Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ehliyetin gidesi var..

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    Selam arkadaşlar. geçen günde bir radar cezası yediğimden beri arabaya yada motosiklete her bindiğimde moralim bozuluyor.
    Bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? ehliyet gittiğinde geri nasıl alınıyor? tekrar sınava mı giriyoruz? her sınıf için ayrı ayrı mı giriyoruz? malum a sı var d si var e si var.

ceza puanı 60 a çıktığından beri keyfim kalmadı pek. parasında değilim ama ehliyet gitti gider. işin kötü yanı ehliyet giderse benim işim biter. şu dakikadan sonra otobandan başka bir yerde basmama kararı aldım. aldım ama iş karar almayla olmuyor.

işim gereği zaten sürekli araba kullanıyorum, ehliyetsiz yapamam. haftasonu motosiklet keyfi yapayım diyorum zaman zaman. yani haftada 7 gün araç kullanıyorum.

bu 60 puan ne zaman sıfırlanıyor? 1 yılsa gelecek marta kadar beklemem mi gerekecek?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

evet dostyum bir sene sonra sıfırlanıyo yada yeni yılda olması lazım

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    1 yıl olayı şöyle martta sıfırlanmıyacak senin ehliyet
    şöyle olacak sen ocakta radar cezası yedin şubatta park cezası falan yedin
    sonraki yıl ocakta radar cezası siliniyor puanı düşülüyor şubatta park cezası silinip puanı düşüyor
    yani ceza puanı sıfırlanma diye birşey yok

ehliyetin alınınca zorunlu olarak trafik derslerine girmen gerekiyor heralde tabiki sınavınada

ceza puanı öyle oluyorda ehliyeti geri almayı tam olarak bilmiyorum
    20

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    hepsi radardan ne yazıkki. 60 puanı kaybettik. 2 radar yada 40 ceza puanım kaldı ehliyeti kaybetmeme. durum sakat. eskiden bu kadar kontrol yoktu şimdi adımını attığın yerde kontrol noktası. arkadan plakaya gelecek cezalardan korkuyorum. onu birşekilde idare ederiz herhalde de..

önemli olan bu vakitten sonra ehliyeti kaybetmemek kaybettikten sonra neler yapabileceğimi öğrenmek.

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    anlaşılan net bir cevap yok. bugün trafik memuru ile görüştüm ancak ehliyet alınırsa 1 yıl süre ile alınır dedi. internette arasam iyi olacak.

redguard - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1000 rr
    benim cezada 65 oldu..motora binmemek için bahane üretecem nerdeyse..radar cezası yediğim yerden geçerken bile dolmuşlar beni sollamaya başladı..her cezanın yılı dolunca silinir..ehliyet gidince bir dolu masraf yapacaksınız..sanırım psikolojik yardım almanızı sağlayan bir sistemde devreye girdi..yani size canavar muamelesi yapacaklar..2-3 ay ehliyetsiz kalacaksınız.

banistercaq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok
    Her ceza yediğinizde o cezaya ait puanın bir yıl geçerliliği oluyor. 100 ceza puanını doldurduğunuzda ise 2 ay ehliyetinize el konuyor ardından da bir eğitime tabi tutuluyorsunuz. Aynı yıl 2. kez 100 puanı doldurursanız ehliyetinize 4 ay el konuluyor ve psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutuluyorsunuz. Aynı yıl 3. kez 100puanı doldurursanız ehliyetinize süresiz el konuluyor.
    Gilera Runner vxr 200 (pert...)
    Piaggio Xevo 250ie

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Alıntı asfalt meleği adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaşlar. geçen günde bir radar cezası yediğimden beri arabaya yada motosiklete her bindiğimde moralim bozuluyor.
    Bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? ehliyet gittiğinde geri nasıl alınıyor? tekrar sınava mı giriyoruz? her sınıf için ayrı ayrı mı giriyoruz? malum a sı var d si var e si var.

ceza puanı 60 a çıktığından beri keyfim kalmadı pek. parasında değilim ama ehliyet gitti gider. işin kötü yanı ehliyet giderse benim işim biter. şu dakikadan sonra otobandan başka bir yerde basmama kararı aldım. aldım ama iş karar almayla olmuyor.

işim gereği zaten sürekli araba kullanıyorum, ehliyetsiz yapamam. haftasonu motosiklet keyfi yapayım diyorum zaman zaman. yani haftada 7 gün araç kullanıyorum.

bu 60 puan ne zaman sıfırlanıyor? 1 yılsa gelecek marta kadar beklemem mi gerekecek?

RADAR CEZASI SIFIRLANIYORMUUUU ????

5 RADAR CEZASINDAN SONRA EHLİYETE EL KONUR MAHKEMEYE CIKARSIN HASTANEYE SEVKEDİLİRSİN PSİKOLOJİK TEDAVİ OLDURURSUN DİYE DEVAM EDEN BİR EZİYET ZİNCİRİ OLDUĞUNU DUYMUŞTUM

Şimdi baktım 2000 senesinde 1 ay içinde 3 radar cezası yemişliğim vardı geçen seneye kadar duruyordu şimdi yok. Çok rahatladım ama neden yok yada neden şimdiye kadar durdu ?
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    Ya moralim bozuldu bir trafik polisi ile konuştum. 1 yıl süre ile alınır dedi.

yeniden başvurmak da ayrı bir dert çünki bende 3 sınıfta var. e,d,a2 var. zaten en az bin tl de onları tekrar çıkarmak tutar.

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    evet bugün üçüncü kez bir trafik polisi ile konuşup durumu sormuş olmama rağmen 3 farklı yanıtı aldım. bir memur 2 ay, bir diğeri 1 yıl derken bir başkası 6 ay dedi. internette biraz bakındım tam bir şey bulamadım. fazla da vakit ayırıp bakamadım. artık kısmet bir şekilde tam doğrusunu öğreniriz artık

Motosikleti
    Cok Yakında
    ya bu radarlar artık o kadar hassa ki!geçen gün babamla arabadayız
    ben ön koltuktayım
    bizi ileride bir durdurdular fotoğrafı gösterdiler.ama öyle bi fotoğraf çekmişler ki arabanın içi gözüküyokaşımıza gözümüze kadar.biraz daha dikkat.şu süre olayında da bi bilgim yok.herkes farklı birşeyler söylüyor.
    KASKSIZ SÜRÜŞ MÜ? EVİNE DÖN EVLAT:bounce:

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    kimse düzgün bişe dememiş

ehliyetini aldığn tarih neyse o tarihte ceza puanların 0'lanıyor yani atıyorum ben 15 kasımda aldım her yıl 15 kasımda puanlar 0lanır en azından sistem bu şekilde işliyor ama biri çıkıp derseki kanunda şuşu sayılı şu bendinin şu fıkrasında böyle yazıyor o zaman başka
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    geçmiş olsun şimdiden kolay gelsin inşallah ehliyet gitmez
    welcome to my world https://www.youtube.com/channel/UCPUpGYw2EcPIq_hQLSHGctw/

shadow_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600RR
    sıfırlanana kadar ceza puanın kullanma
    Rüzğarı_hissSet

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ:
    CEZA PUANI UYGULAMASI VE SÜRÜCÜ BELGELERİNİN GEÇİCİ OLARAK GERİ ALINMASI

Madde 167 - (Değişik fıkra: 09/06/2008 - 26901 S.R.G Yön\13mad) Karayolları Trafik Kanununun kural ihlali saydığı fiilden dolayı haklarında ceza uygulanan sürücülere, aldıkları her ceza için (Ek:35)'deki "Ceza Puanı Cetveli"nde belirlenen ceza puanları verilir.

Trafik kuralının ihlal edildiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını aştığı Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Merkezince tespit edilen sürücülerin, sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır. Bu süre sonunda kanunda öngörülen eğitimi gördüklerini belgeleyen sürücülerin sürücü belgeleri iade edilir.
    .
    b) Ceza puanlarının hesaplanması, belgelerin geri alınması ile ilgili yapılacak işlemler,

1) (Değişik alt bent: 09/06/2008 - 26901 S.R.G Yön\1.mad) Sürücülerin ihlal etmiş olduğu her trafik kuralı için, ihlalin özelliğine göre 5'ten 20'ye kadar ceza puanı verilir ve sicillerine kaydedilir.

2) Karayolları Trafik Kanununun ilgili hükümlerine göre cezai işlem yapılan sürücüler hakkında "Ceza Puanları Bildirim Listesi" tanzim edilerek, bilgisayar ortamına aktarılmak ve sürücü sicillerine kaydedilmek üzere ilgili trafik zabıtasına bildirilir.

(Değişik paragraf: 09/06/2008 - 26901 S.R.G Yön\3.mad) Trafik kuralını ihlal eden sürücülerin almış oldukları ceza puanları, uygulamaya başlama tarihi esas olmak şartıyla ve son ihlal tarihinden başlamak üzere geriye doğru 1 yıl içindeki ceza puanları toplanır.
    Ceza puanları toplamı 100 sayısını (100 dahil) aşan sürücüler tespit edilerek haklarında işlem yapılmak üzere bilgisayar kayıtları esas alınarak hazırlanan "Ceza Puanı Çizelgeleri"ne istinaden 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 118 inci maddesine göre birinci defada 2 ay süre ile geri alınır ve Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğine göre eğitime tabi tutulur. Aynı yıl içinde ikinci defa 100 ceza puanı dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 4 ay süre ile geri alınarak, psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Muayene sonucunda sürücülük yapmasına engel hali bulunmayanların belgeleri, süresi sonunda iade edilir.

1 yıl içinde 3 defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak iptal edilir.

c) (Değişik bend : 18/05/2007 - 26526 S.R.G Yön/35.mad) Alkollü içkilerin etkisi altında araç kullanmak suçunun geriye doğru 5 yıllık süre içerisinde birinci ve ikinci defa işlenmesi durumunda, geriye doğru bir yıl içerisinde hız sınırlarının % 30'dan fazla 5 kez ihlal edilmesi halinde ve bir yıl içerisinde 100 ceza puanının birinci ve ikinci defa doldurulması halinde, sürücülerin sürücü belgeleri, trafik polisi veya jandarmanın trafik eğitimi görmüş personeli tarafından Karayolları Trafik Kanununda yazılı süreler kadar re'sen geçici olarak geri alınır.

şimdi yukarıdaki bilgi genel ihlaller nedeniyle ceza puanı doldurup ehliyet kaptırmayla ilgili.
    şimdi hız sınırını aşınca ehliyete ne kadar süre ile veda edeceğinize bakalım:

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu:

HIZ SINIRLARINA UYMA:

Madde 51 - Sürücüler, aksine bir karar alınıp işaretlenmemişse yönetmelikte belirtilen hız sınırlarını aşmamak zorundadırlar.

(Değişik fıkra: 08/01/2003 - 4785 S.K./4. md.) Hız ölçen teknik cihaz veya çeşitli teknik usullerle yapılan tespit sonucu hız sınırlarını yüzde ondan yüzde otuza (otuz dahil) kadar aşan sürücülere 64 700 000 lira, yüzde otuzdan fazla aşan sürücülere 131 900 000 lira para cezası uygulanır.

(Değişik fıkra: 08/01/2003 - 4785 S.K./4. md.) Hız sınırlarını yüzde otuzdan fazla aşmak suretiyle ihlal suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içerisinde aynı kuralı beş defa ihlal ettiği tespit edilenlerin sürücü belgeleri bir yıl süre ile geri alınır. Süresi sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilerek sürücü belgesi almasına mani hali olmadığı anlaşılanların belgeleri iade edilir.

tüm soruların cevabını bu metinler içeriyor sanırım. detaylı incelemek isteyenler google da karayolları trafik kanunu ve karayolları trafik yönetmeliği diye aratsınlar tüm kurallar ve yaptırımlarını bulabilirler.
    .....ve sordu torununa yaşlı kızılderili büyücüsü : sen hiç orta sehpalı supersport gördün mü.....

Motosikleti
    cbf500
    Alıntı < iLk@yy > adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kimse düzgün bişe dememiş

ehliyetini aldığn tarih neyse o tarihte ceza puanların 0'lanıyor yani atıyorum ben 15 kasımda aldım her yıl 15 kasımda puanlar 0lanır en azından sistem bu şekilde işliyor ama biri çıkıp derseki kanunda şuşu sayılı şu bendinin şu fıkrasında böyle yazıyor o zaman başka
    evet kimse resmen bişey dememiş.ehlıyeti kaptırırsan nasıl gerı alacagını dusunecegıne neden bu kadar cok ceza yedıgını dusunsen bence daha iyi olur.madem kı yedıgın cezalar radardan o zaman hızını düşür.bu senın saglıgına da ıyı gelır,cebıne de. ehlıyetıne de.
    We believe in sky,not to sunroof!

Motosikleti
    Fz6 satıldı
    Ben benzer konuda tecrübelerimi aktarayım;

Alkolden ehliyetinizi 2. kez verirseniz 2 yıl süre ile geri alınır.
    2 yıl doldu gideyimde şu ehliyetimi emniyetten geri alayım
    derseniz size kapıyı gösterirler.

Önce bir laboratuara gidip kan testi yaptırıyorsunuz.
    2-3 gün sonra il sağlık müdürlüğüne 300 tl para yatırıyorsunuz.
    Para ile beraber 4 foto, ikametgah,nüfus fotokopisi götürüyorsunuz.
    Daha sonra haftada bir gün 5,5 saat olmak üzere 1 aylık eğitime katılıyorsunuz.
    Sonunda sınav olurda başarılı olursanız ne oluyor onu daha göremedim.

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    nevet.. nitekim gerekli bilgiler ile olay çözüldü..

yediğimiz ceza puanlarından dolayı ehliyet 2 ay süreyle geri alınıyor.

beş radar en kötüsü.. radar yüzünden ehliyet 1 yıllığına gidiyor.

alkol ilki altı ay, ikincisi 1 veya 2 yıl, üçüncüsü 5 yıl..

şu halde gerçekten en tehlikelisi radar gibi görünüyor. gerçi ben 3. cezadan sonra bayağı kendime çeki düzen verdim. otobanda bile hız yapmaz oldum.

lakin çok da bi işe yaramadı şimdilik. hayırlısı olsun bakalım..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler