Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Acil!! Vekaletle sattigim motorun nerde,kimde oldugu belli degil !!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı alphinzet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1-motorunu yakma
    2-bağlatmak la uğraşma
    3-bunu söylicem
    4-trafikten men için ruhsat ve plakanla başvurman gereklidir.

*önce vekaleti verdiğin noteree gidip verdiğin vekaleti iptal ettir.( vekaletini iptal ettireceksin)
    *sonra adamı arican telefonu var heralde sende
    dicen ki "arkadaş sen benim motorumu gap ettin çaldın ben karakola gidiyorum ordan da savcılığa gideceğim ben gitmeden yetişirsen motorumu verirsen şikayetçi olmam getirmezsen sen düşün " diceksin.
    *sonra duruma göre gelir motorunu getirirse öpüşür ayrılırsınız
    * getirmezse karakola gider durumu anlatır şikayet dilekçesi verirsin. ama bu yetmez birde savcılığa suç duyurusunda bulunursun sonra adam uğraşsın

bir dene ve gör.
    harbi vicdansızmışsın yaw, bari kurşuna dizseymişsin daha az acı verirmişsiniz ama doğru olanı söylemişsiniz o başka
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    OGLUMVE BEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi yeşil fıstık
    Alıntı ozan150zc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Notere gittim vekalet verdim satış sözleşmesi yapmadım..

Satış sözleşmesi yapmamak için vekalet verdim adam sattığı kişiyle satış sözleşmesi yapacaktı böylece zarar etmiyecekti...
    şindi zarar ettiğini anlamışsındır heralde geçmiş olsun derim inş bir an önce halledersin
    cerrahi sana teşekkür ederim bana hayatımın süprizini yaptın:

Motosikleti
    kawasaki zx9r yamaha r1
    Başlıktanda anlaşılacağı gibi sınırsız vekaletle motorumu sattım..
    Bu işin ticaretini yapan birisine sattığım ve güvendiğimden dolayı üzerine alıp masraf etmemesi için böle bir aptallık yaptım!

Motor benden sonra 4 el değiştirmiş ve şuan nerde ve kimde olduğu belli değil
    Motor hala bizim üzerimize...!!!
    Motoru borçlarıyla sattığımıza dair elimizde kagıtlar var ama bir anlam ifade edeceğini sanmıyorum..

Aklıma gelenler;
    1-)Adamın yerini bulup motoru yakıcam
    2-)Motoru bağlattırcam(ehliyetsiz yakalanırsa vay haline arkadaşın)
    3-)Çalıntı ihbarı vericem
    4-)Motoru trafikten men ettircem

Hangılerini yapabılrım yada ne yapmam mantıklı olur...

Aramızda avukat-muameleci arkadaşların oldugundan ve yardımlarını esirgemiyeceğinden eminim
    arkadaşım ben galericiyim sen vekalet vermişsin sattıgın adamda nasıl olsa bende süresiz vekalet var die geniş davranmış motor şu anda yasal olarak sana ait tabi her türlü kaza bela cezasıda sana ait. o adamla arnda yaptıgın sözleşme yasal olarak yani mahkemede pek işine yaramaz.
    1-motoru yakarsan ve bunu ispatlarlarsa suclu durumuna düşersin
    2-motoru baglatamassın cünkü bunun icin bi sebebin olmalı onlar baglatsa bile verdigin vekaletle cıkartabilirler
    3-calıntı ihbarı verirsen mahkemede calınmadıgı senin anlaşılırsa (vekalet verdin cünkü)suclu duruma düşersin
    4-motoru trafikten men ettiremessin evrak yok elinde
    yapman gereken sattıgın adamla irtibat kur ve işi güzellikle halletmeye yapabilirsen bu senin icin en masrafsız yol olur olmassa ilk önce vekaleti verdigin noterden iptal ettir. sonra trafikten kayıp belirterek yeni ruhsat cıkar ve trafikten men ettir tabi bunlar maliyet isteyen işler dava acarsan mahkemede öyle tabi yapıcagın en iyi şey yine güzellikle halletmeye calışmak bu arada vekalette motoru belirmediysen genel vekalet vermişsen oda kötü işinde baya zor Allah kolaylık versin tüm arkadaşlara söylüyorum her yerden otomobil veya motor almayın güvenebileceginiz esnaflarla mümkünse tanıdıgınız kişilerle alışveriş yapın bu gibi pürüzler bu işde cok cıkar.
    [B]hayat gerektiğinden fazla uzun[/B]

Motosikleti
    *SHELBY* 125_KT
    geçen bura birinin abşıan gelmiş motor üstünde duruomuşl hala el değiştirmiş adama 600 fln ceza gelmişti...

Motosikleti
    mondi 150MC
    Alıntı alphinzet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1-motorunu yakma
    2-bağlatmak la uğraşma
    3-bunu söylicem
    4-trafikten men için ruhsat ve plakanla başvurman gereklidir.

*önce vekaleti verdiğin noteree gidip verdiğin vekaleti iptal ettir.( vekaletini iptal ettireceksin)
    *sonra adamı arican telefonu var heralde sende
    dicen ki "arkadaş sen benim motorumu gap ettin çaldın ben karakola gidiyorum ordan da savcılığa gideceğim ben gitmeden yetişirsen motorumu verirsen şikayetçi olmam getirmezsen sen düşün " diceksin.
    *sonra duruma göre gelir motorunu getirirse öpüşür ayrılırsınız
    * getirmezse karakola gider durumu anlatır şikayet dilekçesi verirsin. ama bu yetmez birde savcılığa suç duyurusunda bulunursun sonra adam uğraşsın

bir dene ve gör.

Ben motoru motorcuya-->motorcu X kişiye--->Xkişi Y kişiye sattı!
    Al gülüm vergülüm hesabı ..
    Motorun suan borcu felan yok ve benim üzerime..

Y kişinin ne adresini ne telefonunu biliyoruz
    X kişi motorcuya bırakmış motoru satsın diye oda Y kişiye satmış..
    Umarım anlatabılmıstırım bu olaylar cok kafamı karıstırdı..
    En sonunda lanet olsun deyip işin peşini bırakıcam yada
    Savcılıga dilekçe yazıcam
    [B]Her beden üzerinde % 5o ölüm ihtimali ; % 5o yaşam ihtimali taşır... [/B][COLOR="Red"][b]!!!!!--HyO--!!!!!:queen:[/b][/COLOR]

Motosikleti
    hyosung GV650
    Ben motoru motorcuya-->motorcu X kişiye--->Xkişi Y kişiye sattı!
    Al gülüm vergülüm hesabı ..
    Motorun suan borcu felan yok ve benim üzerime..

Y kişinin ne adresini ne telefonunu biliyoruz
    X kişi motorcuya bırakmış motoru satsın diye oda Y kişiye satmış..
    Umarım anlatabılmıstırım bu olaylar cok kafamı karıstırdı..
    En sonunda lanet olsun deyip işin peşini bırakıcam yada
    Savcılıga dilekçe yazıcam
    canım kardeşim yapacağın çok basit git vekaletini iptal ettir gerisi gelir sıkma canını sonra da çalındı malındı bişeler yaparsın bir arkadaş yeni ruhsat demiş o da gayet akılııca ve çok para gitmez en fazla 100 200 liran gider kimseye acıma

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    harbi vicdansızmışsın yaw, bari kurşuna dizseymişsin daha az acı verirmişsiniz ama doğru olanı söylemişsiniz o başka
    acırsan acınacak hale düşersin
    canını birisi yakıyorsa sende onunki yak ki anlasın başkasının canını yakmasın

Alıntı deCCaL1234 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşım ben galericiyim sen vekalet vermişsin sattıgın adamda nasıl olsa bende süresiz vekalet var die geniş davranmış motor şu anda yasal olarak sana ait tabi her türlü kaza bela cezasıda sana ait. o adamla arnda yaptıgın sözleşme yasal olarak yani mahkemede pek işine yaramaz.
    1-motoru yakarsan ve bunu ispatlarlarsa suclu durumuna düşersin
    2-motoru baglatamassın cünkü bunun icin bi sebebin olmalı onlar baglatsa bile verdigin vekaletle cıkartabilirler
    3-calıntı ihbarı verirsen mahkemede calınmadıgı senin anlaşılırsa (vekalet verdin cünkü)suclu duruma düşersin
    4-motoru trafikten men ettiremessin evrak yok elinde
    yapman gereken sattıgın adamla irtibat kur ve işi güzellikle halletmeye yapabilirsen bu senin icin en masrafsız yol olur olmassa ilk önce vekaleti verdigin noterden iptal ettir. sonra trafikten kayıp belirterek yeni ruhsat cıkar ve trafikten men ettir tabi bunlar maliyet isteyen işler dava acarsan mahkemede öyle tabi yapıcagın en iyi şey yine güzellikle halletmeye calışmak bu arada vekalette motoru belirmediysen genel vekalet vermişsen oda kötü işinde baya zor Allah kolaylık versin tüm arkadaşlara söylüyorum her yerden otomobil veya motor almayın güvenebileceginiz esnaflarla mümkünse tanıdıgınız kişilerle alışveriş yapın bu gibi pürüzler bu işde cok cıkar.
    bak güzel güzel yazmış kardeş

Motosikleti
    mondi 150MC
    Bir şekilde motoru bulup güzellikle işi halletmek en iyi secim olacak sanırım:(
    [B]Her beden üzerinde % 5o ölüm ihtimali ; % 5o yaşam ihtimali taşır... [/B][COLOR="Red"][b]!!!!!--HyO--!!!!!:queen:[/b][/COLOR]

muratgergerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ozanım geçmiş olsun..

Konuyu baştan aşağıya okudum..

Ruhsat hâlâ üzerine görünüyormuş dediğine göre..

Savaş Kayan Hocam'ın dediği gibi önce ruhsat hâlâ senin adına mı kesin
    öğren..Trafik Şubesi'nden veya Maliye'den bu işlemi yapabilirsin...

Sonra ise Savcılığa dilekçe ile suç duyurusunda bulun..
    Dilekçende "işlenen suçun 2 maddesinden de" detaylı ve elindeki noter belgenin aslı/fotokopisi olduğunu belirt..

Daha sonra da dilekçenin (savcılıktan imzalı) aslıyla Notere git ve vekaletini
    iptal ettir..

Gerisi kendiliğinden gelecektir..

Savcılığa dilekçe vermendeki sebep; ortada işlenen bir suçun olması.Ve ileride başının
    ağrımaması içindir..(kaza- ceza- vergi gibi şeyler işte)

http://mali.iem.gov.tr/index.php?opt...ask=view&id=36

"Dilekçede 2 maddeden" bahset demiştim ya..
    1) Emniyeti suistimal yoluyla dolandıcılık.
    2) Güveni kötüye kullanarak dolandırıcılık..

"Güveni kötüye kullanarak dolandırmak" suçu alışverişin; noterdeki vekalet işlemiyle başlar ve şimdiye kadar,

"Emniyeti suistimal yoluyla dolandırmak" suçu ise alışverişin başından başlayıp;
    noterdeki vekalet işlemiyle RESMİYET kazanmış ve şimdiki zamana kadar işlenmiştir..

Peki bu işlenen suç nasıl birşeymiş..Yenilir mi? İçilir mi?

Okuyalım bakalım...
    Altını çizdiğim ve koyulaştırdığım yerleri dikkatli, anlayarak ve idrak ederek OKUYUN arkadaşlar..

Mesaja Ek:
    Güveni Kötüye Kullanma
    MADDE 155 - (1) Başkasına ait olup da, (Ek ibare: 5377 - 29.6.2005 / m.18) "muhafaza etmek veya" belirli bir şekilde kullanmak üzere zilyedliği kendisine devredilmiş olan mal üzerinde, kendisinin veya başkasının yararına olarak, zilyedliğin devri amacı dışında tasarrufta bulunan veya bu devir olgusunu inkar eden kişi, şikayet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis ve adlî para cezası ile cezalandırılır.
    (2) Suçun, meslek ve sanat, ticaret veya hizmet ilişkisinin ya da hangi nedenden doğmuş olursa olsun, başkasının mallarını idare etmek yetkisinin gereği olarak tevdi ve teslim edilmiş eşya hakkında işlenmesi halinde, bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur

Madde metninde güveni kötüye kullanma suçu tanımlanmıştır. Söz konusu suçla korunan hukukî değer kişilerin mülkiyet hakkıdır. Bu suçla mülkiyetin korunması amaçlanmaktadır. Ancak, söz konusu suçun oluşabilmesi için eşya üzerinde mülkiyet hakkına sahip olan kişi ile lehine zilyetlik tesis edilen kişi (fail) arasında bir sözleşme ilişkisi mevcuttur. Bu ilişkinin gereği olarak taraflar arasında mevcut olan güvenin korunması gerekmektedir. Bu mülahazalarla, eşya üzerinde mevcut sözleşme ilişkisiyle bağdaşmayan kasıtlı tasarruflar, cezai yaptırım altına alınmıştır.
    Güveni kötüye kullanma suçunun konusu, taşınır veya taşınmaz maldır. Bu mal üzerinde fail lehine zilyetlik tesis edilmiş olmalıdır. Güveni kötüye kullanma suçunda fail, suç konusu malın maliki değildir. Bu nedenle, müşterek veya iştirak hâlinde mülkiyete konu olan mallarla ilgili olarak, müşterek veya iştirak hâlinde malik olanlar birbirlerine karşı güveni kötüye kullanma suçunu işleyemezler. Fail, suç konusu şey üzerinde lehine zilyetlik tesis edilmiş olan kişidir. Ancak, bu zilyetliğin mutlaka malik tarafından tesis edilmesi gerekmez.
    Suçun konusunu oluşturan mal üzerinde belirli bir şekilde kullanmak üzere fail lehine zilyetlik tesisi gerekir. Bu nedenle, güveni kötüye kullanma suçunun oluşabilmesi için hukuken geçerli bir sözleşme ilişkisinin varlığı gereklidir. Bu hukukî ilişki, örneğin kira sözleşmesi, ariyet sözleşmesi, karz sözleşmesi, vedia sözleşmesi, istisna sözleşmesi, vekalet sözleşmesi, kefalet sözleşmesi, hizmet sözleşmesi, rehin sözleşmesi ile tesis edilmiş olabilir. Bu akdi ilişki, karma veya sui generis bir sözleşme ile de tesis edilmiş olabilir. Örneğin, bir bankada açılan carî hesaba veya bir “özel finans kurumu”nda açılan “katılım ortaklığı hesabı”na ilişkin sözleşme ile de bu hukukî ilişki tesis edilmiş olabilir. Keza, örneğin bir anonim şirket yönetim kurulu üyeleri ile şirket tüzelkişiliği arasındaki hukukî ilişki, hizmet ve/veya vekalet sözleşmesine dayanmaktadır. Hatta, mülkiyeti muhafaza kaydıyla satın alınmış olan eşyanın meselâ bir üçüncü kişiye satılması durumunda dahi, güveni kötüye kullanma suçunun oluştuğu kabul edilmelidir.
    Bu zilyetlik devri, malik olmayan kişiye, aradaki hukukî ilişkinin niteliğine göre, şey üzerinde belli bazı tasarruflarda bulunma hak ve yetkisini vermektedir. Söz konusu suçun oluşabilmesi için, failin suç konusu mal üzerinde, kendisinin veya başkasının yararına olarak, zilyetliğin devri amacı dışında tasarrufta bulunması veya bu devir olgusunu inkar etmesi gerekir.
    Güveni kötüye kullanma suçunun soruşturma ve kovuşturması mağdurun şikâyetine bağlı kılınmıştır.Her nekadar 2.fıkrada suçun nitelikli hali düzenlenmiş olsa da suça ilişkin başlık 'görevi kötüye kullanma'ya ilişkin olduğundan bu nitelikli halin kovuşturulmasının da şikayete bağlı olacağı kanısındayım.Ancak aksinden hareketle; 1.fıkrada açıkça şikayete bağlı olduğu belirtilmişken 2.fıkraya herhangi bir şeyin yazılmamış olması da re'sen kovuşturulması gerektiği yorumunu beraberinde getirebilir..ama bence her iki durum da şikayete bağlı..

Demek ki ne YENİR, ne de İÇİLİR miş...Allah muhafaza..Ve Alim Allah..
    İmza mı; yok anam taklit ediliyor... Parmak basıyorum artık..
    ŞEYTAN TÜYÜNÜ BENDE UNUTMUŞ.

Motosikleti
    mondi 150MC
    Murat abi'm

Verdiğin bilgiler için çok teşşekür ederim..
    Motor benim üzerime görünüyor..
    120 ytl vergi borcu var oda zaten
    Ben motoru satarken admla öle anlastım o benim motorun borcunu bende onun motorun borcunu oduyecektm(takas usulu yaptık)
    Bende vekaletle aldım ondan motoru vergisini odeyip sattım satışınıda verdim sattıgım kişiye..
    O ise motorun 5 el dolaşmasına müsade etmiş

Bu saatden sonra hiç kimseye acımak yok

İyi niyeti suistimal ettiler..
    Dediğin işlemleri adım adım uyguluyacağım..

Abi sence kesin sonuç alırmıyız bu yöntemle_?
    Yarın birgün herhangi kaza-ceza-borc durumunda başımız ağrırmı_?

Alıntı muratgergerli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha sonra da dilekçenin (savcılıktan imzalı) aslıyla Notere git ve vekaletini
    iptal ettir..
    Abi dilekçeyi bilgisayarda uygun bir şekilde yazdıktan sonra uygulanacak adımlar nelerdir _?
    Dilekçeyi imzalı haliyle hemen alabılırmiyiz_?

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler