Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motor yatırma ve viraj sanatı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    R' lı bişiler düşünüyom
    arkadaşlar dilimin dondugunce elımden geldıgı kadar bu konuyu paylasmak ıstedım umarım becerebilmişimdir

her zaman ıhıtyacımızn olacagı bı motosiklet denilen "seytan icadi" ni ayakta tutan sey biliyorsunuz gyroskopik guc, santrifuj kuvvet sonucu olusan JIROSKOP etkisidir. Yani tekerlek dondugunde bu donme ekseninde kalmak uzere inatci bir guc ortaya cikar. Bu guc hizla dogru orantilidir, yani bu aletler kendi baslarina ayakta duramazlar , onlari ayakta tutan sey "hiz"dir...bu bir... Ikincisi, iki gyroskopa bagli bir sistem kurup, (bisiklet yada motorsiklet) bunu bir dogru uzerinde harekete gecirdiginizde bu alet sonsuza kadar dumduz gitmek isteyecektir...oysa ki yollar virajli... bu alet ne kadar agirsa duz gitme arzusu da o kadar kuvvetlidir..bu da iki...

Motoru yatirmanin, viraji almanin yolu da "counter-steering" yani kontra viraj teknigidir. Once beraber bir viraja girelim...

SIPDE / TATOKU formulunu hatirliyorsunuz, Virajin formulu de var...SLR "slow, look, lean, roll" - "Yavasla, bak, yatir, gazla" dir...

Bir SAG Viraja geliyoruz

1- RELAX - gulumse

Omuzlar dusuk, kollar-dirsekler kirik, dirsekler disari acik degil, dizler yanlardan tanka degiyor ve "gayet hafifce" tanki sIkIyor, gidonu "bir genc hanimin narin bileklerini tutuyor gibi" tutuyorsunuz. Anusdeki kasilma ile bu isin bir ilgisi yok ayrica..

2-YAVASLA....

Virajin icini TARA...

3-RELAX-sirit

4-BAK...virajin cikisina dogru. Bu alet nereye bakarsan oraya gider unutuma...sagdaki soldak ayrintilar icin genis gorus alanini kullan, gozlerini oradan oraya gezdirme

"Alt cenenin ucuyla gitmek istedigin yeri goster..."

5-RELAX

6-YATIR....

Sag virajdayiz...
    Sag elinle gidonu hafifce ileri dogru it. !

Iste kontra viraj teknigi...saga donmek icin sag elinizi, sola donmek icin sol elinizi ileri itiyorsunuz. (Ileri itiyorsun...agirligini o tarafa veriyorsun demedim..dikkat...)

7-RELAX

8-GAZLA...

Yavas yavas,"SMOOTHLY", yumusacik, gittikce artirarak, KORKMADAN gaz ver...gerekiyorsa elinle elcigi iterek yatis acisini artir..bu aciyla verdigin gaz arasindaki baglantiyi gozle...

9-RELAX

[IMG][/IMG]

Yapilmamasi gereken sey ... Sakin motor yatikken fren yapma...virajda fren yapilmaz...hizini onceden ayarla.

Korktuysan basta gaz verme yada cok az ver, ama fren no-no...! Sakin ha... Ama ya bir sey olursa, bilmemne cikarsa...bunlari sonra yazisiriz...ozel durumlar sonra..

Gaz viraj almayi kolaylastirir ve virajda sarsinti, gezinme, tirtesim, dengesizlik gibi butun problemleri cozer. Gaz vermek sorun yaratmaz, sorun cozer. Anahtar sozcukler:

"SMOOTHLY"..."YUMUSACIK"..."KORKMADAN"..."YETE RINC E"..."YAVASCA VE ARTIRARAK"

Neden hep RELAKS, RELAKS deyip duruyorum…?

Gidonu SIKI tutmanin baslica uc mahzuru vardir...

1- Viraj alma yaricapiniz gittikce artar. Yani virajin icinde herhangi bir sebepten gidona simsiki yapisirsaniz gorursunuz ki is busbutun moka sariyor ve virajin disina dogru kayiyorsunuz, yatis aciniz azaliyor, hiz dusuyor, gaz verme hassasiyeti kayboluyor, yalpalama basliyor. Hele giriste, yani yatirmaya baslamadan evvel siki tutarsaniz bir turlu zamanlamayi yapamazsiniz....beyniniz ellerinizle birlikte kenetlenir....

2-Yorgunluk..."karpal tunel" problemleri, parmak eklemleri, el, dirsek ve on kolda agrilar, "hala yeterince hakim degilmissiniz" hissi, gercektende daha az hakimiyet. Omuz, sirt agrilari....endise...korku...

3-Beynin yanlis bilgilendirilmesi... Deneyin...gidonu siki tuttukca daha hizli gidiyor sanirsiniz kendinizi, motordan daha cok vibrasyon, yoldan daha cok darbe alirsiniz..."go to 2"

Relaks olmak gevsemek degildir,. Motor virajayken, yatikken yani, Kafa daima yere paralel yada ekseni yere dik olmalidir. konu
    Yapilmamasi gereken sey ... Sakin motor yatikken fren yapma...virajda fren yapilmaz...hizini onceden ayarla.

Korktuysan basta gaz verme yada cok az ver, ama fren no-no...! Sakin ha... Ama ya bir sey olursa, bilmemne cikarsa...bunlari sonra yazisiriz...ozel durumlar sonra..

Gaz viraj almayi kolaylastirir ve virajda sarsinti, gezinme, tirtesim, dengesizlik gibi butun problemleri cozer. Gaz vermek sorun yaratmaz, sorun cozer. Anahtar sozcukler:

"SMOOTHLY"..."YUMUSACIK"..."KORKMADAN"..."YETERINC E"..."YAVASCA VE ARTIRARAK"

Neden hep RELAKS, RELAKS deyip duruyorum…?

Gidonu SIKI tutmanin baslica uc mahzuru vardir...

1- Viraj alma yaricapiniz gittikce artar. Yani virajin icinde herhangi bir sebepten gidona simsiki yapisirsaniz gorursunuz ki is busbutun moka sariyor ve virajin disina dogru kayiyorsunuz, yatis aciniz azaliyor, hiz dusuyor, gaz verme hassasiyeti kayboluyor, yalpalama basliyor. Hele giriste, yani yatirmaya baslamadan evvel siki tutarsaniz bir turlu zamanlamayi yapamazsiniz....beyniniz ellerinizle birlikte kenetlenir....

2-Yorgunluk..."karpal tunel" problemleri, parmak eklemleri, el, dirsek ve on kolda agrilar, "hala yeterince hakim degilmissiniz" hissi, gercektende daha az hakimiyet. Omuz, sirt agrilari....endise...korku...

3-Beynin yanlis bilgilendirilmesi... Deneyin...gidonu siki tuttukca daha hizli gidiyor sanirsiniz kendinizi, motordan daha cok vibrasyon, yoldan daha cok darbe alirsiniz..."go to 2"

Relaks olmak gevsemek degildir,. Motor virajayken, yatikken yani, Kafa daima yere paralel yada ekseni yere dik olmalidir.
    ::winkwink[B]zeki çevik ve ahlaksızım beni böle seven manitanın hastasıyım::winkwink[/B]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Marlboro Man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda idi bir zamanlaRR
    Peki birşey soracağım.Motorumu yatırıyoruz?Kendimizimi yoksa her ikisinidemi?
    Metin ÖZKUL
    Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak...

Motosikleti
    R' lı bişiler düşünüyom
    Alıntı Marlboro Man adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki birşey soracağım.Motorumu yatırıyoruz?Kendimizimi yoksa her ikisinidemi?

her sey yeterınce acık motor la orantılı bı sekılde vıraj ve hıza gore yatıyosun
    ::winkwink[B]zeki çevik ve ahlaksızım beni böle seven manitanın hastasıyım::winkwink[/B]

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    E bu konu zaten uzmanlar tarafından anlatıldı bu sitede..

Bir mavi akbilli olarak ben seni yeterince uzman görmedim..

Kusura bakma ama seninki biraz tereciye tere satmak olmuş

Lütfen konuyu uzmanlarına bırak..

Saygılar..
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

Motosikleti
    R' lı bişiler düşünüyom
    Alıntı harbiturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    E bu konu zaten uzmanlar tarafından anlatıldı bu sitede..

Bir mavi akbilli olarak ben seni yeterince uzman görmedim..

Kusura bakma ama seninki biraz tereciye tere satmak olmuş

Lütfen konuyu uzmanlarına bırak..

Saygılar..
    askerlık yapmadıgım ıcın motor alamıyom agustosta ınsallah askerım.gelınce gt 250 r dusunuyom. su anda motorum yok ama Allah a sukur motor cu cevremız var ve ii de kullanırım motoru tanırım... kusura bakmada senınkı talihsiz bi cevap olmus yazmamıs olmanı dilerdim... saygılar

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Donald Duck tadında bir yazı olmuş.

Sanki o yazmış diyeceğim de dilim varmıyor...
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Aşkolsun be hocam

Onuda nerden çıkardın
    [B]Dün Dünle Gitti Cancağazım, Artık Yeni Şeyler Söylemek Lazım... [/B]

Tequ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4

yok artık

Hocam emeğine sağlık . Video yokmu bu sefer
    Retro Moto Works
    Instagram & Facebook
    .../retromotoworks

airman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 1200X C/T
    Donald abinin emeklerini hiç sayarak buraya copy-paste yapmanız hoş değil.
    küçük de olsa bir alıntıdır yazmanız yazının değerini düşürmez aksine onu yazana şükran borcu olur.
    THICKHEADED MAN DOESN'T WEAR HELMET

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    sağol arkadaşım da.. bu bilgilerin alası detaylı olarak var forumda kaç yerde zaten.. hayır nerden aldın bilmiyorum ama cümle cümle bizim formdan alınma zaten..

Motosikleti
    Intruder M800
    ben begendim henus uygulama fırsatı bulamadım hep aklımda su var tamam eyi gusel itices gidonu ya olmassa ya dısarı gidersem noolcek bunu tecrube etmeden anlamak mumkun deil sanırsam
    [B][COLOR="Red"]"agresifiiiim... kompleksiliiiiiyim... ümüğünü sıkarııım... burdan anlının çatına kafayı koyarııım...."[/COLOR][/B] ::zencii::

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    kontra tekniği için güncel.......
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kontra tekniği için güncel.......
    Ne is?
    Kafan basmaya basladi galiba anlattiklarimiza.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    Ne is?
    Kafan basmaya basladi galiba anlattiklarimiza.
    aga olay psikoloncik emin ol...bak lastiği çektim altıma bu tekniği uygulamadan yatıyorum valla...deli giriyorum viraja...belkide merkezkaçın bana verdiği yetkiye dayanarak yapıyorum...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155

Bence dilin varmali horoz amca.
    Zira yazi resat amcama ait
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

mücahit_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    aga olay psikoloncik emin ol...bak lastiği çektim altıma bu tekniği uygulamadan yatıyorum valla...deli giriyorum viraja...belkide merkezkaçın bana verdiği yetkiye dayanarak yapıyorum...
    mete abi lastikleri okadar övdünki şimdi bende alışkanlık oldu bu bizim orda forum istanbul ikea praktiker carrefour hep yanyana ve aralarındaki yollar süper her akşam orda virajlarda gezinmeden eve gitmiyorum hele bi viraj var okadar zevkliki yol seni içine alıyo sonra usulca bırakıyotabi lastiklerinde etkisi var

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı mücahit_89 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mete abi lastikleri okadar övdünki şimdi bende alışkanlık oldu bu bizim orda forum istanbul ikea praktiker carrefour hep yanyana ve aralarındaki yollar süper her akşam orda virajlarda gezinmeden eve gitmiyorum hele bi viraj var okadar zevkliki yol seni içine alıyo sonra usulca bırakıyotabi lastiklerinde etkisi var
    Otogar'in tam karşısına gelen viraj deme sakın.
    O viraja bende hastayım çünkü
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Otogar'in tam karşısına gelen viraj deme sakın.
    O viraja bende hastayım çünkü
    dedim bile abi forum istanbulun içinde alt kaltta otoparkta ne yerler varbence çok güzel bir pist orası evimde tam dibinde bana özel bi pistim var yani hemde kocaman

Motosikleti
    Alıntı mücahit_89 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kanka yattığını sanmıyon dimi harbi yatıyon yani...

dizlerin asfaltla arasındaki mesafe nedir...veya koruma demirinin...

Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    kanka yattığını sanmıyon dimi harbi yatıyon yani...

dizlerin asfaltla arasındaki mesafe nedir...veya koruma demirinin...
    evet senin gözünde temkinli gidiyom dimi erdi gibi değilimama normal yolda bu kadar yatmam anca orda demir asfalta dydi değicek bizim motorda dizmi değer yere allah aşlına şey gibi demir var yan taraftaama güzel yatıyorumseni beklerim pistlere sen zaten durolarlada nasıl gidiyodun bunlarla düşünemiyorum seniama sen motordan ağır olduğun için motorun düşme gibi bi sorunu yok

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler