Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Artçı Paniklerse

Motovento
    REKLAM ALANI
    Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    Arkadaşlar,
    Dün akşamdan buyana okuduklarım kısmen kanımı dondurdu kısmen sinirlerimi alt üstetti.
    Bir kuryenin yaptığı bir kaza (anlatıma göre 100 Km/s ) süratle bir araca çarpıyor! ondan sonrası içler acısı
    3-5-10-100 hatta bin araç yanından geçiyor ve yardım eden YOK (anlatım bu şekilde).

asıl önemli olan, arkanızda eşiniz,kız arkadaşınız yada her hangi bir kişi var.
    Şehir içinde yapılan bir kazaya mutlaka birileri koşacaktır! çok yardımseveriz ya...

Fakat şehirdışında ücra bir yerde kazaya karıştınız (biri çarptı ve kaçtı )...
    ya da gecenin bir vakti ücra bir yerde şarampole yuvarlandınız! olmaz demeyin
    kendinize yardımcı olamayacak şekilde yaralısınız fakat artcınız hafif yaralı,hareket edebiliyor amaa artçınız panik'e kapıldı,şok'a girdi ve ne yapacağını,Size nasıl ilk yardım sağlayacağını bilmiyor!
    Saniyelerin yaşamınızı erittiği ''O'' anda ne olacak
    belki ertesi gün cami'nin imam'ı adınızı anons edecek! hakkın rahmetin kavuştu diyerek.

Arkadaşlar,
    Tüm MT il gruplarına bir çağırıda bulunmak isitiyorum bu vesile ile.

Grup toplantılarımızda tatlı muhabbet ve şakalaşmaların yanısıra bu çok hayati konuyu ciddiye alarak,kaza anlarında kazazedeye nasıl yardım edilir,nasıl davranılması gerektiği,ilk yardımın ne kadar önemli olduğu sıkıca işlenmeli.

Saygılar,
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    özer arkadaşım tamamen haklısın. aslında benim aklımda uzun süredir fırsat bulup bir ilkyardım eğitimine katılmak vardı. isterseniz bu tür eğitimleri nereden alabiliriz, maddi yönü nedir hep birlikte araştıralım.
    bu vesile ile de isteyenlerimiz gruplar halinde gidip eğitim alsınlar.
    ben afet yönetim merkezinin bu tür eğitimler verdiğini biliyorum. akut ta veriyor..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    HONDA CBF 150 --(SİYAH)
    panik olduysa al taşı vur kafasına..

celıl ybr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Ses Dylan (07)
    evet arkadasım cok haklısın dogru bır konuya degınmıssın
    İKİTEKER hastalığında tedaviyi bünyem kabul etmiyor

APV41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ SV 650
    daha o kadar çok yol almalıyızki bu konuda eksiklerimiz çok fakat giderilemez değil çalışmalıyız ÖZER kardeşim bu konuda yapabileceğin ne varsa ilk toplantıda görüşelim
    MT İZMİR HUZUR EVİ SAKİNİ
    nereye gittiğin değil kiminle gittiğin ÖNEMLİDİR :wiinkk
    CENGOMOTO

Motosikleti
    GT650R
    çok ince bir konuya temas etmişsin arkadaşım tebrikler, muhakkak işlenmesi gereken bir konu..
    Akıllı adam aklını kullanan adamdır, Daha akıllı adam başkalarının da aklını kullanan adamdır.
    Emrolunduğun gibi dosdoğru davran. Ve azıtma (Hud 112)

Motosikleti
    Piaggio, (Beverly 300i.e alma aşamasında)
    Alıntı Özer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar,
    Dün akşamdan buyana okuduklarım kısmen kanımı dondurdu kısmen sinirlerimi alt üstetti.
    Bir kuryenin yaptığı bir kaza (anlatıma göre 100 Km/s ) süratle bir araca çarpıyor! ondan sonrası içler acısı
    3-5-10-100 hatta bin araç yanından geçiyor ve yardım eden YOK (anlatım bu şekilde)

"Anlatim boyle" dedigin ancak "oyle olmayan" bir hatayi duzeltmek isterim;

Kuriye arkadasin benimle hemen-hemen ayni suratle seyreden nispeten daha hizli bir suratle gelip sol yanimda arkadan carpmasi yanimda sn'ler icinde gerceklesen bir olaydi. Akabinde o an seyir suratim, trafigin akis hizi ve tum bunlardan oturu duramadigimdan dolayi olay yerinden sn'ler icinde ortalama 90km hizla 100'lerce mt uzaklastik. Gorebildigim kadariyla aynadan baktigimda gorunen en son sahne (zira arkamda araya diger araclar girdi ve aynamdaki gorus acim kayboldu) van'daki iki kisinin kapilari acip asagi inmeleri idi.

KISACA; Bizden hemen sonra arkamda seyreden "3-5-10-100 hatta belkide 1000 araç olay yerinin yanından geçti" mutlaka evt. ANCAK OLAY YERİNİN YANINDAN GECEN BU ARACLARIN "HİC BİRİSİNİN DURMADİGİNİ, OLAYA MUDAHELE ETMEDİKLERİNE DAİR" VS BİRSEY SOYLEMEDİM? BUNUDA NEREDEN CIKARDIN ANLAMADIM?

LAKIN, OLAYDAN HEMEN SONRA O AN' KI SEYİR SURATİM İLE ORADAN SN'LER İCİNDE 100'LERCE MT UZAKLASMİS OLDUGUM İCİN o noktada bizden sonra kimin ve hangi araclarin durup/durmadigini, kim yada kimlerin olaya mudahele edip/etmediklerini bilmeme imkan ve ihtimal yok!! Belkide bizden sonra bir yada birden fazla arac bi-sekilde durdular ve arkadasla belkide ilgilendiler bilmiyorum?

Bu yanlisi duzeltmek istedim tesekkur ederim...

Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    Alıntı APV41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    daha o kadar çok yol almalıyızki bu konuda eksiklerimiz çok fakat giderilemez değil çalışmalıyız ÖZER kardeşim bu konuda yapabileceğin ne varsa ilk toplantıda görüşelim
    Evet Cengiz,
    bir sonraki toplantımıza Çağatay'ı da çağıralım ve bu konuyu ciddi bir şekilde ele alalım.
    belki bundan sonraki 1 -2 hatta 3 ya da ne kadar gerekliyse,
    Çağatay'ın görevli olduğu sürücü kursunda yapar ve ders alırız!

Çağatay'la bir görüşelim bakalım ondan sonra bir yön alırız

Artçı Paniklerse
    Bu konuya 7 cevap yazıldı 80 kere görüntülendi.......

evet bnim demek istediğimde bu işte
    topic 80 kez görüntülendi ancak 7 katılım oldu....

73 kişinin bır kısmı mutlaka olumlu baktı ama fkirlerini yazamayacak kadar az vakti oldu.
    bir kısmı okudu ama BANA birşey olmaz ya da banane yaaauu diyor, bazılarıda malesef duyarsız, ve duygusuz anlaşılan....

kimsenin kaza yaşaması dileğiyle
    Tarzım çok basittir.....

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    arkadaşım ben de ek iş olarak sürücü kursunda çalışıyorum.
    yani o kadar çok imkan olsaydı ben kendi öğretmen arkadaşlarımdan rica ederdim zaten.
    daha ciddi bir kurum ve daha ciddi bir eğitimden bahsediyordum ben ama. sonuçta herkesin kendi kararı. belki oranın imkanları daha farklıdır.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Gayet mantıklı bir konuya değinmişsin....

Sadece artçı değil İlkyardımı herkesin bilmesi lazım..... Motorlu araç kullanıyorsak mutlaka en acil yapılması gerekenleri kendi aramızda tartışıp öğrenebiliriz...Ama sağlık konusunda işin uzmanı yetkili bir kişi olması lazım.... Bu da mesleği doktor olan biri olmalı....

Üyelerimizden doktor olan arkadaşlarımız var.... Onlardan yardım alabilir ve doküman olarak herkese dağıtabiliriz.... Kaza anında yapılması gerekenleri ve yapılmaması gerekenleri (sağlık açısından) bir doktor tarafından anlatılması en doğrusu olur...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Jotif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ?
    Yolların Hastasıyım 2 Tekerin Ustasıyım...

uglychild - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ gs 500 e Bmw r 25("53)
    bravo Özer abi,

gercektende aynı konuya farklı bi yonde yaklasman ve aradaki detayı da kacırmaman gercekten cok daha etkili bir yaklasım olmus...

Grup toplantılarımızda tatlı muhabbet ve şakalaşmaların yanısıra bu çok hayati konuyu ciddiye alarak,kaza anlarında kazazedeye nasıl yardım edilir,nasıl davranılması gerektiği,ilk yardımın ne kadar önemli olduğu sıkıca işlenmeli.

Saygılar,
    Her ne kadar surekli kakara kikiri ve geyik muhabbetinden ileriye pek gecemesekte, surekli bu konuları konusalım, ders gibi işliyelim, birbirimizi teste tabii tutalım ve teorik bilgileri paylasalım diye toplantı oncelerinde konusmalar yapıyoruz ya da kısmen istekte bulunuyoruz... ancak yine de yenilsin icilsin muhabbetinin onune pek gecemiyoruz... tabii bunlarda teklifi yapanlardan ve kaynatanlardan biri de ben oluyorumdur muhakkak

ancak gecen senelerde sistemli bi sekilde bu konular işleniyor ve de her gezi oncesi hazırlanan testleri cozup, işin egitimini almıs arkadaslardan pratikte yapmamız gerekenleri ogreniyorduk...

Bence grupca yaptigimiz geziler icin en az iki adet ilk yardım cantası bulundurmakta faydalı olacaktır diye dusunuyorum... sonucta kalabalık bi grubuz ve kisi bası ikişer ytl bu işi cozer diye dusunuyorum...

Arkadaşlar,

Fakat şehirdışında ücra bir yerde kazaya karıştınız (biri çarptı ve kaçtı )...
    ya da gecenin bir vakti ücra bir yerde şarampole yuvarlandınız! olmaz demeyin
    kendinize yardımcı olamayacak şekilde yaralısınız fakat artcınız hafif yaralı,hareket edebiliyor amaa artçınız panik'e kapıldı,şok'a girdi ve ne yapacağını,Size nasıl ilk yardım sağlayacağını bilmiyor!
    Saniyelerin yaşamınızı erittiği ''O'' anda ne olacak
    belki ertesi gün cami'nin imam'ı adınızı anons edecek! hakkın rahmetin kavuştu diyerek.
    abicim sen benden daha iyi bilirsin, avrupa da bi cok surucu kursu b sınıfı ehliyet verirken bile ogrencilerini motosiklete bindirip motosikletin ne kadar cabuk hizlanabilecegini ve arabaya nazaran ne kadar zor durabilecegini, ya da freni kullanmadan kompresorle motosikletlerin yavaslayıp arabaları yanıltabilecegini gosteriyorlar...

ama bizde maalesef dogru duzgun ilk yardım bile işlenmeden a2 yi yapıstırıyorlar...

Bu eksikleri goren bizlerde, bilincli davranıp bu eksigi kapatabiliriz... iyi bi baslangıc yaptın, umarım bu aralar hazırlanıp, sessiz sakın bi mekanda bu konuyu detaylarıyla işleyebiliriz...
    GET UP STAND UP DONT GIVE UP THE RIDE

Rigel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Biliyorsunuz, artçı olarak sadece eşimi bindiriyorum. O da detaylı şekilde artçı olma terbiyesini almış durumda. Kendisi doktor olduğu için fazla bir endişem yok.

İlk yardım konusunda herkesin bilinçlenmesi gerektiği açık. Motosikletçiler için (en azından İzmir'liler) bir acil yardım kursu organize edebilir miyim, bir bakmalıyım. Bunu seve seve yapacak acil tıp uzmanı veya 112'de çalışan doktor arkadaşlarımın fikrini almalıyım. MT İzmir olarak böyle bir toplantı örnek teşkil edecektir.
    Üç boyoz bir kola

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı Rigel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biliyorsunuz, artçı olarak sadece eşimi bindiriyorum. O da detaylı şekilde artçı olma terbiyesini almış durumda. Kendisi doktor olduğu için fazla bir endişem yok.

İlk yardım konusunda herkesin bilinçlenmesi gerektiği açık. Motosikletçiler için (en azından İzmir'liler) bir acil yardım kursu organize edebilir miyim, bir bakmalıyım. Bunu seve seve yapacak acil tıp uzmanı veya 112'de çalışan doktor arkadaşlarımın fikrini almalıyım. MT İzmir olarak böyle bir toplantı örnek teşkil edecektir.
    Ne yalan söyleyim benim doktor üyelerimiz var derken kastım sendin....

Katkılarını bekleriz....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    Xmax
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne yalan söyleyim benim doktor üyelerimiz var derken kastım sendin....

Katkılarını bekleriz....

Ne yalan söyliyeyim, ben de senin yukarıdaki mesajını okumadan yazmıştım. Demek bu konuda gerçekten bir talep ve ihtiyaç var. Pazartesi hemen girişimlerde bulunuyorum.
    Üç boyoz bir kola

taylo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150 Honda
    arkadaşlar istanbul için söylüyorum geçen sene böyle bir etkinlik yapılmıştı mt den 12-13 arkadaş katılmıştı tekrar aynı organizasyon yapılabilir.eğitimi büyükşehir bld sinin acil yardım müdürlüğü eğitim birimi veriyor üç günlük bir eğitim hafta sonu olduğunda üç cumartesi tam gün olarak eğitim veriliyor ve ücretsiz eğer böyle bir org düşünürseniz yardımcı olurum gruplar 15 ile 20 kişi arası eğitimi verenler ilk yardım konusunda yetkin kişiler herkese kazasız belasız günler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    HyosunG GT 250 İsim : AraL
    herkes çok iyi etmişsin diyo. gereksiz bi tebrik sanki
    bilen birisi bişey yazarsa pek mutlu oluruz değil mi cemaat
    neyse ben bişeyler yaziyim o zaman.
    sürücünün bilinci kontrol edilmeli öncelikle. artçı ne kadar şok geçirirse geçirsin bir an önce toparlanmalı. ve sürücüyü kontrol etmeli. bunun için de 'beni duyuyor musun ' vs. gibi sorular sormaya çalışmalıdır. eğer bilinç açıksa sırtüstü kapalı ise yan yatırılmalı sürücü.tabi sürücü şok geçirip artçı sağlam olabilir. yine aynı yöntem
    tabi bi de artçının cahil olmaması gerek
    motor kullanan her insanın bir parça ilk yardım bilmesi gerek.belki de yanında ilkyardım çantasından çok ilkyardım kitabı bulundurmalı motorcular.

Motosikleti
    Xmax
    Halk için İlkyardım konusunun teorik kısmı önemli olsa da görsel öğeler olmadan bu eğitim zor. Buraya birkaç paragraf yazmakla olacak şey değil pek.

Şu kadarcık söylemeliyim, konunun ne kadar önemli olduğunu vrgulamak için... Bir insan kafasını veya gövdesini organlara zarar vermeyecek kadar, ancak kalbi durduracak veya bilincini kaybedecek kadar çarpabilir. Yani, bir darbe beyin veya diğer iç organlara zarar vermeden, iç kanamalara vs yol açmadan kalbi durdurabilir veya hastayı bayıltarak nefes almasını durdurabilir. Veya çok basit bir sebepten dolayı havayolları tıkanmış olabilir. Bu yaralı anında müdahale ile hayata kolayca dönebilir. Gerekenler yapılmazsa da orada pisi pisine canını kaybedebilir. Elbette o çok önemli birkaç dakika içinde orada ambulans veya doktor olması uzak bir ihtimal. Sadece siz ve yaralı olacaksınız. Basit birkaç pratik önlem ve manevrayla böyle bir insana hayatını kazandırabilirsiniz. Emin olun bu şekilde ölüm hiç te az sayıda değil.

Bunların öğretilmesi gerçekten şart. Güya sürücü kurslarında var bu eğitim ama neyse...
    Üç boyoz bir kola

VaScO1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Rigel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Halk için İlkyardım konusunun teorik kısmı önemli olsa da görsel öğeler olmadan bu eğitim zor. Buraya birkaç paragraf yazmakla olacak şey değil pek.

Şu kadarcık söylemeliyim, konunun ne kadar önemli olduğunu vrgulamak için... Bir insan kafasını veya gövdesini organlara zarar vermeyecek kadar, ancak kalbi durduracak veya bilincini kaybedecek kadar çarpabilir. Yani, bir darbe beyin veya diğer iç organlara zarar vermeden, iç kanamalara vs yol açmadan kalbi durdurabilir veya hastayı bayıltarak nefes almasını durdurabilir. Veya çok basit bir sebepten dolayı havayolları tıkanmış olabilir. Bu yaralı anında müdahale ile hayata kolayca dönebilir. Gerekenler yapılmazsa da orada pisi pisine canını kaybedebilir. Elbette o çok önemli birkaç dakika içinde orada ambulans veya doktor olması uzak bir ihtimal. Sadece siz ve yaralı olacaksınız. Basit birkaç pratik önlem ve manevrayla böyle bir insana hayatını kazandırabilirsiniz. Emin olun bu şekilde ölüm hiç te az sayıda değil.

Bunların öğretilmesi gerçekten şart. Güya sürücü kurslarında var bu eğitim ama neyse...
    eline koluna bilgine ve yüreğine sağlık be abi bi insan bu kadar güzel vurgulayabilirdi Teşekkürler yardımların ve yapacağın yardımlar için
    Drift Religion, iZMiR ŞußeSi

Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    Alıntı HeadbaNgeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkes çok iyi etmişsin diyo. gereksiz bi tebrik sanki
    bilen birisi bişey yazarsa pek mutlu oluruz değil mi cemaat
    neyse ben bişeyler yaziyim o zaman.
    sürücünün bilinci kontrol edilmeli öncelikle. artçı ne kadar şok geçirirse geçirsin bir an önce toparlanmalı. ve sürücüyü kontrol etmeli. bunun için de 'beni duyuyor musun ' vs. gibi sorular sormaya çalışmalıdır. eğer bilinç açıksa sırtüstü kapalı ise yan yatırılmalı sürücü.tabi sürücü şok geçirip artçı sağlam olabilir. yine aynı yöntem
    tabi bi de artçının cahil olmaması gerek
    motor kullanan her insanın bir parça ilk yardım bilmesi gerek.belki de yanında ilkyardım çantasından çok ilkyardım kitabı bulundurmalı motorcular.
    Aydınlatma için teşekkürler.....
    şuursuzca yatan bir kişide şok ve travma durumlarını nasıl anlıyorsun peki?
    davranışın nasıl olacak bu durumda? Sok durumunda özel bir yatma şekli vardır bilirmisin?
    hiç suni teneffüz yaptınmı?
    Hiç turnike yaptınmı?
    Kırık/lar belirginse ne yapacağını biliyormusun? kol bacak başka ya göğüs kısmında (kaburga kırıklarında )?
    daha 150 satır sorabilirim sana ama çözüm getirmez.....

o kadar hafife almayın bu konuyu.
    Tarzım çok basittir.....

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)