Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İlk Zincir Temizleme Deneyimim ...

Motovento
    REKLAM ALANI

merhaba arkadaşlar.
    Sizlerle motorumdaki zinciri temizlerken neler yaşadığımı paylaşmak istiyorum.. İlk defa olduğu için çok acayip şeyler yaşadım.

Bu arada motorum cbf 150.

Başımdan geçenleri şu şekilde anlatsam daha iyi olacak sanırım.

1) Uzun bir zaman form sitelerinde zincir nasıl temizlenir diye araştırdım. Ve en sonunda teorik olarak iyice öğrendim. Artık pratikte uygulamak kalmıştı.

2) Ve öncelikle zincirimdeki kat kat olan yağları ve artık zincirimi neredeyse görünmez hale getiren kirleri çıkartacak olan temizleyici maddeyi aldım. Ne diye soracak olursanız GAZ YAĞI. Hemde Katıksız gaz yağı. 1 ltre Gaz yağına 11 Türk Lirası para verdim. Ama gerçekten orjinalmiş. Değidi verdiiiim paraya..

3)Sonra nalbura gittim bi fırça aldım. Bizim tufan abi o fırçanın ince olduğunu söyleyince gittim bitane sert uçlu yeni bi fırça aldım. O fırçanın uçlarını kestim biraz. Daha sert olsn diye....

4) İşten eve geldim saat 19,30 du. İçimden motorumu ertesi gün gündüz gözüyle temizlemek geçiyodu ama dayanamadım. Yemeği yedim ve doğru motorun yanına

5) 1 Litre gaz yağım fırçam takım çantam ve ben motorun yanındayım. Daha önce hiç motor zinciriyle işim olmamıştı. Ben 3 aydır motor kullandığım için benden önceki adam hiç temizlememiş ve iş bana kaldı anlıcanız. Zinciri söküp yağlamak daha sağlıklıymış onun için zinciri sökmem grekiyordu.

6) Tufan abi zinciri bana sök öyle temizle demişti. Bu arada tufan abi bizim iş yerinin orda çalışan birsi. Anlattı nasıl sökeceğimi. Zincir sökmeyide teoride öğrendim. Artık bunları pratikte uygulamanın zamanı geldi.

7) Motorun el kitapçığını aldım ve orada zincir nasıl sökülür dye tarif ediyolardı ona baka baka sökmeye çalıştım. Fakat beceremedim. bizim eve yakınlarda bi motorcu vardı. Götürdüm motoru oraya, dedimki abi şunu bi göstersene nasıl sökerim, adam dediki oo kardeş bu çok zor sen bunu yapamazsın şöyledir böyledir falan derken adamın öyle konuşmasından para koparmaya çalıştığını anladım. Ve döndüm tekrar mahalleye.

8) Karar verdim zinciri sökmeden temizlicektim. Ve büyük bir hevesle başladım zinciri temizlemeye. Yalnız ben zinciri sökmeye çalış falan filan derken hava kararmıştı. Bide bizim mahalle çok karanlık oluyor. Ama kafaya koydum arkadaş o zincir temizlencekti o gece. Havanın kararmasına rağmen iyi gidiyodu temizlik..

9) Ama bi sorun vardı gece olduğu için pek belli olmuyodu yağın kirin çıkıp çıkmadığı. Onun bizim bizim komşudan bi el feneri aldım. Benim yeğen ibrahim feneri tuttu. Neyse
    Gaz yağını bi kaba boşalttım fırçayla güzelce zincire yedire yedire verdim gaz yağını verdim gaz yağını ve gözle görülür bi parlaklık ortaya çıkmaya başlamıştı. Sanki altına pırlanta varmış gibi parladı yani. Bide ışığı tutunca öyle görünüyodu yani. Hiç abartmıyorm. Arka lastiğin jantına bulaşmış kiri yağı da iyice temizledim gaz yağıyla. Gerçekten mükemmel bi temizlik oldu diye tahmin ediyrm. Sabah olnca ilk işim gidip motora bakmak olacak inş.

10 ) Motorun zincirindeki yağı temizledik yani ben öyle düşünüyorum ama nasıl olduğunu anlamadım üstümde pantolon olmasına rağmen dizlerim ve diz üstü tarafım falan hep yağ olmuştu. Ellerimi ve kollarımı hiç söylemiyrm bile...

11) Şu an yeni banyodan çıktım.

Sonuç olarak 7,30 da başladığım zincir temizleme işini şu an sonlandırmış bulunuyorm. Ve saat 1:45...

Sanıyrm ilk olduğu için böyle oldu. Yada gerçekten uzun sürüyor. Ama gülü seven dikenine katlanırmış...

Benim yeğenler uğraşılırmı abi bunla dediler hep. Yeğenim bu bi zevk tabiki Uğraşılır dememe rağmen içimdende nerden bulaştım anasını satim bu zevke diyodum.

Ama güzel bi deneyim oldu benim için. Sanıyrm bidahakine daha erken bitiririm.
    fazilk bunu beğendi.
    Geç gitmek hiç gitmemekten iyidir....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ilhan1154 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda pcx 125
    benımde bu işlemı bı ara yapmam gerekıyor =)
    Dünyanın en güzel hediyesini sana vermek isterdim ama seni sana veremem ki...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kanuni Racer 200 // Northwing SLR 150
    Alıntı ilhan1154 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benımde bu işlemı bı ara yapmam gerekıyor =)
    emegıne saglık arkadasım sabahkı goruntu hosuna gıder ıns

senın zıncırı degıstırmen lazım artık öldü o

bu arada gelıomusun pazar gunu şileye

avare rulman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125 + honda cbr 250r
    bir litre gazyağı için 11tl çok fazla gibi geldi bana.ben 50cl lik su petiyle alıyordum. şimdi net verdigim miktarı hatırlamıyorum ama 6 tl den daha az olmalı.

ikincisi, zinciri söküp yağlamak oldukça zorlu ve bence çok da gerekli olmayan bir işlem. bisiklet zincirleri bile sökülmek için özel zincir sökücü mengenelere ihtiyaç duyuyorlar. onlar olmadan zinciri sökmek akıl almaz derecede zor olur ve zincire muhakkak zarar verir. motosiklet zincirini de aynı şekildedir. kaldı ki şimdiye kadar hiç bir kaynakta "zinciri sökün de temizleyin" gibi bir cümleye rastlamadım. her bin kilometrede dahi temizlik yapıyor olsaydım zincir sökeceğime 3000 de bir yeni zincir almayı yeğlerdim. hasılı, zincir temizlerken sökmek gerekmez.

üçüncüsü, zinciri temizlenmiş fakat henüz yağlanmamış halde bırakmak zararlı bir durum. zincirler yağdan arınınca hiç tahmin etmeyeceginiz kadar kısa süreler içinde paslanmaya baslarlar. bir an önce yağlamaya bakın.

sonuncusu, hemen çöğu sprey zincir yağları zincire sıkıldıktan sonra 5-6 dakika içerisinde katılaşıp zincire tam yapışırlar. bu yüzden rölanti devrinde tekeri boşa döndürerek yağladığınız zincirle hemen üzerine yola çıkmamanızı öneririm. bu arka jantın yag içerisinde kalmasına neden olabiliyor. tamamen yagladıktan sonra 10 dakika falan beklemek daha iyidir. bu sonuncusu herhangi bir yerde okudugum birşey değil. deneyimlerimden çıkardığım bir ders.

korkut 250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 Fazer..Ve birde Yavrusu
    En iyisini yapmışsın zincir sökmeden temizlenebilir.
    Bir damla özür nice yangınları söndürür.Gurur yapmayın yoksa o yangın tüm sevdiklerinizide götürür.

PIERzig - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6
    Yağlamayıda yaptığını sanarak castrol chain cleaner almıştımm..
    Aldıktan sonra uygullanışını tekrar okuduğumda ise castrol chain wax ile yağlamadan önce tavsiye edildiğini gördüm

katip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Zinciri daha önce temizlerken hiç sökmedim. Sökmeyi de düşünmedim. Bence şart değil. Ben kışın sobayı rahat tutuşturayım diye gaz yağı almıştım bir litresi 7 liraydı ve bana da pahalı gelmişti açıkçası. Kapağına incecik bir delik delip öyle kullandığımdan çoğu artmıştı. Zincir temizlemem de işime yarıyo yazın bari

Bazen ben de bana rahat mı battı motoru aldım iş çıkardım başıma diye düşünmüyor değilim ama motorsuz kalsam bunalıma gireceğimi de biliyorum.

Zinciri temizlemek ve yağlamak, zincir ayarı yapmak ve motor yağını değiştirmek gibi işlemleri kendi başımıza yapabilmemiz gerekiyor. Öyle motorcular var ki adam komple motoru tamir edebiliyor yolda -onlara imreniyorum doğrusu. Ama ben bu dediğim üç işlemle yetiniyorum.

Üşenmeyip uzun uzun yazdığın için teşekkürler.
    Motorları maviliklere süreceğiz.

Tüm ikitekerler kardeştir, bisikletler dahil.

brody - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250 satıldı
    Ben daha geçen hafta Petrol Ofisi'nden aldım gaz yağını litresi 2.18 tl idi. Çok da güzel temizledi zinciri.

Motosikleti
    2007 Honda CBF 150
    ben herzaman gazyagı ile temizlerim sonra zicire ve vites degişim yerine gresi basarım gider..
    [B][COLOR="Black"]2bin7 HONDA CBF 150 :cat: (34 EN 6186) [/COLOR]İSTANBUL- AVCILAR[/B]

katip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı brody adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben daha geçen hafta Petrol Ofisi'nden aldım gaz yağını litresi 2.18 tl idi. Çok da güzel temizledi zinciri.
    Bunu öğrendiğim iyi oldu. PO istasyonlarına soracağım bir dahaki sefere
    Motorları maviliklere süreceğiz.

Tüm ikitekerler kardeştir, bisikletler dahil.

hasanpinar0537 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bende en az 1 ile 3 saat arası uğraşırım temizlemek için.
    HONDA;hayat onda...İ.V.İ.B.İ
    DRİFT RELİGİON

brody - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250 satıldı
    Ankara'da arayanlar Ostim'de Batıkent'e giden yolda yeni yapılan köprünün yanındaki PO'da bulabilir. Yanınızda bidon olmasa da ordan bidon alıp pompadan doldurtabiliyorsunuz.

n61l - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    jawa 638
    Sildim cevabı verilmiş.

Alıntı avare rulman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir litre gazyağı için 11tl çok fazla gibi geldi bana.ben 50cl lik su petiyle alıyordum. şimdi net verdigim miktarı hatırlamıyorum ama 6 tl den daha az olmalı.

ikincisi, zinciri söküp yağlamak oldukça zorlu ve bence çok da gerekli olmayan bir işlem. bisiklet zincirleri bile sökülmek için özel zincir sökücü mengenelere ihtiyaç duyuyorlar. onlar olmadan zinciri sökmek akıl almaz derecede zor olur ve zincire muhakkak zarar verir. motosiklet zincirini de aynı şekildedir. kaldı ki şimdiye kadar hiç bir kaynakta "zinciri sökün de temizleyin" gibi bir cümleye rastlamadım. her bin kilometrede dahi temizlik yapıyor olsaydım zincir sökeceğime 3000 de bir yeni zincir almayı yeğlerdim. hasılı, zincir temizlerken sökmek gerekmez.

üçüncüsü, zinciri temizlenmiş fakat henüz yağlanmamış halde bırakmak zararlı bir durum. zincirler yağdan arınınca hiç tahmin etmeyeceginiz kadar kısa süreler içinde paslanmaya baslarlar. bir an önce yağlamaya bakın.

sonuncusu, hemen çöğu sprey zincir yağları zincire sıkıldıktan sonra 5-6 dakika içerisinde katılaşıp zincire tam yapışırlar. bu yüzden rölanti devrinde tekeri boşa döndürerek yağladığınız zincirle hemen üzerine yola çıkmamanızı öneririm. bu arka jantın yag içerisinde kalmasına neden olabiliyor. tamamen yagladıktan sonra 10 dakika falan beklemek daha iyidir. bu sonuncusu herhangi bir yerde okudugum birşey değil. deneyimlerimden çıkardığım bir ders.
    uyarıların için teşekkürler. Ama gaz yağıyla temizledikten sonra suyla yıkadım. Tekeri ve jantı da sabunlu suyla yıkadım. Sabunlu suyu zincire bulaştırmadım. Ve kuru bi bezle de iyice kuruttum zinciri. Ama dediğin gibi temizlendinkten sonra yağlanması daha iyi olr.

Alıntı korkut 250 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En iyisini yapmışsın zincir sökmeden temizlenebilir.

Doğru söylüyorsun ama bi ayrıntıyı geçmemek gerekir diye düşünüyorum.

Eğer motorunuz asfalt motorusya ve 10,000 kmde hiç temizlenmediyse zinciri bilinçli ve düzgün bir şekilde söküp temizlemek daha iyi. Zinciri söktüğümüz zaman zincir dişlilerinide temizleriz her iki tarafın dişlisini.

Ama sık sık temizleniyrsa dediğin gibi sökmeye hiç gerek yok.

bu arada arkaşdaşlar motoruma gündüz gözüyle baktım. Gerçekten değmiş o kadar saat uğraştığıma. Zincirdeki fark inanılmazdı. Ve öncekiye oranla çekişide baya iyiydi. Yani belli ediyodu kendini. İnş Bi zarar vermemişimdir temizlerken o da yakında belli olr..

jönysf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kankam sen zincirle resmen birlikte olmuşsun Altı saat sürmüş aşşai yukarı eline emeğine sağlık

Alıntı jönysf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kankam sen zincirle resmen birlikte olmuşsun Altı saat sürmüş aşşai yukarı eline emeğine sağlık
    eyvallah kardeşim. Sağolasın.

fernando - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL 650 V-strom
    dün zincirimi temizledim. gazyağını P.O. dan aldım. 1 litre 2,5 TL
    FARIN DA AÇIK OLSUN YOLUNDA...

azgurbuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bianchi 21 Vites
    Alın Castrol temizleyici; 19.90 TL. Temzileme 2-3 dakika sürer ve banyo yapmak zorunda kalmazsın

fernando - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL 650 V-strom
    Alıntı azgurbuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alın Castrol temizleyici; 19.90 TL. Temzileme 2-3 dakika sürer ve banyo yapmak zorunda kalmazsın
    Sürekli bakımı ve temizliği yapılan zincirler için haklısınız ama zincir ve dişlinin üzerinde çamur tabakası varsa kastrol-şel-repsol hikaye.
    FARIN DA AÇIK OLSUN YOLUNDA...

Motosikleti
    GIXXER
    Castrol zincir yağı zincir yağlama konusunda on numara ama castrol zincir temizleme spreyi parasına göre hem çabuk bitiyor hmde o-ringsiz zincirlerde çokda fazla fayda etmiyor yani fayda ediyor etmesine de o paraya değmiyor...
    #46#_PSYCHEDELIC RIDER_#46#
    İMAM GAZLARSA CEMAAT YANLARR :)

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler