Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Milano'daki 66. EICMA motosiklet fuarı izlenimlerim

Motovento
    REKLAM ALANI
    Rigel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    MİLANO VE MOTOSİKLET FUARI

Geçtiğimiz hafta mesleğimle ilgili bir toplantı için bir meslektaşım ile İsviçre'nin Lugano kentine gittim. Buraya ulaşmak için önce İtalya Milano Malpensa havaalanına, oradan kiraladığım otomobille de Lugano'ya vardım. Buradaki iki güzel gün ve değişik toplantı ve ameliyatlardan sonra tekrar Milano'ya döndük.

Milano İtalya'nın en büyük kenti. Kuzeyde İsviçre ile komşu ve bir ovaya kurulmuş. Diğer eski Avrupa şehirlerine benziyor, ve merkezin çevresine dairesel olarak gelişmiş bulvarlar sistemine sahip; Viyana ve Amsterdam bu dairesel kurulumun diğer örnekleri olabilir. Banliyöleri ile birlikte nüfusu 7 milyona kadar çıkıyor. Merkez oldukça zengin ve ihtişamlı görünse de çevre mahalleler ve oraların yaşayanları daha zavallı görünüyor. Dünyanın önemli bir moda ve tasarım merkezi.

Çok canlı bir günlük hayat sürdürüyor Milano. Trafik oldukça yoğun olmakla birlikte bir sıkışıklıktan bahsedemeyiz. Metro ve tramvay ulaşım yükünün büyük bir kısmını sağlıyor ve çok düzgün çalışıyor. Her yöne metro ile kolayca ulaşabiliyorsunuz ve metroyu kullanmak diğer Avrupa şehirlerindeki gibi çok kolay. Ulaşımın çok önemli bir kısmını motosikletler ve bisikletler sağlıyor. O kadar çok motosiklet var ki, herkesin en az bir motosikleti olduğu hissine kapılıyorsunuz. Şehirde nereye bakarsanız bakın sürekli hareket eden veya parketmiş halde motorlar görüyorsunuz. Bisikletler ve motorlar için özel park yerleri var. Otomobil sürücüleri motosikletlere öncelik tanıyorlar ve herkes trafikte oldukça saygılı. Aslında saygı ve kurallara uyum düzeyi diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça düşük sayılsa da, Türkiye'ye göre çok çok yüksek elbette. Motosikletler her marka ve modelden. Herhangi bir model veya marka özel ilgi veya bakışlar toplamıyor. Kimse motoruyla çok gurur duyuyor gibi gelmedi bana. Çoğu az bakımlı, kirli ve eski model. Adamlar yıllarca hep aynı motora biniyorlar herhalde. Ama tabii yine de Harley'ci gruplar, supersportlarını coşturanlar gözlenebiliyor. En çok görülen motosiklet tipi scooter. En sık gördüğüm marka Vespa ve Piaggio. Bunu Yamaha Xmax ve Tmax izliyor. Bunların ardından da en çok naked motorlar geliyor ve bolca FZ6, ER6 ve ER5 görüyorsunuz. BMW sayısı da dikkat çekici. Bu arada her tarafta Ducati, Bimota, Benelli racing'ler görmek insanın başını döndürüyor. Başka Avrupa şehirlerinde sıklıkla gördüğüm Çinliler dikkatimi çekerdi, ama burada hiç görmedim. En az erkek sürücü sayısı kadar bayan sürücüler var. Teyzeler, ablalar mini eteklerine aldırmadan vespalarıyla sokaklarda cirit atıyor. Kasksız binmiş tek bir sürücü bile görmedim, ama diğer korumalar çok populer değil gibi, sadece mont ve eldiven görüyorsunuz arasıra. Otomobiller de hep küçük ve gösterişsiz. Öyle parlak, büyük jipler filan yok. En çok görülen araba Smart...

Önce Milano sokaklarından motosiklet manzaraları:

Bu karede 3 Smart bir arada.

Parklarda güvenlik atlı polislerce sağlanıyor.

Ortaçağa ait değişik "kask" modelleri...

Full koruma...

Sadece motora binerken mi full koruma...

Umberto Eco'nun eseri "Gülün Adı" buna benzer manastırlarda geçmiş olmalı..

Herkes yaya geçitlerini kullanıyor, yay geçidinde bekleyen birisi için tüm trafik duruyor.

Muhteşem gotik tasarımlı katedral: il Duomo... Yapımı 400 yıl filan sürmüş...
    Bunun çatısına da çıktık. Olağanüstüydü.

Bisikletler de çok fazla..

Harley'ciler... Harley'lerin egzos sesleri çok yüksek. Ama kimse rahatsız olmuş gibi görünmüyor. Zaman zaman caddelerde supersportların gaz açtıklarını duyuyorsunuz, ama kimse dönüp bakmıyor bile...

Yine korumalar, bu sefer daha süslü, daha kaliteli...

Bir gün motosikletten sıkıldığınızda sizi ancak bunlar paklar...

9 radyal silindirli bir motor, isteyen?

Bu da 14 silindirli...

Bilin bakalım ne marka bu canavar?

BMW'nin yeni roadster serisine koyacağı karşılıklı 6'lı boxer motor

Turizm yeter. Şimdi fuara biletimizi alalım...

66. EICMA motosiklet fuarının girişindeki levha ve girişten görünüm...
    Fuarın logolarına dikkat edin. Leonardo da Vinci'nin insan vücudu oranları çiziminden esinlenilmiş. Çünkü Milano'da da Vinci çok önemli bir yer tutuyor. Örneğin Dan Brown'ın "da Vinci şifresi" kitabına konu olan son yemek duvar freski burada Santa Maria delle Graiziere kilisesinde. Bu kiliseye gittik ama bilet kalmamıştı. Çünkü kısıtlı bir süre gösterime açılıyor.

Şimdi fuardaki güzellere bir göz atalım...

Çok şık bir Gixxer, Continental pavyonundan.

MotoGuzzi'ler:

Ünal abimin hayatında bindiği ilk cruiser motosiklet... Nefis bir motoguzzi, BMW halt etmiş...

Yeni Gilera Nexus ve bendeniz..

Gilera racer, ama modelini bilmiyorum.

Buna bayıldım... Motora yani...

Hayabusa'ya bakar mısınız... HAYABUSA'YA DEDİM... Tank korumaya dikkat.

Metzeler'deki Gixxer..

Bu Honda'cı arkadaşlar için...

Bu da Yamaha'cılara...

Bunlar bayan arkadaşlarımıza... Cici bici şeyler...

Bu fotoğraf bana kakaolu dondurmayı hatırlattı..

Honda (Superbike Fireblade??? bilenler cevaplasın..)

4 bacaklı, ay pardon 4 tekerlekli bir makina...

Garmin GPS. Herkes bir gün alacak... Ucuzlayınca tabii. Fuarda 650 yüro idi... Ama felaket işe yarıyan birşey. Sadece adresi veya otelin adını giriyorsunuz, sizi İsviçre'den Milano'daki otelinize getiriyor. Hem de konuşarak yönlendiriyor.

... ve de karşınızda KTM RC8... Fuarda en beğendiğim modellerden birisi (üçüncüsü).

RC8'in göstergesi. Çok futuristik, çarpıcı...

Çıplak bir model. Yanlış anlamayın, Honda Hornet...

Bunları aYe (Murat kardeşim) için çektim. Desmosedici'leri görünce aklıma hemen Murat geldi vallaha..

Bilenler bu BMW cross'un adını veriversinler..

K1300R üzerinde abiniz... Bu baya güzel bir motormuş, çok seksi...

Bu da 800'lüğü...

Sanırım bu Superbike'ta yarışacak BMW değil mi?

Yakışmış bana...

Raflardaki kitapların tümü motosiklet ile ilgili. Hepsi......

Rizoma standındaki HarleyDavidson

Rizoma tasarımlı Triumph StreetTriple...

Triumph'lar... (Pek sevmiyorum ben bu İngiliz motorunu... :( )

Yanlarına oturmam için çok ısrar ettiler, ancak acelem olduğu için kabul edemedim...

SuperDuke.....

Yine bir RC8..

KTM Adventure. Bu Prometeuscan için...

Moto Morini'ler... Bu markayı hiç duymamıştım, ama nefis makinalara benziyorlar.. Çok kaliteli duruyorlar..

Brembo standı. Bunun gibi her markanın standı var ancak hepsini çekemedim, çektiklerimin hepsini de upload edemem zaten...

Ducati 1100 cruiser, çok çirkin geldi bana...

Gelelim domatesin faydalarına... Gözlrimdeki ifadeden neler hissettiğimi anlamışsınızdır. Kızgınım bu dünyaya, isyanım var... Neden hepimizde birer tane yok bundan... Neden... Neden....???

Bence en güzel beyaz....

Adam camekana da koyar, 2 metre yükseğe de asar abicim. Koskoca sezonu bitirdi bu motor, dünyanın en iyisi olarak, gururla. Karşınızda Rossi'nin, bizzat bu sene şampiyonluğu aldığı motor:

Çok az custom design vardı. Nadir örneklerden birisi...

Bu arada bahçeye birer bira içmeye çıktığımızda orada da MotoLive isimli değişik şovların devam etmekte olduğunu gördük ve bir süre oyalandık.

Akrobasi BMW'si. Ama seyretmek nasip olmadı.

Airoh kasklarının şapka dağıtma izdihamı.

DesmosediciRR... Aaaahhh Murat ahhhh..!

Aprilia pavyonu

Galiba Elint vermişti, Aprilia konsept motor...

ve de RSV4. Baya şık bir makina, binmeden, otobana bir çıkmadan birşey söylemek zor

Bimota'lar nefisti. Bunlara İtalya'da günlük hayatta biniyorlardı...

Ama bu hariç. Tamamen karbon fiber tasarım. Bu da fuarda ikinci beğendiğim motor oldu. 3.'sü hatırlarsanız RC8 idi...

Çift ön tekerlek ve üstü kapalı... Adam bir teker daha ekler otomobil diye satar bunu.. Ne lüzümsüz bir tasarım..

Yeni çıkan Kymco 300

CBR125R taklidi Kymco 125. Bundan Tr'de var mı?

...ve karşınızda Majesteleriiii..!

Majesty 400

Xmax (benim eski motor) İtalya'da en çok dolaşan scooterlardan birisi. Bunun 125'liğinin olduğunu biliyor muydunuz?

Xmax ve Tmax. Bunlar hakikaten Yamaha'ya çok para kazandırıyor olmalı...

Bu da... FZ6

Yeni bir model: Diversion...

Kimdi o yeni R1'in farlarını sevmeyen bakıym...? Bu motor insanın aklını başından alır, dalga mı geçiyorsunuz...!

R6, bir de üstünde anahtarı olsaydı..

MV Augusta Brutale, çok janjanlı duruyor. Ama bekleyin...

...F4'ü görmeden kararınızı vermeyin. Bence motosikletlerin kralı: MV Augusta F4... Fuarın birincisi, nokta.

İlk MV Augusta'lardan birisi

En güzel F4 versiyonu

Geldik Kawasaki pavyonuna... Bunun üstündeki Ünal abim...

Bu Ünal abi değil

Bu da Ünal değil...

Bir Ninja'nın anatomisi

Hayabusa'nın kanlı bıçaklısı: Kawa ZZR1400

Meraklısına... Harley...

Suzuki'nin yeni scooter'ı, "Gemma" mı ne..? Sanırım konsept değil bu. Tr'ye gelirse alırım. Çok güzel...

İşte Suzuki GSR600. Bu mankenin erkek arkadaşı (belki de eşi) hemen bu standın yanında durup ortalığı kesiyordu. Yanlış yapan bir ziyaretçiye hemen dalacakmış gibi bir ifadeyle... Kızla arasıra atıştıklarını görmüş Ünal abim...

Yeni 1000lik SRAD/gixxer... Bu kız fuarın gözdesiydi inanın...

Sanırım bu Hayabusa'yı birkaç ay içinde alıyorum. Gerçekten...

Rizla takımının daha çok fırın ekmek yemesi lazım camekana koymaları için bunu...

Bir SRAD anatomi kesiti...

İşte bizim vefakar, ulaşılabilir sevgili Hyo'larımız...

Bu 125'likten var mı bizim memlekette, bilenler parmak kaldırsın...

Hepsi bu kadar.

Akşam olmuştu, 5-6 saatin nasıl geçtiğini anlayamadık. Bu fuarı tam anlamıyla inceleyerek, acele etmeden, sindire sindire gezmek için en az 3 gün gerektiği kanaatındayım. Fuarcılık anlayışı ve işletme olarak ta dört dörtlük olduğunu eklemeliyim. Hatırlarsanız geçen yıl Expo2015 için Milano ve İzmir yarışmıştı. İzmir'in hiç şansı yokmuş zaten arkadaşlar.. Maalesef öyle yani..

Seneye Milano'ya (ve daha birçok şehir de olacak tabii) fuar zamanı motorla (inşallah bir Hayabusa K9) gitmeyi planlıyorum. Birlikte gelmek isteyenlerle konuşalım.

Bu resimlerin orijinal büyüklükte olanlarını isteyenler bana yazsın. Bu forumdan herkes bunları kopyalayıp istediği yerde kullanabilir. Motorların bazılarının isimlerini yanlış vermiş olabilirim. Cahilliğime verin. Daha fazla detay da eklemek isterdim, ama fuarın büyüklüğünü, eklemek zorunda olduğum fotoğrafların sayısını gözönüne alırsanız beni anlayışla karşılayacağınızı umuyorum.

Okuyanlara teşekkürler.

Berkant.
    Üç boyoz bir kola

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    PIERzig - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6
    Fotolar için çok teşekkürler

Sizden DSCN6920.jpg'in orjinal boyutunda olan fotosunu isteyebilirim

VaScO1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Berkant abim eline koluna sağlık

anlatımda çok güzel olmuş.. vallahi doydum resimlere baya ugraşmışsın tşkler

bu arada hyo gt 125 r yok tr'de
    Drift Religion, iZMiR ŞußeSi

Motosikleti
    BMW R1200GS '08 & Piaggio X9 250 '06
    Elinize sağlık, gitmiş kadar olduk.

Teşekkürler

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı Rigel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunları aYe (Murat kardeşim) için çektim. Desmosedici'leri görünce aklıma hemen Murat geldi vallaha..

Gelelim domatesin faydalarına... Gözlrimdeki ifadeden neler hissettiğimi anlamışsınızdır. Kızgınım bu dünyaya, isyanım var... Neden hepimizde birer tane yok bundan... Neden... Neden....???

Bence en güzel beyaz....

DesmosediciRR... Aaaahhh Murat ahhhh..!

aayh dıkkandııım uyy tirledim ha

Abi ne diyim valla içim cız bız oldu, ehh en azından artık beni anlayan birisi var.

Virüs sizede bulaştı, bir doktor olarak daha titiz davranmanızı beklerdim, oturulurmu o alete(hadi 1198 neysede desmo abi bu), hadi uyu bakalım nasıl uyucan
    ekinler baş vermeden kör buzağı topallamazmış.::tartis::

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu Honda'cı arkadaşlar için...
    Bu motor 2009 Yamaha R6 olmalı

Bilenler bu BMW cross'un adını veriversinler..
    G650 X Moto

Akrobasi BMW'si. Ama seyretmek nasip olmadı.
    Cok şey kaçırmışsınız
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

DSCN6787 bende bunun büyüğünü alabilirmiyim, kocaman olsun eşşekler kadar olsun, hastasıyım bu modelin.

maGma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu fuara Honda stand açmamış mı.

asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Emeğinize sağlık.
    Atın iyisi alayda,kabın iyisi kalayda belli olur.

Bu arada orada olabildiginiz için çok şanslısınız.
    Paylaşım için de teşekkür ederiz.

aYe

maGma

Kafandaki soruyu da 2 dakika sonra cevaplayacagım :D

Iste burada

Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

mesrur özgök - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NT 700 deauville
    emeğinize sağlık cok keyf aldım muhteşem kareler sanki fuardayım

Motosikleti
    Xmax
    Alıntı PIERzig adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fotolar için çok teşekkürler

Sizden DSCN6920.jpg'in orjinal boyutunda olan fotosunu isteyebilirim
    Gönderildi.
    Alıntı VaScO1925 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Berkant abim eline koluna sağlık

anlatımda çok güzel olmuş.. vallahi doydum resimlere baya ugraşmışsın tşkler

bu arada hyo gt 125 r yok tr'de
    Sağol Erhan'ım.
    Alıntı aYe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aayh dıkkandııım uyy tirledim ha

Abi ne diyim valla içim cız bız oldu, ehh en azından artık beni anlayan birisi var.

Virüs sizede bulaştı, bir doktor olarak daha titiz davranmanızı beklerdim, oturulurmu o alete(hadi 1198 neysede desmo abi bu), hadi uyu bakalım nasıl uyucan
    ama dikkat et o desmo değil 1198... Desmolara oturmah yassah..!
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu motor 2009 Yamaha R6 olmalı

G650 X Moto

Cok şey kaçırmışsınız
    Sağol modum. Ama o Honda'nın tankında kanatları vardı. Emin misin? Ben değilim... Gösteriyi kaçırmak iyi olmadı hakkaten..
    Alıntı aYe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    DSCN6787 bende bunun büyüğünü alabilirmiyim, kocaman olsun eşşekler kadar olsun, hastasıyım bu modelin.
    Modelin cebini aldım gönderiym mi PM ile? Ha gonderiymmi?
    Alıntı maGma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu fuara Honda stand açmamış mı.
    Ya magmacım, Honda'da çektiğim resimler hep çok koyu çıkmış, ayarlarla biraz oynamıştım da...
    Alıntı asm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emeğinize sağlık.
    Eywallah asm kardeşim..

Alıntı mesrur özgök adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    emeğinize sağlık cok keyf aldım muhteşem kareler sanki fuardayım
    Sağol dostum.
    Üç boyoz bir kola

Sağol modum. Ama o Honda'nın tankında kanatları vardı. Emin misin? Ben değilim...

Pm'leri kontrol etme hakkımı kullanmak istiyorum

Motosikleti
    Xmax
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Pm'leri kontrol etme hakkımı kullanmak istiyorum
    Evet evet, ben de kontrol ettim, gerçekten 2009 R6'ymış o. pardon...O kadar çok motür vardı ki, ve de o kadar çok sticker neyin yapıştırmışlar ki....Beşer şaşar..... Sağol uyarılar için Görkem'cim..
    Üç boyoz bir kola

DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam süper gezi olmuş.Hoş siz baya konferans ve ameliyatlara girerek çalışmışsınız fakat Ben oraya gitsem madende çalışmaya razıyım.
    Fotolar arasında en büyük favorim;Motoguzzi Stelvio! BMW'nin pabucunu dama atıcak gibi görünüyor.Fakat SS'lere ilgi duymamama rağmen RC8 beni kopardı.Bigün paraya para demeyip başka bişey dediğimde sırf garajımda olsun diye alacağım bir motordur.
    Tek koruyucumuz var,O'da bizi çok sevdiği için birer birer yanına alıyor.
    Oğuz

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Abi burdan yaz, katılım daha çok olsun.

THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    Abi orada gördüğün Gilera 250cc 2 zamanlı. MotoGP 250cc sınıfında yarışıyor. Simoncelli'nin motosikleti. Acayip güzel bir gezi olmuş. (iş toplantısı) Paylaşım için sağolun.
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

tasarslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    LX 150
    Kısa bir bilgi olsun.. Uçak motorları hakkında

Efsanenin doğuşu: Nisan 1946
    Piaggio'nun Pontedera'daki uçak fabrikası savaş nedeniyle yerle bir olmuştur. Enrico Piaggio, babası Rinaldi'den görevi devraldığında uçak endüstrisi defterini kapatma ve kişisel ulaşıma yönelme kararını verir.

Bu dönemde İtalya'nın perişan ekonomisi ve bozulmuş yolları, otomotiv endüstrisi için pek de ümit vaadetmiyordu. Yine de ulaşım çok önemli ve çözülmesi gereken bir konuydu. İşte tam da bu dönemde, 1946 baharında, Enrico Piaggio'nun hayali Vespa gerçek olur.

Paylaşım için teşekkürler Berkant bey harika motosikletler
    ..İslam kadını dişiliğiyle değil, kişiliğiyle var olandır..

Gülün dikene katlanması, onu güzel kokulu yaptı. - Mevlâna Celâleddin-i Rûmî

NoVaRiX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Abi süper olmuş..

Ellerine sağlık!

Gönül isterdiki bu markalar güzel ülkemin topraklarındada bu şekilde arz-ı endam etseler, ulaşılabilir olsalar..
    ~ Bütün mesele yolda olmak... ~

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Çok sagol rigel. Sayende haberlerini yaptıgımız motorların gerçekten varolup olmadıklarını görmüş olduk

Bu arada;
    Sanırım bu Hayabusa'yı birkaç ay içinde alıyorum. Gerçekten...
    Hayabusa'da ABS varmıydı?

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler