Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Vitesli alma scooter al, niye?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    '06 Aprilia Scarabeo 500; '09 SYM Wolf Classic 125
    Bu konuda bahsi geçen scooter nedir? Vites geçirmek mecburiyetinde olmadığımız her motosikleti scooter sınıfına mı sokuyoruz? Mesela Gilera GP 800 ya da Honda DN-01, aklınıza gelebilecek diğer maxi'ler de bu scooter tanımına giriyor mu?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Lucas cok guzel yazi olmus ve dediklerinin coguna katiliyorum. Bildigim kadariyla scooter kullanicilari daha fazla kaza yapiyorlar fakat kazalari genelde kucuk hasarli oluyor. Vitesli motosikletler ise daha az kaza yapip, daha buyuk hasarli kazalar oluyor. Bende henuz 2 -3 aylik bir motosiklet kullanicisiyim, baslangic icin hem scooter hem de commuter tarzi motosiklet denedim ve scooter bana daha dengesiz geldi. Suzuki, Honda gibi markalarin isimlerini hatirlayamadigim cok guzel scooter modelleri var, ileride bu tipleri kullanmak da isterim. Baslangic icin Lucas`in bahsettigi gibi, commuter tarzi vitesli motosikletleri daha iyi oldugunu dusunuyorum.

Lucas çok güzel bir konuya değinmiş.Bence de vitesliyle başlamak daha mantıklı ama elde olan imkanlar neticesinde sctoorla da başlayanlarımız olabilir buna söyleyecek bir sözüm yok.Ancak şunu söylemeden geçemeyeceğim bisiklete binen herkes sctooru çok rahatlıkla kullanabilir(örneklerini çok gördüm).

Alıntı karasahin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lucas çok güzel bir konuya değinmiş.Bence de vitesliyle başlamak daha mantıklı ama elde olan imkanlar neticesinde sctoorla da başlayanlarımız olabilir buna söyleyecek bir sözüm yok.Ancak şunu söylemeden geçemeyeceğim bisiklete binen herkes sctooru çok rahatlıkla kullanabilir(örneklerini çok gördüm).

işte bu noktada hem fikir olamıyoruz... herkes vitesli motorla başlamak yada vitesli motor kullanmak zorunda değilki... motosiklet demek illaki vites değiştirmek demek değilki yada sürekli daha fazla güce gereksinim duymak demekte değil bana göre... önemli olan ihtiyaçlarınızı karşılaması ve diğer yandan kullanımının sizi zorlamaması gerekir... yoksa vitesliymiş değilmiş bu çokta önemli değil bana göre...

ancak ;

diyelimki hiç motosiklet ve trafik tecrübesi olmayan bir kişinin hedefi ve isteği atıyorum shadow 750 gibi bir makina kullanmak... bu kişinin öncelikle sabırlı olması ve gerekirse scooterla bu işe başlamasında bir sakınca olmadığından bahsediyorum... tabiki bunu söylerken , daha önce bisikletten başka birşey kullanmamış ve hiç trafik tecrübesi olmayan birini baz alarak söylüyorum...

öncelikle trafik nedir ne değildir yapılması ve yapılmaması gerekenler nelerdir... bunları daha önceden hiç bilmeyen ve en ufak tecrübesi bile olmayan birinin ilk etapta viteslerle uğraşmak yerine scooterla trafiğe çıkıp başlangıç yapması çokta saçma olmasa gerek...

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı PlayLoud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şöyle anlatıyım o zaman...

hiç motor deneyimi olmayan birine neden ilk motor tavsiyesi olarak scooter önerilmesin ki ???

motor kullanmak demek sadece dengede durup gitmek ve vites değiştirmek değil ki... aynı zamanda trafiğe adepte olup trafikte doğru hamleleri uygulamak demektir ve buda tecrübe gerektirir... senin benden daha tecrübeli olduğunu düşünüyorum bunları sende biliyosun... scooter yada vitesli motor sonuçta trafik tecrübesi hiç olmayan birinin önce scooterla başlamasında bir sakınca yok bence... tabi burda kişinin adaptasyonu ve yetenek faktörü var...

ayrıca scooter kullanmak nasıl oluyoda vitesli motor kullanmaktan daha zor oluyor ??? bildiğin gibi farklı ihtiyaçlara cevap veren farklı motosiklet model ve tarzları var... mesela uzun yol yapacam dersen küçük bir scooter olmaz bu durumda scooter çok daha zorlayıcı ve yorucu olur... ama küçük bi yerleşim birimindesin ve bakkala pazara gidecem dersin o zaman scooter çok daha büyük rahatlıktır...

tabi ben hiç trafik tecrübesi olmayan birinden bahsediyorum... motosiklet öncesinde otomobil ile trafik tecrübesi yaşamış olan biri motosiklete geçtiğinde daha önce hiç trafikte araç kullanmamış birine göre daha avantajlı olacaktır...
    Ben kendi görüşümü sen kendi görüşünü belirttin. Buraya kadar sorun yok. Ayrıca scooter ile yapılan kazaların daha çok ama daha az hasarlı, vitesli motosiklet ile yapılan kazaların daha az ama daha fazla hasarlı hatta ölümcül olabileceğinden bahsedilmiş.
    Yeni başlayan birisi scooter ile de başlasa vitesli ile de başlasa düşme ihtimali vardır, vitesli ile başlayın düşmezsiniz tarzında bir yaklaşımım olmadı. Fakat scooter ile düşebilme ihtimali, diğer arkadaşlarında scooter kazalarının daha fazla olduğunu belirtmesiyle birlikte çoğumuz tarafından kabul ediliyor sanırım.
    Buradan da scooter kullanmak daha zor sonucunu çıkarmak da yanlış bir hesaplama olmaz sanırım. Scooter kullanmak neden zor cevabına gelince;
    Konunun başında da belirttiğim gibi genelleme yaparsan scooterların lastikleri ufak, virajda çok fazla yatıramadığınızdan dengede durmak zor ayrıca hafif olmasından dolayı da aynı şey sözkonusu, ani fren yapmak zor. Neyse kimseyi değiştirmeye çalışmayın derken bende başkalarını değiştirmeye çalışmayayım değil mi?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 03:57 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 03:52 AM ----------

Alıntı seethru adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuda bahsi geçen scooter nedir? Vites geçirmek mecburiyetinde olmadığımız her motosikleti scooter sınıfına mı sokuyoruz? Mesela Gilera GP 800 ya da Honda DN-01, aklınıza gelebilecek diğer maxi'ler de bu scooter tanımına giriyor mu?
    Onlar scooter değil biz kısaca makina diyoruz öylelerine
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Motosikleti
    Suzuki AN 125
    İhtiyaçlar önemli bence....

Scoterla başladım vitesliye geçtim ve şimdi de scoterla devam ediyorum...

Vitesi atacan şırrak diye, bacaklarının arasında olacak motor, virajda yatıracan dengeleyeceksin,yanlayacaksın, yüzüne rüzgarı çarpacak vs. vs. filan gibi hikayelere pek düşkün değilim...

Evimle işim arası 12 Km ve aşırı trafiğe sahip, işimi görecek beni taşıyacak bir şey arıyorum nedir, scooter...

Burada da soran arkadaşa önce ne için alıyorsun diye sormak gerek...

Scoter in ne olduğunu, zayıf yönlerini,neye dikkat edeceğinizi bildikten sonra diğer motorsiikletlerden daha tehlikeli olduğu savına kesinlikle katılmıyorum..

Ama 12 inç tekerin üstünde 100 km hıza çıkan, sabah akşam foruma girip iridyum buji nerde bulurum, ekzosu çıkardım 120 yaptım dangozluklarında olan adama scoter değil harley versen ne olacak...

Kesinlikle scotercıyım diyorum, hatta ileride de nasip olursa bir silverving 600 düşünüyorum...

TIGER2009 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 150 RE / 48 KG 536

denedim gördüm

Alıntı eftelya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    lucas'ın dediği gibi scooter kullanmak düşük cc vitesli bir motosikleti kullanmaktan daha zor , bir de scooter'ın oturma pozisyonu diğer motosikletlere göre daha rahat daha kolay derler ama kesinlikle alakası yok , ayaklarınız yandayken mi daha iyi dengede duruyorsunuz sandalyede oturur gibi önünüzde dururken mi daha rahat dengede duruyorsunuz bi deneyin görün

ufak bir not : antalya devlet hastanesine günde 30-40 civarı scooter vakası geliyormuş , acilde çalışan bir görevli söylemisti
    aslında gönlüm chopperdan yana idi ama arkadaş komplosuna kurbanlardanım öyle iki de bir vites degiştir falan ne o öyle dedi kendi gibi benide scootera bagladı .. bugün aldığım scooterı boş bir yolda denedim ilk kalkış hooooop yerdeyim nasıl ögrenecem ben bu scooterı

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı TIGER2009 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aslında gönlüm chopperdan yana idi ama arkadaş komplosuna kurbanlardanım öyle iki de bir vites degiştir falan ne o öyle dedi kendi gibi benide scootera bagladı .. bugün aldığım scooterı boş bir yolda denedim ilk kalkış hooooop yerdeyim nasıl ögrenecem ben bu scooterı
    daha önce bisiklet sürmüş birisi ilk kalkışta silverwing yada gilera 800 e binmiyorsa gazı açtığında öyle hoop diye düşmemesi lazım yani bilemiyorum..
    eğer o derece zorlanıyorsan honda nın eğitimleri var..onlara katılmayı düşünebilirsin..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Lucas hocam güzel bir konuya değinmiş.
    Voltaren bunu beğendi.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Başlık 13 yıl önce açılmış. Yorum yazanlar pek anlaşamamış. Fakat, tartışmalar şimdikine göre epey daha düzeyliymiş.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler