Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yağlanmış fren diski ve balata nasıl temizlenir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Pazar günü yola çıktığımda CBF'imin ön freninin düzgün tutmadığını farkettim, önemli bir işim olduğu için eve de dönemedim, tırsa tırsa Bebek'e gidip geldim. Dün servise gittiğimde (D&B Motor) amortisör keçelerinden birinin patladığını gördük, yaptırdım. Fren diskini yağ sökücüyle temizledik, fren balatalarını da hafifçe zımparaladık. Buna rağmen ön frenim hala %100 tutmuyor, maneti dibine kadar çok sert çekmeden ön fren kilitlenmiyor, tahminen ön frenin gücü %80 civarında. Bu da frenlemeyi ayarlamada sorun çıkartıyor.

Ön fren diski ve balatasında kalan çok az miktarda amortisör yağını nasıl temizleyebilirim? Yağ sökücü spreyle bile tam olarak gitmedi, ön freni eski haline getirmek için ne yapabilirim?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    t00t - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbf250 vardı,Şimdi yok
    usta suna ıstnı neresınde ıkamet edıyorsun
    ?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:21 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:17 AM ----------

en iyi temizlik bulaşık sabunu+su dur :D

balata temizleyici sprey baya etkili olur

t00t - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbf250 vardı,Şimdi yok
    bu yaptığım yorumda gerçekten ciddiyim,bulaşık sabununu sungere sür su ıle costur ve köpüğünü kaliperlere sür be 2 3 5 dakka beklet sonra temiz su ile durula bu işlemi 3 kere yap 3 kere yapmak sunnettır.

Motosikleti
    Buraya yazılanların hepsini yarın deneyeceğim Bu saatte pek kolay olmaz.

Motosikleti
    Başka öneri?

fehmiilker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bisan 100cc
    disk i ısıtarak kurtulabilirsin yağdan 5 dk firen basılı git çok fazla abartmadan daha sonra kontrol et disk ısınmışmı el değmicek kadar ısınması gerekli
    dikkatli ol.

Motosikleti
    ramzey 200cc
    diski ne kadar temizlesen de balata yağlanmıştır, ikisini beraber temizlemek en mantıklısı sanki.. su+ deterjan tabiki

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Diski temizlemek kolaydır, su sabun ve azim ile eninde sonunda temizlenir. Nihayetinde düz parlak ve sert bir satıh.

Fakat balatan yağı emdiyse eğer ne kadar temizlersen temizle işe yaramayacaktır, sen yüzeyi temizleyeceksin ama yağ balatanın iliklerine işlemiş olabilir

Tek disk frene sahipsin ve basit bir fren sistemin var. Balatan ucuzdur değiştir en temizi, 10-15 Tl gibi bir fiyatı olsa gerek.

Eğer çok pahalı bir balataya sahip olsaydın ve değişim zamanına çok var yazık deseydin o zaman başka önerim olurdu.

Mesela balatanın kalınlığı atıyorum 8 mm dir, yağ 2-3 mm sine işlemiştir. O bölümü traşlayıp atman lazım, zımpara ile uzun sürer taşlama veyahut palet zımpara filan ile olabilir.
    Kural [ Z ] ve sdt bunu beğendiler.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

ünlümotor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kayseri yamaha bayii
    önce benzinle yıkarsın sonra balataya bir sıfır zımpara bu kadar
    Yüksek Kalite Üstün Performans

Motosikleti
    Alıntı Eyong adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Diski temizlemek kolaydır, su sabun ve azim ile eninde sonunda temizlenir. Nihayetinde düz parlak ve sert bir satıh.

Fakat balatan yağı emdiyse eğer ne kadar temizlersen temizle işe yaramayacaktır, sen yüzeyi temizleyeceksin ama yağ balatanın iliklerine işlemiş olabilir

Tek disk frene sahipsin ve basit bir fren sistemin var. Balatan ucuzdur değiştir en temizi, 10-15 Tl gibi bir fiyatı olsa gerek.

Eğer çok pahalı bir balataya sahip olsaydın ve değişim zamanına çok var yazık deseydin o zaman başka önerim olurdu.

Mesela balatanın kalınlığı atıyorum 8 mm dir, yağ 2-3 mm sine işlemiştir. O bölümü traşlayıp atman lazım, zımpara ile uzun sürer taşlama veyahut palet zımpara filan ile olabilir.
    Sabun ve suyla denedim, daha sürmedim, bakalım ne olacak.

Balata yağı emmiş zannedersem, serviste zımparalattım, biraz daha iyi tuttu.

Yalnız CBF'in orijinal balatalar 67 liraymış Yerine Titan Deluxe balatası takmak da 37 lira

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    arkadaşlar disk temizlemesi kolay..su sabun yardımı olayı çözer... ama balata temizlenmez... zımpara yaparak kuru yuüzeye yani yağ emmemiş yüzeye ulaşırsan olay tamam olacaktır..ama yağı çok emmiş ve kuru yüzeye ulaşamıyorsan o zaman tek çağre yeni balata takmak olacaktır....
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

git petrole hafif balata spreyiyle sil hemen ardından bi güzel köpüklü basınçlı su

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Malesef, orjinal CBF150 ön fren balatası yetkili servis fiyatı 156 TL vermişti (Honda ESENGÜL, 20.06.2018).

Ancak dediğiniz gibi, fren balatası hidrolik sınıfı bir yağı emdi ise temizlemek genellikle mümkün olmaz, değiştirmek zorunda kalırsınız.

splender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    Aynı olay benim başıma geldi :D

MFTaşkıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XV950 Bolt (2016)
    Gideceksin sanayiye usta balataları sökecek alacak eline şalamayı balatayı kurutacak. Disk kolay iş.

aynı olay benim bir arkadaşın başına geldi ,
    Motor CB500F ben motor bende duruyordu dantik balata spreyi sıktım biraz faydası oldu ama yine tutmadı ..
    Yagı yakabilirmiyim diye bir saat freni sıka sıka dolandım yinede banamısından demedi ..

Sonra bir kutu whurtz balata spreyi sıktık mal kendine geldi ..

Bu arada gaz yagımı dökmedim sökmeden köpük artı sumu dersiniz ne derseniz deyin denemediğiz kalmamıştı biraz ugraştırıyor ama oluyor olmuyor değil.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler