmas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoru tekrar servise götürdüm ve amartisör ayarını yükseltti. Sorun şimdilik çözüldü gibi ama bakalım zamanla ne olacak.
    yaklaşık 1 yıldır zc kullanıyorum ve gerçekten de birçok çinliye oranla cok memnunum.soyledıgın ses ben motoru 0 km aldıgımda da vardı,uzun bır donemden sonra da kesimedı..rahatsızlık duyduğum için 2-3 ay önce arka amortisörleri söktürdüm..sorun yükseltmek değil,her zc de olan bu sıkıntının sebebi amörtisör ün alt ve üstteki lastik bağlantı burçları..bu burçlar cok zayıf ve nispeten ince kalıyor..burçlardan birini yanıma alarak başka bir markanın daha kalın ve iyi olanları ile değiştirdik,şimdi arka taraftan hiç vuruntu gelmiyor ve yolda konforu da hissedilir şekilde değişti..

Motosikleti
    ER5
    Sağolasın eby78. İnanamıyorum böyle bir problem olduğuna Adamlar hiçmi test etmeden satışa çıkarıyorlar bu motoru? Tatile çıkacağım artık dönüşte bende yaptırırım. Kolaylıklar..

bende mondial 150 ZC kullanıcı olarak sana tavsiem şudur bu olay hepsinde vardır yeni aldığın zaman süspansiyonların açılanakadar yine 1 ay sıkıntıçekersin zaten değiştirmene gerek yok çukurlarda vurma olayına gelince yapacağın tek şey çukur ve kasislerin üzerinden geçmemek ama kaçınılmazsa kesebildiğin kadar hız kes durma noktası gibi anca ozaman vurmaz yapacağın başka bişrşeyde yok malesef kardeşim

scooter kullanmak tehlikelidir aslında birkeresinden 75km hız ile kanalizasyon kapağının üzerinden geçtim geçmez olaydım birazda çukurdu direk zıplattı beni düşmedin ama sürüş keyfini bozuyor scooyer düz asfalt motorudur istanbul trafiğine gelmez kullandıktans onra daha iyi anladım oyüzden
    chopper motorsiklet ile takaslıyacam arıyorum birşeyler

keeway ramzey olabilir

Motosikleti
    ER5
    Teşekkürler ussdarkstar.

Ben şimdilik böyle idare edeceğim. Motorun performansı benim için önemliydi ve tatmin edici bir performans alıyorum motordan. Taksitleri bitene kadar değiştirmeyi ve satmayı düşünmüyorum çünkü bu benim ilk motorum ve benim için başlangıç düzeyi oldu.

Fakat bugün farkettim arka jant biraz yamulmuş. 2-3 sefer hızlı bir şekilde sert çukurlara girdim. Acaba jantlar garanti kapsamındamı? Belkide aldığımda yamukluk vardı ben farketmedim. Anlayamadım. Akşam servise gideceğim baktırmaya.

Ayrıca ben şehir içinde pek sürmüyorum motoru. Devamlı istanbul çevresinde ufak çaplı geziler yapıyorum. Çin malları böyle gezilere gelmiyor ama bakalım ilerde neler olacak.

İnşallah aradığın motoru bulursun ussdarkstar. Ben vitesli motorları sevmiyorum inan öyle uğraşamam vitesle debriyajla vs.. Gaza basacaksın gidecek ben böyle seviyorum motoru.

eby78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TNT 25
    Çin malları böyle gezilere gelmiyor ama bakalım ilerde neler olacak.

bu konuda çok yanılıyorsun..motoruna ne kadar iyi bakarsan o da sana emin ol o kadar bakar..ben 7000 km yi devirdim su ana kadar ve bunun içinde 1 kere İzmit 1 kere de Antalya yaptım..şaşırdığını bılıyorum ama evet 150 zc ile yaptım bu yolu ayrıca Ankara MT den de gezilerimizi takip edebilirsin..ortalama 100 km den fazla yol yapıyoruz buluşmalarımızda..ve 1 kez olsun sorun çıkartmadı bugune kadar..
    ama benim motoruma nasıl baktığımı da iyi bilirler..

Motosikleti
    ER5
    Alıntı eby78 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben 7000 km yi devirdim su ana kadar ve bunun içinde 1 kere İzmit 1 kere de Antalya yaptım..
    eby78 Benim demek istediğim motorun sağlamlığıyla ilgili değil aslında. Motor çok yoruyor, en büyük dezavantajı da çukurları çok fazla hissettirmesi.

Bu arada jant yamuk değilmiş, motor ayaklıktayken jant yamukmuş gibi dönüyor ama giderken hiçbirşey yok.

Motosikleti
    150 ZC
    eby78 Benim demek istediğim motorun sağlamlığıyla ilgili değil aslında. Motor çok yoruyor, en büyük dezavantajı da çukurları çok fazla hissettirmesi.

Bu arada jant yamuk değilmiş, motor ayaklıktayken jant yamukmuş gibi dönüyor ama giderken hiçbirşey yok.
    arkadaşım eğer arka tekeri orta ayaklıktayken elinle tutup çok hafifde olsa sağa sola oynatabiliyorsan, motorunun motor vidası gevşemiştir, servise gitmen lazım, kompresörle sıkıyorlar onu, zaten yolda giderken farkedemezsin, motorun yeni olduğu için bol bol vidalarını sıkmayı unutma özellikle egzos ile ilgili bir problemin de illaki çıkacak ilerde
    [B]to Live is to Die...[/B]

Motosikleti
    ER5
    Sağolasın mourndare. Sağa sola oynattım boşluk yok fakat tekeri çevirince biraz boşluk var.

Bu arada aldığımdan beri hiçbir vidasını sıkmadım. Ne egzos ne başka bir yerini. Akşam anahtaları alıp vidaları bi kontrol edeyim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler