Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motor kullanırken sizinde beliniz ağrıyor mu?

Motovento
    REKLAM ALANI
    player77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki 2006 DL650 K6 (Satıldı) ,Honda 2011 CBF150
    Konu:Sağlık
    Şikayet :Bel ağrısı
    Tespitim:Motosiklet kullanımından sonra özellikle sırt ve bel bölgesinde ağrılarım olabiliyor.Bunun nedenini istanbulun berbat yollarına ya da kullandığım cruiser motorun oturuş pozisyonu itibari ile omurgaya yapmış olduğu baskıya bağlıyorum.

Öğrenmek istediğim iki tekerin artı özelliklerini bir tarafa bırakarak.
    En sağlıklı sürüş pozisyonu nedir?Ne tip motorlar ile sağlıklı yolculuklar yapılır?
    Uzun dönemde bu sağlık problemi başıma büyük problemler yaşatırmı?
    Bu sıkıntıdan korunma yolları nedir?Ekipman varmı?

Eğer sağlığımı geri dönüşü olmayacak şekilde kaybedeceksem oturup arabanın içinde beklemeyi üzgünümki tercih ederim.Mutlaka aramızda sağlık sektöründe uzman ya da deneyimleri olan kişiler olacaktır.Görüşlerinizi beklerim.
    İşlerin yolunda gidiyorsa ,sakın endişenme hemen geçer :!:Morphy :-)
    http://www.motosiklet.net/forum/etkinlik-gezi-fotograflari/106287-2012-dogu-karadeniz-gezimiz-3850-km.html

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Belindeki ağrıların sebebi cruiser tarzı motosikletteki dik oturuş pozisyonu. Bu oturma pozisyonunu sağlamak ve yoldaki bozukluklarda devam ettirmeye çalışmak bel omurları civarındaki kaslara aşırı yüklenmene sebep oluyor. Yani ağrının sebebi bir pataloji değil zayıf olan kasların fiziksel baskıyı kaldıramaması. Bel kaslarını kuvvetlendirici egzersiler yapmalısın. Bu kasların zayıf olması ileride sorunlara yol açabilir. Bu kasların kuvvetli olması olası omurga hasarlarını ortadan kaldırır.
    Motosiklete binmekten vazgeçip araba kullanmaya başlaman bel kaslarını kuvvetlendirmene yardımcı olmaz. Birgün ağır bişey kaldırırken bel fıtığı olabilirsin. Otomobilin rahat koltuğu zayıf olan bel kaslarını iyice tembelleştirecektir.
    Yapılması gerekenler:
    1- Ortopediste giderek muayaene olmak ve omurların sağlamlığını kesinleştirmek.
    2- Eğer omurlarınızda bir sorun yoksa Fizyoterapistten bu bölgeyi güçlendirmek için gerekli egzersizleri öğrenmek.
    3- Vücudumuzu formda tutmak için haftada 2 gün spor yapmak ileride yaşayacağımız bir çok kas iskelt sistemiyle ilgili problemi ortadan kaldıracaktır.
    noob bunu beğendi.

Motosikleti
    CBR 600 F di satıldı
    kendine bir bellik al birde öyle dene oturuş poizsyonun uygunda olmayabilir ve belini sıcak tutmaya özen göster ve en önemlisi motosiklete binmeden bir kaç bel hareketi yap motosiklet şu resimde görünense gidonu biraz kendine yaklaştır belki cok uzak kalıyordur
    ::tutkuy::

Motosikleti
    *SHELBY* 125_KT
    bilemiorum ama bence cruiser daha rahat gelio race olsa hep eğik pozisyon daha rahatsız edici değilmi.. en azında ben öle düşünüyorum

schumacher__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık 4 teker..
    daha önce omurgasını kırmış biri olarak, ağrılarınızı anlayabiliyorum yucika nın da dediği gibi, ağrının kaynağı zayıf sırt kasları.Fizik bir tedavi uzmanına görünürseniz, size uygun sırt egzersizleri verecektir. Fakat egzersizlere ilk başladığınızda alışana kadar çok daha fazla ağrılar çekeceksiniz.
    Ben çelik korsem çıktıktan sonra normal oturuşta bile çok acı çekiyordum sırt kaslarım yüzünden, egzersizlerle biraz güçlendirdim, fakat işim gereği hep bilgisayar başında oturduğumdan egzersii kestiğimde ağrılarım da artıyor.Ama motor kullanmak da egzersiz olarak çok yararlı, sırt kaslarınızı güzel çalıştırıyor

bboy_iced - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki zx6r
    Benim belim ağrımıyorda bir süre sonra ellerim uyuşuyor.Çok sıkıyorum gidonu sanırım özellikle yüksek süratlerde.
    Albert EİNSTEİN derki;
    Biri sana çok kötüsün derse boşver takma. Banada GERİZEKALI sın dediler, ATOMU PARÇALAYIP ELLERİNE VERDİM

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Yeni MCT250 alan bir arkadaşım uzun yolculuk yaptığında omuzlarının (omuz eklemleri) ağrıdığını söylemişti. Mutlaka oturuş pozisyonu, gidonu tutuş şekli özelikle motora alışma aşamasında bu tarz ağrılara neden olacaktır. Arkadaşlarımızın yukarıda söyledikleri gibi egzersizler iyi gelecektir. Ancak eğer benim gibi kronik bel rahatsızlığınız varsa, öncelikli olarak tedavi amaçlı girişimlerde bulunmak gerekir. Örneğin ben uzun yolculukta ilk 1 saat dolmak üzereyken motosiklet üzerinde ağrıdan rahatsız olmaya başlıyorum ve ilk fırsatta mola verecek bir yer arıyorum.

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Fizyoterapist değilim ama bir hareket tavsiye edeyim. Hareket değil duruş aslında.
    Şınav pozisyonu al, sonra dirseklerini yere koy. Belini düz tutmaya çalışarak bu pozisyonda mümkün olduğunca uzun durmaya çalış. Gün geçtikçe süreyi uzat.

Omurga ve karın kaslarını güçlendiren bir hareket. Üf, gene hareket dedim

[B]J şimdi asker[/B]

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Alıntı Jagadam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşte bunu yukarda bahsettiğim üzere benim gibi kronik bel rahatsızlığı olanlar yapamaz. Sağlam ancak sadece ham bir vücuda sahip kişiler bel kaslarını geliştirmek için yapabilirler ve tavsiye olunur.

schumacher__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık 4 teker..
    evet, bence de rahatsızlık durumuna göre egzersizler uygulamalısınız.Eğer öğrenmek isterseniz, benim omurgamı kırdıktan sonra fizyoterapistin verdiği egzersizleri(hatırlayabildiğim kadarını) yazabilirim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    KymcoXciting250i
    önce sağlık

StormlorD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yaya :( (şimdilik)
    crusier sürücülerinin kronik rahatsızlığıdır bu sorun

öncelikle BELLIK veya böbrekleri iyi kapayan bir SIRT KORUMASI almanı tavsiye ediyorum (mont haricinde).
    Bel kasların rüzgar yerse kasılı kalır ve bu da çok şiddetli bel ağrısına sebep olur.

Çaylak gidon olarak tabir edilen uzun gidonlar da beli zorlar. Özellikle kıvırmaca hareketi yaparken.

çözüm :

selenize tıpkı artçı için yapılmış sissy bar gibi sırtınızı yaslayacağınız bir sissy bar yaptırmak. (kaza esnasında çok tehlikeli olduğundan ötürü yaptırmaktan vaz geçmiştim)

ya da sırtınıza dağcı çantası olarak tabir edilen büyük çantalardan geçirip, bu çantaya sırtınızı yaslayarak kullanmak (çoook keyifli oluyor )

Çok bozuk yollarda peglerin üzerine ağırlığınızı verip poponuzu seleden havalandırmak suretiyle bel kemiğine direkt gelen darbelerin şiddetini azaltmak.

motor ile bol bol slalom egzersizi, kıvırmaca hareketleri yaparak bel kaslarını kuvvetlendirmek.

belinden rahatsız isen bol bol bel kaslarını güçlendirici hareketler yapmayı ALIŞKANLIK haline getirmek

not:
    disk kayması geçirmiş birisiyim çektğiniz acıyı tahmin edebiliyorum

saygılar.

Süvarİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TvS_ApAChE
    ben uzun süre kullanırsam vede artçı olunca sürekli ilerde durmam gerektiğinden dolayı ağrıyabiliyor yoksa no problem istediğim zaman arkaya geçiyorum (motor benden küçükde ondan)
    ..::Gülmek bir mükafattır, ağlayan gözlerin gördüğü::..

..::Mağlubiyet; kimine göre galibiyetden bir adım öte::..

mhrrmkpnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yıllarca herkes racing motor bel agrısı yapar diyip duruyodu ama bn simdeye kdr racing kullanıp bel agrısından sikayet eden birini tanımıyorum ama crusier yada scooter kullananların nasıl agrılar cektigini bilirim

bende scooter kullanırken cok kotu agrılar yasıyordum fakat simdi okdr rahatımki anlatamm en ufak bi agrı nedir bilmem motoru degiştigimden beri naked motorların oturus pozisyonu cok guzel

bnde tavsiyem sana bi bellik kullanman olucak bide alısıcaksın agrıya
    true love..

Drift Religion

canercamalan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT-250 ЯЯ
    geçmiş olsun ALLAH şifa versin de bnm motorda hiç öle bişi olmuyo en babası scooter acaba ondanmı :D
    ۞۞۞۞Drift Religion۞۞۞۞ GT 250RR

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Genellikle enduro motora bindiğimde ağrıyor belim..... Tengai ile 2 sefer tanışmamız oldu..İkisinde de belim ağrıdı..Hem de uzun süre ağrıdı....

Yerden kaldırmak için çok aşırı bir çaba gerekiyor... Cruiser a razıyım....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

mrock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Shadow VT750
    sürücü sisi barı bu iş için biçilmiş
    [COLOR="Red"]motorcu değil choppercı olmak.....kıvırtmak değil kafa sallamak::xrock::.... varmak değil yolda olmak.... boyun eğmek değil özgür olmak..... hevesle değil tutkuyla bağlanmak...[/COLOR]
    [IMG] http://www.allstategarage.com[/IMG]

Mustafa ÖZEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA X MAX 250 2020
    Bende sadece benim belimmi ağrıyor diyordum.Motoru kullanmaya başladıktan 1 saat sonra belim ağrıdan kopuyor özellikle artçı iken bu ağrı çok daha fazla oluyor.Ben grand Dinkin süspansiyonunun sertliğine bağlıyordum ama

player77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki 2006 DL650 K6 (Satıldı) ,Honda 2011 CBF150
    Teşekkürler cevaplarınız için arkadaşlar.

1- Egzersizden kaçılmayacak...
    2- Koruma ekipmanlarına bellik ve sırt koruması eklenecek.
    3- Amortisörü yumuşatmayı deneyeceğim Ortada duruyordu.
    4- Cruiserda ayaklar önde eller önde ağırlık omurilikte bence çok rahat değil Mümkünse ayaklar ile aynı eksendeki motorlar tercih edilebilir.Çok azda önde ellerde olsa iyi olur dengelemek açısından .. (Naked yada enduro)
    İşlerin yolunda gidiyorsa ,sakın endişenme hemen geçer :!:Morphy :-)
    http://www.motosiklet.net/forum/etkinlik-gezi-fotograflari/106287-2012-dogu-karadeniz-gezimiz-3850-km.html

SilentScream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Yamaha MT-09 Tracer
    bence motosiklete binmeden önce egzersiz yapmakda fayda var , bazen bunu yapmadığımda vites değiştirirken bacak kaslarım ağrıyor , 5 dakikalık bi egzersiz ise çok iyi geliyor yola çıkmadan önce...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler