Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Trafik - Cezalar - Kurallar - Yasalar ile ilgili herşey

Motovento
    REKLAM ALANI
    prifo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bmw r1100
    Alıntı sadibey adlı üyeden alıntı
    prifo merhaba
    ruhsatı arkadaşıma ait bir motosikletle gezerken polis durdursa ruhsat bana ait olmadığı için bir uygulama yapılır mı?
    yok öyle bişey rahat ol.

Alıntı 10_uR adlı üyeden alıntı
    Benim 2. sorum war bi arkadaşım "yamaha bws" marka motoru ile yakalandı ehliyeti yoktu ve ruhsatı da yanına almamış onun için polis kapkaççı,motoru çaldın mı gibi muamelelerde bulundu bu normal mi
    çalıntı olup olmadığını telsizle 1 dakika içinde bilgisayardan öğrenebilirler.
    ruhsat yoksa şase-motor numaralarından bile çıkar
    polis acemi imiş,zarf atmış.

Alıntı tolga_89 adlı üyeden alıntı
    benim bir sorum daha var prifo abime bi yasa cıkmıs artık trafik kralllarına uydugun surece durdurulamayacakmıssın bu dogrumu abi
    kısmen doğru.
    yasa değil yönetmelik. yani farmı meclis tarafından değil içişleri bakanlığından gelen bir emir olması. arkadaşlarımız sık sık kaskınızı takın bişey olmaz diyorlar. doğru yolunda giden kimse durdurulmaz.
    ama istisnası ihbar olması ve haftada birkaç saat yapılan motosiklet kontrolleridir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı _Si_BeMoL_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '91 Mz 251 ETZ
    prifo, abi polisler kask takmayan motorculara catır catır ceza yazıyolar ama hıcbırı kask kullanmıyo. nedendır acaba? yanı durum eskısehırde boyle.bugune kadar kasklı polıs gormek nasıp olmadı bana.ve bu benı cok kızdırıyo.oyle gordugum her polıse bıkac kelıme etmeden duramıyom.hem yazarlar catır catır hemde takmazlar.nası ıstır yaa...

SuperDude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Dragstar XVS 650A
    crazy, ben ehliyetimi aldığımda bana 1 ay içinde almam gerektiği söylenmişti, uzun zaman oldu ama sanırım ehliyeti almak için belli bir zaman sınırlaması var. 1 ay mı ne kadar unuttum ama zaman sınırı var, iyice öğren derim.
    Havalı tiplerin içi boştur çünkü "hava" boşlukları doldurur. Balonun içinde de hava vardır...

prifo hoşgeldin burikin mesajı hiçbirimizin hoşuna gitmedi arkadaşlar hiçde hoş olmadı.her işte hertip insan vardır iyi doktorda vardır kötü doktorda,iyi poliste vardır kötü poliste ama hiçbirini genellemek doğru değil çok talihsiz bir mesaj olmuş.

ODUNCU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLR 650
    prifo,
    Hocam yeni üye olmuşsun ama maşallah çok aktifsin, yalnız tanışma topici açmamışsın şimdi ben soru sormuycam yalnızca hoş geldin diycem ozamanda bu çok çok faideli topiç şişicek nasıl olucek?

Motosikleti
    bmw r1100
    Alıntı _Si_BeMoL_ adlı üyeden alıntı
    prifo, abi polisler kask takmayan motorculara catır catır ceza yazıyolar ama hıcbırı kask kullanmıyo. nedendır acaba? yanı durum eskısehırde boyle.bugune kadar kasklı polıs gormek nasıp olmadı bana.ve bu benı cok kızdırıyo.oyle gordugum her polıse bıkac kelıme etmeden duramıyom.hem yazarlar catır catır hemde takmazlar.nası ıstır yaa...
    valla gerçekten çok haklısın. zaman zaman ben de takmıyorum. bizim meslek çok stresli. göründüğü gibi değil. ama şunu unutmayın ki kask herkesin kendi can güvenliği için. bu noktada emniyet kemeri ve kask kullanımı çok tartışma konusu olmuştur. çünkü sonuçta diğer ceza maddeleri gibi, uygulanmadığında 3 üncü şahıslar için birer tehdit değiller.
    sadece devletin vatandaşın can güvenliğini sağlama sorumluluğundan doğan zorunluluklar.
    polislere gelince 1997 yılında yürürlüğe giren bir yönetmelikle belediye mücavir alanı içinde çalışan emniyet mensuplarına olaylara anında müdahalede daha etkin olmak için fiilen görevde olmasalar dahi (polis her an görevli sayılır, zaman mefhumu yoktur) ve Ticari taksi, dolmuş şoförlerine de binip indikleri durup kalktıkları için istisnai olarak kanunun 78 inci maddesine ZORUNLULUK getirmemiştir. (yani kanun koyucu canını seven kullansın demiş).
    günde 12 saat GÖREV YAPARKEN kısa mesafelerde kask kullanmak da görevi aksatabileceği gibi zaten çok zordur.

Alıntı SuperDude adlı üyeden alıntı
    crazy, ben ehliyetimi aldığımda bana 1 ay içinde almam gerektiği söylenmişti, uzun zaman oldu ama sanırım ehliyeti almak için belli bir zaman sınırlaması var. 1 ay mı ne kadar unuttum ama zaman sınırı var, iyice öğren derim.
    maalesef süre yok. ceza puanlarının yansıtılacağı bir sürücü sicil numarası almadıkça ehliyetsiz muamelesi görecektir.

chad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -Gs500-
    prifo selam hoşgeldin demek isterdim ama şimdi kayıtoldum seninbana hoşgeldin demen gerekecek

öncelikle böle bir forumda bir kanun adamının olması çok sevindirici verdiğin bilgiler için çok teşekküredyorum.

şimdi benimde birkaç sorum var

1 Motorumuzun plakasını çıkarıp kuyruk kısmının altına monte etsek
    (illaki karşılaşmışsındır) bunun yasalara aykırı bir durumu varmı.

2 orjinal plaka (yani trafiğin bana verdiği damgalı plaka )yerine kendimizin yaptırttıpı değişik plaka kullanmak yasakmı (orjinal plakayı yanımda taşıdığımı sorulduğunda göstereceğimi düşünerek cevap ver lütfen)

3 Bu soruyu sorsammı acaba diye düşünüyodum sorucam arkadaşlar bana kızacak ama herhangi bir ogs gişesinden kaçak geçerken yakalanmanın cezası nedir? (plaka elle veya benzeri bişeyle kapatılarak geçildiğini polis arkadaşlarında bu durumu çaktığını düşünürsek)

teşekkürler

Motosikleti
    bmw r1100
    Alıntı chad adlı üyeden alıntı
    prifo selam hoşgeldin demek isterdim ama şimdi kayıtoldum seninbana hoşgeldin demen gerekecek

öncelikle böle bir forumda bir kanun adamının olması çok sevindirici verdiğin bilgiler için çok teşekküredyorum.

şimdi benimde birkaç sorum var

1 Motorumuzun plakasını çıkarıp kuyruk kısmının altına monte etsek
    (illaki karşılaşmışsındır) bunun yasalara aykırı bir durumu varmı.

2 orjinal plaka (yani trafiğin bana verdiği damgalı plaka )yerine kendimizin yaptırttıpı değişik plaka kullanmak yasakmı (orjinal plakayı yanımda taşıdığımı sorulduğunda göstereceğimi düşünerek cevap ver lütfen)

3 Bu soruyu sorsammı acaba diye düşünüyodum sorucam arkadaşlar bana kızacak ama herhangi bir ogs gişesinden kaçak geçerken yakalanmanın cezası nedir? (plaka elle veya benzeri bişeyle kapatılarak geçildiğini polis arkadaşlarında bu durumu çaktığını düşünürsek)

teşekkürler
    cevap1. plakaların yerleri konusunda araçların imal tadil ve montajı hakkındaki kanun hükümleri geçerlidir. şekli ve boyutları değiştirelemez.
    eğer yere 80-90-100 derecelik açılarla duruyosa problem yok.
    ben karşılaştım şarkıcı kıraç'ın yeşil bir motosikleti vardı onun motorunda plaka koltuğun tam altında yere bakıyodu. cezasını yazdık yolladık.
    cevap2. herşeyin sahtesi gibi plakanın da sahtesi yasak dostum.
    cevap3. ogs hakkında hiç bir bilgim yok ama köprüden bahsediyorsun sanırım. polisler çakar da görsel yada sesli işaretlerle sana dur komutu verirde sen durmazsan plakanı gördülerse 47/1a (görevli memurun dur ikazına uymamak) maddesinden 92 ytl cezayı plakanın bulunduğu adrese gönderirler. plakanı okuyamadılarsa sonraki trafik ekibine bildirirler. bu trafik yönünden cezan. diğer adli yönden ne gibi bir yaptırım var ogs olayını tam bilmediğim için bişey diyemiycem.

Motosikleti
    Yamaha Dragstar XVS 650A
    Alıntı prifo adlı üyeden alıntı
    Alıntı SuperDude adlı üyeden alıntı
    maalesef süre yok. ceza puanlarının yansıtılacağı bir sürücü sicil numarası almadıkça ehliyetsiz muamelesi görecektir.
    Prifo, arkadaşın sınavı geçmiş olmasına rağmen gidip ehliyetini almazsa ehliyetsiz muamelesi göreceğine katılıyorum da ben başka birşey demek istedim; şunu demek istemiştim; ehliyet sınavına girip ehliyet almaya hak kazandıktan sonra bahsettiğin sicil numarasını almak için (ki bu da sanırım ehliyeti almak için şubeye gittiğimizde oluyor) şubeye gitmek için belli bir zaman limiti varmış diye uyarmıştı sürüş okulundaki yetkililer. Yani ehliyet sınavını geçtikten sonra 1 ay (ya da daha uzun) gibi bir süre iççinde şubeye gidip gerekli harçları yatırıp ehliyetimizi cebimize koymamız gerekiyormuş diye biliyorum. O açıdan söylemiştim. Yani belli bir süre içinde gidip ehliyeti almazsak hakkımızı kaybediyormuşuz diye biliyorum. Öyle mi? Bu konuya arkadaşın dikkatini çekmek istemiştim.

Motosikleti
    bmw r1100
    tescil kısmında hiç çalışmadım. ama dostum superdude, olsa olsa sağlık raporunun geçerliliği konusunda bir süre kısıtlaması vardır diye düşünüyorum.
    çünkü "kazanılmış haklar geri alınamaz"

Motosikleti
    Yamaha Dragstar XVS 650A
    Bilgi için teşekkürler şerif... "kazanılmış haklar geri alınamaz" a katılıyorum fakat bazı şartlarda bu kural geçersiz olabiliyor. Mesela şartnamelerde önceden böyle bir "süre kısıtlaması" yazıyorsa "kazanılmış hak" sadece belirtilen süre içerisinde kullanılmak şartıyla geçerli oluyor diye bir mantık da yürütebiliriz. Tıpkı bir otomobil çekilişinde şartnamede "1 ay içinde ödülü almak için gerekli işlem yapılmazsa ödül geçerliliğini yitirir" gibi bir ibare olduğunda bu durumda "kazanılmış haklar geri alınamaz" kuralının geçersiz olduğu gibi. Sanırım kesin bilgi kanunlarda yazar, araştırmak lazım. Bu sanırım önemli bir konu, araştırıp kesin bilgiyi burada paylaşırsan seviniriz, ilgili arkadaşlar mağdur olmasın yani. Sonuçta Milli Piyango'da bile ödülün alınması için bir süre kısıtlaması var. Veya üniversite sınavına girenler sınavı kazandıktan sonra hakları yıllarca baki kalmıyor, belli bir süre içinde kayıt olmaları gerekiyor. Doğru bilgiye en kolay sen ulaşabilirsin, bu konuyu netleştirirsen seviniriz dostum.

Motosikleti
    bmw r1100
    öğrendim..
    zaman kısıtlaması yok. hakkınızı yitirmeniz söz konusu değil.
    ancak 6 ay geçtikten sonra sağlık raporu ve savcılık kaydının yenilenmesi gerekiyormuş.

geyik87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    prifo arkadasım selam benim sorum gerci tam olarak belki seni ilgilendirmiyor ama belki bilgin vardır benim sorum sag gozumde gorme kaybı var ve buyuzden ahliyet alamıyom yıllardır cıkacak olan bi yasa var bu yasa nezaman cıkacak acaba bu konuda bilgin varmı acaba

Motosikleti
    '16 Z-One S Mondial
    prifo kardeş ilk yakalananlar için uyarı falan yok mu bu polsin insifiyatifine mi kalmış bir de muğladakiler işi yaptı da biz nolucaz

Motosikleti
    bmw r1100
    Alıntı geyik87 adlı üyeden alıntı
    prifo arkadasım selam benim sorum gerci tam olarak belki seni ilgilendirmiyor ama belki bilgin vardır benim sorum sag gozumde gorme kaybı var ve buyuzden ahliyet alamıyom yıllardır cıkacak olan bi yasa var bu yasa nezaman cıkacak acaba bu konuda bilgin varmı acaba
    görme kaybının oranı şu anki mevcut kanunlara ehliyet almana mani ise malesef bundan sonra da çıkacak herhangi bir yasanın lehine birşeyler getireceğini sanmıyorum. Ancak özel tetibatlı bir araçla H sınıfı bir ehliyet alabilirsin sanırım. Özürlü dernekleri ile temasa geçersen bilgi alabilirsin.

Alıntı mondial50tt adlı üyeden alıntı
    prifo kardeş ilk yakalananlar için uyarı falan yok mu bu polsin insifiyatifine mi kalmış bir de muğladakiler işi yaptı da biz nolucaz
    uyarı var ilk seferde uyarı mahiyetinde 800 ytl ceza yiyorsun, ikinci ve üçüncüde daha fazla oluyor..

Kobayashi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joyride 200
    Alıntı prifo adlı üyeden alıntı
    Alıntı tolga_89 adlı üyeden alıntı
    benim bir sorum daha var prifo abime bi yasa cıkmıs artık trafik kralllarına uydugun surece durdurulamayacakmıssın bu dogrumu abi
    kısmen doğru.
    yasa değil yönetmelik. yani farmı meclis tarafından değil içişleri bakanlığından gelen bir emir olması. arkadaşlarımız sık sık kaskınızı takın bişey olmaz diyorlar. doğru yolunda giden kimse durdurulmaz.
    ama istisnası ihbar olması ve haftada birkaç saat yapılan motosiklet kontrolleridir.
    hocam yapma yolumda gitmeme rağmen son on günde 3 kere durduruldum...yolunda gitmeyen bişeyimde yoktu.2 si trafik kontrollerim yapıdı hiç bişeyim çıkmadı yoluma devam ettim.ama evrak çıkar evraklara ulaşmak için yol ortasında tulumunu çıkar vs derken işe geç kaldığımızla kaldık.şimdi bu adama beni neden durdurdunuz bi suçum yoksa evrak göstermek istemiyorum dersen motosiklete kasksız bindin der yazar cezayı ödemek zorunda kalırsın.

3. süde sahilde araba içinde otururken oldu devriye arabadan indirip üstümüzü ve arabayı paspas altlarına kadar aradı sizin niye gözleriniz kırmızı gibi sorular sordu.neden diye sorduğumda da arabayı yumtuklayıp polisim lan ben şikayetinmi var dedi...yanımda kız arkadaşım belinde silahla susmak zorunda kaldık.iç işleri bakanlığı ve iem ye şikayet ettim ama ne çıkar...

bizde zor o benim haklarım var muhabbeti.kuzu kuzu yaşıycaksın yoksa uğraşır durursun.serseri olsak uğraşacaz belki ama yaşımız işimiz ailemiz kısacası kaybedeceklerimiz var.susarak devam hayata...

Motosikleti
    Yamaha Dragstar XVS 650A
    Sivil miydi gelen polis?Kobayashi? "Polisim lan ben" diyen?
    Havalı tiplerin içi boştur çünkü "hava" boşlukları doldurur. Balonun içinde de hava vardır...

alplion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    buell 1125R
    prifo:
    sanırım 125 cc ye kadar olan motorlar b sınıfı ehliyet ile kullanılabilecek miş diye bi duyum aldım doğru mu

Motosikleti
    bmw r1100
    evet öyle bişey ilerde olacak gibi.

just_life - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer
    prifo, motorumu noterden sattım satın alan kişi bir süre sonra kaza yapmıs ehliyetsiz olarak ve ruhsatıda üzerine almadıgı için bana kullandırma cezası gelmiş 188 ytl. Vergi dairesinde ogrendım ceza benimle ilgili deil ama bunun bir sakıncası olurmu bana.
    \'\'Sadece ileri gitme riskini alanlar, ne kadar ileri gidebileceğini öğrenir\'\'

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler