Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

15-40 ile 10-40 farkı nedir?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    keeway superlight 150
    arkadaşlar yarın motorumu bakıma götürücem.yağını değiştiricem ama castrol 15-40 koyuyomş motorcu. ben genelde gördüğüm duyduğum kadarıla 10-40 koyuluyomş. bu ikisinin farkı nedir? birde sentetik yarı sentetik durumu var? ben en iyi performaNsı almak için hangi yağdan koydurmam gerek sizce? saygılar..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

10-40 daki 10 soguk havada yagın aldığı akışkanlık derecesini gösterir.15-40 daki 15 soğuk havada digerinden biraz daha kalın.Pek fazla fark hissedemezsin.Birde 10-40 genelde full sentetik oluyor ve fiyatı da biraz daha pahalı.Bence kararını daha çok bütcen belirleyecek.Aslında daha ucuz bulabilirsen yazın 20-50 4t koy gitsin.Kolay gelsin.

10w-40 genelde yarı sentetiktir

katip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    10w-40 koymanı öneririm. Bulabilirsen ve bütçen el verirse tam sentetik koy derim. Böylece akışkanlık sağlanır ve özellikle ilk çalıştırma esnasında sorun yaşanma olasılığı azalır. Genelde Castroll önerilir. Ben yağ almak için Trabzon'a gidiyorum buradan. Hassas bir konu bence.
    Motorları maviliklere süreceğiz.

Tüm ikitekerler kardeştir, bisikletler dahil.

Motosikleti
    Stunt Apache RTR Artık Yok....
    10-40 en iyisi
    [B]Bahadır Şenonar[/B] [COLOR="Red"]A rh(+)[/COLOR]
    [B]Sözcüklerin gücünü anlamadan insanların gücünü anlayamazsınız.[/B] :bounce:

Motosikleti
    keeway superlight 150
    tmm teşekkür ettim

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

Motosikleti
    yok
    4t 15w40 mineral üründür 10w40 yarı sentetik üründür daha uzun ömürlüdür.mineral yağı 3-5 binde değişirsiniz sentetik ürünü 8-10.000 km de değişirsiniz.ayrıca motorunuzun perfonması artar

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:32 ----------

4t 15w40 mineral üründür 4t 10w40 yarı sentetik üründür. daha uzun ömürlüdür.mineral yağı 3-5 binde değişirsiniz sentetik ürünü 8-10.000 km de değişirsiniz.ayrıca motorunuzun perfonması artar. https://urun.n11.com/motor-yagi/castrol-power-1-4t-10w-40-4lt-motor-yagi-P138120992

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı licoil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4t 15w40 mineral üründür 10w40 yarı sentetik üründür daha uzun ömürlüdür.mineral yağı 3-5 binde değişirsiniz sentetik ürünü 8-10.000 km de değişirsiniz.ayrıca motorunuzun perfonması artar

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:32 ----------

4t 15w40 mineral üründür 4t 10w40 yarı sentetik üründür. daha uzun ömürlüdür.mineral yağı 3-5 binde değişirsiniz sentetik ürünü 8-10.000 km de değişirsiniz.ayrıca motorunuzun perfonması artar. https://urun.n11.com/motor-yagi/castrol-power-1-4t-10w-40-4lt-motor-yagi-P138120992
    Yanlış bilgi vermeyelim lütfen. Her 4 zamanlı 10W-40 motor yağı yarı sentetik veya 15W40 madeni yağ değildir. Motosiklet yağlarında 10W-40 yağlar genellikle tam sentetiktir. Viskozite değerlerinin yağın madeni veya sentetik oluşu ile doğrudan ilgisi yok. Viskoziteye takmış durumdayız ama yağ içeriğinde çok daha önemli şeyler var. Bunları ne tamirhanedeki tamirci, ne yetkili servisteki teknisyen, ne de yağı satan adam biliyor (istisnalar vardır elbet).

Sanıyorum ki sizin bahsettiğiniz otomobillerde kullanılan motor yağları, genellikle 10W-40' da yarı sentetik üretim tercih ediliyor. Bu konu hep konuşuluyor ve her zaman aynı şey söyleniyor. Üreticinin o araç için üşenmeyip hazırladığı, her aracın içerisine koyduğu "Kullanım Talimatı" na bir bakalım. Orada ne lazım, hangi koşullarda ne tercih edilmeli detaylıca belirtiliyor.

Sentetik yağ daha iyi diye birşey yok, aynısı yarı sentetik ve madeni için de geçerli. Üretici ne diyorsa o

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)