Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Karayolları Trafik Kanunu

Motovento
    REKLAM ALANI
    Hakki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var
    trafik kurallarını ve cezalarını araştırıyordum. en kapsamlı şekilde olmasa da en kolay şeklide anlayabilmeniz açısından size bulabildigim en basit kaynagın adresini veriyorum http://www.tae.org.tr/ftm-cezalari.html .

kurallara bir göz atarsanız iyi olur. öyle anlaşılmaz kurallar var ki gerçekten bazılarından hiçbir şey anlamadım. eger bu kurallar harfiyen uygulansa (herkes zaten ceza yiyecek orasını geçiyorum) başbakanın arabasından çingene anadol arabasına kadar trafikte hiçbir taşıt kalmaz.

66 no'lu kanunu anlayan bana açıklayabilir mi?
    (şunu mu demek istiyor mesela ben kırmızıda geçtim. hem kırmızı ışık ihlali yaptıgım için hem de 66 no'lu madde geregince mi ceza yiyecem. yani bir kanun çiğniyorsun 2 tane ceza yiyorsun. eger öyleyse ne kadar saçma)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Yahu Nemrut;
    foruma arasıra uğrayan şahbazlardan bir açsa konuyu içine bile bakmazdım ama sen açınca ne var diye girdim.
    Bari kafana takılan maddeyi buraya alsaydında ben de 66 madde ne yahu! diye arayıp durmasaydım.

Benim bu maddeden anladığım şey, yazılı biçimde yasaklanmış maddelerin dışında kalan eylemler.
    Takdir edersinki her sürücünün ayrı bir stili var.

Yani kırmızı ışıkta geçmek yasaktır diye bir madde varsa bu madde uygulanır.
    Ama kırmızı ışıkta geçmek yasak diye bir madde yoksa ve sen kırmızıda geçtiysen, 66. madde uygulanır.

Örneğin motosikletle tek teker üzerinde gitmek yasaktır diye bir madde yok.
    Ama tek teker üzerinde giden adamı tehlikeli biçimde araç kullanmak ya da 66. madde kapsamında çizebilirler.
    Yani uygulayıcılar çizerken rahat olsunlar, ellerini tutmayalım diye konulmuş bir madde ...

En azından benim anladığım bu....
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

tbk_1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuru Fasulye tepkimeli, Enjeksiyon sistemi........
    Tanıdığım eski bir dolmuş şöförünün anısı vardı
    Çok şekil jant kapağı bulmuş dolmuşuna ve polis kıl olmuş, sırf kapaklar için trafikte dikkat çekmek ve teknik özelliğin dışına çıkıp bildirmemekten ceza kesmiş... Böyle açık maddeler olacak ki otorite daha rahat yürüyecek!!!
    ʞoʎ ʎǝşıq uǝpıƃ sɹǝʇ ɯıʎıʎı uǝq

Motosikleti
    YAMAHA TDM 900A
    Maddeler otorite yürüsün diye değil,insanların güvenli ve rahat bir biçimde seyahat etmeleri için yazılmıştır,
    MEYDANLARDA GÜMBÜR GÜMBÜR KAVGALAR DÖNER DURUR,OLMUŞUM ÜÇ BEŞ PUŞTUN KATİLİ

Hakki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var
    bir de tehlikeli araç kullanmaktan dolayi kesilen ceza var. araç kullanmanin zaten kendisi basli basina bir tehlike. yani araç kullanirken tehlike saçiyorsunuz. bana bijonlarin gevseyip tekerin çikmayacagini, yag tipasinin gevseyip yag kaçirmayacagini, akü kutup baslarinin gevsemeyecegini garanti edebilirmisiniz. çogunluk üretici bile en fazla 2 sene garanti veriyor ürününe. o da türkiyede bulunan kanunlar geregi (kanunlar geregi en az 2 sene garanti vermek zorunda).
    bu kanunu okuyunca bana göre araç kullanan herkes ceza yemeli.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)