Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

şişme olayı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    CBF 150
    değerli forum üyeleri size sorularım var motordaki şişme olayı nedir bilen var mı tekerlekler kitlenir mi bu olayda
    bir de motor bakmaya gittiğimde adam çalıştırdı ve egzozdan acı bir duman kokusu geliyor bu ne acaba yağ mı yanıyor ne kokuyor teşekkürler saygılar sevgiler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Nedir motor? Şişme silindirin içinde olur genleşme farkı ve aşırı ısınmayla pistonlar sıkışır...

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    motorun şişmesi denilen şey yetersiz yağlama veya yetersiz soğutma sonucu, aşırı ısınma neticesinde silindir ve yatakları gibi elemanların genleşerek motor bloğuna kalıcı hasar vermesidir diye biliyorum..

motorun ilk çalışmasında sıfır motorlarda olan bir koku geliyor evet bende fark ettim..nedeninmi bilmiyorum ama bende fark ettim bunu..sanırım normal bir şey.

Motosikleti
    CBF 150
    baktığım motor gv 250 sişme onda değil o mondialde olmuştu

katip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motorun şişmesi bildiğim kadarıyla zorlandığı ve devirli kullanılmadığı zamanlar gerçekleşen bir durum.

Örneğin rampa çıkıyorsun ve motor gazladığın halde gitmiyor, o nedenle motor şişebilir, hararet yapabilir. Vitesi küçültmen gerekir motorunun sağlığı açısından.

Motor şişince tekerlekler neden kilitlensin? Alakası yok.

Duman kokusunu bilemem fakat dumanın rengi mavi-beyaz gibiysa yağ yakıyordur. Yağ yakıyorsa iki zamanlıdır. Zor bir ihtimal.

Daha iyi anlayan arkadaşlar yazar buraya şimdi.
    Motorları maviliklere süreceğiz.

Tüm ikitekerler kardeştir, bisikletler dahil.

Motor sıcak iken dumana bak; siyah duman ise karışım ayarı bozuktur ayarlanılır, mavi dumansa yağ yakıyor demektir , beyaz ise su soğutmalıda görülür,silindir kapak contasını yakmış,suyu silindire sızdırıyordur vb.

Motosikleti
    CBF 150
    2. el bi motordu bakımsız olması bu kokunun sebebi olabilir mi çok da önemli bi sorun yoktur heralde

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    cg 125 rr
    dostum motorun sısmesı olayı tam olarak şudur motor ısısı 250 derecelere geldıgı anda pisdon genleşmeye başlar ve silindir icersinde sıkışır cok zor hareket ettıgı ıcın zorlar eger sende zorlamaya devam edip motor ısısının dahada yukselmesını saglarsan pisdonda şişmeye devam eder ve sılındır ıcınde kitlenır kalır

Motosikleti
    CBF 150
    herkese çok teşekkürler bir de yağ soğutmesı nedir digerlerinden farkı nedir gv 250 de yağ soğutmesı mı var daha mı iyi acaba

Yağ soğutması adı üstünde yağı soğutan bir yağ radyatörüdür, yüzey alanını büyütüp hava ile soğutur, motor daha verimli ısıda çalışır, şişmez ve ekonomik yakıt tüketimi sağlar. Motora ilave dayanıklılık katar.

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    yağ soğutmasında motor çevresine sarılmış borularda su yerine yağ dolaşıyor..bu yağ da bir panelle motorun rüzgar alan bir yerinde soğutuluyor..yani temel mantık olarak su yerine yağ dolaşıyor soğutma tertibatında diye biliyorum..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)