Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Akaryakıt almadan önce ölçün!

Motovento
    REKLAM ALANI
    schumacher__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık 4 teker..
    Akaryakıt almadan önce ölçün!
    Yakıt aldığını istasyonda pompanın litre kontrolünü yapın! 15 bin litre akaryakıt satan bir istasyon küçük bir hile ile ayda 30 bin YTL haksız kazanç sağlayabiliyor.
    30 Kasım 2008 11:20

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, EPDK'nın lisans izni verdiği petrol istasyonlarında, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yapılan rutin ölçü denetimlerinin yanı sıra tüketici de denetimde bulunabiliyor.

Çoğu araç sahibi tarafından bilinmediği belirtilen uygulama da, istasyonlarda zorunlu olarak bulundurulan ölçek, pompadaki litrenin doğruluğunu kesinleştirmek amacıyla, tüketici tarafından kullanılabiliyor.

Genellikle 5-10 litrelik şeklinde bulundurulan ölçek kaplarına konulan akaryakıtın litresi ile pompadaki litrenin tutmaması durumunda ise pompadaki ''brodi ölçeği'' ayarı ile oynandığı ortaya çıkıyor.

Günlük 15 bin litre akaryakıt satan bir istasyonun, brodi ölçeği ayarında yapılan oynama sonrası yüzde 3 kayıpla, litresi 2,5 YTL'den sattığı akaryakıttan ayda yaklaşık 30 bin YTL haksız kazanç elde ettiği belirtiliyor.

Ölçeğe konulan akaryakıtın litresinin ölçekteki yoğunluk payı çizgisinin altında çıkması durumunda, tüketici hakkını aramak amacıyla Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüklerine başvuruda bulunabiliyor.

Adana Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Remzi Özdoğan, petrol istasyonlarının EPDK tarafından verilen lisans gereği, uymak zorunda oldukları çok sayıda kural olduğunu söyledi.

kullanÖlçü ve Ayarlar Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerin akaryakıt istasyonlarında sürekli olarak litre denetimleri yaptığını belirten Özdoğan, tüketicilerden ise pompa litresinden şüphelendikleri istasyonlar hakkında şikayetçi olmalarını istedi. Özdoğan, litrede oynama yapan istasyonlara çeşitli cezalar uygulandığını da bildirdi.

-''AKARYAKITI GECE ALIN''-

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Otomotiv Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kadir Aydın da, güneşe ve sıcağa maruz kalan akaryakıtın genişleyerek 100 litrede 2 litre kayıp ortaya çıkabileceğini belirtti.

Bir araca alınan akaryakıtın yıl bazında değerlendirildiğinde litre kayıplarının daha da önem kazandığını ifade eden Aydın, ''Araç sahipleri de tıpkı petrol istasyonlarının rafinerilerden yaptığı gibi akaryakıtını sıcağın olmadığı gece almalı. Soğuk havada alınan akaryakıtta kayıp yaşanmaz'' dedi.

--ALINTI--

http://www.haber7.com/haber/20081130...once-olcun.php

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    efendy_iso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1_8
    Güzel bir bilgi teşekkür ederiz fakat nerde vatandaşımızda bunu sorgulayabilecek özgüven...

Haksızmıyım...
    [I]315 ile uzaklaştım,aynamda görünmüyorsun...I]

Motosikleti
    2006 cbr 1000rr kırmızı siyah
    cok onemlı bır bılgı ben hıc bu konuyu bu acıdan dusunmemıstım onlar uyanık davranıyorlarsa bızde uyanık davranmalıyız...
    [COLOR="Red"]CBR 1000 RR[/COLOR][COLOR="Black"]SON KARAR[/COLOR]

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    KymcoXciting250i
    imkanın oluşması lazım hem otomotiv fabrika mühendislerine iş düşüyor hemde akaryakıt istasyon yapım mühendislerine yoksa bidonla ölçelim felan zor işler bunlar...

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    hadi sorgulacaz var say... her zaman vakit olmuyor... hatta bazen hadi çabuk ol zaten on litre benzin aldın arkada müşteri falan bekliyor dedikleri oluyor.... yani çok zor olur ölçmeye uğraşmak...

Forumdan Uzaklaştırıldı ozaktasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HondaCB900F,HondaCBR125,Kymco Süper8,Sym Xs125
    Hırsıza beyler borçlu derler.Adam çalacaksa aynen demirelin yeğeni gibi gözümüzün içine baka baka çalar..Hırsız adam hırsızoğlu hırsızdır asla değişmez.Şüphelenince şikayet etmeli..gerçi kontrolörlerin çoğuda hırsız ya.Bizim yolu yeni yaptılar 10 gün sonra yol haşat ..kontrolörü satın almışlar ,,müfettişler geldi ,,onlarda satlık köpek oldukları için..hiç bişi çıkmadı ..o yolun eziyetini biz çekiyoruz..satlık insanlar okadar çokki..

Motosikleti
    Artık 4 teker..
    Alıntı ask adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    imkanın oluşması lazım hem otomotiv fabrika mühendislerine iş düşüyor hemde akaryakıt istasyon yapım mühendislerine yoksa bidonla ölçelim felan zor işler bunlar...
    haberi iyi okursanız, ölçüm için her istasyon ölçü cihazı bulundurmak zorunda, o cihazı talep ederek ölçüm yapabilirsiniz

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    bu yqaz başıma geldi 5 litre deposu olan schooterımla halıderede bir benzinciye gittim fulle dedim adam tam 19 lira 70 kuruş benzin koydu :S şok oldum bide depoya şişeden 1 litre benzin koymuştum bagajdaki yedeğimden.pompacıya bağardım gözüm döndü ''abi ben çalışyıorum burda 100 de alsa 5 te alsa bana faydası yok ki'' dedi bende yanımda kız arkadaşım wardı atladım gittim.birdahada yolda kalsam girmem hakkımda haram olsun

halilihsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Vallahi o adamın vicdanına kalmıs verdiğim o para bir yerden girer bir yerden cıkar faydasını göreceğini zannetmiyorum.vicdan

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    deposu ufak olan motosikletlerde zaten anında belli oluyor bende innova varken 10 ytl verdimmi kapağa kadar doluyor
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

Motosikleti
    YBR_125_'05_KIRMIZI BROADWAY '92_BEYAZ
    valla ben ybrde anlıyamıyorum sapma olup olmadıgını. km olarak anlaşılır ancak. o da hergün aynı şekilde moto sürmediğimiz için o da fıss şişe testi gerekli

akaplan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    teşekkürler ;ama hırsızın gecesi gündüzümü olur ???

Motosikleti
    Artık 4 teker..
    Alıntı akaplan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkürler ;ama hırsızın gecesi gündüzümü olur ???
    sebebi gece çalmamaları değil, gece hava soğuk olduğundan genleşme az olması.Bu nedenle aynı litre gibi görünürken, gece daha fazla benzin/daha az hava almış olacaksınız. Akaryakıt şirketleri rafineriden alırken bu şekilde yapıyormuş, okuyunca şaşırdım ben de.Adamlar çok çakal, her türlü kazanıyolar

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı efendy_iso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel bir bilgi teşekkür ederiz fakat nerde vatandaşımızda bunu sorgulayabilecek özgüven...

Haksızmıyım...
    sanki sende o özgüven var da
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    Tankerle gelen benzini gece aldıkları doğru. Bir çok kez rastladım. Genleşip hava yaptığını ise yeni duyuyorum. Ölçek şart o zaman. Paylaşım için sağol.
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

TORAMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Scarabeo 200 ie
    Hemen hemen hiç gece benzin almadım ama madem öyle bundan sonra müsait olduğum zaman doğru geceleyin benzin almaya...

Rakun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ER6-F 2006 Siyah Kırmızı
    Alıntı halilihsan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vallahi o adamın vicdanına kalmıs verdiğim o para bir yerden girer bir yerden cıkar faydasını göreceğini zannetmiyorum.vicdan
    Haram helali geçince çıkmıyor dostum bu dünyada...

Ama biz de bi daha böyle yerlere uğramayabiliriz.

İstanbul anadolu yakası, Küçükyalı karayolları E-5 üzerindeki petrol ofiside aynı şekildebenim depo 9 litre nerdeyse yarımdı uzun yola çıkıcam diye fulle dedim bi defa 24 ytl doldurdu nasıl başarıysa. (3x9=27???)
    Hiç bir şey demedim ama bi daha oraya uğramadım, uğramamda.
    34 ZK 9442 ER6-F 2006 AKA "Sonic" & 34 RB 1940 Kia Carnival 2002 Nam-ı diğer "Nigga"
    Kartal/İstanbul

Rigel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Benzinin genleşme oranı 1 derece Fahrenheit için %0.07 dir. Yani Celsius için çevirirsek 1 santigrad derece için yaklaşık %0.14. Yani binde 1.5. Yani 100 litre benzini 25 derecede satın alırsanız 100 litre olarak, 24 derecede alırsanız 150 cc (bir su bardağından biraz daha az) fazlasıyla alacaksınız. Ya da ısı farkı fazlaysa, örneğin 100 litre benzin için 20 derecede almakla 10 derecede almak arasındaki fark 1.5 litre olacak. Motosiklet için, örneğin ben her dolduruşta 13 litre alıyorum diyelim, gece ve gündüz arasında 10 derece fark olsa 180 cc, yani bir bardak fazla alıyor olurum.

Özetle yaklaşık 10 litre benzinde 10 derecelik bir ısı farkı 1 bardak benzin yapıyor.

Yani, evet, gece almak, hele kışın gece almak karlı sayılır...
    Üç boyoz bir kola

Motosikleti
    *SHELBY* 125_KT
    ben başında bekliyorum sonra gidip kart çektiriyorum naptıkları belli olmaz..
    10 liraya 2,99 litre oluodu şimdi 10 liraya 3,74 fln dı en son iyide düştü benzin haaa

nitrious81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Octavia
    Evet bızım basımıza araba ile geldi arkadasın Citroen c3 dızel aracı vardı eve gelıyorduk tam benzınlıge 100 metre kala mazot ısıgı yandı girdik O..t e 20 ytl dedık aldık bır baktık mazot ısıgı hıc sonmedı ve ıbre cok cok az kalkmıss yanı bıze "güya 20 ytl lık mazot bastı " Uzun sure ısıkda gezsek alsak 20 ytl lık sonmeyebilir anlarım ama benzıncıye 100 metre kala yanan ısık 20 ytl ıle sonmemesı mumkun degıl kı depoda o kadar buyuk degıl c3 yanı...

Alıntı shelbycobra adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben başında bekliyorum sonra gidip kart çektiriyorum naptıkları belli olmaz..
    10 liraya 2,99 litre oluodu şimdi 10 liraya 3,74 fln dı en son iyide düştü benzin haaa
    İŞte siz biz bu fıyata iyi dustu dersek normal hakkı 2,5 ytl olan benzını 2,99 a almaya devam ederız...Neresı dustu petrolun varılı kac dolara ındı sızın haberınız yok herhalde...
    Biri şu Düzcedeki kasksız ehliyetsiz üstüne üstlük Abart egzozları ile kafa ...... bir dur desin !!!

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler