Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

Bu kadar zormu bir motosiklet yapmak ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı PlayLoud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tamam belki motosiklet sektörüne yeterince karlılık oranı yakalanamayacak diye kimse girmiyor... ama durum bu kadar yüzeysel değil... bu konu çok eskilere dayanıyor...

''Türkiye batılı güçler tarafından sadece tüketim toplumu yapılmıştır''

bana elektronik yada herhangi bir teknolojik alanda dünya pazarına girebilmiş 3 tane %100 Türk üretimi marka sayabilirmisin... hadi motosiklet karsız dedik... peki hiçmi kazançlı bir sektör yok ??? var tabiki ama konu karlılıkla ilgili değil...

Bizim üretim toplumu olup kendi ayaklarımızın üzerinde durmamızı istemiyor dış güçler... sürekli ithalat yapıp tüketen bir toplum borç üstüne borç.... Batının bu stratejisi bir arkadaşın bahsettiği gibi devrim arabalarının üretildiği 60 lı yıllara kadar önceye dayanır hatta çok daha önce planlanmış stratejiler... amaç Türkiye yi tüm alanlarda olduğu gibi ekonomik anlamdada dışarıya bağımlı hale getirmek , sömürmek ve yıpratmaktır...

Avrupa ve Amerika Türkiye'nin üretmesini istemediği için üretemiyoruz... Çünki onlar Türkiye'nin 70 milyonluk genç ve dinamik nüfusuyla sadece pazar olarak kalmasını istiyorlar... acı ama gerçek...
    Sayarım.

Ford Transit Connect ülkemizde tasarlanıp üretildi, ABD'ye ihraç ediliyor. Renault ve Fiat'ın hafif ticari araçları burada tasarlanıyor; Akdeniz kıyıları, Arap dünyası ve Rusya'ya ihraç ediliyor. Otomotivde Brezilya'ya bile hafif ticari ihraç ediyoruz. Oto yan sanayiinde dünyada ilk 10'dayız. Türk otomotiv ana ve yan sanayi tek başına yılda 30 milyar dolara yakın ihracat yapıyor, ihracatımızın %20'sinden fazlasını karşılıyor. Türkiye'nin yakınında böyle bir üretim yok, Ortadoğu ve Balkanlar'da sadece Çek Cumhuriyeti bizle yarışmaya çalışıyor.

Vestel, Arçelik/Beko Avrupa'nın en büyük beyaz eşya üreticileri arasında. İki firma da çok ciddi ihracat yapıyor, Avrupa'nın en büyüğü olma yolundalar. Bir zamanların efsane televizyonu Grundig bilin bakalım şu an kime ait, Beko'ya.

Tekstil ve deriden bahsetmeyeceğim, iş yapıyorlar ama çok ağlıyorlar.

Motosiklet üretimi konusunda boş kötümser değilim. Üretmek ile marka yaratmak arasında dağlar kadar fark var. Kimse kendini kandırmasın, 125cc'lik YBR'ye denk bir motor üretip "yerli malı abi bu" diye 6-7 bin liraya satamazsınız. Varsa öyle enayi bir pazar hemen Sanayi Bakanlığı'na başvurayım!

"%100 Türk Malı" motosiklet kullanmak isteyenler için TT Custom Chopper'ı arayıp 125cc bir commuter sipraişi verebilirler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    rizakara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kırmızı MCT 250
    Üretmek illa tüm parçaları sıfırdan kendiniz üretmek değildir. Ürünün parçalarının teknik tasarımını yaparsınız . Sonra Karlılık hedefinize ve sermayenize göre çeşitli seviyelerde ya kendi bünyenizde imal edersiniz yada diğer sanayi üreticilerinden tedarik edersiniz .
    Kimi Parçalar hazır vardır , kimisini ise dizaynınıza göre o tür parçalar yapan firmaya yaptırırsınız.

Her halde ferrari de cıvata-somunları , Plastik parçaları , Düz levha saçları Lastikleri - Celik Cantları kendi fabrikasında yapmıyor.

Katma değer sizin dizaynınızda ise ve istediğiniz paraya satabiliyorsanız seri imalat da gerekmez. Hedefiniz çok adet ve düşük maliyet ise seri imal edersiniz.
    Jaguar ile Chery nin hedef kitlesi aynı değildir sanırım.

Önemli nokta kullanacagınız parçaların ne kadarını yerli olarak sağlayabiliyorsunuz. Seri olarak (Uzmanlaşmış) benzinli motor imal eden yerli firmanız yoksa elektrik jenaratorü de , model ucak da , motorlu testere de , motorsiklet de imal edemesiniz. Bu parçaları dışarıdan ithal etmeniz gerekir.

Motor bloğu , jantlar , depo gibi parçaları sıfırdan üretiyolarmı yoksa bu parçaları dışardan sipariş verip kişisel talebe göre farklı şekillerde montajmı yapıyolar ???

üretmek demek sıfırdan tüm parçaları imal etmek demektir ve seri üretim demektir , seri şekilde üretim yapabilecek alt yapıyı kurabilmektir...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:44 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:40 PM ----------

Yani bize engel olan israilli yahudiler değil , kendi yahudiliğimiz.

Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sayarım.
    Kimse kendini kandırmasın, 125cc'lik YBR'ye denk bir motor üretip "yerli malı abi bu" diye 6-7 bin liraya satamazsınız. Varsa öyle enayi bir pazar hemen Sanayi Bakanlığı'na başvurayım!

"%100 Türk Malı" motosiklet kullanmak isteyenler için TT Custom Chopper'ı arayıp 125cc bir commuter sipraişi verebilirler.

Motosikleti
    Honda SH Mode
    bence düşünüldüğü kadar zor değil...Türk olarak hepsinin üstesinde gelebiliriz...devrim arabaları üretimi sırasında mühendislerimizin fikirlerinden birisi direksiyonun ayarlı olması yönünde ve zama nksıtılı olduğu için bu kabul edilmiyor.ondan 2 yıl sonra o özelliği ilk kez cadillac yenilik olarak sunuyor....bizde aslında yeterince imkan mevcut...bundan çok daha fazlada dış baskı ve ülkemizde yaşayan yandaşları mevcut.bu yüzden pek bişey yapılamıyor(bence) biz inanırsak ve kendimize güvenirsek bu işinde üstesinden geliriz....ayrıca bazı arkadaşlar ekonomik anlamda bağımsız olursak yaparız demiş.eğer ekonomik anlamda bağımsızlık gerekiyor kenimiz ürün yaparak ülkemizi kalkındırmamız gerekir sürekli dışardan ithal ederek ekonomik bağımsızlık olmaz. o yüzden küçükte olsa ufakta olsa tek modelide olsa bu tür üretimlere geçmeliyiz böylece kendi kendimizin ekonomisini genişletebiliriz...ve böyle bir işe başlanır bu işe inanılır ve başarıya ulaşılırsa bunun devamıda gelir ve bi çok ürünü üretmek "acaba tutarmı" sorusu ortadan kalkar....

Sayarım.

Ford Transit Connect ülkemizde tasarlanıp üretildi, ABD'ye ihraç ediliyor. Renault ve Fiat'ın hafif ticari araçları burada tasarlanıyor; Akdeniz kıyıları, Arap dünyası ve Rusya'ya ihraç ediliyor. Otomotivde Brezilya'ya bile hafif ticari ihraç ediyoruz. Oto yan sanayiinde dünyada ilk 10'dayız. Türk otomotiv ana ve yan sanayi tek başına yılda 30 milyar dolara yakın ihracat yapıyor, ihracatımızın %20'sinden fazlasını karşılıyor. Türkiye'nin yakınında böyle bir üretim yok, Ortadoğu ve Balkanlar'da sadece Çek Cumhuriyeti bizle yarışmaya çalışıyor.

Vestel, Arçelik/Beko Avrupa'nın en büyük beyaz eşya üreticileri arasında. İki firma da çok ciddi ihracat yapıyor, Avrupa'nın en büyüğü olma yolundalar. Bir zamanların efsane televizyonu Grundig bilin bakalım şu an kime ait, Beko'ya.

Motosiklet üretimi konusunda boş kötümser değilim. Üretmek ile marka yaratmak arasında dağlar kadar fark var. Kimse kendini kandırmasın, 125cc'lik YBR'ye denk bir motor üretip "yerli malı abi bu" diye 6-7 bin liraya satamazsınız. Varsa öyle enayi bir pazar hemen Sanayi Bakanlığı'na başvurayım!

yaw yapma Allah aşkına ben %100 Türk diyorum senin saydığın şeylere bak... Ford , Renault.... ağlasammı gülsemmi...

Motosikleti
    yaw yapma Allah aşkına ben %100 Türk diyorum senin saydığın şeylere bak... Ford , Renault.... ağlasammı gülsemmi...
    Renault, Ford ve Fiat fabrikalarında üretilen araçların parçalarının %100'ü ya bu markaların fabrikasında ya da Türk yan sanayi firmalarınca üretiliyor. Sonra bu parçalar Türk mühendisler tarafından kontrol edilen Türk işçiler tarafından Türkiye'deki fabrikada birleştiriliyor. Bu kadar Türk'ün emeği bir aracı Türk malı yapmaya yetmiyorsa ne yeter bilemem.

Sen kafanı ambleme taktıysan o senin bileceğin iş.

yaa arkadaşlar hepimiz Türk vatandaşıyız ve hepimiz isterizki bizde ülke olarak dünya çapında büyük markalara sahip olalım... ama malesef değil işte... sen gitmişsin elalemin şirketinin adı altında ben şunu yapıyom bunu yapıyorum diyosun... bu şekilde istedigin kadar üretim yap tasarla... istersen porsche yap adı porsche olduktan sonra gerisi hikaye... senin bütün çalışmaların emeklerin iş gücün dışarıya kanalize olmuş durumda... hani diyoruz yaa işte misal honda çinde üretim yaptırıyo vs... honda alt yapısını ve kalitesini en başta rayına oturtmuş ve bu standartını tüm alt yapısıyla dünyanın istedigi yerine fabrika açarak üretime geçirebiliyor... neticede çindede üretilse zimbabwedede üretilse honda hondadır... japon markasıdır... ve kendini kanıtlamıştır...

Motosikleti
    '93 Yamaha Virago XV535, '94 Yamaha DT 125R
    Sayarım.

sen bana parçaları birleştiriyorsun büyük bi üretim yüzdesi yakalıyorsun ama sonunda sen yapmıosun ki onlar yaptırıyo sana senin adın mı geçiyo fordun adı geçio onun adı bunun adı geçio. TTcustom olayına gelince adamların üretim anlayışı sence 125 cc üzerinemi

Alıntı DeaD_Rider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen bana parçaları birleştiriyorsun büyük bi üretim yüzdesi yakalıyorsun ama sonunda sen yapmıosun ki onlar yaptırıyo sana senin adın mı geçiyo fordun adı geçio onun adı bunun adı geçio. TTcustom olayına gelince adamların üretim anlayışı sence 125 cc üzerinemi
    evet aynen böyle...

Motosikleti
    Tamam da ben anlamadım sizin ne istediğinizi. Türkiye'de üretilip dünyaya satılan Fiat'tan Türk işçisi, Türk ustabaşı, Türk mühendis, fabriknın Türk temizlikçisi, Türk olan Koç ailesi, vergiler sayesinde Türk devleti para kazanmıyor mu? Fiat üretiminin %80'ini ihraç ediyor, ülkeye devasa döviz girdisi sağlıyor. Otomotiv sektörü ülke ihracatının %20'sinden fazlasını oluşturuyor, devlete en çok vergi ödeyen de onlar, "niye adı Fiat da Fırat değil!" diye kafaya takmışsınız.

Renault, Ford ve Fiat fabrikalarında üretilen araçların parçalarının %100'ü ya bu markaların fabrikasında ya da Türk yan sanayi firmalarınca üretiliyor. Sonra bu parçalar Türk mühendisler tarafından kontrol edilen Türk işçiler tarafından Türkiye'deki fabrikada birleştiriliyor. Bu kadar Türk'ün emeği bir aracı Türk malı yapmaya yetmiyorsa ne yeter bilemem.

Sen kafanı ambleme taktıysan o senin bileceğin iş.
    şu mesajından sonra beni yanlış anladığını anladım...

ben Türkiye hiçbişey yapamaz edemez demiyorum dikkatini çekerim...

aksine Türk toplumunun genç ve dinamik beyinlere sahip olduğundan bahsediyorum ve destek verilse çok iyi işler yapılabileceğini söylüyorum... bizim ülkemizde her anlamda inanılmaz büyük bir potansiyel var... ama ne yazıkki sadece pazar olarak kalmamız isteniyor...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:10 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:01 PM ----------

Tamam da ben anlamadım sizin ne istediğinizi. Türkiye'de üretilip dünyaya satılan Fiat'tan Türk işçisi, Türk ustabaşı, Türk mühendis, fabriknın Türk temizlikçisi, Türk olan Koç ailesi, vergiler sayesinde Türk devleti para kazanmıyor mu? Fiat üretiminin %80'ini ihraç ediyor, ülkeye devasa döviz girdisi sağlıyor. Otomotiv sektörü ülke ihracatının %20'sinden fazlasını oluşturuyor, devlete en çok vergi ödeyen de onlar, "niye adı Fiat da Fırat değil!" diye kafaya takmışsınız.
    ülkemiz ve insanımız bahsettiğin şekilde tabiki kazanıyor olabilir...

ancak büyük bir markaya sahip olmak demek sadece ekonomik anlamda kazanmak demek değil ne yazıkki...

dünya çapında bir markaya sahip olmak demek prestij demektir o ülkenin hangi noktada olduğunu gösterir... rekabet ortamı demektir dahada hızlı gelişmek demektir...

örneğin japonların dünya çapında isim yaptıkları markaları saysak uzun bir liste olur ve adamlar tüm dünyada bu markalarla saygı görüyolar ve yaptıkları ürünler kalitesiyle kendi kendini pazarlıyo zaten...

Türkiye dedinmi adamların aklına ancak döner , kebap , kokoreç vs. geliyo...

superzzt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 135 + GT650 Comet
    Alıntı ugur89 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence düşünüldüğü kadar zor değil...Türk olarak hepsinin üstesinde gelebiliriz...devrim arabaları üretimi sırasında mühendislerimizin fikirlerinden birisi direksiyonun ayarlı olması yönünde ve zama nksıtılı olduğu için bu kabul edilmiyor.ondan 2 yıl sonra o özelliği ilk kez cadillac yenilik olarak sunuyor....bizde aslında yeterince imkan mevcut...bundan çok daha fazlada dış baskı ve ülkemizde yaşayan yandaşları mevcut.bu yüzden pek bişey yapılamıyor(bence) biz inanırsak ve kendimize güvenirsek bu işinde üstesinden geliriz....ayrıca bazı arkadaşlar ekonomik anlamda bağımsız olursak yaparız demiş.eğer ekonomik anlamda bağımsızlık gerekiyor kenimiz ürün yaparak ülkemizi kalkındırmamız gerekir sürekli dışardan ithal ederek ekonomik bağımsızlık olmaz. o yüzden küçükte olsa ufakta olsa tek modelide olsa bu tür üretimlere geçmeliyiz böylece kendi kendimizin ekonomisini genişletebiliriz...ve böyle bir işe başlanır bu işe inanılır ve başarıya ulaşılırsa bunun devamıda gelir ve bi çok ürünü üretmek "acaba tutarmı" sorusu ortadan kalkar....

O zaman burada yaşayan yandaşları kovalım değil mi?
    Şu forumda çok geyikler döndü ama bu kadar yürektenini ilk defa görüyorum.
    Millet olarak zaten birçok şeyi başkalarına yüklemekte üzerimize yok.Mesela trafik kazası olur, trafik canavarı deriz , ekonomi kötü gider amerika - israil yahudi deriz. Yollar kötü asfalt kötü , belediye kötü deriz ama o asfaltı oraya dökeni kim seçer, ekonomiyi yöneten bakanlarımızı başbakanlarımızı kim seçer.
    Neyse burada Vatan , millet ,sakarya yapmak kolay zaten...
    Taksi şöförleride o dakika belediye başkanı olsa zaten trafik sorununu anında halledecek ama onun bu parlak zekasını keşfeden yok.
    1 milyon dolar değil 10 lira bile verecek adam bulmak zor tabii ki belki camii önlerinde bağış toplanabilir o zaman 1 milyon için en azından biraz uğraşmış olunur yani kimse al kardeşim diye vermez ama hayali güzel.
    Birbirimize bağlılığımız , örflerimiz adetlerimiz geleneklerimiz güzel ancak bunlar birtek güzel vatanımızın ilerlemesi için yeterli değil.
    Tabii birde en çok halkımızın ilgisini çeken konu her şeyde bir yahudi komplosu kurmak ki bu çok prim yapıyor ve çok taraftar buluyor ama komploları çözmek veya ortaya çıkarmaya çalışmak ilerlemek değildir , sadece nerede hata yaptım , nasıl daha geliştiririm yerine sadece amerika-yahudi vs... bu işi bozdu ondan olmadı demek çok daha kolay.
    Değil motosiklette, tekstilde bile çin kadar olamayız artık.Büyük tekstil devleri batarken ar-ge yapılmazken hala merdiven altı atölye zihniyetinde çalışılırken.Teşvik değil köstek vergiler alınırken motor yapmak mı?
    Lütfen biraa gerçekçi olun.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Allahtan su yahudiler var da, toplum olarak basarisizligimiza bir mazeret bulabiliyoruz.

Onlar olmasa psikolojikman çökmüstük çoktan.

Yahu biz daha hali hazirda mevcut araçlari dogru duzgun kullanamiyoruz.
    Siz kullanamadigi bir aleti ureten bir topluma rastladiniz mi hiç?

Neyin kavgasini yapiyorsunuz?
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Siz bu karamsar Horoz ile Kütükcan'a bakmayın , Türkiye'de herşeyi gerçekleştirebilecek potansiyel var. Lakin tüm girişimlerin önünü kesecek kadar cahillik, ağır bürokrasi, yönlendirilmeye müsait halk ve yönetimde var.

'Kalkınamıyoruz, üretemiyoruz, markalaşamıyoruz, yabancıların planları, yahudiler vs.' dedikçe paranoyak, komplo teorisyeni ilan ediliyoruz. Artık iletişimin bu kadar geliştiği günümüzde tüm bu çıkışlar uydurma değil gerçeğin ta kendisidir arkadaşlar. Bana eskiden yabancı güçlere kin uyandıran bu planlar şimdi çok normal geliyor. Çok basit bir örnekle; birbirine nispeten yakın iki marketin çok iyi anlaştığını, rekabet etmediğini hatta gelişmek için birbirlerini desteklediklerini düşünebilir misiniz?! Tam tersi kıyasıya rekabet ederler, fiyat düşürürler, müşterileri çekmek için ellerinden geleni yaparlar. Günümüzde ülkeler içinde daha karmaşık halde geçerli olan politika işte budur. Bunun üstüne Dünya tarihi için kısa olan bir geçmişte hepsinin üstümüze çullandığı, topraklarımızı paylaştığını ekleyin. Hepsinin kabul ettiği bir kahramanlıkla alayını mahvedip yurdumuzdan attığımızı düşünün. Üzerine din sosunu da ekleyin. 623 sene süren bir imparatorluk üstüne kurulduğumuzu da unutmayın. Sizce tüm bunların etkileri 80 küsür senede silinebilir mi? Bir ülke ne kadar az dışarıdan alıyor, kendi üretimine önem veriyorsa o kadar milliyetçidir. Sloganlarla değil üretimle ve tüketim alışkanlıklarıyla milliyetçi olunur. Bunu anlayıp birazda eğitimli toplum olduğumuzda arkası gelecektir diye düşünüyorum. Yine biraz politikaya girdik fakat kendi markamızı üretememe hastalığının en büyük nedeni işte bu anlattıklarımdır.

Üretimle ilgili her türlü teknik detayı çözsek gelir yönetimlerin set bürokrasilerinde, verilmeyen teşvikte, inmeyecek ötv de takılır kalırız. Birde unutmayalım markalaşmak zor bir süreçtir yalnız hiç motosiklet markası olmayan bir ülkede süprizlerde olabilir. Bence ne kadar hayal gibi gelse de adıyla, sanıyla, çeliğiyle, her türlü parçasıyla %100 yerli üretim motosiklet bu ülkede şanslı olacaktır.

Geçen Ntv kanalında yarı elektrik yarı benzinle çalışan (hibrit) otomobiller üzerine bir tanıtım izledim. Amerika başta olmak üzere birçok ülke çeşitli şekillerde bu teknolojiyi destekliyor ve vergi indirimleri yapıyor. Bayağı satış rakamları yakalanmış çok yeni bir teknoloji de değil. Bizim canım ülkemizde hibritler neden hiç satmıyor? Benim cevabım hazırda sizlerden şöyle güzel komplo teorileri duymak için susuyorum.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    CBF150'yi,CBF250'yi sattım...Şimdi 2009 GT250r
    Rumlar şok oldu

KKTC ve Kıbrıs Rum kesiminde temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mathiew Bryza, Kıbrıs konusunda tutumunu değiştirmesi için ABD'nin Türkiye'ye baskı yapmasını isteyen Rum Meclis Başkanı Marios Karoyan'a, ''Türkiye süper güç oldu, ABD baskı yapamaz'' karşılığını verdi.

Rum basınına göre, Rum Meclisi ve Demokratik Parti (DİKO) Başkanı Marios Karoyan, ABD'nin Türkiye'nin Kıbrıs sorununa ilişkin tutumundan vazgeçmesi yönünde baskı uygulaması gerektiğini savundu. Bryza ise Türkiye'nin bölgede süper güç olduğunu ve ABD'nin bu ülkeye artık baskı yapamayacağını kaydetti.
    http://haber.mynet.com/detay/dis-haber/-Turkiye-ye-baski-yapamayiz-/30Haziran2009/N231170

Bunlar bizle dalga mı geçiyo

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Bunların hepsi Fransa'da da var ama Fransız motosiklet firması yok
    Nasıl yok... Peugeot var... Maxi scoterından moped e kadar har türlü motosikleti yapıyr adamlar...
    Döneme damgasını vuran 2 zamanlı vivacity i hatırlamassın bile......
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Fransa, dunyanin en eski mopet ureticilerinden biri.
    Turkiye piyasasi da 103 mopetlerle hatirlayacaktir.
    Fakat gerçek anlamda bir motosiklet markasi dediginiz de bir tek markalari var.
    Voxan.

Voxan kalite olarak da Fransa'da satilan bir çok modelle boy olçusebilecek duzeyde aslinda.
    Ama Fransizlar bile almiyor.

Yani bu isler, milliyetçilikle falan alakali isler degil.
    Motosiklet, pahali bir yatirim.
    Bu nedenle tuketicinin baktigi kriterlerin basinda, yerli mali olmasi gelmiyor.

Simdi aradim buldum.
    Elimde bir dergide 2008 satis rakamlari var.
    Geçen yil Fransa da en çok satan scooter;
    Yamaha YP 125 R
    Tam 10.346 adet satmis.
    Bu motosikletin rakibi Peugeot Satelis 125 satis rakamlarinda 4. sirada.
    6060 adet satabilmis.
    Yani Yamaha'nin yarisi kadar.

Suzuki UH 125 bile Peugeot'tan daha fazla satmis.
    Tam 6917 adet.

Elimdeki liste ilk 50 motosikleti gosteriyor.
    Kymco bile var ama Voxan yok.

Yani kazin ayagi sizin iddia ettiginiz gibi degil.
    Ben konuyu biraz daha açmaya çalisacam ama çok teknik olacak.
    Gereksiz olur.

Kisaca, Ingiltere de en çok satan motosiklet, Triumph;
    Almanya'da en çok satan motosiklet BMW;
    Amerika'da en çok satan motosiklet H.D.

diyebiliyorsaniz, urettiginiz komplo teorileri bir deger kazanir.

Yoksa bosa konusmus oluruz.

Bunun disinda,
    ben Turkiye motosiklet yapamaz demiyorum.
    Yapmaz diyorum.

O yerli mali olsun, uçer beser tane alalim geyigi yapan arkadaslar, once evlerindeki esyalara bir baksinlar.

Kaç tanesi yerli?

Sonra niye baska markalari tercih ettiklerini, kendi kendilerine bir dusunsunler.
    O zaman neden olmayacagi net bir biçimde ortaya çikar.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

seannnnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ozan_bursa adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Türkiyede üretilen otomobiller kalitesiz mi yada pahalı mı
    tam tersi
    burada üretilen otomobiller hem daha ucuz ve hem de çok daha kaliteli olduğu için burada üretiliyor

teşvik olayı ve politik sebepler için bir şey diyemem

10 yıldır aktif olarak Otomotiv de çalışıyorum
    mesleğe tasarım mühendisi olarak başladım
    TOFAŞ, FORD ve Mercedes te fabrikalarında çalıştım bir çok başarılı projelere imza attık
    %100 Türk Mühendislerinin eseri bir çok ürünümüz var
    hatta bunlardan birisi adından çok söz ettiren ve çok başarılı bir dizel motor
    ama malesef ki %100 bize ait bir binek aracımız yok :(

yok estağfurullah. bir çok markadan kaliteli oldukları aşikar. benim değindiğim nokta motosiklet üretimi gibi bir işe girişmek için başlangıçta maaliyetlerin yüksek olacağı. sektör büyüdükçe maaliyetler düşecektir. otomobil üretimi -fabrikaları- uzun yıllardır türkiye'de var. belirlii kalite standartlarını yakalamışlardır. ancak motosiklet üretimi yeni başlayacak. (bildiğim kadarı ile kanuni parça birleştiriyor ve türkiye'de üretiliyor dedikleri motosikletler de yüzde yüz türk malı değil) yeni gelişen bir sektörde bir çok aksaklığın oluşabileceği bu aksaklıkların kaliteyi etkleyeceği ve yine bu aksaklıkların zamanla aşılabileceği herhalde herkes tarafından kabul edilir. türkiye'de motosiklet üretilemez demiyorum. bu sektörün oluşup gelişebilmesi için ya duyguları ile hareket eden bir yatırımcımız elini taşın altına koyacak zarar etme pahasına ya da devlet bu sektörü, sanayiyi sübvanse edecek.

bir de şunu sormak isterim tüm okuyanlara. sizler iş adamı olsanız bu gün itibari ile %20 kar getiren bi işe mi girişirdiniz ya da risk alıp nasıl olsa uzun vadede kar getirir diyerek bugün zarar edeceğiniz, 3 yıl içinde %20 kar seviyesine ulasacak bir işe mi girişmek isterdiniz? ikinci seçeneği seçmek için ya milli duyguları kuvvetli bir sermayedar ya da motosiklet tutkusu olup aradığı modeli bulamayan bir sermayedar olmak gerekir kanımca.

not: kar oranları tarafımca "atılmıştır"

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:44 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:33 AM ----------

bir de şunu eklemek istiyorum. ülkeler arası ticaret yapılırken, mukayeseli üstünlüklere bakılır. yani evet ülkemizde demir çelik çok bunu işleyebilecek sanayide var ama başka ülkelerde daha çok. çok olan şey ucuz olur.ucuz olunca maaliyet düşer. maaliyet düşünce kar edersin. kar edersen bu işe girişirsin........ aynı şekilde bizim ülkemizde de cok daha ucuza üretim yapılan sektörler var. diyebilirsiniz ki ne gerek var canım ihracata, o zaman iç talebe bakmak gerekir. yeterli mi değil mi? kar edermiyim diye? bu fizibiliteyi de sanırım otomobil (motosiklet sanayine en yakın sanayi olduğunu düşündüğüm için otomobil) sanayisindeki yatırımcılar bizden önce yapmışlardır. olaylara böyle duygusal yaklaştığımız takdir de işin sonu "her sektörde dünya talebini karşılayacak üretim düzeyine" kadar varır. daha akılcı olmalıyız bence. oraya yatıracağımız parayı daha karlı daha cok istihdam sağlayan ülkeye daha cok döviz girişine olanak veren sektörlere yatırabiliriz. evet motosiklet üretebiliriz ama hayır devlet desteği olmadan bu işe başlamamalıyız.

Volkan Serezli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    türkiyede adama 1500 tl verceğine ciden 60 dolara işçi çalıştırabiliyorlar

Alıntı archeus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar boşuna ugrasmayın devrim deil ferrai yapsak yahundinin biri cıkar üretilmicek der bi yuz yıl daha o arac üretilemez şu an dunyanın en iyi aracınıda yapsak üretilemezz türkiyeyi turkler yonetmıyo bundan emın olun mindset die elektrikli araba yaptı murat gunak ( golf focus vs bı kac otomobılın tasarımını yapan turk) mukemmel bi otomobıl yapmıs 7 sanıyede 100 km cıkıyor full şarzla menzıl 200 km gunes panelınden destek alınıyor ve zorda kalındıgında benzın koyup jeneratorle 800 km daha gıdılebılıyor ama adamlar bas bas bagırıyor destek destek dıe ne devlet nede bi iş adamı elını cebıne atmıyorr bu ulkede cooook zorrrr ne zamn ülke icersinden hainler temızlenır o zmanlar bu turk mılletı tekrar parlar
    Örneğin >>> TOFAŞ <<< Türk Yapımıydı Aldılar elimizden Şimdi yabancı ülke Üretiyor Kendi markalarını Koyuyorlar biz ürettik diye geriliyorlar
    [B][I] ву »»» ρ α ѕ н α ««« [/I][/B] [B][I][COLOR="SlateGray"] ρєѕнιм∂єη gєℓ єνℓαт... [/COLOR][/I][/B]

ozan_bursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    %100 Türk mühendislerinin eseri ürünleri mi arıyorsun
    gogıla sorarsan söyler ben bilgim dahilindekileri söyleyeyim

Temsa nın ürettiği Avenue otobüs %100 bizim mühendislerin eseri
    Ford un ürettiği Ford Cargo kamyon ve yine fordun ürettiği Eco Tork motor yine % 100 bizim eserimiz ve motor mevcut modellerden daha verimli (bakınız adının eco olma sebebi)

bundan sonra yazacaklarım genel
    o yüzden lütfen üstüne alınma
    üstüne alınanlar da şunu sorsun kendine
    ben mümkün mertebe soruyorum çünkü
    bugün ülkem için ne yaptım diye

lütfen ama lütfen kendimiz bu kadar küçümsemeyelim

vakti zamanında ilk denizaltıyı, ilk uçma denemesini , ilk roketi yapan biziz
    daha yakın geçmişte uçak fabrikası kurup sonra biz bunu becermeyiz diyen biziz
    demir yollarını asfalt ile kaplayan zihniyette malesef yine bizde

bu kafayla gittikçe bizden bi ..... olmaz
    bu kafada olanların kasksız trafiğe çıkmasını şiddetle destekliyorum
    diğerleri lütfen ama lütfen herzaman tam koruma

---------- Mesaj ekleme zamanı: 09:25 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 09:21 AM ----------

honda alt yapısını ve kalitesini en başta rayına oturtmuş ve bu standartını tüm alt yapısıyla dünyanın istedigi yerine fabrika açarak üretime geçirebiliyor... neticede çindede üretilse zimbabwedede üretilse honda hondadır... japon markasıdır... ve kendini kanıtlamıştır...
    yaşın kaç bilmiyorum ama belki bilirsin belki hatırlamazsın
    ilk zamanlarda japon malı dendiği zaman akla UCUZ KALİTESİZ TAKLİT gelirdi
    aynı şimdinin çin malları gibi
    ama ne oldu
    adamlar zamanla DAHA İYİSİNİ, DAHA UFAĞINI, DAHA UCUZA yapmaya başladı ve dünyaya kafa tutuyorlar
    senin de dediğin gibi
    en başta rayına oturttu
    Kelimelerin anlattığı kadarım..
    Ne anlatırsam anlatayım anladığın kadarım...

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler