Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motor üstünde yoruluyormusunuz?

Motovento
    REKLAM ALANI
    TWG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 FAZER
    Arkadaşlar geçen cumartesi itibariyle ilk motorum olan er6n i almış bulunuyorum.
    aldıgımdan bu yana 4 günde ancak 115km yol yapabildim

gelelim sorunuma: ufak ama önemli bir problemim var
    motordan inince kendimi o kadar yorgun hissediyorum ki "tamam artık bir daha binmeyecem" diyorum kendi kendime
    ne zamanki yorgunluk hissim geçiyor ondan sonra gene binmek istiyorum
    motora tam koruma ile biniyorum kask, mont, eldiven ve dizlik
    (bellik de var ama bir kere taktım ve çok terletti)
    montu giyer giymez terlemeye başlıyorum zaten

acaba bu yorgunlugun sebebi aşırı terlemem mi
    yoksa daha acemiyiz hem kaslar bu hareketlere alışmadı hem de çok dikkat harcıyorum bu mu
    yani bu yorgunluk zamanla azalır mı tecrübe arttıkça?

bir de önlem olarak mont yerine bir dirseklik alıp onu kullansam terlemeden püfür püfür mü gezsem?

bu arada montum clover T2-WP

montun astarı çıkıyor ve o olmadan kullanmama rağmen çok terliyorum

ne olur bi fikir verin yoksa motora başlarken bitirecem

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    praetorian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    bence kendını cok kasıosundur farkında olmadan..
    asya as 125t, honda cbr125, honda nx4 falcon, suzuki gsr 600, sırada?

kivanctf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 Honda Silverwing 600 ABS
    walla kardesim sanırım sehir icinde kullanıyorsun motorunu buda acemi oldugundan ve motorun yeni oldugundan sana bi sıkıntı verıyor olabilir. Motorda 40-50 km den sonra yorulmaya baslıyabilrisin popon uyusur vesaire 5 dakıkalık bir molada toparlar devam edersin yoluna . Senin durum sanırım kendını kasmandan ileri geliyor. Birde bu sıcakarda o mont da etkiliyor olabilir . ( soyledigin montu kullnmadım bilmiyorum ) bende dainesse var montu giymessem terliyorum desem inanırmısın ...
    Kıvanç Tüfekçioğlu - İzmir Dikili

nautilus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GRAND EAGLE 250
    80-90 km kadar kullandıktan sonra popom gazoz kapağı gibi oluyor biraz mola verip dinlenince herşey yoluna giriyor onun haricinde bir yorgunluk olmuyor

Motosikleti
    FZ6 FAZER
    aslında biraz kasıyorum farkındayım ama çok da değil
    dd nin tabiriyle narin bir bileği tutar gibi tutmaya çalışıyorum elcikleri

ama biraz gaz verince kollarımı ve ellerimi sıktıgımı fark ediyorum bir süre sonra

montu daha giydigim gibi şakır şakır terliyorum abi
    alırken keklendim galiba biraz, mevsimlik mont diye aldık resmen karakışlık mont oldu bizimki

chess - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600 F
    Öncelikle hayırlı olsun! Bende er6-f kullanıyorum. "Her Zaman Full Kuşam" motor kullanıyorum. Bu havalarda işin içine yoğun trafik ve yeni motor/acemilikte girerse terleme gayet normal görünüyor. Sonuçta 30 derecelik bir sıcaklıkta mont kask vs 90 saniyelik bir ışığı bekliyorsan doğal olarak terlersin. Yapılacak benim bildiğim bir şey yok. Termometre her saniye yükselir...
    Motoru ilk kullandığımda gidonu o kadar sıkıyordum ki motordan inince elimi sağlıklı kullanamıyordum. Acemilikle yorgunluk arasında doğrudan bir ilişki olsa da İstanbul yollarının tüm motor kullanıcılarını yoracağını düşünüyorum. Sürekli dikkat ve stress...
    Örnek:
    Dün bir minibüsü solladığım vakit ters yöne girmiş bir araçla burun buruna geldim. Şans eseri durumu kurtardıysamda dayak yemiş gibi hissettim kendimi.

Keyifli seyirler...

Dağdaki Ateş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Motora alışman gerek...

Zamanla motora alıştıktıkça altındaki makineyi tanıdıkça kendine olan güvenin artmasıyla doğru orantılı stres ve gerginlik azalıyor buda şu anda yaşadığının terleme sorununun azalmasını sağlıyacaktır.
    Ama motor üzerinde devamlı dikkatli olmanın gerektirdiği bir yorgunluk varki özellikle trafikte adamın pestilini çıkarır buna bende çözüm bulamadım

kelsinus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Üstat Donald Duck'ın yazılarında hep hatırlattığı, tekrar tekrar üstüne basarak dikkat çektiği bir husus var:Gülümsemek.
    Ne olursa olsun gülümse kardeşim.Gülümsemek insanın kendini rahat hissetmesini sağlıyor ve ne kadar rahatarsan o kadar az yoruluyorsun.Bazen trafikte bir varta atlattıktan sonra hemen gülümsemek gelir aklıma.Gülümserim o anda, az önceki heyecanın etkisiyle hızlanmış olan nabzım yavaşlar ve rahatlarım.Sakın gülüp geçme.Mutlaka dene.Trafikte sırıta sırıta gezen birini görürsen de mutlaka yanına yanaş ki tanışalım.

fly+fly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motor üstünde nargile içmeyi dene çok keyif verici yorulma filan olmuyor

crato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XC idi, calindi.
    aldığınız mont mevsimlik olarak adlandırılıyor, çok sevgili (!) satıcılarımız da 4 mevsimlikmiş gibi lanse ediyorlar halbuki o tarz montlar en çok 3 mevsim giyilebiliyorlar. yaz mevsiminde file montlardan almak en mantıklısı görünüyor.
    bunu dışında genel yorgunluğun sebebi bence trafiğe, motora karşı olan acemilikten kaynaklanıyor. (elbetteki kuşamdan ötürü ortaya çıkan aşırı su kaybı da vücudu güçsüz bırakabilir)
    Ben, kimine göre deli, kimine göre keyifli, kimine göre lanet-li, kimine göre pek bi’ dertli, kimine göre efendi, kimine göre sadece biri, kimine göre hiç biriyim.
    Ben, crato’yum.

intercom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki 750 LTD (avartardaki)
    Öncelikle hayirli olsun, güzel bir motor almissin ve iyi bir siteye üye olmussun.
    yeni motorcu döneminde heycan, acemilik yüzünden kendini kasmiyor gibi hissetsen bile bunu gayri ihtiyari yapmaktasin. bu biir
    ellini 60 km/h ile giden bir arabadan cikartmisindir. hava akimi büyük bir kuvvetle iter elini geriye. bu kuvvete sen artik tüm vücudunla karsilik veriyorsun. bu ikii
    sicaklik da büyük bir etken. ama "cok terliyorum abi" diyip korumasiz da gezilmemeli. müsait isen yazlik-kislik olmak üzere kendine iki takim toparla.

deniz sezonunu actigin zaman ilk iki üc gün yüzmekten bi hal düser insan. motorla da aynisi olur. merak etme dostum bir kac gün sonra kalmaz bi derdin.
    all you need is love

batuhan35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER-5 Motosikleti: Kymco Activ 110
    Alıntı kivanctf adlı üyeden alıntı
    walla kardesim sanırım sehir icinde kullanıyorsun motorunu buda acemi oldugundan ve motorun yeni oldugundan sana bi sıkıntı verıyor olabilir. Motorda 40-50 km den sonra yorulmaya baslıyabilrisin popon uyusur vesaire 5 dakıkalık bir molada toparlar devam edersin yoluna . Senin durum sanırım kendını kasmandan ileri geliyor. Birde bu sıcakarda o mont da etkiliyor olabilir . ( soyledigin montu kullnmadım bilmiyorum ) bende dainesse var montu giymessem terliyorum desem inanırmısın ...
    oncelıkle motorun hayırlı olsun...
    bende arkadasıma katılıyorum muhtemelen kendını sıktıgın(kastığın)ıcın yoruluyorsun hafta sonu bılıyorsun kerpe deydık ve ben 110cc cup ıle full koruma (bellık harıc) 420km yol yaptım yorgunlugu sen bana sor...
    bence zamanla motora alısıp bu sorunu ortadan kaldırabılırsın.....
    bırde unutmdaan artık
    kask
    mont
    dızlık
    olmadan motora bınınce kendımı cok rahatsız hıssedıyorum bence herkez elınden geldıgınce butcesı yettıgınce full koruma gıyınmelı....
    ____it's my life_1982____

Kemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motora veda etti :(
    Selam,
    Bende scooter olmasına rağmen bende full koruma çıkıyorum. Normal şartlarda bile çok terleyen biriyken bi de mont üstümde düşünün. Bende de 4 mevsimlik mont var ve çok terletiyor. Korumalarım olmadan bırak garajdan çıkmayı motorun ütüne bile binmiyorum.

Çok sıcak havalarda son iki gündür bende motora binmiyorum. Çünkü sıcaktan bir süre sonra bunalıyorsun ve kazaya davetiye çıkıyor. Şu an bende ki en büyük sorun burnumdan damlayan terleri silmek. Sağa çekip az kaskı çıkarıp yüzümü silmedim. Ama bu bile eziyet. Kaskı çıkarmak için eldivenleri çıkart, kaskı çıkart sonra hepsini tekrarla.

Hammer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 250
    Ben de ilk motor kullanmaya başladığımda aynı şeyleri yaşamıştım.

Aynı senin gibi kask,dizlik,mont,eldiven kullanıyordum.Hala da öyle kullanıyorum.

İlk zamanlardaki yorugunluk kasılma terleme geçti artık.Motora trafiğe alıştım sanırım.

Senin montta bu mevsim için biraz kalın olabilir.

Ben montumu bir arkadaşımla birlikte Nisan ayında aldım.

Ben tam yazlık bir mont tercih ettim.Satıcı bu montla ancak Temmuzun ortasından sonra rahat motor kullanabileceğimi o tarihe dek motor üzerinde üşüyeceğimi mevsimlik!!! bir montun daha iyi olacağında ısrar etti.

Ve alışverişe birlikte gittiğim arkadaşım satıcıyı dinledi kalın içliği çıkarılabilen mevsimlik montu aldı.Şimdi devamlı satıcının kulaklarını çınlatıyor.

Neyse motorun cok güzel.Güle güle kullan.Keyfini çıkar,hallolmaycak sorun yok hayatta
    "Efendiler, muhterem milletime tavsiye ederim ki; sinesinden yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanlarında ve vicdanlarındaki asil cevheri tahlil etmek dikkatinden bir an bile feragat etmesinler.”Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

cbrhalil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Regal Raptor siyah inci 34 AZ 6983
    Aynı derdi bende yaşadım arkadaşım, hatta topic bile açtım ama benim gördüğüm ve tedavi yolu olarak seçtiğim şeyleri seninlede paylaşmak isterim.
    1- giyim kuşamdan asla vazgeçme.
    2- yeterince sıvı ve şeker al sıvı ve şeker kaybı yorgunluk yapıyor.
    3- kendini kasma (istanbulda bu nasıl olacaksa)
    4- herzaman sırıt
    ben 1000km ye geldim ve ilk defa bugun çok rahat geniş geniş yol yaptım. sanırım zamanla sende rahatlıcaksın
    YOLCULUĞUN ERKENİ MAKBULDUR 0rh+

intercom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki 750 LTD (avartardaki)
    Alıntı kelsinus adlı üyeden alıntı
    Üstat Donald Duck'ın yazılarında hep hatırlattığı, tekrar tekrar üstüne basarak dikkat çektiği bir husus var:Gülümsemek.
    Ne olursa olsun gülümse kardeşim.Gülümsemek insanın kendini rahat hissetmesini sağlıyor ve ne kadar rahatarsan o kadar az yoruluyorsun.Bazen trafikte bir varta atlattıktan sonra hemen gülümsemek gelir aklıma.Gülümserim o anda, az önceki heyecanın etkisiyle hızlanmış olan nabzım yavaşlar ve rahatlarım.Sakın gülüp geçme.Mutlaka dene.Trafikte sırıta sırıta gezen birini görürsen de mutlaka yanına yanaş ki tanışalım.

cook guzel motorla giderken sirtan biri haa ?? ben de onlara dahilim, tek derdim yutulan ve dislerin arasina sikisan sinekler
    all you need is love

onderugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 150zc 2006
    slm.arkadaslar.belki konuyla alakasi yok ama olsun ben yinede sizinle paylasayim istedigim.1 nisanda motorumu aldim (50tt scuttur).motoru kullandigimin ikinci yada ucuncu haftasi farkettimki motrumu kullanirken farkinda olmadan dislerimi sikiyorum...bir keresindede sadece gazı cevırmekten baska bir is yapmayan sag elimin parmaklari uyusmustu.aksam motorla isten eve gelip motoru istop ettigimde bir de baktimki parmaklarimi nerdeyse hissetmiyorum.tabiii bunlar ilk haftalarda olmus seyler.heralde ilk motor kullanma heyecani.allaha sukur artik boyle seyler olmuyor.
    az sadaka cok belayi def eder. h.s.

trenox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var işte...
    alışırsın zamanla bence bde kondisyon da gerek.
    ben de başlarda 1 saat kullndıktan sonra heryerım agrıyordu. şimdi 12 saaat kullanabilirim küççük molalarla.
    Sözkonusu vatan ise gerisi teferruattır.

Motosikleti
    FZ6 FAZER
    çok güzel paylaşımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar
    ben de tam korumadan vazgeçmeyi düşünmüyorum asla
    dün yavaş yavaş Vefa'dan Çapa'ya gittim montsuz olarak (kask, eldiven ve dizlik vardı mont çantadaydı)
    kendimi suçlu gibi hissettim vallahi ve dönüşte ter de bassa ne olursa olsun montu giydim rahatladım biraz
    bu montu satmak mümkün olabilir mi acaba yazlık bişeyler alsam
    ya da ucuz ama korumalı yazlık mont bulabilirmiyiz
    malum motoru yeni alınca sıfırı tüketmiş bulunuyorum

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Motora binmeden önce bol su iç. Su kaybettikten sonra konsantrasyon yeteneğin azalır, aynı konsantrasyonu sağlamak için daha fazla güç harcamaya başlarsın.
    May the Force be with McLaren Mercedes

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler