Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Temiz kağıdı almak için muayene şart mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    NoVaRiX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar, 2. el araç alım satımınında malum temiz kağıdı alıyoruz vergi dairesinden. Peki bu kağıdı alırken muayenesi yapılmış olması gerekiyormu makinenin? Yoksa bu sadece ceza yada vergi borcunun olmadığını gösterdiği için muayene ile ilgisi yokmu? Herkes ayrı birşey söylüyor, birde sizlere soriim dedim..
    ~ Bütün mesele yolda olmak... ~

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    vergi dairesi motorunun muayene süresi ile ilgilenmez.. sadece vergilerini alır o kadar . alım satım esnasında çıkarılan temiz kaadı motorun eski sahibinden bir borcu olmadığını gösteren belgedir sadece ..

ama ruhsatı yeni sahibinnin üstüne yapacak olan kuruluş emniyettir . temiz kaadını aldın gittin satışı 2. şahısa verdin bu şahısın motoru üzerine almak için yapacağı ilk şey trafik şubeye gitmek olacaktır. trafik şube muayenenin geçtiğini görürse bunu yaptır öle gel diyecektir.

kısaca anlatmak gerekirse muayene illaki yapılacak bundan kaçış yok
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Önce şunu hatırlıyalım:

Sıfır alınan araçta muayene 3 geçerli,sonra yapılan muayeneler 2 yıl geçerli.

Muayenesi yapılmış ve xxxxx tarihine kadar geçerli bir aracın satışı yapılacaksa vergi dairesinden satış için temiz kağıdı alınır.Tekrar muayene yapılmaz.Bu arada vergi,ceza gibi borç görünürse sadece onlar ödenir.

herşeyden önce çok teşekkürler. ancak şöyle bir sorunumuz var arkadaşlar. Araç 2006 model ve 2006 trafiğe çıkışlı. Ancak o zamanlar muayene süresi sıfır araçlar içinde 2 yıldı. Sonradan uzatıldı. Ama ruhsatta 2008 yazıyor. Şimdi bunu gidip değiştirmemiz mi gerekli emniyette? Yoksa bu şekliyle alım satımı yapalımda, yeni sahibi ruhsatı yenilerken emniyetten değiştirirlermi bunu zaten her halukarda?

agokce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha dragstar 650 classic
    1-)temiz kağıdı için muayene şart değil ama muayene için temiz kağıdı şart.

2-) noter satışından sonra yeni sahip tescil için, süre dolmuş ise muyene yaptırmak zorundadır. muayene süresi dolmamış ise muayeneye gerek kalmadan vasıtayı üzerine tescil ettirebilir.
    3-) 2006 kuralına göre muayene süresi 2 yıl olduğundan yeni alıcı seve seve muayene yaptırmak zorundadır.

Alıntı agokce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3-) 2006 kuralına göre muayene süresi 2 yıl olduğundan yeni alıcı seve seve muayene yaptırmak zorundadır.
    2006 yılı için muayene süresi 2 yıl ancak 2006 trafiğe çıkışlı makinelerin muayene süreleri yasanın çıkmasından sonra uzatıldı ve 2009 yapıldı. Bende şimdi satış yapılsa, yeni alıcı ruhsatı yenilerken 2009 yaparmı emniyettekiler diye soruyorum.

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yeni alıcı ruhsatı yenilerken 2009 yaparmı emniyettekiler diye soruyorum.
    cevap veriyorum .....yapmaz
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

sağolasın bbrr

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Alıntı NoVaRiX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2006 yılı için muayene süresi 2 yıl ancak 2006 trafiğe çıkışlı makinelerin muayene süreleri yasanın çıkmasından sonra uzatıldı ve 2009 yapıldı. Bende şimdi satış yapılsa, yeni alıcı ruhsatı yenilerken 2009 yaparmı emniyettekiler diye soruyorum.
    Şu andaki ruhsat sahibi önce kayıtlı olduğu trafik şubesine giderek 2009'a uzatabilir.Satış sonra yapılır.

Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu andaki ruhsat sahibi önce kayıtlı olduğu trafik şubesine giderek 2009'a uzatabilir.Satış sonra yapılır.
    muhtemelen öyle yapılacak.. ilginiz için çok teşekkürler.

mhyen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Bunu bir aralar ben de soruşturmuştum.O süreyi uzatana kadar muayene yaptır inan daha ucuza geliyor(bundan 4 ay öncesi için diyorum.Şu an muayene harçları ne kadar bilmiyorum).
    Honda Ses Dylan 150 >> Hyosung GT250R >> Gilera Runner VXR 200 >> Honda CBR 250R

halilihsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Sahi, muayene harçları ne kadar? =)

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    hiçbir ilişkisi yok borçlarını ödemen eyterli.dikkat et vergi borcu yok demek haczide yok demek değil.mutlaka trafik tescilden baktır haciz rehin var mı yok mu diye

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler