Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Vitesli alma scooter al, niye?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Foruma yeni üye olan arkadaşlar genellikle ilk yada ikinci mesajlarında;
    Şunu mu alayım, yoksa bunu mu?
    Çinli alsam mı almasam mı?
    Vitesli alıcam ama bilmiyorum, acaba öğrenebilir miyim?
    Bisiklet kullanabiliyorum, 600 cc ile başlasam mı?

vs.vs. gibi sorular sorarlar. Herkes kendi kanaatine göre cevap verir, yardımcı olmaya çalışır. Zaten sitenin en önemli amaçlarından en başında geleni de aynı amaç için bir araya gelmiş insanların birbirlerine yardımcı olmalarıdır. Neyse konuyu fazla dağıtmadan, şunu sormak yada gündeme getirmek istiyorum.
    Çok konu gördüm ki, yeni başlayacağım CBR 125 mi alayım, YBR 125'mi, yada farklı bir kaç marka arasında gidip gelen hep aynı sorular.
    Bazı görüşlerine saygı duydugum ama asla katılmadığım arkadaşlar hemen olaya müdahale eder, "ilk deneyiminse vitesli alma scooter al, alıştır kendini".
    Şimdi bu düşünce tarzından yola çıkarak,
    1- Vitesli motor kullanmayı tercih etmiş, benimsemiş ve öğrenmeyi göze almış insanlara neden scooter tavsiye edersiniz?
    2- Scooter kullanmak vitesli motor kullanmaktan daha zordur. Lastikleri daha ufaktır, dengede durmak daha zordur, ani frenlerde kayıp düşmeniz daha kolaydır, en ufak bir çukurda dengenizi sağlayamamanız daha basittir. Bunların bilincinde olarak mı scooter kullanmalarını tavsiye ediyorsunuz?
    3- Scooter ile ilk motosiklet deneyimini yaşadığında, 3-5 ay sonra yada 1-2 yıl içinde ben artık piştim, vitesli kullanabilirim dediğinde, anasının karnından doğduğundaki vites,debriyaj ilişkisi bilgileriyle mi vitesli motoru kullanacaktır, yoksa scooter kullandığı dönemler hayatının boşa geçmiş dönemleri midir?
    4- Hepiniz ilk motosiklet deneyiminizi scooter ile mi yaşadınız? Evet arkadaşımda vardı, arada alır mahallede turlardım mı diyorsunuz?
    5- Scooter kullanmanın ne kadar beceri istediğini hiç bir scooter kullanıcısı arkadaşınız dostunuz size söylemedi mi? Hem scooter hem vitesli motosiklet kullanmış hiç bir arkadaşınızdan, vitesli motor trafikte zahmetli ama kullanmak daha kolay gibi bir cümle işitmediniz mi?
    6- Bana katılmak zorunda değilsiniz, düşüncelerinizi değiştirmek zorunda hiç değilsiniz, fakat insanların düşüncelerini de yanlış yönde değiştirmemelisiniz.
    7- Kişiye, şahsa, herhangi bir konu başlığına özel olarak açılmış bir konu değildir. Tamamiyle kendi görüşlerimden ibarettir.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kartalizma07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    başlığı görünce senin açtığınıda görünce bu adam yeni değil niye böyle yazdı acaba dedim
    dolmuşsun ve içini dökmüşsün yürübeeeeee kim tutar seni
    güzel konuya değinmişsin
    ANAFİKİR: bilgi almak isteyenlere verilen enterasan cevaplar
    Apachenin gücü adına GÜÇ bizde artık

durmak yok ZAM a devam vergi manyağı olduk...

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Motosiklete baslama yasi oldukça geç ulkemizde.
    Bu nedenle bu tur bir kavram kargasasinin yasaniyor olmasini yadirgamiyorum.
    Ustelik fazla seçenek de yok.

Su an burada tartisan nesili, kaybedilmis bir nesil olarak nitelemek mumkun.
    Ama o kayip nesil gelecegin umudu olabilir.

Yani sizler, çocuklarinizi erken yasta ve dogru motorla tanistirirsaniz, bu tartismalar, gelecek nesilde olmayacak.
    Tabii devleti yonetenler de bazi seylerin farkinda olup, yasal duzenlemeleri yapmayi basarirlarsa.

Sonuç olarak bu soru ve cevaplar hep var olacak.
    Taaa ki, sizler bilinçli bir nesil yetistirene kadar.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

kartalizma07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklete baslama yasi oldukça geç ulkemizde.
    Bu nedenle bu tur bir kavram kargasasinin yasaniyor olmasini yadirgamiyorum.
    Ustelik fazla seçenek de yok.

Su an burada tartisan nesili, kaybedilmis bir nesil olarak nitelemek mumkun.
    Ama o kayip nesil gelecegin umudu olabilir.

Yani sizler, çocuklarinizi erken yasta ve dogru motorla tanistirirsaniz, bu tartismalar, gelecek nesilde olmayacak.
    Tabii devleti yonetenler de bazi seylerin farkinda olup, yasal duzenlemeleri yapmayi basarirlarsa.

öyle diyosunda bizlerde çoğumuz yani mobilet tarzı kullandık küçük yaşlarda. bence küçük yaşta başlıyo kaçak ve gizli kullanarak, ben öyle tanıştığım için motosikletle.
    Apachenin gücü adına GÜÇ bizde artık

durmak yok ZAM a devam vergi manyağı olduk...

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi yeni evlendik daha, 1 sene olmadı biliyorsun. Bilinçli nesil çalışmaları için 2-3 sene rica ediyoruz senden Biraz biz gezelim, tozalım değil mi

GÖKTAX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 MCT
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Foruma yeni üye olan arkadaşlar genellikle ilk yada ikinci mesajlarında;
    Şunu mu alayım, yoksa bunu mu?
    Çinli alsam mı almasam mı?
    Vitesli alıcam ama bilmiyorum, acaba öğrenebilir miyim?
    Bisiklet kullanabiliyorum, 600 cc ile başlasam mı?

vs.vs. gibi sorular sorarlar. Herkes kendi kanaatine göre cevap verir, yardımcı olmaya çalışır. Zaten sitenin en önemli amaçlarından en başında geleni de aynı amaç için bir araya gelmiş insanların birbirlerine yardımcı olmalarıdır. Neyse konuyu fazla dağıtmadan, şunu sormak yada gündeme getirmek istiyorum.
    Çok konu gördüm ki, yeni başlayacağım CBR 125 mi alayım, YBR 125'mi, yada farklı bir kaç marka arasında gidip gelen hep aynı sorular.
    Bazı görüşlerine saygı duydugum ama asla katılmadığım arkadaşlar hemen olaya müdahale eder, "ilk deneyiminse vitesli alma scooter al, alıştır kendini".

1- Vitesli motor kullanmayı tercih etmiş, benimsemiş ve öğrenmeyi göze almış insanlara neden scooter tavsiye edersiniz?
    2- Scooter kullanmak vitesli motor kullanmaktan daha zordur. Lastikleri daha ufaktır, dengede durmak daha zordur, ani frenlerde kayıp düşmeniz daha kolaydır, en ufak bir çukurda dengenizi sağlayamamanız daha basittir. Bunların bilincinde olarak mı scooter kullanmalarını tavsiye ediyorsunuz?
    3- Scooter ile ilk motosiklet deneyimini yaşadığında, 3-5 ay sonra yada 1-2 yıl içinde ben artık piştim, vitesli kullanabilirim dediğinde, anasının karnından doğduğundaki vites,debriyaj ilişkisi bilgileriyle mi vitesli motoru kullanacaktır, yoksa scooter kullandığı dönemler hayatının boşa geçmiş dönemleri midir?
    4- Hepiniz ilk motosiklet deneyiminizi scooter ile mi yaşadınız? Evet arkadaşımda vardı, arada alır mahallede turlardım mı diyorsunuz?
    5- Scooter kullanmanın ne kadar beceri istediğini hiç bir scooter kullanıcısı arkadaşınız dostunuz size söylemedi mi? Hem scooter hem vitesli motosiklet kullanmış hiç bir arkadaşınızdan, vitesli motor trafikte zahmetli ama kullanmak daha kolay gibi bir cümle işitmediniz mi?
    6- Bana katılmak zorunda değilsiniz, düşüncelerinizi değiştirmek zorunda hiç değilsiniz, fakat insanların düşüncelerini de yanlış yönde değiştirmemelisiniz.
    7- Kişiye, şahsa, herhangi bir konu başlığına özel olarak açılmış bir konu değildir. Tamamiyle kendi görüşlerimden ibarettir.
    Evet abi bazı arkadaşlar iyilik yaptığını sanarak; insanları korkutarak aslında hiç istemedikleri içlerine sinmeyen motosikletleri aldırmaya teşvik ediyorlar. Nedir bu scooter merakı anlamadım.
    Eğer ben bu arkadaşları dinleseydim aynı hataya düşüp hayatımın hatasını yapıp scooter alacaktım. İstediğim motora ulaşmam çok daha uzun zaman alacaktı. Malum alım gücümüz ortada. Bir süre sonra değiştirirsin demesinler bizim gibi geçim derdi çeken insanlar nokta atışı yapmak zorunda. olmadı değiştir- olmadı bi daha değiştir deme lüksümüz yok malesef.

Alıntı GÖKTAX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet abi bazı arkadaşlar iyilik yaptığını sanarak; insanları korkutarak aslında hiç istemedikleri içlerine sinmeyen motosikletleri aldırmaya teşvik ediyorlar. Nedir bu scooter merakı anlamadım.
    Eğer ben bu arkadaşları dinleseydim aynı hataya düşüp hayatımın hatasını yapıp scooter alacaktım. İstediğim motora ulaşmam çok daha uzun zaman alacaktı. Malum alım gücümüz ortada. Bir süre sonra değiştirirsin demesinler bizim gibi geçim derdi çeken insanlar nokta atışı yapmak zorunda. olmadı değiştir- olmadı bi daha değiştir deme lüksümüz yok malesef.
    Evet maddi imkansızlıklar da 8. madde olsun
    8- Scooter al derken, alım satım masraflarını, satarken ettiği zararı siz mi karşılayacaksınız?

GÖKTAX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 MCT
    Eyvallah abi.

Motosikleti
    Honda
    Alıntı kartalizma07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öyle diyosunda bizlerde çoğumuz yani mobilet tarzı kullandık küçük yaşlarda. bence küçük yaşta başlıyo kaçak ve gizli kullanarak, ben öyle tanıştığım için motosikletle.
    Ben de mopetle basladim.
    77 senesinde.
    Simdi seçenek fazla yok dedigime bakma.
    o zamana gore çok fazla seçenek var.
    Ama yetersiz.
    Anlatmak istedigim sey baska.
    Ben, dogru yonlendirme ve zamaninda baslamadan bahsediyorum.

Mopet de kullanilacak, scooter da.
    Hepsinin bir kullanis sekli ve amaci var.
    Yani kesin bir yargiya varmak yanlis olur.

Belki adam hep scooter kullanmak ister.
    Yani illa duz vitesli motor kullanilacak diye bisey yok.

Fakat çekirdekten yetisen adam neye ihtiyaci oldugunu da çok çabuk kavrayacaktir ve kararini ona gore verecektir.

Bahsettigim bu çerçevede algilanirsa daha iyi bir sonuç ortaya çikarabiliriz.

Ben açmis oldugum baska bir konuda da bunun uzerinde israrla durmustum.
    Scooter, mopet gibi kuçuk motosikletlerde, ehliyet sarti kaldirilmali.

Turkiye'de 50cc hacminde vitesli motosikletler satilabilmeli ve kolay erisilmeli.

Detayli konudur.
    Daha fazla açilimini, devlete dusen gorevler basliginda yapmistim.

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    60-70'li yaşlara ulaşabilirsem, muhtemelen elden ayaktan kesilmiş olurum, işte o zaman büyük tekerli bir scooter alırım.
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

huceyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSX-R 1300
    bi gün bende scooter kullanacam elbet
    Orgazma Dudak Büktürür

CengizhanD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR 125 '09 ve Orijinal Honda Kinetic '00
    sivrisinek gibi bir şey bunlar.hemde lastikler ufacık tefecik.daha bir-iki hafta önce karşıma çıkan kedi yüzünden yeni taktırdığım balatalara asıldığım için düştüğümü yazmıştım.mıcır , kum , su gibi faktörleri zaten saymıyorum.şayet "endurocu olacağım" diyen insan scooter'la başlasın :D

edit:13 yaşından beri kullanıyorum emektarı ki yinede korkuyorum binerken aerodinamik sıfır
    Ayvalık Motosiklet Tutkunları (A.M.T)

Silverwing - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    QUOTE=Lucas;1650972]
    ilk deneyiminse vitesli alma scooter al, alıştır kendini
    Hiç böyle bişey duymadım yada bana denk gelmedi.
    Vitesli isteyen vitesli kullanır, tavsiye isteyene tavsiye edilir.
    Evet ediyorum. öyle olsa yaşlı genç, çoluk çocuk, ve birçok hanım scooterın üzerinde olmazdı. Ayrıca istersen motosiklet kazaları istatistiklerinida araştır, bakalım hangi tür daha çok kaza yapmış? Ayrıca büyük jantlı scooter modelleri olduğunuda hatırlatırım. Scooterı bilinçli kullananlar bu motorun hangi amaçla ve ne tarz kullanacaklarını zaten bilir.
    Motor motordur. Arabanında araba olduğu gibi. Otomatik araba kullananlar boşunamı kullanmışlardır. Vitesli kullanmak çokmu zordur? Adamlar o kadar tekmolojiyi boşunamı üretiyor? Biz trafikte rahat edelim diyeç Vites sadece spor araçlar için önemlidir. Yurtdışındaki araçların çoğunun otomatik olduğunu ve manuel vitesin bize yıllarca dayatıldığını düşünüyorum.
    Bende öyle, viteslide denedim ama bana eziyet geldi. Vitesliye geçmem demiyorum ama geçeceksem değecek bir model olmalı. Goldwing veya BMW 1200 gibi.
    Hayır.
    Senin doğrun ancak sana doğrudur. Kime göre yanlış? Tabiki sana göre.
    7- Kişiye, şahsa, herhangi bir konu başlığına özel olarak açılmış bir konu değildir. Tamamiyle kendi görüşlerimden ibarettir.[/QUOTE]
    Güzel bir konu, teşekkürler. Ben 600' lük maxiscooter kullanıcısıyım. Diğer motorlara göre konforu, iki kask ve öteberi alan bagajı, trafikte rahatlığı, yeterli hızı (180 civarı) ile herkese tavsiye ederim. Herkesin tercihinede saygı duyarım.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben hiç vitelsi denemeden caracal aldım. ilk günm motoru yerinden kaldıramadım hep stop ettirdim. neyse sonraki günlerde hemen kavradım. sonra bi tane scooter denedim ve denge sorunu yaşadım otomatik olmasına rağmen daha çok zorlandım...
    vitelsi ve büyük motor daha kolay kullanmak bence. cc olarak değil tabi motor tekelrleği felan olarak.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Forumdan Uzaklaştırıldı
    lucas'ın dediği gibi scooter kullanmak düşük cc vitesli bir motosikleti kullanmaktan daha zor , bir de scooter'ın oturma pozisyonu diğer motosikletlere göre daha rahat daha kolay derler ama kesinlikle alakası yok , ayaklarınız yandayken mi daha iyi dengede duruyorsunuz sandalyede oturur gibi önünüzde dururken mi daha rahat dengede duruyorsunuz bi deneyin görün

ufak bir not : antalya devlet hastanesine günde 30-40 civarı scooter vakası geliyormuş , acilde çalışan bir görevli söylemisti

Motosikleti
    yok
    çok doğru bi tespit
    benimde ilk motorum vitesli olacak inşallah
    Life is what happens when you are busy making plans

Motosikleti
    Honda
    Alıntı Silverwing adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayrıca istersen motosiklet kazaları istatistiklerinida araştır, bakalım hangi tür daha çok kaza yapmış?
    Istatistiklere gore kazaya en çok karisan motosiklet turu scooter.
    Hatta bu konuda ezici bir ustunlugu var.
    Kaldi ki bu tur motosikletlerin yaptigi kazalarin buyuk çogunlugu da tarfige bildirilmiyor.

Vites sadece spor araçlar için önemlidir.
    Vites sadece spor araçlar için onemlidir sozune katilmiyorum.
    Gerektiginde vitesin kontrolunun bende olmasini tercih ederim.

Yurtdışındaki araçların çoğunun otomatik olduğunu ve manuel vitesin bize yıllarca dayatıldığını düşünüyorum.
    Yurtdisinda yasiyorum. Otomatik vitesli araç gordugum zaman sasiriyorum.
    Neredeyse yok gibi. Yalniz bize dayatiliyor saviniz da yalnis.

Burada yanlis anlasilan bir sey var.
    Lucas derdini tam anlatamamis.
    Benim anladigim sey,(ya da anlamak istedigim diyelim) eger motosiklet tutkusuna kapilan bir sahsiyet, bu tutkusunu vitesli bir motosiklette devam ettirmek istiyorsa, ona yapilacak tavsiyelerin içerisinde scooter olmamali.
    Bu yanlis bir tercih olur ve gelisimini zorlastirir.

Bu gorus çok da yanlis bir gorus degil bana gore.
    Ben scooter kullanmak istiyorum diyen adama da;
    hayir asla olmaz, vitesli al
    demiyor Lucas.

Yani metni, scooter kullanicilarini assagiliyor gibi algilarsaniz, savunma içgudusu harekete geçer dogal olarak.
    Halbuki oyle bir durum yok burada.

Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    40bin km ye yakın scooter kullandım. Sonra ilk kez vitesli bir motora bindim ve sürmeyi denedim sonuç ?

- Rezalet motodan soğudum yahu hiç kullanamadım. Demekki scooter kullanarak vitesli motora geçiş hikayesi yalan !
    "Özgür yaşayanların bakış açısı" Motojektif

balbar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı eftelya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    lucas'ın dediği gibi scooter kullanmak düşük cc vitesli bir motosikleti kullanmaktan daha zor , bir de scooter'ın oturma pozisyonu diğer motosikletlere göre daha rahat daha kolay derler ama kesinlikle alakası yok , ayaklarınız yandayken mi daha iyi dengede duruyorsunuz sandalyede oturur gibi önünüzde dururken mi daha rahat dengede duruyorsunuz bi deneyin görün

ufak bir not : antalya devlet hastanesine günde 30-40 civarı scooter vakası geliyormuş , acilde çalışan bir görevli söylemisti
    katılıyorum....ben gv250 kullanıcısıyım 170 kiloluk bir motor...scotara bindiğim zaman o kadar hafif geliyorki gidonu midonu hafifliğinden dengede duramıyorum...aynenn dediğin gibi sandalyede oturur pozisyonda kullanmakta bana çok itici geliyo:D

asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Lucas,aynen belirttiğin gibi küçük bir scooter'ı dengede tutmak büyük bir vitesli motoru dengede tutmaktan daha zor.

İlk motorun scooter olmasının vites olayı dışında bir avantajı yok.

GT250R ile Agility'yi aynı anda kullanıyordum bundan 6 ay öncesine kadar(1.5 sene boyunca)

GT250R ile arabaların arasından nasıl geçeceğim diye düşünürdüm motoru almadan önce ama 2 kişi ile birlikte dengesi bozulmadan geçiyordu motor. Beni hiç yormuyordu yavaş ilerlerken.

Agility'yi neredeyse 3 yıldır kullanıyorum. Dar yerlerden yavaş geçerken hala dengede tutamadığım anlar oluyor motoru. (hele artçı varsa sinirden küplere binersiniz;ufacık motoru oradan oraya çeker artçı)

Büyük motorun dengesi bir başka.
    Atın iyisi alayda,kabın iyisi kalayda belli olur.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler