Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vitesli alma scooter al, niye?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu başlangıç motosikleti değil arkadaşlar, tekrar ediyorum, CBR 125 alayım mı diye soran arkadaşa scooter ile başla diyenleredir bu konunun açılma maksadı. Scooter ile başlamak istiyorum diyene hayır vitesli ile başla denilemez, demiyorum da.
    Başını okumamıştım Lucas bey haklısınız cbr 125 ve muadili motosiklet kullanacak adama scooter önermek pek mantıklı değil geldi şimdi bana da..

Bu arada zat-ı şahanelerinizle bir türlü tanışıp görüşemedik

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    korkut 250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 Fazer..Ve birde Yavrusu
    Alıntı Gültekin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    60-70'li yaşlara ulaşabilirsem, muhtemelen elden ayaktan kesilmiş olurum, işte o zaman büyük tekerli bir scooter alırım.

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Istatistiklere gore kazaya en çok karisan motosiklet turu scooter.
    Hatta bu konuda ezici bir ustunlugu var.
    Kaldi ki bu tur motosikletlerin yaptigi kazalarin buyuk çogunlugu da tarfige bildirilmiyor.

Vites sadece spor araçlar için onemlidir sozune katilmiyorum.
    Gerektiginde vitesin kontrolunun bende olmasini tercih ederim.

Yurtdisinda yasiyorum. Otomatik vitesli araç gordugum zaman sasiriyorum.
    Neredeyse yok gibi. Yalniz bize dayatiliyor saviniz da yalnis.

Burada yanlis anlasilan bir sey var.
    Lucas derdini tam anlatamamis.
    Benim anladigim sey,(ya da anlamak istedigim diyelim) eger motosiklet tutkusuna kapilan bir sahsiyet, bu tutkusunu vitesli bir motosiklette devam ettirmek istiyorsa, ona yapilacak tavsiyelerin içerisinde scooter olmamali.
    Bu yanlis bir tercih olur ve gelisimini zorlastirir.

Bu gorus çok da yanlis bir gorus degil bana gore.
    Ben scooter kullanmak istiyorum diyen adama da;
    hayir asla olmaz, vitesli al
    demiyor Lucas.

Yani metni, scooter kullanicilarini assagiliyor gibi algilarsaniz, savunma içgudusu harekete geçer dogal olarak.
    Halbuki oyle bir durum yok burada.
    Doğru söylüyorsunuz .Lucas vitesli motosiklet alacaklar için demiş yok vitesliyle işim olmaz diyorsanız tabiki scoter yada otomatik vites bir motosiklet alacaksınız.
    Bir damla özür nice yangınları söndürür.Gurur yapmayın yoksa o yangın tüm sevdiklerinizide götürür.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başını okumamıştım Lucas bey haklısınız cbr 125 ve muadili motosiklet kullanacak adama scooter önermek pek mantıklı değil geldi şimdi bana da..

Bu arada zat-ı şahanelerinizle bir türlü tanışıp görüşemedik
    Konuyu okumadan başlığa göre cevap yazanlardan mısınız, yoksa çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdan mısınız?
    Yalova'ya bekleriz efem
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    abd ve kanada nın %99 u otomatik vites otomobil kullanır ,dünyanın geri kalanında ise çoğunluk düz vitestir. Filmlerde hep otomtik vitesli araç görmenin sebebi filmlerin amerikan yapımı olmasıdır

Adamlar alışmışlar rahata

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Ben hayatta scooter kullanmam derken scooterlılara laf atmıyorum benim tercihim bu aman yanlış anlaşılmasın hoşlanmıyorum scooterdan.
    Vitesli daha bir keyif veriyor bana: ) İlk motorum vitesli zaten Genelde millette korku var vitesli zor diye yeni başlayanlarda o yüzden bu vitesli alma muhabbeti var: )

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    otomatik viteslilerle ilgili asıl mevzu neden hepsinin tipinin o şekil olduğu, viteslilere benzemediği, orta yerinde ayak koyma hadisesinin olduğu bence. neden? otomatik vitesli arabaların orta yerinde kocaman bi geçit yok, tekerleri küçük değil?? neden otomatik vitesler hep scooter tipinde üretiliyor? (%94)
    Lucas? hadi buyur.
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

olcaytoshow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Varadero
    burda tartışma viteslimi scooter'mi değil
    yeni başlayanlara scooter dayatılması.e kimsede vitesli kullanmayı anasının karnında öğrenmiyor ya.düşük hacimli bir motorla vites kullanmaya 2-3 günde alışılır ve scooterler kullanım kolaylığı arasında bi fark kalmaz
    motosiklet kullanmaya yeni başlayacaklara vitesli motor aalmaktan hiç kaçınmamalarını öneririm

Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    otomatik viteslilerle ilgili asıl mevzu neden hepsinin tipinin o şekil olduğu, viteslilere benzemediği, orta yerinde ayak koyma hadisesinin olduğu bence. neden? otomatik vitesli arabaların orta yerinde kocaman bi geçit yok, tekerleri küçük değil?? neden otomatik vitesler hep scooter tipinde üretiliyor? (%94)
    Lucas? hadi buyur.
    Onu üreten mühendislere, tasarımını yapan arkadaşlara soracaksınız beyfendi. Yok ben soramam çekinirim utangaç adamım dersen o zaman merakından çatlamanızı çatlayamazsanız bile patlamanızı patlayamazsanız bile pısırıp kalmanızı tavsiye etmekten başka birşey gelmiyor elimden şu an için.

Motosikleti
    (Yakında) Honda Cbr 125
    Lucas, tespitlerine aynen katılıyorum. Bu oyun oynamak için bilgisayar toplamak isteyen bir adama "Laptop ile başla, alışırsın" demek gibi birşey. İkisi birbirinden çok ayrı kavramlar diye düşünüyorum.

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    -Pisiklet almak istiyorum. Şöyle büyük jantlı, siti-bayk olsun.
    -Olmaz! Önce üç tekerliyle başla...

-Cep telefonu almam lazım
    -Olmaz! önce hesap makinası kullan...

-Arabanın lastiklerini değiştirelim
    -Olmaz! önce plastiklerini değiştir...

-Evi saten boya yaptırayım
    -Olmaz! Önce kireç yaptır...

-Havalar çok sıcak. Klima alalım
    -Olmaz! Önce vantilatör al...

-Pantolon almak istiyorum
    -Olmaz! Önce şort al. Hatta don al...

-Fitesli motur almak istiyorum
    -Olmaz' Önce tukutır al...
    -E iki yıldır tukutır kullanıyorum, yeter geçeyim artık
    -Hemen olmaaaz! Araya bir de yarı otomatik ekle...

Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

yokum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1150 R
    benim fikrimde, başlangıç motoru mutlaka scooter olmalının yanlış olduğudur. bu tamamen kullanım şekli ve tarz meselesidir bana göre. bence isteyen herkes vitesli ya da scooter tarzı bir motorla, makul cc'lerde motosiklet serüvenine başlayabilir. aynı zamanda bir müzisyen olarak, yıllar öncesine gittim. elektro gitar çalmak istiyorum, olmaz klasik gitarla başlaman gerek, sonra akustik sonra elektro. sonuç, boşu boşuna geçen zaman, tarzım olmayan müziği çalmam, az daha gitardan soğumam.
    yine yıllar sonra öğrencilerime, istediğiniz gitarla başlayabilirsiniz, neyi nasıl çalmak istediğiniz önemliyi vurguladım. bilmiyorum bire bir uygu bir örnek oldu mu? saygılar.

Motosikleti
    KAWASAKİ VN 800
    aslında gültekin kankam türkçe mealini yazmış,nedense bizim genimizdemi yoksa kanımızdamı var,ben bunun adına tahammülsüzlük düyorum.Hatta başkalarının fikrine saygısızlık diyorum;herkesin gönlünde bir aslan yatar,herkesin bir tarzı vardır mutlak ama ekonomik koşullardan dolayı herkes istediğini yada gönlündeki aslana sahip olamıyor,cebi ve gücü neye yetiyorsa onu almak durumunda insanlar açık açık yazıyor 2000 tl var ne alabilirim yada ne önerirsiniz,hemen cevaplar sağnak bir şekilde geliyor ybr al cbr al scootır al bunlar iyi leri,2000 tl ye motor mu alınır,2000 tl ancak çin alırsın,2000 tl ye bir okadarda tamir parası verirsin sen üstüne 2000 tl daha koy adam akıllı bişey al,bunlarda insanı motordan soğutan öneriler,motor alacak kişi çelişkiye düştü, kararsız hatta vazgeçme durumuna bile geldi,

Lucasın tesbiti doğru benim 5000 tl param var visesli alıcam diyorum,gilera al diyorlar zat al ben memnunum diyorlar,yav adam belirtmiş vitesli diye hala niye diretirsin gilerayı zatı,diğeri 3000 tl var diyor scootır alcam ne önerirsiniz hemen cbf 150 ybr 125 diye yorumlar,okumadan direk atlıyoruz ortama maksat benimde tuzum olsun hayır sen tuz koymuyorsun direk tuz ruhu koyuyorsun,biraz daha dikkatli okursak ona göre yorum yaparız illede her açılan konuya yorum yazmak durumunda da değiliz,her konuya yorum yazan çok biliyor anlamınada gelmiyor,mesaj sayısı 10000 geçmiş olanda çok biliyor anlamına gelmiyor neyse yine dellendim idare edin artık

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Ybr 250, işallah 2012'de Kawasaki Versys
    valla bende scoter den başladım, ama vitesli motorun yeri bir başka

Motosikleti
    şu anda yok
    Ben vitesli ile başladım... Bunun sebebi ilerde de motoru büyütmek istediğim ve hedefimde bir enduro kullanmak olduğundandır. Bence scooterdan enduroya geçmek daha zor olurdu veya yine önce küçük ccde bir vitesliye geçmek zorunda kalırdım.. Bir de scooter deneyimim hiç olmadı ama motosikleti bacaklarının arasında hissetmek bence ayrı bir duygu olmalı diye düşünüyorum...

konu ne Allah aşkına... kuyuya bir taş atılmış ama aslında ortada ne kuyu var ne taş...

isteyen istediği motoru kullanır... scooter neden zaman kaybı olsun ki... sonuçta ulaşım aracı ve iş görüyomu görüyo hemde şehir içinde yada küçük yerleşim yerlerinde çok büyük rahatlık... scooter ile başlayan bir kişi vitesliye geçmek isterse bu kendi tercihidir scooterdan sonra vitesliye geçilebilir... bunun ne mahsuru var ki... bunu belli bir kurala ve kalıba sokmak çok anlamsız...bu tamamen kişisel tercihtir...

ayrıca otomatik vites ile manuel vitesi kullanım kolaylığı açısından karşılaştırmakta ne oluyor anlamadım... çok usta arkadaşlar yapıyo bunu sanırım... bazı arkadaşlar manuel daha rahat diyorlar ama aklın yolu birdir... tabiki otomatik vites hangi araç olursa olsun daha rahattır... bunu tartışmaya bile gerek yok...

otomatik vitesli bir scooterın kullanımının vitesli büyük motorlardan daha zahmetli olup olmadığınıda dünyada ancak biz tartışırız sanırım... o da güzel...

apithin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr 250
    Doğru bir konu 10 yılda bws'den alamadıgım zevki 10 günde 125 likten aldım

Alıntı PlayLoud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    konu ne Allah aşkına... kuyuya bir taş atılmış ama aslında ortada ne kuyu var ne taş...

isteyen istediği motoru kullanır... scooter neden zaman kaybı olsun ki... sonuçta ulaşım aracı ve iş görüyomu görüyo hemde şehir içinde yada küçük yerleşim yerlerinde çok büyük rahatlık... scooter ile başlayan bir kişi vitesliye geçmek isterse bu kendi tercihidir scooterdan sonra vitesliye geçilebilir... bunun ne mahsuru var ki... bunu belli bir kurala ve kalıba sokmak çok anlamsız...bu tamamen kişisel tercihtir...
    Ya sen konuyu okumadın, ya anlamadın, yada ben yazdıklarından bişey anlamadım

Motosikleti
    ASYA 150
    Alıntı lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    foruma yeni üye olan arkadaşlar genellikle ilk yada ikinci mesajlarında;
    şunu mu alayım, yoksa bunu mu?
    çinli alsam mı almasam mı?
    Vitesli alıcam ama bilmiyorum, acaba öğrenebilir miyim?
    Bisiklet kullanabiliyorum, 600 cc ile başlasam mı?

Vs.vs. Gibi sorular sorarlar. Herkes kendi kanaatine göre cevap verir, yardımcı olmaya çalışır. Zaten sitenin en önemli amaçlarından en başında geleni de aynı amaç için bir araya gelmiş insanların birbirlerine yardımcı olmalarıdır. Neyse konuyu fazla dağıtmadan, şunu sormak yada gündeme getirmek istiyorum.
    çok konu gördüm ki, yeni başlayacağım cbr 125 mi alayım, ybr 125'mi, yada farklı bir kaç marka arasında gidip gelen hep aynı sorular.
    Bazı görüşlerine saygı duydugum ama asla katılmadığım arkadaşlar hemen olaya müdahale eder, "ilk deneyiminse vitesli alma scooter al, alıştır kendini".
    şimdi bu düşünce tarzından yola çıkarak,
    1- vitesli motor kullanmayı tercih etmiş, benimsemiş ve öğrenmeyi göze almış insanlara neden scooter tavsiye edersiniz?
    2- scooter kullanmak vitesli motor kullanmaktan daha zordur. Lastikleri daha ufaktır, dengede durmak daha zordur, ani frenlerde kayıp düşmeniz daha kolaydır, en ufak bir çukurda dengenizi sağlayamamanız daha basittir. Bunların bilincinde olarak mı scooter kullanmalarını tavsiye ediyorsunuz?
    3- scooter ile ilk motosiklet deneyimini yaşadığında, 3-5 ay sonra yada 1-2 yıl içinde ben artık piştim, vitesli kullanabilirim dediğinde, anasının karnından doğduğundaki vites,debriyaj ilişkisi bilgileriyle mi vitesli motoru kullanacaktır, yoksa scooter kullandığı dönemler hayatının boşa geçmiş dönemleri midir?
    4- hepiniz ilk motosiklet deneyiminizi scooter ile mi yaşadınız? Evet arkadaşımda vardı, arada alır mahallede turlardım mı diyorsunuz?
    5- scooter kullanmanın ne kadar beceri istediğini hiç bir scooter kullanıcısı arkadaşınız dostunuz size söylemedi mi? Hem scooter hem vitesli motosiklet kullanmış hiç bir arkadaşınızdan, vitesli motor trafikte zahmetli ama kullanmak daha kolay gibi bir cümle işitmediniz mi?
    6- bana katılmak zorunda değilsiniz, düşüncelerinizi değiştirmek zorunda hiç değilsiniz, fakat insanların düşüncelerini de yanlış yönde değiştirmemelisiniz.
    7- kişiye, şahsa, herhangi bir konu başlığına özel olarak açılmış bir konu değildir. Tamamiyle kendi görüşlerimden ibarettir.

katılıyorum abi bizim bi arkadaşa da aynısını demiştim dinlemedi beni sonra taşlı yolda kaza yapı kask olmasaydı kurtulamazdı bencede ilk alanlar için en ideali bu...
    Maksat bir sevgili uğruna ölmek değil uğrunda ölünecek bir sevgili bulmaktır...

Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya sen konuyu okumadın, ya anlamadın, yada ben yazdıklarından bişey anlamadım
    şöyle anlatıyım o zaman...

hiç motor deneyimi olmayan birine neden ilk motor tavsiyesi olarak scooter önerilmesin ki ???

motor kullanmak demek sadece dengede durup gitmek ve vites değiştirmek değil ki... aynı zamanda trafiğe adepte olup trafikte doğru hamleleri uygulamak demektir ve buda tecrübe gerektirir... senin benden daha tecrübeli olduğunu düşünüyorum bunları sende biliyosun... scooter yada vitesli motor sonuçta trafik tecrübesi hiç olmayan birinin önce scooterla başlamasında bir sakınca yok bence... tabi burda kişinin adaptasyonu ve yetenek faktörü var...

ayrıca scooter kullanmak nasıl oluyoda vitesli motor kullanmaktan daha zor oluyor ??? bildiğin gibi farklı ihtiyaçlara cevap veren farklı motosiklet model ve tarzları var... mesela uzun yol yapacam dersen küçük bir scooter olmaz bu durumda scooter çok daha zorlayıcı ve yorucu olur... ama küçük bi yerleşim birimindesin ve bakkala pazara gidecem dersin o zaman scooter çok daha büyük rahatlıktır...

tabi ben hiç trafik tecrübesi olmayan birinden bahsediyorum... motosiklet öncesinde otomobil ile trafik tecrübesi yaşamış olan biri motosiklete geçtiğinde daha önce hiç trafikte araç kullanmamış birine göre daha avantajlı olacaktır...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler